zamknij

Biznes

Samorząd przegrał z monopolem. Spółka Obrotu Energią do likwidacji

2012-06-19, Autor: Redakcja
Na środowej sesji Rady Miasta Rybnika radni głosować będą likwidację powołanej półtora roku temu Spółki Obrotu Energią.

Reklama

Spółkę w styczniu 2011 roku roku założyły gminy: Rybnik, Jastrzębie, Żory, Wodzisław Śląski i Racibórz. Powołanie spółki miało być odpowiedzią na odmowę przez Ministerstwo Skarbu Państwa komunalizacji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. - Spółka ma wyeliminować monopol PEC-u. To spółka będzie dyktować ile energii zakupi, od kogo i za jaką cenę – argumentował wówczas prezydent Rybnika Adam Fudali.

W grudniu 2011 roku okazało się jednak, że ministerstwo zamiast skomunalizować, sprywatyzowało PEC. 85% akcji PEC-u zakupiła należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej Spółka Energetyczna "Jastrzębie". Tym samym to firma z Jastrzębia zmonopolizowała lokalny rynek dystrybucji energii.

 

- W związku z powyższym główny cel powołania przez Gminy Spółki Obrotu Energią nie może być osiągnięty, a dalsza jej działalność jest nie uzasadniona ekonomicznie - czytamy w uzasadnieniu uchwały likwidującej SOE.

 

Jak na razie nie wiadomo jakie były koszty funkcjonowania spółki przez ostatnie półtora roku. Do sprawy będziemy wracać.

 

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
 • ~werkk 2012-06-19 06:42:23

  Ale przez półtora roku ktoś brał niezłe pieniądze a z góry było wiadomo że ten twór nie ma szans istnienia.

  0 0
 • ~dr Becker 2012-06-19 07:13:50

  Sam fakt że PEC ma monopol nie stwarza żadnego zagrożenia dla odbiorców ponieważ PEC nie może sobie brać cen energii z czapy - wszystko musi zostać zatwierdzone przez URE, które właśnie po to aby powstrzymywać typowo monopolistyczne praktyki - w pewnych branżach monopolu nie da się ominąć - tak właśnie jest w przypadku ciepłownictwa.
  Spółka Obrotu Energią od początku była kompletnie poronionym pomysłem - stworzenie czegoś takiego jest podstawą do zarzutu o niegospodarność, kilkunastu kolesi miało tam ciepłe posadki i nie robili nic sensownego.

  0 0
 • ~Dahar 2012-06-19 07:14:01

  werkk, Ty się normalnie marnujesz !

  0 0
 • ~jamaju 2012-06-19 07:34:46

  Dla mnie nie jest to zaskoczeniem. Ciekawe tylko kto i ile na tym zarobił, bo kto za to zapłacił akurat wiadomo...

  0 0
 • ~Tomek_81 2012-06-19 07:56:36

  Zaraz zaraz......"powołanie spółki miało być odpowiedzią na odmowę przez Ministerstwo Skarbu Państwa komunalizacji " co zgodnie z zapowiedzią minister zrobił i ........."W związku z powyższym główny cel powołania przez Gminy Spółki Obrotu Energią nie może być osiągnięty" Rewelacja!!!! Specjaliści od uzasadniania porażek są w naszym mieście fachowcami z najwyższej półki.....Teraz myślą nad Wodzisławską...................

  0 0
 • ~dr Becker 2012-06-19 10:25:45

  Tytuł jest wysoce mylący, sugeruje że biedny samorząd chciał dobrze ale został pokonany przez bezdusznego kolosa.
  Nic bardziej mylnego!
  Bardziej na miejscu byłby tytuł "Samorząd ze wstydem likwiduje efekty własnej niekompetencji i niegospodarności"
  Wskazane by było aby całym tym przedsięwzięciem zainteresowało się CBA i prokuratura.

  0 0
 • ~chudziutki 2012-06-19 10:39:08

  No cóż,jeszcze tylko wypłacić sobie odprawy i trzeba myśleć nad jakąś nową spółką,przecież jakoś trzeba żyć.Pozdrawiam

  0 0
 • ~dr Becker 2012-06-19 10:54:15

  Tytuł jest wysoce mylący, sugeruje że biedny samorząd chciał dobrze ale został pokonany przez bezdusznego kolosa.
  Nic bardziej mylnego!
  Bardziej na miejscu byłby tytuł "Samorząd ze wstydem likwiduje efekty własnej niekompetencji i niegospodarności"
  Wskazane by było aby całym tym przedsięwzięciem zainteresowało się CBA i prokuratura.

