zamknij

Wiadomości

Śląska drogówka poluje na piratów z pomocą drona (wideo)

2021-05-08, Autor: bf

Już nie tylko z drogi, ale także z powietrza policjanci obserwują poczynania uczestników ruchu drogowego. Do dyspozycji śląskich policjantów trafił właśnie nowoczesny dron. To kolejny sprzęt, który ukróci zapędy piratów drogowych.

Reklama

Policjanci z będzińskiej drogówki wspólnie z mundurowymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz policjantów z Komisariatu Autostradowego w Gliwicach zaprezentowali możliwości policyjnego drona DJI Matrice 200. Prowadzone w miniony czwartek (6 maja) na drogach i ulicach powiatu działania w ramach zwiększenia bezpieczeństwa pieszego, po raz pierwszy były prowadzone przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego.

- Sprzęt ten pozwoli policjantom monitorować odcinki dróg w miejscach, gdzie trudno wykorzystać radiowóz. To dzięki niemu nawet z powietrza stróże prawa będą mogli ujawniać wszelkie wykroczenia i niebezpieczne zachowania na drogach. Policyjny dron czujnym okiem kamery rejestruje wykroczenia popełniane przez kierujących i pozwala jeszcze skuteczniej walczyć z osobami, które swoim zachowaniem stwarzają realne zagrożenie na drodze – dowiadujemy się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Swoją funkcję pełni, unosząc się wysoko nad obserwowanym terenem i rejestrując popełniane wykroczenia, np. przejazd na czerwonym świetle, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, wyprzedzanie na przejściach czy też wiele innych. Informacje o sprawcy takiego wykroczenia następnie przekazywane są drogą radiową do patrolu oddalonego o kilkaset metrów, który zatrzymuje i wyciąga konsekwencje od kierowcy łamiącego przepisy.

- Ten specjalistyczny sprzęt pokazał już swoje możliwości. Jego kamery zarejestrowały m.in. niebezpieczny manewr kierowcy opla w rejonie przejścia dla pieszych przy ul. Staszica w Będzinie. Jadący prawym pasem jezdni kierujący, widząc zbliżającą się do przejścia dla pieszych kobietę, zwolnił i zatrzymał swój pojazd. Jednakże jadący lewym pasem kierowca opla przemknął przez przejście, nawet nie zwalniając. Na całe szczęście nikomu nic się nie stało. Po otrzymaniu sygnału od operatora kamery, patrol ruchu drogowego zatrzymał pirata drogowego – mówią śląscy policjanci.

DJI Matrice 200 potrafi wznieść się na pułap 2500 m i oddalić się od operatora do 4 km. Uprawnienia do latania dronem zdobyli dwaj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach oraz dwaj z komisariatu autostradowego w Gliwicach.

Śląska policja zapowiada, że dron będzie wykorzystywany na terenie całego województwa.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 24

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
  • ~Ewa Czajkowska 2021-05-08 12:30:54

    "Pernamentna inwigilacja NIE WYTRZYMIĘ". Cytując klasykę filmu.

    19 24
  • ~Onyx01 2021-05-08 16:06:38

    Jestem za. Przynajmniej do czasu gdy w tym kraju nie wezmą za mordy kierowców zaczynając od szkolenia, poprzez badanie psychologiczne a na znajomości przepisów kończąc. Dostaje u nas taki nastolatek prawo jazdy po 30 godzinach szkolenia i się zaczyna. Jeździ żelastwem o wadze 1300 kg potrafiącym się rozpędzić do setki w 7-9 sekund. Do tego buzujące hormony, chęć popjsania się. 90 procent kierowców nie potrafi przewidywać, nie zna przepisów, nie zna zasady prawej ręki, nie wie jak się zachować na skrzyżowaniu równorzędnym, nie potrafi jeździć po rondach turbinowych nie mówiąc o panowaniu nad samochodem. W lato każdy chojrak a w zimę wychodzi.. 20 km/h bo lekko zarzuci tyłem i pierwsze co robi to hamulec w podłogę. Karać, karać, karać. Podnieść mandaty do 50 tys zł inaczej z tym durnym narodem nie ma szans

    25 16

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 772