zamknij

Wiadomości

Schron na Dąbrówki częściowo odkryty. Co zrobi Aldi?

2019-01-18, Autor: 

Wszyscy, którzy interesują się losami odkrytego schronu bojowego czekają na to, jaką podejmie decyzję inwestor. Przedstawiciele sieci sklepów Aldi zapewniają, że obiekt z czasów II wojny światowej nie będzie rozebrany. Co zamierzają więc zrobić?

Reklama

Dwa dni temu informowaliśmy Was, że Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach nie dał zgody inwestorowi na rozbiórkę schronu bojowego. Usłyszał on za to dwie opcje, które mogą rozwiązać sprawę. Aldi może go przenieść w inne miejsce lub przesunąć o parę metrów w pobliżu inwestycji >>Jest decyzja z Katowic. Schron nie może być rozebrany!<<

Jak zaznacza Agata Biernacka, specjalista ds. Komunikacji i PR sieci sklepów Aldi, inwestor nie bierze pod uwagę wyburzenia schronu. - Od początku inwestycji transparentnie prowadzimy rozmowy ze wszystkimi stronami. Podczas spotkania z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, dowiedzieliśmy się o decyzji wpisania schronu do miejskiego rejestru zabytków ze względu na jego uznane walory historyczne. Wobec powyższego faktu ustalono, że obiekt należy przesunąć lub przenieść na wskazaną przez Urząd Miasta działkę. Aby to było możliwe, konieczna jest dokładna analiza stanu technicznego obiektu, która między innymi potwierdzi, czy obiekt nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Analiza powinna zająć nam około miesiąca – wyjaśnia.

Jak dodaje, przed rozpoczęciem prac związanych z przygotowaniem placu budowy Aldi nie wiedziało o tym, że w tym miejscu znajduje się obiekt o znaczeniu historycznym. - Schron nie był naniesiony na miejskie dokumenty ani na żadne inne związane z pozwoleniem na budowę. Na etapie występowania przez nas o pozwolenie na budowę nie pojawiły się żadne informacje, które wskazywałyby na istnienie podobnego obiektu na tym terenie. ALDI wypełnił wszelkie niezbędne formalności obowiązujące w trakcie procesu starania się o pozwolenie na budowę – mówi Agata Biernacka.

O istnieniu schronu inwestor dowiedział się dopiero w momencie przygotowywania placu budowy, tj. w okolicy 7 stycznia. - Niezwłocznie poinformowaliśmy Prezydenta Miasta Rybnika oraz Miejską Konserwator Zabytków. Kilka dni później, tj. w piątek 11 stycznia zwołano oględziny obiektu, w których uczestniczyliśmy razem z przedstawicielem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Miejską Konserwator zabytków, Dyrektor Muzeum w Rybniku oraz przedstawicielami grupy lokalnych pasjonatów Zapomniany Rybnik, oraz Pro Fortulicium – dowiadujemy się od naszej rozmówczyni.

Prace w obrębie schronu zostały wstrzymane, ponadto sam obiekt został zabezpieczony. - Jesteśmy również w kontakcie z lokalnymi pasjonatami którzy wyrazili chęć roztoczenia opieki nad tym obiektem, jeśli jego przeniesienie lub przesunięcie nie będzie zagrażało życiu, lub zdrowiu ludzi – mówi na koniec Agata Biernacka.

Oceń publikację: + 1 + 63 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
  • ~norton 2019-01-18
    11:41:56

    79 10

    Bardzo podoba mi się takie podejście inwestora. Jeśli wszystko przebiegnie po myśli osób chętnych do zachowania obiektu będę robił zakupy w tym sklepie.

  • ~wojto 2019-01-18
    12:04:37

    57 71

    Wycinane drzewa na kolejne blaszaki nie mają dla miasta czy województwa żadnej wartości a kawałek betonu ma wartość. Cóż za koszmarne czasy.

  • ~Arteks 2019-01-18
    12:19:25

    32 62

    @wojto - w tym miejscu stała kopcąca chałupa, tam nie było parku - pozbyliśmy się więc przynajmniej jednego dymiącego potworka. Park jest między Dąbrówki a Stelmacha i on wraz z kortami powinien być przejęty przez miasto od RSM i lepiej urządzony. Te byle jakie boisko jest tam niepotrzebne skoro w okolicy są lepsze Orliki. Przydałaby się jakaś nowa koncepcja. Ale miasto musi chcieć - a niestety na razie nie widzę jakichś większych ruchów związanych z zagospodarowaniem takich miejsc jak parki czy zielone tereny miasta. Nawet mi się podoba, że odkryto ten bunkier. Jeśli inwestor chce tam postawić kolejnego blaszaka niech dostosuje projekt do sytuacji. A ten bunkier może być "atrakcją" turystyczną dla przyjeżdżających tam na zakupy.

