zamknij

Wiadomości

Rybnik z drugim, najbardziej rakotwórczym powietrzem w Polsce

2020-11-30, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Rybnik nadal bryluje w niechlubnych rankingach zanieczyszczonego powietrza. Nasze miasto (na podstawie danych pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska z 2019 r.) zajęło bowiem 2 miejsce pod względem najbardziej rakotwórczego powietrza. Nie lepiej jest z liczbą dni smogowych.

Reklama

Nowy Targ i Pszczyna – to zwycięzcy smogowego niechlubnego rankingu Polskiego Alarmu Smogowego. Na podstawie danych pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska z 2019 r. sporządzono listę piętnastu najmocniej zasmogowanych miejscowości w Polsce. Na szczycie znalazły się miejscowości, w których odnotowano wielokrotne przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza. Na liście smogowych rekordzistów przeważają małe miejscowości, a także wsie - widać jasno, że problem smogu nie dotyczy wyłącznie dużych miast. Czołowe pozycje rankingu tradycyjnie obsadzają miasta z naszej części Śląska - Rybnik, Godów, Wodzisław Śląski, Knurów.

Ranking przedstawia miasta o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz liczby dni, w których dobowe stężenie pyłu PM10 było powyżej normy. Z listy smogowych rekordzistów wypadł Kraków, w którym od września 2019 r. obowiązuje całkowity zakaz spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych.

- To kolejny rok, w którym prezentujemy rankingi najmocniej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce – mówi Piotr Siergiej, rzecznik PAS – i jak co roku widzę te same nazwy. Wydawałoby się, że włodarze tych miast powinni być zaalarmowani sytuacją, w której mieszkańcy miejscowości oddychają rakotwórczymi substancjami pochodzącymi z kotłów na węgiel i drewno, a poziomy zanieczyszczenia wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy. W niektórych z miast widać duże zaangażowanie lokalnych władz np. Rybnika. Niestety w innych miejscowościach z listy działania samorządów w walce ze smogiem pozostawiają wiele do życzenia.

Rekordowy Nowy Targ to aż 1800% rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) w powietrzu – tyle samo, ile w poprzednim roku. Cała pierwsza piętnastka to stężenia tej rakotwórczej substancji sięgające od 700 do 1800% dopuszczalnej normy! Na liście smogowych rekordzistów przeważają małe miejscowości, a także wsie - widać jasno, że problem smogu nie dotyczy wyłącznie dużych miast. Występuje właściwie w każdej polskiej miejscowości. Na pozycji piątej znalazła się śląska wieś Godów, w której mieszka niecałe dwa tysiące osób.

W 2019 roku nowa stacja pomiarowa stanęła w podkrakowskim Zabierzowie, w którym nigdy wcześniej nie mierzono jakości powietrza. Dzięki temu w tej niewielkiej wsi odnotowano stężenie rakotwórczego BAP przekraczające 8-krotnie normę. Okazuje się, że by miejscowość została smogowym rekordzistą wystarczy zainstalować w niej stację pomiarową.

Najmniejszą liczbę dni smogowych odnotowano w miastach położonych na Pomorzu: Sopot (1 dzień), Słupsk (3 dni) i Kołobrzeg (4 dni). Największą w Pszczynie (106 dni), Rybniku (89 dni) oraz Nowym Targu (88 dni). Mieszkańcy Pszczyny przez niemal jedną trzecią roku oddychają zanieczyszczonym powietrzem.

PAS podkreśla, że na listę trafiły tylko te miejscowości, w których znajdują się stacje pomiarowe Państwowego Monitoringu Środowiska. Brak innych miast na liście nie oznacza wcale, że tam problem smogu nie występuje.

Aktywiści alarmów smogowych są tą sytuacją oburzeni. - Zawstydzający jest fakt, że moje miasto drugi rok z rzędu plasuje się na pierwszym miejscu – mówi Aleksandra Antes-Szewczyk, aktywistka Pszczyńskiego Alarmu Smogowego - Nasza pozycja w rankingu powinna dać wszystkim do myślenia – zarówno mieszkańcom jak i włodarzom. Wyniki innych miast pokazują, że można robić więcej, skuteczniej. Niestety temat smogu pojawia się tylko przy okazji corocznych rankingów, wyborów i Dnia Czystego Powietrza. W Pszczynie problem nie jest traktowany priorytetowo, choć od jakości powietrza zależy zdrowie i życie wszystkich mieszkańców.

W 2018 roku ruszył rządowy Program Czyste Powietrze. Premier zapowiedział likwidację 3 milionów „kopciuchów” i wydatkowanie 103 mld zł na ocieplenie domów i wymianę kotłów rozłożone na 10 lat. Niestety tempo wymiany kotłów jest zbyt wolne. Przez dwa lata funkcjonowania programu złożono zaledwie 177 tysięcy wniosków i podpisano 146 tysięcy umów na dopłaty(1). Porównując to z planem wymiany 300 tys. kotłów rocznie widać, że PCZP działa zdecydowanie zbyt wolno.

