zamknij

Wiadomości

Samorządowcy PO z regionu: stop centralizacji!

2019-07-07, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Dzisiaj kilka minut po godzinie 13.00 na rybnickim rynku miało miejsce spotkanie samorządowców reprezentujących Platformę Obywatelską. Podczas tego krótkiego spotkania podkreślili, jak ważna jest rola samorządów w Polsce. Wyrazili też sprzeciw wobec centralizacji, do jakiej dąży Prawo i Sprawiedliwość. Podali przykłady.

Reklama

Jako pierwszy głos zabrał poseł Marek Krząkała. Zaprosił on wszystkich do wzięcia udziału w Forum Programowym Koalicji Obywatelskiej, które będzie miało miejsce w najbliższy piątek i sobotę w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Będzie okazja do wzięcia udziału w dyskusji.

Zapowiedział też, że Koalicja Obywatelska zamierza kontynuować spotkania z mieszkańcami przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. - Najbliższe wybory rozstrzygną o wizji i przyszłości Polski. Chcemy przekonać obywateli do naszych pomysłów, programów. Tak ważne jest to, byśmy o tym dyskutowali – podkreślił.

Wątek kontynuował prezydent Piotr Kuczera. - Samorząd towarzyszy nam przez 30 lat. Trzeba przyznać, że ta współpraca samorządów z parlamentem miała różne koleje losów. Jesteśmy jednak w momencie, kiedy wybory będą przełomowe, bo mówimy o procesie centralizacji kraju. Rząd PiS-u udowadnia to przesuwając wiele zadań na samorządy, a nie idą za tym środki finansowe. Liczymy na to, że samorządowcy będą ważnym elementem kampanii. Rozwój samorządu będzie uzależniony od tych wyborów – zaznaczył Piotr Kuczera.

Do Rybnika przybył też Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia-Śląskiego. Przypomniał, że 29 lat temu Polacy otrzymali wybór. - Mogli decydować o tym wybierając wójtów, prezydentów, burmistrzów oraz radnych. Chcemy, żeby Polska żyła małymi ojczyznami, by te małe wspólnoty decydowały, na co idą środki finansowe, jak realizują swoje marzenia i ambicje. To jest istota samorządnej, wolnej Polski. Czy oddamy władzę tym, którzy wolą centralizację i zarządzanie w Warszawie? - zwrócił się Mieczysław Kieca.

Poniżej możecie zobaczyć cały film ze spotkania na rynku:

W jaki sposób centralizacja niekorzystanie odbija się na samorządach? Marek Krząkała podał przykład zamieszania wokół kopalni „Paruszowiec”.

- Minister energii mówi, że to nie jego kwestia, ministerstwo środowiska mówi to samo i czeka na decyzję RDOŚ. Z kolei dyrektor RDOŚ dał krótki czas na wniesienie uwag. Jest głuchy na uwagi z zakresu ochrony środowiska. Na niedawnej komisji sejmowej wyszło na jaw, że najważniejszy jest czynnik ekonomiczny. Jeżeli jest on decydujący, to wysyłajmy broń do Rosji lub Syrii. Nie możemy tak patrzeć. To młode pokolenie powinno decydować, jak chcą żyć i w jakim środowisku – powiedział poseł Krząkała.

Z kolei Mieczysław Kieca zauważył, że w przeciągu 4 ostatnich lat widzi zmiany w roli samorządu.

- Coraz więcej zadań jest nam odbieranych. Idziemy w kierunku centralizacji i decyzji ministrów. Pomija się tryb konsultacyjny z samorządowcami, a potem wychodzą różnego rodzaju buble prawne, za które płacą mieszkańcy. Przykład? Zmiany w ustawie śmieciowej. W najbliższym czasie mieszkańcy Wodzisławia będą beneficjentami „dobrej zmiany”. Na najbliższej sesji rada miasta stanie przed drastyczną podwyżką cen odbioru odpadów z 12 złotych na 26. Mieszkańcy na to nie mają wpływu – zaznaczył.

Prezydent Piotr Kuczera dodaje do tego, że samorządy nie będą miały rekompensowanej ulgi dla młodych. Rząd zapowiedział też podwyżki dla nauczycieli.

- Są słuszne, ale nie mam sygnału, by budżet państwa był z tego powodu nowelizowany. Są jeszcze Wody Polskie i koszt zrzutu tychże wód. To nie do końca śledzone przez mieszkańców, ale będą powodowały drenaż budżetu samorządu – dodaje.

