zamknij

Wiadomości

Rzecznik OKD: w kopalni CSM nie fałszowano czujników metanu

2018-12-23, Autor: 

800 m pod ziemią, w kopalni CSM w Stonavie, w której doszło do wybuchu metanu nadal szaleje pożar. Ratownicy kończą budowę tam, które odizolują objęty ogniem obszar od reszty kopalni. Dopiero gdy warunki na to pozwolą, wejdą po ciała 12 ofiar czwartkowej tragedii. Rzecznik koncernu OKD dementuje anonimowe informacje, jakoby w kopalni fałszowano czujniki metanu. 

Reklama

W działaniach pod ziemią udział bierze ok. 200 ratowników. Budowane są tamy, które odizolują miejsce katastrofy od reszty kopalni. Ivo Czelechovsky, rzecznik koncernu poinformował dzisiaj, że dwie pierwsze tamy są już przygotowane do zamknięcia, a dwie kolejne będą gotowe i zamknięte w niedzielę. Po zamknięciu tam trzeba będzie odczekać co najmniej 8 godzin. W płonący rejon nadal będzie zatłaczany azot, który przyczyni się do wygaśnięcia pożaru. 

Wejście do rejonu, w którym znajdują się ciała 12 górników, możliwe będzie dopiero wówczas kiedy czeski urząd górniczy (na podstawie wyników pomiarów prowadzących w odciętym rejonie) wyda na to zgodę. 

Rzecznik OKD zaprzecza doniesieniom w anonimowych wypowiedziach górników w polskich i czeskich mediach, jakoby w kopalni dochodziło do manipulowania odczytami stężeń metanu.

- Mamy protokolarne potwierdzenie, że wszystkie mierniki stężenia metanu działały prawidłowo — mówi Ivo Czelechovsky. - To byłoby irracjonalne, żebyśmy sami stwarzali zagrożenia dla górników — dodaje.

Dzisiaj rodziny odebrały rzeczy osobiste zmarłych górników. Przed kopalnią palą się setki zniczy.

Dwaj poszkodowani w wypadku górnicy, są w szpitalu w Ostrawie. Jeden z mężczyzn jest w stanie krytycznym. Stan drugiego górnika jest stabilny.

Przypomnijmy, do tragedii doszło w czwartek po godzinie 17.00. W czeskiej kopalni w Stonavie zapalił się, a następnie wybuch metan. Zginęło 13 górników, w tym dwóch z Jastrzębia-Zdroju. Zmarło 12 Polaków i jeden obywatel Czech. Górnicy zatrudnieni byli w polskiej firmie Alpex. Akcję ratunkową przerwano. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła śledztwo w sprawie wypadku.  

Niedziela jest dniem żałoby narodowej. Uczcijmy pamięć tragicznie zmarłych górników. 

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~MArudzia 2018-12-23
    09:15:40

    54 10

    A czego innego można było się spodziewać???
    Złodziejaszek złapany na kradzieży też twierdzi że " to nie moja ręka"
    Liczy się tylko zysk
    Pozdrawiam

  • ~Lateks 2018-12-23
    09:50:38

    76 11

    "Rzecznik OKD zaprzecza doniesieniom w anonimowych wypowiedziach górników w polskich i czeskich mediach, jakoby w kopalni dochodziło do manipulowania odczytami stężeń metanu."
    A czego państwo się spodziewacie? Że rzecznik powie że mieli czujniki ale dmuchali na nie powietrzem żeby wydobycie odbywało się bez zakłóceń? To mniej więcej tak jakby rzecznik UM Rybnik wyszła i powiedziała że donice na Kościuszki są okropne i to był zły pomysł.
    Albo że błędem było zwężenie dróg do jednego pasa ruchu na Karolince czy też na Brudnioka.

  • ~ 2018-12-23
    13:12:59

    27 17

    Albo Merkel czi Microb, że błędem była likwidacja granic państwa dla małopludów z pedofilskimi i terrorystycznymi zwyczajami, chcących po namnożeniu zlikwidować miejscową ludność. Zamiast zrobić z tym porządek zmuszają inne państwa do tego samego a posłuszne im "media" kneblują lub zmuszają do kłamstwa. Teraz już za późno pozostaje im kryć przestępstwa przeciwko ludzkości, których lewaccy politycy w UE się dopuścili.
    Wnioski musimy sami wyciągać i uczyć się na czyichś błędach, tak żeby być mądrymi przed szkodą

  • ~master4k 2018-12-23
    15:33:01

    21 2

    @ Lateks

    22 grudnia 1985 r. wybuch metanu zabił w Wałbrzychu 18 górników. To już ponad 32 lata temu. Mało kto o tym obecnie pamięta, a okoliczności wyglądają na bardzo podobne do tych, które miały miejsce niedawno w Czechach. Jeżeli potwierdzą się doniesienia prasowe, to będziemy mieli powtórkę z tragedii, której można było uniknąć.

  • ~ 2018-12-23
    16:01:10

    10 20

    @lateks @tf2 a czego się panowie spodziewacie skoro zły przykład idzie z samego rządu. Najpierw murem broniono "niezbędnej" reformy sądów i usunięcia sędziów SN i pani Gersdorf. A po czasie okazało się, że to rządzący uchwalili złe ustawy i musieli przywrócić stanowiska sędziom nie przyznając jednocześnie, że to ustawy były niezgodne z prawem, usunięcie Gersdorf i sędziów SN - bezprawne. Ciekaw jestem czy tu postępowanie wobec górników było zgodne z procedurami BHP w górnictwie czy też je łamano. Jeśli łamano to winni powinni ponieść surowe konsekwencje.

  • ~trywialny 2018-12-23
    20:07:15

    6 22

    ~td2 patrząc na twoje wypociny zdecydowanie bliżej ci do „małopluda” niż ludziom o których piszesz.

  • ~dizers 2018-12-23
    22:01:37

    1 2

    je to neuvěřitelné !

  • ~ 2018-12-24
    02:53:53

    10 4

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~fuckPR 2018-12-25
    08:50:38

    10 0

    Każda próba majstrowania, przewieszania, zakrywania, napowietrzania
    czujników powinna być traktowana jak usiłowanie zabójstwa i takie
    informacje powinne być umieszczone na bramach wszystkich kopalni.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5077