- Mimo zapowiedzi rząd nie dokończył reformy programu - nie uruchomiono wsparcia przez banki czy wsparcia pozwalającego na wymianę kotłów przez ubogie gospodarstwa. Brakuje również szerokiej kampanii informacyjnej o potrzebie wymiany kotłów. Nie ma także wsparcia do wymiany pieców kaflowych w budynkach wielorodzinnych. - Skuteczna walka z zanieczyszczeniem powietrza wymaga współpracy na linii rząd i samorząd. Rząd powinien zapewnić odpowiednie programy finansowe, a samorządy, że to wsparcie wraz z informacją o potrzebie wymiany kotłów trafi do mieszkańców - mówi Andrzej Guła, lider PAS.

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 44

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~rzyt 2020-11-30
  09:33:27

  Oprócz tego mamy najwyższy podatek miejski, ceny śmieci i wody, diabelski młyn ....
  Czego jeszcze od życia wymagać?

 • ~Arteks 2020-11-30
  09:44:43

  86 61

  Jedną lukę jaką widzę w tych niechlubnych rankingach to fakt, że nie wszędzie są robione pomiary. A jeszcze w mniejszej grupie miejscowości robi się pomiaru benzopirenu. Czy smrodziarze zadowolone przyczyniając się do raka rodziny czy sąsiadów? Czy smrodziarze zadowolone z psucia wizerunku swojego miasta? Czy smrodziarze mają sumienie?

 • ~ 2020-11-30
  09:45:05

  82 29

  .....” W niektórych z miast widać duże zaangażowanie lokalnych władz np. Rybnika....”
  - chyba jeśli chodzi o chybione inwestycje i nieudolne zarządzanie, to się zgodzę .

 • ~Idaho 2020-11-30
  09:54:23

  85 19

  W zasadzie, jak weźmiemy kombinację tych dwóch tabel, to mieszkamy w najbardziej zasyfionym miejscu w Polsce. Smog zabija o wiele więcej ludzi niż korona, ale nie jest to takie medialne...Ponadto, mieszkamy w rejonie górniczym. To dodatkowy koszt...którego nikt nie nagłaśnia.

 • ~Agnieszka Skupień 2020-11-30
  10:25:51

  37 21

  Mamy jeszcze sporo do zrobienia, jednak rok 2020 pokazuje, że sytuacja znacznie się poprawia. W tym roku mamy mamy 34 dni z przekroczeniem normy. To nie jest powód do świętowania, to argument który pokazuje, że warto zmieniać nawyki dotyczące ogrzewania. Zmiany zaczynają być wreszcie widoczne. Dobrze, że stacja WIOŚ monitorująca powietrze jest w Rybniku bo wiemy, czym oddychamy. Jednak warto wiedzieć, że stacje na podstawie których powstaje ranking mają tylko niektóre miasta w Polsce . Dlatego ciągle jesteśmy w tych statystykach. Jednak wychodzimy z założenia, że lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć. Stąd wiemy z czym na co dzień się mierzymy. Dla zainteresowanych podrzucam link do informacji na temat walki o czyste powietrze na stronie miasta : https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/walka-ze-smogiem

 • ~MatiW 2020-11-30
  10:36:17

  55 30

  Super informacja, może niektórym, w szczególności radnym PiSu, którzy uważają, że akcje typu Gańba czy piętnowanie mieszkańców palących syfem są niedopuszczalne są to coś do myślenia. Co co mają gdzieś smog powinni być oskarżani za trucie i zabijanie innych. Akurat dobrze, że władze Rybnika mówią o tym głośno, choć jest to niepopularne.

 • ~ 2020-11-30
  10:39:07

  79 23

  A ja zadam pytanie: czy ten smog to manna z nieba i z niego spada czy tu jest wytwarzany?
  Albo czy to plaga a la egipska przez bogów na człowieka rybnickiego nadana?
  Albo czy to Marsjanie nam z Marsa przesyłają do Rybnika rurom jakom?
  Albo może to Niemcy? O tak, może Niemcy co nam nie dają z kolan wstać?

  Nie. To rybniczanie. Po nocach jak ciemno. Do pieca wszystko. Sami sobie gotujemy ten los.

 • ~piotruos 2020-11-30
  10:41:17

  55 21

  Nadal nie doczekaliśmy się artykułu na temat wypłaconych premi listopadowych w Urzedzie Miasta w wczasach kiedy inni muszą zaciskać pasa . Zastanawiam się czy admin nie czyta komentarzy czy jest to temat niewygodny dla strony Rybnik.com

 • ~Alpha 2020-11-30
  10:41:36

  42 34

  Po okresie przejśćiowym na wymianę pieców, jeśli ktoś będzie kopcił - robić pomiary i masowe kontrole. Jeśli kopci - duża kara i kontrole co miesiąc. Jeśli recydywa po 6 miesiącach to 30 tys. zł kary albo zabrać dom i wywalić do kontenera.