Z kolei Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta Rybnika wyliczył, że w okresie 4 ostatnich lat odebrano miastu kompetencje do ustalania cen wody. - Każde zmiany musimy wysyłać do Wód Polskich i oni de facto ustalają kwoty. Kolejny przykład: kopalnia „Paruszowiec”. Prezydent wydaje tylko opinię, a decyzja i tak zależy od ministra środowiska. Ten temat nie zależy od nas – powiedział.

Pozostaje jeszcze kwestia elektrowni w Rybniku i zasilania miasta w ciepło.

- Są podpisane porozumienia ze spółkami Skarbu Państwa, ale wyszło na jaw, że plany zostały zmienione. Porozumienia z miastem zostały złamane. W jaki sposób można zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne i cieplne, jeżeli nie zależą one od nas, ale widzimisię Warszawy? - zapytał retorycznie Wojciech Kiljańczyk.

A Wy jak uważacie? Czy samorządy zaczynają tracić na rzecz centralizacji państwa?

Oceń publikację: + 1 + 53 - 1 - 151

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (49):
 • ~Lateks 2019-07-07 15:40:58

  Nie ma nic gorszego niż partyjny prezydent miasta. Nie dość że musi dbać o interes znajomych to jeszcze interes partii jest najważniejszy...

 • ~absurdalny 2019-07-07 15:43:00

  Protestują przeciwko centralizacji a sami chcą zniszczyć Śląski przemysł i pomalować go farbą olejną na zielono.

 • ~donia96 2019-07-07 16:25:48

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  10 8
 • ~cyd 2019-07-07 16:29:24

  Wy już swoje powiedzieliście w "Sowie" a pan prezydent rybnika już swoje też dokazał - cóż partia kolesi dogorywa.

 • ~donia96 2019-07-07 16:31:12

  Do kazo64 tu Ci daje racje trzy lata temu czytałem o tym w urzędzie miasta ze takie coś ma powstać a teraz umywają ręce !!

  99 25
 • ~cyd 2019-07-07 16:33:43

  Serio panie Krząkała "wysyłajmy broń do Rosji? Rozumiem ironię, ale co byś pan chciał tam posłać? Chyba PO

 • ~donia96 2019-07-07 16:34:21

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  34 13
 • ~donia96 2019-07-07 16:36:49

  Zobaczcie jaki dumy ten nasz prezydent na rynku przy swoich zawsze się zjawi a na paruszowcu i wy Warszawie go nie było żeby bronić mieszkańców paruszowca przed kopalnią . Jesteś śmieszny prezydencie bo to twoja zasługa tej chorej partii PO że chcą wybudować tu kopalnie i nie zwalaj całej winy na kogoś innego . Bo tam gdzie masz być to Cię w ogóle nie widać taki jesteś wielkim prezydentem tylko przy swoich a mieszkańców masz głęboko w d....e !

 • ~cyd 2019-07-07 16:42:51

  Na tle swojego nowego parkingu se fotki róbcie cwaniaki.

 • ~Trop leminga 2019-07-07 16:51:35

  BOŻE MÓJ, naprawdę dziękuję CI, że oPOzycji dałeś taki rozum jaki dałeś. TY wiesz jak szkodników POkarać. Jesienią spokojnie idę na wybory :)

 • ~polk 2019-07-07 16:53:26

  Nie rozumiem dlaczego usunięto post donia96 skoro to jego prywatna opinia.
  Nikogo nie obraża, wulgaryzmów nie mówi tylko całą prawdę napisał.
  Wiem, że prawda w oczy kole ale niestety tak jest.
  Miał kłamać, by jego post został?

  88 15
 • ~Jan R. 2019-07-07 17:21:10

  Trzeba podawać konkretne przykłady. Jakiś czas temu mieszkańcy jednego przysiółka Wodzisławia chcieli przyłączyć się do sąsiedniej gminy Marklowice, ale rada Wodzisławia się nie zgodziła i ówczesny premier Tusk to uszanował. Za Beci Szydło przyłączono do Opola 14 sołectw z sąsiednich gmin, pomimo negatywnych opinii rad tych gmin oraz protestów mieszkańców. Chamstwo, samowładztwo i ewidentny przykład olewania samorządów. Pozwalajcie im rządzić a za chwilę bąki będziecie emitować na rozkaz.

  43 92
 • ~cyd 2019-07-07 17:30:36

  Janie R

  Do Opola przyłączono - to prawda, ale po to żeby szkopy większości nie miały. I tak trzymać!