  • ~morfeus12 2019-01-18
    12:43:10

    49 16

    W bunkrze zawsze można zrobić kasy albo miejsce dla parkingowego :D

  • ~majster86 2019-01-18
    13:18:20

    73 40

    Patrze na zdjęcie nr 3 i zastanawiam się jak komuś mogą podobać się te bloki na nowinach, każdy balkon w innym kolorze, inne okna jakieś satelity na co trzecim balkonie, najlepiej jak w lato ludzie na tych balkonach jeszcze pranie suszą, naprawdę wygląda to jak jakieś wyższe slamsy.Najlepsze są jeszcze okna w takich blokach jeden sobie wymieni nie białe drugi na brązowe a inny dokupi jakieś szpetne złote szprosy, Robi się taka kakofonia że aż patrzeć na to nie można.
    Domy na pierwszym planie może szaro bure, cud architektury to nie jest ale przynajmniej wyglądają schludnie, jednolicie i jak widać na zdjęciu żaden kopci a te bloki nadają się tylko do wyburzenia.

  • ~Cuthbert_Collingwood 2019-01-18
    13:56:09

    33 3

    Schron przeniósłbym na najbliższe rondo, a co... symbol oporności miasta przeciw stawianym w Polszy marketów. Na Zebrzydowickiej ile ich (marketów) będzie? Cztery?

    @ Arteks: ta kopcąca chałupa stała niezamieszkała od długego czasu.

  • ~Arteks 2019-01-18
    14:05:07

    14 60

    @majster86 - mi też się to nie podoba tylko, że w ciągu najbliższych 2 lat wszystkie bloki na Nowinach będą po termomodernizacji i taki blok nie będzie już raził pstrokatością. Problem zostanie rozwiązany jakimś ujednoliceniem (patrz jak wyglądają bloki po termomodernizacji). Natomiast czy jest jakaś nadzieja do tego aby domy jednorodzinne przestały straszyć? Ja bym chciał - ale przyznasz, że szanse są niewielkie bo ich właścicielom nie zależy na jakieś wspólnocie z innymi czy wspólnym działaniu lub konsultacjami z plastykami i architektami - tak jak to robi np. RSM czy ZGM w sprawie swoich bloków, a nawet niektóre wspólnoty blokowe.
    Na razie o ile bloki i osiedla podlegały i podlegają jakimś założeniom architektonicznym - szpetota domów jednorodzinnych jest trudna do opanowania bo ich właściciele rzadko chcą się dostosować do jakichkolwiek norm i standardów co widać chociażby na tym zdjęciu - jeden nieco wyższy od drugiego, trzeci dobudował sobie stromy czerwony dach(!), środkowy, nie przeszedł remontu elewacji od czasu powstania w czasach Gomułki... Nie mówiąc już o czymś takim jak płoty - każdy inny. Chcesz zobaczyć domy w fazie rozruchu pieców - popatrz tu. Naprawdę tak makabrycznie to wygląda: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,smog-w-rybniku-idziemy-na-rekord,wia5-3266-38965.html
    Takich strasznych panoram jest niestety sporo. Wcale mnie nie dziwi, że reżyser Diagnozy chętnie pokazuje Rybnik od strony kamienic, placów, bloków, biurowców czy nawet kopalń - a bardzo niechętnie od strony domów bo one nie stanowią fajnego widoku. A blok po remoncie nie różni się od takiego samego z Rotterdamu czy Berlina. :)

  • ~wojto 2019-01-18
    15:32:38

    13 2

    W słoneczne dni, zwłaszcza w początkach wiosny, kolorowe bloki na Chabrowej zawsze powodowały szeroki uśmiech na moje twarzy. I nie był to bynajmniej uśmiech politowania.
    http://tatry.7m.pl/images/blok.JPG

