zamknij

Wiadomości

Sezon na kleszcze. Jak się przed nimi chronić?

2019-05-04, Autor: 

Wiosna i miesiące letnie sprzyjają częstszemu korzystania z form wypoczynku na świeżym powietrzu w parkach i lasach oraz noszeniu lżejszego ubioru. Równocześnie zwiększa się ryzyko pokąsania przez kleszcze, które mogą przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki. Jak się przed nimi chronić?

Reklama

W Polsce, podobnie jak w pozostałej części Europy, z roku na rok obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na boreliozę. W 2018 roku odnotowano 20 139 takich przypadków. Rok wcześniej było ich 21 516. Dla porównania w 2016 r. zanotowano w Polsce 21 200 przypadków boreliozy. Z kolei w 2015 r. odnotowano na terenie naszego kraju 13 625 przypadków boreliozy.

Jak się chronić przez pokąsaniem przez kleszcza? Najważniejszy jest czas od momentu, gdy zauważymy go na naszej skórze. - Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie – informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Ryzyko kontaktu z kleszczem można ograniczyć poprzez:

- noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem,
- stosowanie repelentów (preparaty odstraszające) zgodnie z zaleceniami producenta nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna.

Zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, gdyż posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające, dlatego też:

- po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało,
- wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy,
- następnie należy obejrzeć dokładnie również zakryte części ciała, w tym również przejrzeć włosy u dzieci, po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć.

Jak właściwie usunąć kleszcza?

- należy specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,
- nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia,
- miejsce ukłucia należy zdezynfekować,
- jeśli usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Kiedy kleszcze są najbardziej aktywne?

Gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5-7°C i jest wilgotno. Począwszy od marca po przebudzeniu ze snu zimowego muszą znaleźć żywiciela. Pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwila obniżenia średnia temperatura powietrza poniżej 5-7°C co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie. Sezon aktywności może być zaburzony poprzez anomalie występujące w przyrodzie, kleszcza można spotkać nawet w grudniu, gdy temperatury dobowe przekroczą 5-7°C.

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
  • ~totrzebaskomentowac 2019-05-04
    12:11:17

    82 18

    Kiedyś tego nie było. Ludzie wypalali trawy a wraz z trawą całą zarazę.

  • ~dudi_p 2019-05-04
    13:57:14

    13 4

    Polecam środki z permetryną. Nie odstraszają jak Deet a paraliżują a nawet zabijają kleszcza.Są koncentraty jak i już gotowe płyny do spryskiwania. Można nią nasączyć ubranie i chroni nas nawet przez kilka tygodni. Można zrobić oprysk ogródka i też go zlikwiduje. Jest mało szkodliwy dla ludzi i dla wiekszości zwierząt ale jest zabójczy dla naszych kotów. Więc na czas oprysku należy kota gdzieś schować gdyż u kota powoduje paraliż i drgawki. A z ciekawostek to armia USA uznała go za najlepszy środek na kleszcze i inne pajęczaki.

  • ~sympatykrybnika 2019-05-04
    14:19:13

    24 39

    ~totrzebaskomentowac – Tak kiedyś tego nie było, ale nie dlatego, że „Ludzie wypalali trawy a wraz z trawą całą zarazę” ale dlatego, że doprowadziliśmy do gwałtownych zmian klimatycznych. Szanowny totrzebaskomentowac – komentatorze, kiedyś nie było u nas w kraju borowika amerykańskiego, szopów, wolnożyjących papużek, kornika drukarza, biedronki arlekin i innych gatunków inwazyjnych. Czekamy na komara tygrysiego i na takie choroby jak denga, chikungunya, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu i japońskie zapalenie mózgu. Czy naprawdę chcesz powiedzieć, że więcej gazów cieplarnianych, więcej smogu, więcej węgla nam nie szkodzi?

  • ~Lateks 2019-05-04
    14:51:56

    52 2

    Jak nie macie nic mądrego do napisania to po co piszecie?
    Kiedyś nie było aż tylu kleszczy bo ludzie dbali o łąki, mieli zwierzęta a nie przez wypalanie traw. Było dużo więcej bażantów kuropatw itp.
    Dziś mamy nieużytki, i plagę lisów...

  • ~Lateks 2019-05-04
    15:00:05

    33 1

    Permetryna jest silnie trująca dla wszystkich owadów, a co za tym idzie wytruje całe pożywienie dla wrogów kleszczy. Po za tym to że dziś uznaje się ją za stosunkowo bezpieczną dla ludzi to nie znaczy że za jakiś czas nie wyjdzie jej szkodliwość. Azbest też był materiałem przyszłości...

  • ~sympatykrybnika 2019-05-04
    16:39:32

    15 1

    ~Lateks – piszesz „ludzie dbali o łąki, mieli zwierzęta”. Tak było, To se ne vrati, Panie Hawranek (LATEKS). Na ten przykład Koza w śląskich domach była kiedyś bardziej pospolita niż dzisiaj psy i koty, a teraz jest synonimem wszystkiego, co najgorsze. Uparta i głupia, po prostu koza. W utworze S. Hadyna, słowa Z. Pyzik, Śląsk śpiewał:
    Idę sobie przez podwórze
    l pyk, pyk, fajeczkę kurzę,
    Mam KRÓLIKI we chływiku
    l gołąbki w gołębniku,
    A w kadłubku stary kos
    Śpiewa mi na cały głos.

    Kto dziś ma zadbać o łąki. Kiedyś były zagrody, dzisiaj są intensywne gospodarstwa rolne, albo odłogi – żerowisko dla kleszczy, (lis też jest żywicielem dla kleszczy).

    Lateks Starzyk tez dalej śpiewa:
    Rwałem węgiel, pókim mógł,
    Dziś fedruje za mnie wnuk.

  • ~spirit-of-the-town 2019-05-04
    18:36:42

    24 0

    A w ogrodach sterylnie i wszechobecne tuje, które raczej małych ptaków żywiących się kleszczami nie przyciągną, liściastych coraz mniej, no bo "co zrobić z liśćmi?"

  • ~sympatykrybnika 2019-05-04
    18:47:40

    11 2

    ~spirit-of-the-town – wiesz czemu, bo ci w których, ogrodach są sterylnie i wszechobecne tuje, nie są EKO.

  • ~auralfloat 2019-05-04
    23:59:13

    7 0

    ~totrzebaskomentowac wypalanie traw to najgorsze co można zrobić, bo nie dość, że nie wytępi się kleszczy, to jeszcze zabije się ich żywicieli - małe ssaki, ptaki. Poza tym, kto wymyślił wypalanie traw jako remedium na kleszcze, skoro najwięcej kleszczy jest w miejskich lub przyblokowych parkach, na skwerach i w lasach, na skrajach, nad wodą w wysokich trawach i paprociach
    (czyli wszędzie)? Permetryna czyli DEET jest dobry, amerykańska armia go używa, tylko jeśli ktoś ma kota lub psa to nie powinien go używać - działa paraliżująco na układ nerwowy tych ssaków.
    Nie ma szans wytępić kleszczy, nie wyplewimy boreliozy i koinfekcji - nawet jeśli znalazłby się sposób na kleszcze, będą inne owady przenoszące te patogeny.

  • ~artefaks 2019-05-05
    09:44:49

    7 4

    ~kazo64 2019-05-05 03:53:51
    Czy te Kleszcze nie czują jak się je zabija?
    Kazimierzu. Czy Wy w ogóle śpicie pisząc w nocy te rzeczy???
    Bezsenność to jeden z poważniejszych sygnałów jaki daje organizm....

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4970