  0 0
 • ~dr Becker 2012-06-19 11:03:33

  Tytuł jest wysoce mylący, sugeruje że biedny samorząd chciał dobrze ale został pokonany przez bezdusznego kolosa.
  Nic bardziej mylnego!
  Bardziej na miejscu byłby tytuł "Samorząd ze wstydem likwiduje efekty własnej niekompetencji i niegospodarności"
  Wskazane by było aby całym tym przedsięwzięciem zainteresowało się CBA i prokuratura.

  0 0
 • ~czarny_julek 2012-06-19 11:59:12

  Szanowna Redakcjo! Mam nadzieję, że będziecie nad sprawą czuwać i w odpowiednim czasie poinformujecie nas, jaką odprawę pieniężną otrzymał Pan Prezes wspomnianej spółki. O tym, że pieniążki są mu BARDZO potrzebne może świadczyć zapis w punkcie X części A oświadczenia majątkowego (od strony 4) - polecam lekturę http://bip.um.rybnik.eu/docs/1103/PDF/WABY3TLI.PDF

  0 0
 • ~Arteks 2012-06-19 12:13:02

  Celem powołania tego związku było nie dopuszczenie do sytuacji aby PEC kupił ktoś pokroju Kulczyka i następnie jako monopolista dźwigał koszty ciepła w nieskończoność. A przecież ciepło to jeden z największych składników czynszu w mieszkaniach ZGM, wspólnot czy spółdzielni. Ostatecznie PEC został kupiony przez lokalną firmę JSW z Jastrzębia. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie czy nie ale chyba ma skoro samorządy zrezygnowały z tego. Nie dziwię się że dr Becker chce sprawdzić sprawy związane z odprawami. Jeśli związek nic nie zrobił to faktycznie odprawy mogą się odbić czkawką wszystkim włodarzom którzy w tym uczestniczyły. Warto też wspomnąć, że gdyby ministerstwo potraktowało nasz PEC tak jak inne spółki ciepłownicze i zamiast prywatyzacji pozwoliło je skomunalizować - nie byłoby w ogóle problemu. Ale tu wydaje mi się, że po raz kolejny zawiedli posłowie, których PEC nie interesował mimo próśb samorządowców aby zainteresowali się tematem.

  0 0
 • ~Tomek_81 2012-06-19 13:10:32

  ~Arteks Koszty się podnosi lub zwiększa nie "dźwiga" szkoła się kłania.

  0 0
 • ~jamaju 2012-06-19 13:30:15

  @Arteks, znowu cię poniosła fantazja. SOE nie powołano aby wpłynąć na to kto kupi PEC, bo niby jak? Jakimi narzedziami? Paląc opony przed ministerstwem? Jaki był cel, wypowiedział się swego czasu Prezes SOE: "Istotą naszego działania jest posiadanie klientów końcowych, którym pragniemy dostarczać nasze usługi. Z jednej strony będziemy mogli reprezentować nabywców, czyli w tym przypadku gminy w kontaktach z dostawcami energii – i do tego nie jest potrzebna koncesja, z drugiej strony sami chcemy dokonywać zakupu energii i handlować nią, czyli dokonywać obrotu. Do tej drugiej działalność potrzebna jest już koncesja, o którą wystąpimy". Z windowaniem cen w nieskończonośc też nie jest tak łatwo, bo są one regulowane przez URE. Dlaczego więc nic z tego nie wyszło? Ponieważ SOE jest skazana na PEC/JSW. Aby kupować energię cieplną od innego wytwórcy/dostawcy trzeba by ponieść ogromne koszty inwestycji w sieci ciepłownicze, bo te istniejące w przeciwieństwie do energetycznych są sieciami lokalnymi. Koszty tych inwestycji ponieśliby odbiorcy końcowi. Mnie zastanawia coś innego. Skoro nic nie wyszło z biznesem ciepłowniczym, a wydano publiczne pieniądze, to czemu SOE wzorem Gór­no­ślą­skiego Związku Metro­po­li­tal­nego nie poszła w kierunku grupowego zakupu energii elektrycznej na potrzeby gmin? Może Redakcja się tego dowie?

  0 0
 • ~norton 2012-06-19 19:30:47

  A Zbychu znowu spadnie na 4 łapy?

  1 0
 • ~ 2012-06-19 20:11:08

  Az czuć tutaj aferą. A szczegółów może doszperać się wyłącznie nasz guru TEDE! Tak więc Tadzik do boju bo jakoś cicho o tobie i twojej "społecznej" działalności!

  0 0
 • ~psyhe 2012-06-20 08:56:18

  Szanowny jamaju i cała reszta proponuję najpierw dowiedzieć się szczegółów a później wydawać jakieś opinie. Wystarczy wejść na stronę www spółki, by dowiedzieć się, że ludzie tam pracowali a nie "miało tam ciepłe posadki i nie robili nic sensownego". Spytajcie ile SOE zarobiło dla miasta organizując przetarg i ile mogłoby jeszcze zarobic. Najgorzej jak ktoś myśli, że coś wie a tak naprawdę nie wie nic i jeszcze udaje ze wie wszystko.