  89 29
 • ~coolok 2019-07-07 17:33:58

  Panie Prezydencie. Co z konkursem na dyrektora OPS? Nadal szukacie błędów proceduralnych? W komisji z tego co mówiono na sesji też byli sami specjaliści z pomocy społecznej

 • ~minowa 2019-07-07 17:55:09

  O co te pretensje ? O stołki i władzę umykające spod 4 liter ? Mieszkam W POLSCE, w państwie polskim a nie w Landzie Schlesien, Kreis Rybnik. A Westerplatte jest POLSKIE a nie gdańskie. STOP LANDYZACJI POLSKI !

  97 37
 • ~extraliga_2 2019-07-07 17:56:32

  Widząc Pana Prezydenta to przypomina mi się piosenka z tekstem "wybiła 13-ta wstaje nowy dzień..."

  81 18
 • ~Mael 2019-07-07 18:17:09

  Wasze osiem lat już było i mam nadzieję, że nigdy nie powróci. Kombinowaliście i szukaliście sposobu jak dopiec obywatelom. A to podnieść wiek emerytalny, zadbać o gigantyczne bezrobocie, schłodzić rozwój gospodarczy, zrobić przekręty na VAT, stworzyć system zatrudnienia śmieciowego, namawiać młodych do wyjazdu z kraju, zaniżać minimalną płacę, karać za wycięcie drzewa z własnej posesji, decydować za rodziców o wcześniejszej edukacji, a nasz kraj nazwaliście państwem teoretycznym . Sami zrobiliście wszystko żeby was znienawidzić i nazywać Partią Oszustów.

 • ~Barakuda 2019-07-07 18:20:50

  Żaden dotychczasowy rząd nie walczył tak zaciekle z samorządem i nie ograniczał tak samorządu. Okazuje się też, że rząd PiS w praktyce jest jednym z najbardziej prorosyjskich rządów od czasu formalnego upadku PRL. Rekordowe ilości węgla sprowadzanego z państwa Putina to mało. Dzisiaj wyszło na jaw, że Rosja odzyskała głos w Radzie Europy dzięki rządowi PiS, a teraz jeszcze okazuje się, że w ciągu roku ilość importowanej stali z Rosji do Polski również bije rekordy. I to mimo bogato rozwiniętych polskich fabryk. – Dlaczego Arcelor Mittal wstrzymuje produkcję w Krakowie? Głównie ze względu na wzrost importu stali z Rosji do Polski – w ubiegłym r.oku, o 269% !
  Państwo #PiS – najlepszy klient Putina

 • ~Jan R. 2019-07-07 19:19:38

  Barakudo święta racja ten rząd jest najbardziej pro-putinowskim rządem od 1989 r. Jeżeli Putin zna treść ostatniej, kompromitującej braci rozmowy to z Duckczyńskim zrobi wszystko. Dlaczego młody Morawiecki nie pozwie Tomasza Piątka za książkę o sobie, dlaczego nie zrobił tego analogicznie Macierewicz? Ps. Macierewicz i kilku wysokich oficerów najprawdopodobniej również znają treść tej rozmowy, patrz książka Anatomia katastrofy smoleńskiej.

  32 86
 • ~Trop leminga 2019-07-07 19:26:53

  do barracuda - na szczęście POKO ZBOKO ma tyle do gadania, co kuweta kota Pana Prezesa, chociaż podejrzewam, że kuweta więcej.

  65 25
 • ~ 2019-07-07 19:47:25

  Chcą zrobić drugą małą Sycylię jak w Gdańsku, zresztą prezydent 0,49 już pokazał że włada w stolicy może mu skoczyć, kupił w nagrodę z pieniędzy podatników 2 radiowozy i sprawa załatwiona. Strach że władza centralna przyjży się lokalnym ukladom zagląda im w oczy, to nie stolica zadłuża nasze miasta tylko ich prezydenci i wojtowie przez głupie często nikomu niepotrzebne wydatki.

  95 20
 • ~Barakuda 2019-07-07 19:48:52

  Kazo widzę, że technik manipulacji uczysz się na tych samych kursach co Kurski i Bielan. Kazo jeszcze był rok 2017, 2018 i połowa 2019. Jaki był w tym okresie import węgla z Rosji? Do tego podajesz dane ogólne czyli cały import i cały eksport. A my mówimy o imporcie węgla Rosyjskiego. No, to to by było na tyle. Kazo na te pytania nie odpowie bo musiałby przyznać mi rację więc przemilczy w stylu PiSu...

  31 74
 • ~pprywatne 2019-07-07 20:14:54

  Oni są dobrzy, nawet bardzo dobrzy i widać to na każdym kroku gdy pięknie pozują do zdjęć.

