zamknij

Wiadomości

Senator Piecha prosi rektora UŚ o wyjaśnienia ws. likwidacji ośrodka UŚ

2013-06-19, Autor: Dominika Kuśka
Ciąg dalszy walki studentów o utrzymanie ośrodka UŚ w Rybniku. Teraz żakom pomaga niedawno wybrany senator PiS. Bolesław Piecha wystosował do rektora UŚ pismo z prośbą o dotrzymanie umów, które uczelnia zawarła ze studentami.

Reklama

Przypomnijmy, dwa tygodnie temu pisaliśmy o tym, że studenci UŚ w Rybniku nie składają broni i wciąż walczą o to, by mogli swoje studia skończyć w rybnickim ośrodku. Rybniccy żacy z pomocą zwrócili się do Bolesława Piechy, który zapowiadał interwencję w tej sprawie (czytaj więcej).Senator Piecha chce poznać szczegółowe stanowisko władz uczelni, dotyczące likwidacji ośrodka UŚ w Rybniku. Do takiego działania polityka zachęcili sami studenci. – W moim biurze senatorskim odwiedziła mnie grupa studentów. Ci młodzi ludzie poprosili mnie o interwencję w sprawie - ich zdaniem - niefortunnej i krzywdzącej decyzji o likwidacji ośrodka UŚ. Ja w pełni popieram ich racje – tłumaczy Bolesław Piecha.

Studenci swoje argumenty opierają na umowach, które uczelnia zawarła z nimi przed rozpoczęciem studiów. – Rozpoczynając studia w ośrodku rybnickim studenci (obecnego II roku – przy. red.) nie zostali poinformowani o planach likwidacji placówki i konieczności dokończenia studiów na poziomie licencjackim w Katowicach – czytamy w liście senatora PiS do rektora UŚ. – Dobrym zwyczajem moim zdaniem jest dotrzymywanie umów, a już na pewno pełna informacja, dotycząca czasu, miejsca i procedury studiowania. Nie może i nie powinno być tak, że zmienia się zasady w trakcie trwania umowy, a taka sytuacja akurat w tym przypadku ma miejsce – argumentuje Bolesław Piecha.

Senator oczekuje od władz uczelni szczegółowego wyjaśnienia decyzji o likwidacji ośrodka w Rybniku. – Jestem otwarty i przyjmuję racjonalne decyzje osób odpowiedzialnych za rozwój uczelni, również w aspekcie ekonomicznym. Jednak mam wątpliwości, czy tak ważne decyzje nie powinny zapadać z większym wyprzedzeniem – podsumowuje senator.

Pismo trafiło do rektora UŚ Wiesława Banysia, a także do Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbary Kudryckiej.

Do sprawy będziemy wracać.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~superelektro 2013-06-19
  07:52:12

  12 0

  Nie może być tak że zasady zostają zmienione w czasie trwania umowy. To może Pan senator wystąpi do rządzących o przywrócenie poprzednio obowiązujacego wieku emerytalnego ? Ewidentnie zasady zostały zmienione w trakcie obowiązywania umowy jaką każdy pracujacy zawarł z zakładem ubezpieczeń społecznych wpłacając pierwszą składkę. A w temacie. Myślicie że rozmowa senatora z rektorem cokolwiek zmieni ? Będzie wyglądała mniej więcej tak. Czemu podjął Pan decyzję o likwidacji ośrodka zamiejscowego ? Z powodu braku funduszy na finansowanie jego dalszego działania. Czyli stanie na tym o czym wszyscy już wiemy. Ze decyzja została podjęta i tylko przypływ gotówki mógł by to zmienić. Ale "pójdzie " w lud informacja jakim to " ludzkim paniskiem" jest pan senator. Próbował interweniować ale niestety nic nie dało się zrobić. Niestety przykład jak należy traktować umowy przyszedł z góry, od samych rządzących. My musimy ich dotrzymywać, oni już nie koniecznie. I tak to punkt widzenia zmienia się wraz ze zmianą punktu siedzenia.

 • ~ksg14 2013-06-19
  09:18:58

  2 0

  "Dobrym zwyczajem moim zdaniem jest dotrzymywanie umów" - powiedział ten, który zawsze ich dotrzymuje.

 • ~se60 2013-06-19
  09:26:24

  2 0

  superelektro -Pokaż tą umowę z ZUS-em gdzie jest podany wiek przechodzenie na emeryturę, chciałbym ją zobaczyć.W moim przypadku w trakcie mojej pracy skrócono mi ilość przepracowanych lat potrzebnych do przejścia na emeryturę i jakoś nikt się mnie nie czepia.

 • ~sabad 2013-06-19
  09:34:27

  0 0

  Nooooo szybki jest jak błyskawica ten "nasz senator". Żeby raczył wysmarować pismo w tak ważnej i głośnej sprawie trzeba do niego urządzać pielgrzymki. Jak długo ten temat jest już na tapecie? Musztarda po obiedzie.

 • ~Arteks 2013-06-19
  09:44:27

  1 0

  Teraz jest już za późno na jakąkolwiek interwencję. Parlamentarzyści sami zagłosowali za ustawą o szkolnictwie wyższym (i zmianami jakie wejdą w 2015 roku w tej dziedzinie). Trudno więc aby udawali zdziwionych, że UŚ nie chce tworzyć w Rybniku osobnych wydziałów bo przy dramatycznej sytuacji demograficznej, najzwyczajniej im się to nie opłaca. Natomiast senator Piecha przynajmniej robi sobie pijar, a parlamentarzyści PO z naszego regionu jak zawsze - śpią. :(

 • ~assia0001 2013-06-19
  16:15:10

  1 0

  tylko, że wszystko już jest dawno przedstawione, pozamiatane i on i tak nie ma tu nic do powiedzenia. Przynajmniej chce zwrócić na siebie uwagę , jak on to nie dba o młodzież w mieście.. -.-

 • ~green electricity 2013-06-19
  19:05:36

  1 0

  W sprawie US pozamiatane, w tej chwili w interesie Rybnika jest jak najszybsze pozyskanie uczelni która będzie w stanie utworzyć osobny wydział, i tu powinniśmy zobaczyć parlamentarzystów w akcji. 6 lat jeździłem codziennie do Gliwic i nie uważam się specjalnie pokrzywdzonym przez los.

 • ~superelektro 2013-06-20
  09:33:30

  1 0

  se60, chcesz umowę? Ależ bardzo proszę. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z funduszy ubezpieczeń społecznych.Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118. Resztę powie Ci wujek Google.Proponuję przeczytać kilkakrotnie, gdyż jest to napisane takim językiem że dopiero po którymś kolejnym przeczytaniu można załapać " co autor miał na mysli "

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 310