  0 0
 • ~jamaju 2012-06-20 10:28:16

  Szanowna psyhe, strona zawiera "ogrom" informacji... Dowiedziałem się dzięki niej że spółka zorganizowała dwa przetargi na zakup energii elektrycznej (byłem w błędzie zakładając że nie organizowała). Nie udało mi się jednak dowiedzieć, jakie było rozstrzygnięcie tych przetargów (jeden chyba został niedawno zorganizowany). Jeśli Ty dysponujesz większym zasobem informacji to może się nim podzielisz? Na stronie raciborz.com.pl możemy przeczytać min.: "Tymczasem na początku 2012 roku pojawiły się sygnały o kłopotach spółki. Miała ona problem z zakupem energii, a nawet z otrzymaniem licencji na obrót ciepłem. Już wtedy powątpiewano, czy SOE się utrzyma. Dlatego w programie czerwcowej sesji rady miasta znalazła się uchwała o jej likwidacji. Udziałowcy wspólnie doszli do wniosku, że SOE, która została utworzona w celu organizacji i koordynacji działań w zakresie zaopatrzenia podmiotów komunalnych w energię oraz reprezentowania zbiorowych interesów odbiorców, nie zrealizowała wyznaczonego celu i zostaje rozwiązana". Tak czy inaczej, uważam że, gdyby Spółka przyniosła udziałowcom korzyści (jak sugerujesz) to by jej nie likwidowano. Poza tym, do organizowania przetargów na zakup energii nie potrzeba spółki. Zastanawiam się czy nie mógł się tym zająć istniejący od 10 lat Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego tak jak to uczynił GZM. Chyba że forma prawna na to nie pozwala (tego nie wiem)...

  0 0
 • ~psyhe 2012-06-20 11:19:23

  Skoro uważasz, że do organizacji przetargu nie potrzebna jest spółka to dlaczego do tej pory nic takiego nie wymyślono, trzymam kciuki za miasta przy organizacji kolejnego przetargu. A ceny energi wzrosły od zeszłego roku i to znacząco :)
  Jeśli chodzi o efekty to rzeczywiście nikt jakoś o tym nie mówił... hmmm

  0 0
 • ~jamaju 2012-06-20 12:08:29

  Tzw. "wolny" rynek energii funkcjonuje w Polsce raptem kilka lat, świadomość społeczeństwa w tym temacie jest niewielka, a urzędnicy nie lubią nowości ;) Zatem na podjęcie działań potrzeba czasu... O tym że do organizowania przetargu na zakup energii nie jest potrzebna spółka, świadczy przywoływany przykład GZM (który i tak nie jest pionierem w tym temacie) http://www.energetyka.e-bmp.pl/wielki-przetarg-na-zakup-energii-metropolii-silesia,4632,art.html
  Co do efektów przetargu organizowanego przez SOE, to (tak trochę ironicznie) gdyby nasze maisto zarobiło na całym interesie choć złotówkę, to Prezydent Fudali nie omieszkałby się tym pochwalić ;) A może się mylę...

  0 0
 • ~psyhe 2012-06-20 13:00:13

  skoro się zamierza spółkę zlikwidować z takich a nie innych względów to po co się chwalić jej osiągnięciami - to tylko dolewanie oliwy do ognia, a dlaczego tak jest to też trudno mi to zrozumieć - taka jest polityka.
  Proszę mi wierzyć, że efekty są. Prosze sobie policzyc wolumen przetargowy razy średnią cenę energii elektrycznej (z taryfikatora 2011) 309,50/MWh i cenę uzyskaną w przetargu. O ile dobrze pamiętam, bo widzę, że teraz na stronie nie ma już tej informacji osiągnięta cena wynosiła coś koło 270zł/MWh. To jest właśnie w przybliżeniu ten zysk - i co robi wrażenie??

  0 0
 • ~dr Becker 2012-06-20 13:18:11

  Gdyby SOE miało jakieś faktyczne osiągnięcia to nie zostałoby zlikwidowane.
  Jak to wykazał(a) psyche największym sukcesem SOE było cena za MWh tańsza o 39,50zł od taryfowej. Pytanie czy ta oszczędność pokryła etaty prezesa i pracowników oraz wszystkie inne koszta funkcjonowania spółki (obsługa prawna, księgowa, powierzchnia biurowa itd.) Skoro spółka została zlikwidowana to znaczy że ten sukces był raczej iluzoryczny a sam spółka równie deficytowa co straż miejska.