  37 18
 • ~ 2019-07-07 20:29:57

  Co do sprowadzania węgla. Cena węgla na rynkach światowych to 60 dolarów za tonę czyli jakieś 230 złotych z tendencją spadkową. Więc kupując polski węgiel dotujemy nierentowne górnictwo, nie wspominając miliardów na emerytury czterdziestoletnich emerytów.

  24 37
 • ~Jacek Kamiński 2019-07-07 20:30:06

  do kazo 64:
  stwierdziłeś, że za PO zaimportowano najwięcej węgla. I "sprytnie" pominąłeś dane za dwa ostatnie lata. Otóż w ubiegłym opadł absolutny rekord - 19,68 mln ton. A to znacznie więcej niż 14,99. Kto wtedy rządził? Nie wstydzisz się tam manipulować faktami?

  30 46
 • ~ 2019-07-07 20:35:22

  ~kazo64 jedyny zarzut dla PO jest taki że zlikwidowali za mało KWK i teraz każdy obywatel Polski musi na to pracować, choćby dopłacając 50 miliardów do ZUS każdego roku. Największym problemem polityki jest to że nie ma odważnego, który stanie i powie głośno że trupa reanimować się nie da, tak jak zrobiła to Margaret Thatcher w Wielkiej Brytanii.

  27 54
 • ~Piotr Czaja 2019-07-07 21:02:28

  kazinku kochany podeprzyj się porawną pisownią i żebyś już nie PiSał podepszyj bo ani to poPolsku ani po Ślonsku

  15 40
 • ~Piotr Czaja 2019-07-07 21:41:36

  tkwimy w tym grajdole - bo postęp polega na tym że na wszystko potrzeba coraz mniej czasu a coraz więcej pieniędzy - nie ma pieniędzy więc będziemy czadzeni

  12 30
 • ~donia96 2019-07-07 21:47:55

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  10 4
 • ~donia96 2019-07-07 22:00:44

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  12 8
 • ~rzyt 2019-07-07 22:23:02

  Centralizacja kontra rozbiór Polski czyli próba zatuszowania chybionych pomysłów PO.
  Wolne miasto Danzig, obrona Westerplatte przed Polakami to obok tęczy ze spóldzielni największe wtopy ostatnich tygodni.
  P.S. Dałem się kiedyś tym "politykom" obałamucić. Przegracie tak jak Kurpanik w swojej dzielnicy wszystko z takimi pomysłami.

  52 20
 • ~timnet 2019-07-08 08:03:59

  ten sam prezydent, który sprzeciwia się centralizacji w tym tygodniu zorganizował spotkanie na którym powiedział że jest za zmniejszeniem kompetencji rad dzielnic. punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, co Pyjter? dramat, z PiS mi nie jest po drodze, ale opozycja w Polsce jest żadna.

  36 8
 • ~Jan Marian 2019-07-08 08:40:07

  Taka sytuacja - nowa jakość młodego mistrza z LGBT KOHUTA ..."Miała być nowa jakość, a mamy żenadę - powiedziała w programie #Newsroom Kamila Baranowska z "Do Rzeczy". W ten sposób odniosła się do "podłożenia" Beacie Szydło flagi UE i nagrania jej reakcji przez europosła Wiosny Łukasza Kohuta "

  41 8
 • ~Barakuda 2019-07-08 09:10:38

  Jan Marian, gazeta "Do Rzeczy" to PiSowska szczekaczka i pralnia mózgów. Zacznij myśleć samodzielnie.

  13 43
 • ~Barakuda 2019-07-08 09:16:46

  Ogólnie widać, że się kampania zaczęła. Znowu wysyp PiSowskich trolli za 3,50 od wpisu. Kazo też odpalił swoje lewe profile na rybnik.com żeby minusować przeciwników PiSuaru. Walka o Polskę trwa. Albo zacofana, socjalistyczny i skorumpowana wzamian za 500+ (PiS) albo nowoczesna i rozwojowa ( Koalicja Obywatelska). Wybór należy do was.

  16 45
 • ~Jan Marian 2019-07-08 09:18:39

  sam zacznij myśleć samodzielnie, to fakt i podała to WP, gazeta i wiele innych lemingu

  28 9
 • ~tf2 2019-07-08 09:44:42

  Wysylamy bron do... Rosji? O czym on znowu bredzi? Moze zaraz odleci z haslem ze USA i Rosja kupuja od nas bron?

