zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Ryjek – tego inni mogą nam zazdrościć

2010-10-29, Autor: 
15.edycja Rybnickiej Jesieni Kabaretowej jest dla twórców tej imprezy okazją do podsumowań i refleksją nad przyszłością Ryjka.

Reklama

Ciekawa rozmowa na temat najbardziej znanej rybnickiej imprezy odbyła się wczoraj podczas konferencji prasowej w galerii Focus Mall. Stanisław Wójtowicz – prezes Fundacji Elektrowni Rybnik, który od początku jest dyrektorem Ryjka przyznaje, że dzisiejszy sukces imprezy nie byłby możliwy, gdyby nie Kabaret Młodych Panów. - Marka jaką Młodzi Panowie wyrobili sobie w środowisku kabaretowym sprawia, że do Rybnika chętnie przyjeżdżają kabarety z całej Polski. W takich warunkach organizacja festiwalu to czysta przyjemność – przyznał Wójtowicz.Drugą osobą obok Stanisława Wójtowicza, który od początku współorganizował festiwal jest Robert Korólczyk. Robert na każdym kroku podkreśla rolę, jaką w rozwoju imprezy odegrał śp. Aleksander Chwastek. - Olek swoją wspaniałą osobowością dał tej imprezie skrzydła. Kiedy od nas odszedł zostałem po nim dyrektorem artystycznym festiwalu. Chciało mi się wtedy płakać – wyznał Korólczyk.

 

- Olkowi wszyscy wiele zawdzięczamy. Ja osobiście jestem wdzięczny mu za to, że odkrył mnie jako konferansjera, zaufał mi i zlecił prowadzenie imprezy – dodaje Bartosz Demczuk.


Podczas wczorajszej konferencji padła propozycja, aby nazwiskiem Aleksandra Chwastka nazwać którąś z ulic lub rond w Rybniku.

 

> Tylko u nas relacje wideo z każdego dnia Ryjka

 

Władysław Sikora, legenda polskiego kabaretu, stwierdza, że jedną z najważniejszych rzeczy decydujących o sukcesie festiwalu, jest formuła konkursu głównego, w którym występujących oceniają inne kabarety. - To bardzo karkołomna, ale ciekawa formuła. Kabarety zawsze narzekały na jurorów. A tu podczas pierwszych Ryjków samie przekonały się, że ocena występów scenicznych to trudna sztuka – zauważa Sikora.


Jedną z ikon Ryjka jest Grzegorz Porowski, który swoją kamerą sfilmował 14. edycji Ryjka i zna imprezę jak mało kto. - Jeżdżę po wszystkich ważnych festiwalach w kraju. Jednak to na Ryjka przyjeżdżam z największą radością. Zazdroszczę Rybnikowi takiej imprezy – mówi Porowski. Przypomina również, że kabarety muszą na Ryjku przedstawiać premierowe skecze. - Gdyby nie Ryjek pewnie nie powstałoby wiele programów kabaretowych, które cała Polska ogląda na ekranach telewizji.

 

> RYJEK 2010 - fotogalerie

 

Prezydent Rybnika Adam Fudali zapewnia, że władze Rybnika doceniają wartość Ryjka i dlatego w ostatnich latach miasto tak chętnie wspiera festiwal. - Myślę, że Fundacja Elektrowni Rybnik może służyć za wzór tego, jak tego typu instytucje mogą wspaniale wpisać się w życie kulturalne miasta – mówi prezydent.


Wczoraj padło też pytanie, jaka przyszłość czeka Ryjka, który obecnie jest już bardzo skomercjalizowaną imprezą. Co jeszcze można zrobić z imprezą, która trwa 7 dni i odbywa się wielu częściach miastach? - To nie jest tak, że „ulepszanie” imprezy polega na dodawaniu kolejnych punktów programu. Co roku wnikliwie analizujemy wszystkie wydarzenia. Z jednych pomysłów rezygnujemy, inne udoskonlamy. Zapewniam, że inwencji na następne lata nam nie zabraknie – deklaruje Piotr Sobik z Kabaretu Młodych Panów.

 

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~lukaszkuch 2010-10-29
    13:45:42

    0 0

    Grzegorz Porowski a nie Borowski...

  • ~agentka 2010-10-29
    14:34:35

    0 0

    Mam do odsprzedania 2 bilety na niedzielny koncert RYJEK. zainteresowanych proszę o kontakt na GG: 676191.

  • ~ 2010-10-29
    14:42:20

    0 0

    Bardzo milo, że rokrocznie pamięć o Olku jest podkreślana .... Olek jest duszą na każdym Ryjku

  • ~Jan R. 2010-10-29
    17:25:19

    0 0

    Droga Redakcjo za Waszym pośrednictwem nareszcie została wyjaśniona zagadka dlaczego Adam Fudali zamknął swój warsztat szklarski. Zamknął go, ponieważ tłukł za dużo szkła, a stało się tak dlatego, że nie patrzył gdzie tnie jak na tym zdjęciu powyżej. Zupełny brak odpowiedzialności w działaniu, co by się stało gdyby dziecko podbiegło i podstawiło rączkę pod nóż? :-(

  • ~luki85 2010-10-29
    19:40:49

    0 0

    Yo ludziska,kto chce dwa bilety na niedzielę proszę wbijać na mojego mejjlaa:)---> [email protected]

  • ~boardbike 2010-10-29
    22:06:41

    0 0

    @ Jan R. - stalo by sie tyle, ze dzieciakowi by reke upier.. skoro wlasna matka go nie potrafi upilnowac! :P

  • ~daniel tt 2010-10-29
    22:19:12

    0 0

    Witam impreza jest ok,ale ceny biletów zdecydowanie już nie.
    To tak jak ludzie zachwalają Audi a jeżdżą Polonezem.
    Stać mnie ale po co komu nabijać kasę wielkie mi wsparcie fundacji ER
    Wolę ucztę dla brzucha niż dla ducha

  • ~skalson 2010-10-31
    13:22:56

    0 0

    Za drogo? Człowieku, co za bzdury wypisujesz! 70 zł za 7-8h imprezy i możliwość zobaczenia tylu kabaretów to ptaawie za darmo! Skoro wolisz ucztę dla brzucha to powodzenia - kolacja (skromna) dla 2-óch osób, czas trwania 1h. Wybór należy do Ciebie. W moim odczucie jeżeli bilety byłyby w cenie ponad 100 zł i tak bez problemu rozejdą się w 15 min, bo i ta cena jest niezbyt wygórowana za to co można zobaczyć.

  • ~auralfloat 2010-10-31
    18:51:46

    0 0

    boardbike, a tak tylko Fudalemu upier... ale nie rękę tylko 2 nogi. I to nie szkło, ale pociąg. A szkło to było, ale obalone wcześniej, przed pobytem na torowisku.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5052