  0 0
 • ~psyhe 2012-06-20 13:40:16

  Z tego co wiem w spółce pracują 2 osoby. Wynagrodzenie prezia jest powszechnie znane. Do prowadzenia tego typu spraw każdy urzad zatrudni dajmy na to 0,5 etatu x 5 gmin daje 2,5 etatu. Ależ wy ludzie jesteście naiwni. No ale cóż to jest wymiana argumentów, kazdy ma prawo do swojego zdania i każdy ma inny punkt widzenia. Fakt jest jeden, ktoś nie przemyślał sprawy do końca... a co ma do tego SOE i jego pracownicy?!

  0 0
 • ~psyhe 2012-06-20 13:43:02

  a i nie jestem psyche tylko psyhe - prosze mnie nie utożsamiać z tą boginią :). W słowniku j. polskiego może nie ma takiego słowa, ale to tylko nick (ja wiem co znaczy). pozdrawiam wszystkich zapaleńców afer

  0 0
 • ~jamaju 2012-06-20 14:06:57

  Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

  0 0
 • ~dr Becker 2012-06-20 18:24:54

  @ psyhe (przepraszam że wcześniej "z rozpędu" przekręciłem nicka.)
  Według informacji z rybnickiego portalu miało tam pracować 5 osób +prezes z pensją ~6000zł i tymi informacjami się podpierałem, wszystkie zainteresowane miasta "na dzień dobry" miały w to przedsięwzięcie włożyć po 50 tys. zł co daje sumę ćwierć miliona na start.

  0 0
 • ~psyhe 2012-06-21 09:25:22

  Prawda zawsze ma dwie twarze, tego jak było naprawdę - nigdy się nie dowiemy. Nowiny już troszke innaczej odniosły się do sprawy.
  A może ktoś ze Spółki by się wypowiedział na ten temat.

  0 0
 • ~werkk 2012-06-21 16:35:27

  "Jak na razie nie wiadomo jakie były koszty funkcjonowania spółki" więc był tam bajzel ciekawe jakie odprawy wezmą prezesi?

  0 0
 • ~dr Becker 2012-06-21 20:08:19

  Prezes był podobno jeden, jeśli dostał trzymiesięczną odprawę to jakieś ~18000zł

  0 0
 • ~alex 2012-06-22 11:01:20

  Jak mogła zaistnieć spółka nie posiadająca źródeł, sieci ani żadnych innych ważnych aktywów. Stworzona przez niekompetentnych urzędników (nawet w randze prezydenckiej) pokazuje czym ci urzędnicy nie powinni się zajmować. A niekompetencja połączona z nadgorliwością drogo kosztuje podatnika.

  0 0
 • ~przykopa 2012-06-23 09:48:05

  Nie zgadzam sie z opiniami ze utworzenie SOE było brakiem kompetencji ......
  wprost przeciwnie ukręcenie czegos z niczego i wmówienie że to przynosi korzysci jest jest dowodem geniuszu . takiego czegos nie wymysliłby nawet mistrz Twardowski ( potrafił ukręcić bicz z piasku i parę innych rzeczy ).
  Jeden z piszacych tu pisze że były sukcesy ( nie wiem z jakiej perspektywy to ogladał ? może był pracownikiem ?).Jak były sukcesy to zapewne były też premie i nagrody ( a teraz też bedą odprawy).Więc o co ten tumult ? przecież oni chcieli dobrze :)
  A że nie mieli energi , licencji to już inna historia . Nawet tu na forum były rzeczowe opinie ze to jest z góry skazane na porażkę
  Przy okazji ludzie z miasta zarobili trochę grosza i zapewne o to chodziło.Sami wybraliście sobie takich przedstawicieli i o co tyle krzyku ?
  W Bytomiu prosty naród potrafił to zrozumieć i naprawił swój błąd . Czy u nas bedzie podobnie ?
  - nie sądzę

  0 0
 • ~qwerty 2012-06-26 21:19:05

  SOE nie bylo poronionym pomyslem. Przynajmniej nie dla Fudalego. On jako doswiadczony samorzadowiec wiec co i jak zrobic, zeby zapewnic sobie cieple zycie do konca swych dni. Polozyl lape na wodociagach (prezes - kolezka Prezydenta zarabia okolo 300 kola rocznie, a my mamy najdrozsza w kraju wode). Jakis czas temu UM wspieral prywatna firme SEGO zajmujaca sie przetwarzaniem czy sortwoaniem smieci, a bedaca wlasnoscia malzonkow/szwagrow/rodzenstwa prominentnych osob z otoczenia Fudalego. Kolejna proba przejecia kontroli nad miastem byl pomysl stworzenia spolki handlujacej energia. Fudali wie co zrobic, zeby nawet jak juz nie bedzie prezydentem, kontrolowac najwazniejsze dziedziny zycia, bez ktorych organizm miejski nie moze istniec.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1088