  Nie dla PODATKU KATASTRALNEGO pod plaszczykiem "decentralizacji". Dosyc przerostow zbednej administracji i lokalnych mafii.

  35 6
 • ~milkboxer 2019-07-08 12:31:18

  Widzę, że dla zwolenników PiS nie ma znaczenia idea, tylko kto ją zaproponował. Jeśli PO to dla nich z góry wiadomo, że to źle. Jednocześnie ci sami pisiorzy patrzą i zazdroszczą bogactwa USA, Kanadzie, Niemcom czy Szwecji - a wszystko to kraje federalne lub (jak Szwecja) bardzo zdecentralizowane. Ale nie, nie dawajmy więcej władzy samorządom - lepiej tak jak teraz, że godziny, w których można pobierać opłaty parkingowe ustala Ministerstwo Infrastruktury...

  8 18
 • ~goliat 2019-07-08 12:49:42

  ".....- Najbliższe wybory rozstrzygną o wizji i przyszłości Polski. Chcemy przekonać obywateli do naszych pomysłów, programów. Tak ważne jest to, byśmy o tym dyskutowali – podkreślił....."
  Każde wybory to inna przyszłość(eureka). Jakich pomysłów? Czy Wy macie takie w ogóle? Umiecie tylko dyskutować-i z tym się zgodzę !

  13 5
 • ~Barakuda 2019-07-08 12:51:47

  Pis zamknął 3 kopalnie, 6× zwiększył import węgla z Rosji... A górnicy dają Kaczyńskiemu prezent. Kiedy ten naród zmadrzeje...?

  12 27
 • ~Jacek Kamiński 2019-07-08 13:42:15

  kazo 64
  Nigdy nie odnosiłem się do kwestii importu węgla, niezależnie kto to czynił . Skrytykowałem tylko Twą manipulację liczbami. I do tego się nie odniosłeś, próbując skierować rozmowę na boczny, zupełnie nieistotny tor. Zatem odbieram to, że przyznajesz się do tego nieetycznego działania.

  9 16
 • ~Jacek Kamiński 2019-07-08 13:47:15

  do rzyt:
  co masz na myśli pisząc o "obronie Westerplatte przed Polakami" - czyżby władze Gdańska zabraniały nam korzystać z tego miejsca? Po co takie manipulacje? Oszczerstwa wręcz. PIS chce przejąc teren i urządzić go wg. własnej wizji politycznej. Tak jak z placem w centrum stolicy. Tam jako argument podano potrzeby obronności kraju. A chodziło o pomnik. Jakież to wstrętne, i jeszcze taka polityka znajduje rzyta wielbiciela.

  11 22
 • ~zak 2019-07-08 15:22:30

  Ciekawe czy likwidacja szpetoty Rybnika (reklamy, rudery . sklepy byle jakie i byle gdzie budowane itp.) zależy od władz centralnych ?
  Jakoś nie widać na tym polu sukcesów Powskich rządów samorządowców Rybnika.

  19 7
 • ~rzyt 2019-07-08 15:30:00

  ~Jacek Kamiński. Zacytowałem fragment wypowiedzi pani prezydent Dulkiewicz. Tak samo jak wypowiedzi o traktacie po IIWŚ, które nie dotyczyły Gdańska i jakoby pozostaje status quo "wolnego miasta". Ten aspekt pasuje do decentralizacji i osłabiania Polski zgodnie z miniaturowym programem PO.

  17 8
 • ~Barakuda 2019-07-08 15:31:54

  Największe amerykańskie media piszą o Polsce: " Ten kraj wrócił do ustroju sprzed 89 roku". Brawo PiSuar...

  10 31
 • ~hub381 2019-07-09 21:38:13

  Czekamy na te"reaktory jądrowe" z nieiwadomo z jakich miały być"jąder"...

  4 3
 • ~hub381 2019-07-09 21:38:50

  Czekamy na te"reaktory jądrowe" z nieiwadomo z jakich miały być"jąder"...

  1 3
 • ~kretek 2019-07-10 10:30:08

  kazo64- żodyn normalny człowiek stond nie raduje się na defilady wojskowe. a jużci na pewno nie tak blisko od naszych chałup. Jjedyn pieron, czy polskie czy niymieckie. Do nos to sie zawsze źle kończy.

  6 3
 • ~Jan R. 2019-07-12 18:03:04

  Jeżeli o mnie chodzi to o wiele bardziej podoba mi się herb i flaga województwa dolnośląskiego. Coraz częściej zdarza mi się nie dzielić Sląska na Dolny i Górny.

  1 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2903