  • ~majster86 2019-01-18
    16:10:55

    30 5

    Arteks i co z tego że bloki odremontują, jak najczęściej jest to wykonane najtańszym kosztem na najtańszych tynkach które bardzo szybką się brudzą. Oczywiście że niska emisja też ma na to wpływ, ale bardzo często elewacje są zielone od jakiś glonów czy mchów itp. a nie brudu co tylko potwierdza moje słowa dotyczące niedbalstwa wykonania i jakości materiałów. Przykłady? Pojedź na osiedle w Leszczynach przy ulicy Ligonia. 10-11 lat temu ocieplono całe osiedle dzisiaj to jest obraz nędzy i rozpaczy, Podobnie ostatni blok przy ulicy Obywatelskiej w Chwałowicah który był wykonany jakieś 14 lat temu. Na tym tle ta nieremontowana elewacja środkowego domku jednorodzinnego ze zdjęcia nr 3, nawet jeżeli była wykonana za czasów Gomółki, to jest nówka sztuka. Druga sprawa, takie odnowione bloki wyglądają dobrze tylko przez jakiś czas, bo po kilku latach ludzie i tak malują balkony i odnawiają inne rzeczy jak im się podoba, przykład? Tzw. enerdowskie bloki przy Kupieckiej w Chwałowicach kilka lat temu rzeczywiście je ładnie odnowiono a dzisiaj znowu ludzie balkony zaczynają malować na różne kolory. za 5-10 lat będzie to znowu tak wyglądało jak na Chabrowej z 3 zdjęcia. Mówisz że bloki wyglądają jak w Berlinie czy Rotterdamie? Nigdy tak nie będzie, tam w większości przypadków jest zakaz instalowania anten satelitarnych na balkonach, albo masz kablówkę albo się podłanczas do anteny na dachu i nie ma zmiłuj się, jak chcesz wymienić okna lub nawet drzwi na klatce, musisz pisać do odpowiednika spółdzielni i oni ci wydają decyzję co możesz zmienić i jak ma to wyglądać. Pokaż mi ile spółdzielni w Polsce tak działa. W domkach jednorodzinnych jeszcze nie widziałem aby ktoś na parterze zainstalował inne okna niż na piętrze albo pomalował elewacje na 5 rożnych kolorów. Inna sprawa to obejście takich bloków. Mieszkam obok osiedla gdzie ludzie w pewnym momencie powiedzieli żeby im na osiedlu powycinać wysokie topole, bo im zasłaniają widoki na "parki"P po prostu dla nich nasze zadbane działki są jak piękny krajobraz który mogą podziwiać siedząc na balkonie. i takie zadbane podwórka ma teraz około 95 % domków jednorodzinnych Pokaż mi ile jest zadbanych terenów obok osiedli. Najczęściej to wygląda tak że dwa razy w roku ktoś obcina żywopłoty a trawę kosi się jak jest już po kolana. Na dodatek auta są stawiane gdzie popadnie nawet na trawnikach i chodnikach które potem są sukcesywnie rozjeżdżane i się zapadają.
    Mogę się z tobą zgodzić co do przebudowy domów jednorodzinnych, bo niestety nikt nie zwraca uwagi na dominantę która jest w danej okolicy, ale z drugiej strony jest to wina miasta, bo w planach zagospodarowania, powinno być z góry określone że jeżeli jest większość domów na danym terenie ma na przykład płaski dach to budując nowy lub modernizując stary budynek nie ma innej możliwości jak zastosować płaski dach, niestety w Rybniku nie ma takich zapisów w planie zagospodarowania a potem to tak wygląda, dlatego w pewnym sensie jest wo wina miasta. Mało tego w Czerwionce znajomi rozbudowali dom, i mimo tego że większość domów w okolicy była z płaskimi dachami to oni dostali zezwolenie TYLKO na dom z dachem spadzistym, i co na to powiesz? Bardzo często taki a nie inny kształt domu wynika z widzimisię urbanistów z urzędu miasta lub starostwa a nie z potrzeb właścicieli. I na koniec czasami jak wychodzę z psem patrzę jak kopci Chwałowicka elektrociepłownia to chętnie bym zrobił zdjęcie i pokazał na Rybnik.com.pl. Najlepiej to wygląda kiedy cały czas dymi na czarno z dwóch kominów a z żadnego komina z domku jednorodzinnego nie ma ani minimalnego dymka. mam wrażenie że połowa syfu w rybiku pochodzi właśnie z tej elektrociepłowni. Przy tym, to kominy elektrowni to jest uzdrowisko, bo tam tylko przy rozpalaniu się kopci a tutaj non stop. Ciekaw jestem jakby wyłączyć tą ciepłownię jak by ilość smogu spadła w Rybniku bo powszechnie wiadomo że ten zakład nadaje się tylko do zamknięcia lub kapitalnego remontu na co i tak nie ma środków.

  • ~majster86 2019-01-18
    16:54:06

    15 4

    Warto zobaczyć zdjęcie w linku zamieszczonym przez wojto, W Berlinie czy Rotterdamie nikt by nie rozwiesił linek na balkonie powyżej balustrady i zaczął tam wieszać prania. Jak by ktoś tak zrobił dostał by od razu jaką karę. Problem polega na tym że ludzie tak samo robią na świeżo wyremontowanych blokach.dlatego odnowienie elewacji wiele tu nie zmieni.

  • ~ 2019-01-18
    17:13:18

    17 5

    artykuł o historycznym schronie, a portalowy "ekspert" znowu o"kopcącej chałupie" i wyższości (?) "PRLowskich "apartamentowców" nad budownictwem jednorodzinnym, wkrótce zapewne będzie zarzucał innym pisanie nie na temat

  • ~Arteks 2019-01-18
    17:33:20

    9 16

    @majster86 - to pokaż zdjęcia z tej elektrociepłowni. Kopcące domy widzimy wszędzie, zdjęć jest multum, można je spotkać w każdym miejscu Śląska. Kopcące kominy zakładów przemysłowym są czymś co pamiętamy tylko z filmów. Zgadzam się, że można zepsuć każdy remont i że można zaprzepaścić uzyskaną jednolitość. Mam nadzieję, że spółdzielnia i wspólnoty o to zadbają aby tak jednak nie było. A co domów jednorodzinnych to nie jestem w stanie zrozumieć chaosu w jakim one powstają i kto do tego dopuszcza. Faktycznie @ursus ma rację, że to nie ten temat więc nie chcę go już rozwijać. Ale budynki jakie powstawały przed wojną czy PRL stawiono w jakimś porządku czego niestety nie ma obecnie - przynajmniej w naszym mieście bo wiele innych lepiej sobie z tym radzi.

  • ~Arteks 2019-01-18
    17:34:54

    12 20

    @ursus - Aldi powstaje w miejscu kopcącej zburzonej chałupy - to fakt. I co ciekawe, inwestor nie urządzi w nim kotłowni węglowej tylko - co niepojęte dla niektórych okolicznych domów - podłączy budynek pod gaz lub ciepłociąg.

  • ~ 2019-01-18
    17:43:53

    8 2

    ~Arteks "(...) co domów jednorodzinnych to nie jestem w stanie zrozumieć chaosu w jakim one powstają i kto do tego dopuszcza. (...). Ale budynki jakie powstawały przed wojną czy PRL stawiono w jakimś porządku czego niestety nie ma obecnie - przynajmniej w naszym mieście bo wiele innych lepiej sobie z tym radzi." a czy przypadkiem największy rozwój budownictwa jednorodzinnego w mieście, to nie "złote" lata rządów ekipy prezydenta Fudalego, ? czasy kiedy liczyła się tylko kasa za pozwolenia na budowę, bez jakichkolwiek działań w kierunku uniknięcia chaosu architektonicznego, że o rozwoju cywilizowanej infrastruktury (sieć ciepłownicza, czy gazowa) nie wspomnę

  • ~ 2019-01-18
    17:46:17

    14 6

    ~Arteks "co ciekawe, inwestor nie urządzi w nim kotłowni węglowej tylko - co niepojęte dla niektórych okolicznych domów - podłączy budynek pod gaz lub ciepłociąg."
    proste, bo koszty ogrzewania nie maja w tym momencie większego znaczenia i tak zapłacą za nie klienci

  • ~przykopa 2019-01-18
    18:06:11

    15 4

    ~Arteks 2019-01-18 17:33:20
    Kopcące domy widzimy wszędzie......
    Na pustyni takie zjawisko nazywa się fatamorgana. W naszej strefie klimatycznej , to raczej omamy. Lub echo myśli.Na to pomaga czystek. W przeszłości rósł on w okolicach rzeczonego bunkra

  • ~Fiodore 2019-01-18
    20:35:38

    8 0

    Brawo. Póki co intencje maja dobre, zobaczymy jak pójdzie z wykonaniem, ale póki co liczymy, że inwestor dotrzyma danego słowa.

  • ~Sosna Mañana Grzegorz 2019-01-19
    09:38:55

    7 3

    hehe dalece prawdopodobne jest że gdyby zamiast schronów tuż przed wojną wybudowano blokowisko na nowinach to okupant sam by zrezygnował z ataku.

  • ~ 2019-01-19
    12:36:06

    15 1

    arteks ty mi nie będziesz gadał jaką ja ma sobie chałupę postawić

  • ~Magnolia11 2019-01-20
    09:18:45

    2 0

    Arteks może jakby rodzina dostała uczciwie odszkodowanie za działkę, na której stoi ten blok to miałaby środki na odnowę elewacji.

  • ~Sebastian Knapek 2019-01-20
    10:50:26

    2 0

    Jak co zrobi aldi? wiadomo Polski schron i nimiecki bomby

  • ~smr 2019-04-27
    10:47:39

    0 1

    Przekliniak Tobie to by ten bunkier pasował ...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4968