 • ~piotruos 2020-11-30
  10:46:52

  51 20

  A wracając do tematu skoro mamy najwyższe podatki, najdroższą wode i wywóz śmieci oraz wyremontowaną kamienice za 8 tyś metr kwadratowy (drożej niż w stolicy) to dlaczego dziwić się najwyższemu zanieczyszczenia powietrza. Chwała naszemu Prezydentowi :)

 • ~ 2020-11-30
  10:48:41

  44 38

  Zgazyfikowac miasto i okolice.
  Podnieść ceny wungla do minimum 1500zl/t
  Podnieść do 100zl/mc wywóz popiołu
  Przypominać największym smrodziarzom , została im ostatnia zima trucia ludzi.

 • ~Rufin Bonk 2020-11-30
  11:35:52

  52 29

  Smog jest w naszym mieście odkąd pamiętam, a Pan prezydent też nie przyleciał do naszego miasta z kosmosu, rządzi już 2 kadencję, w tym jego ziomkowie z PO wraz z posłem Krząkałą 8 lat. Co zrobili żeby ograniczyć smog? Zamiast służyć mieszkańcom, chodzą po jakiś protestach. Oczywiście za smog w Rybniku odpowiada Kaczyński i PiS, jak za wszystko w tym kraju.

 • ~ 2020-11-30
  12:10:18

  31 22

  Panie Rufinie, przez ostatnie 10lat czyli od 2010 średnie roczne stężenie PM10 spadło w Rybniku o 50% (brakujące dane z grudnia tego roku uzupełniłem danymi z grudnia 2019). Liczba dni smogowych(z przekroczeniami polskiej dobowej normy) jest ponad 3 razy mniejsza niż 10 lat temu (brakujące dane z grudnia zastąpione danymi z 2019). Także różnica jest gigantyczna, ale nadal w 2020 nie spełnimy polskiej normy jakości powietrza (średnia roczna stężenia się zamknie zapewne poniżej, ale liczba dni smogowych już nie) i w Rybniku teraz jest gorzej niż 15lat temu np. w Opolu czy niektórych porównywalnej wielkości miastach południa Polski 10-15lat temu.

  Prywatni ludzie modernizując swoje domu, miasto modernizując swoje zasoby i przyroda za sprawą której mamy łagodne i krótkie zimy wykonała ogromną pracę jak chodzi o poprawę jakości powietrza w Rybniku, ale nadal to za mało, dlatego nadal trzeba mówić o problemie. Nadal ludzie palą śmieciami, nadal upierają się przy węglu. To że jest lepiej nie znaczy, że już jest dobrze.

 • ~mancuso 2020-11-30
  12:22:43

  36 13

  Żeby w Rybniku było dobre powietrze to WALKA Z WIATRAKAMI. Niestety ludzie są niereformowalni i wolą truć. Jeżdżąc po dzielnicach Rybnika to można stwierdzić, że 90% mieszkańców to ma gdzieś. Kopcą ile się da. Z komina czarny śmierdzący dym. .... Ale po co lepiej kupić samochód, telewizor albo na wczasy jechać.... ale że min 20 lat krócej będą żyć to ich nie obchodzi. NIE ZATRUWAJCIE ... WYMIENIAJCIE TE KOPCIUCHY.... Może w końcu jakieś nakazy wymian pieca wydane przez UM powinny być wdrożone. Bo inaczej nic się nie zdziała. Może kopciuchom na początek zwiększyć podatek o 1000%.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-11-30
  12:47:16

  38 13

  Panie Kuczera,

  Brakuje pieniedzy w budzecie miejskim - to od czego mamy straz miejska?

  Wystarczy sie samochodem przejechac po godzinie 18stej, zeby dokladnie wskazac, w ktorym domu smierdziele spalaja smieci..

  chyba nie ma latwiejszej opcji na podreperowanie budzetu miejskiego - a bedziemy przynajmiej zdrowsi.

  Mysle, ze spokojnie SM dziennie wystawi z 20 takich mandatow - splaci sie ich miesieczne wynagrodzenie w ciagu tylko 1 dnia.

 • ~Karolina# 2020-11-30
  12:52:13

  28 14

  Obawiam się, że w przyszłym roku i następnych latach niewiele zmieni się. Ludzie wymieniają piece na ekogroszek, reklamy oferujące ten produkt obecnie wszędzie widoczne, a nikt nie pomyśli i nie zrobi kalkulacji kosztów, czy mu się to będzie opłacało. Zła jakość węgla będzie powodować częste wymiany ślimaków i innych części tych pieców. Na pewno "złote rączki" ulepszą te piece, bo przecież wszystko da się zrobić, ale certyfikat będzie. Powiat rybnicki, jak truł, tak będzie truł nas nadal, bo przecież tam o gazie NIC nie słychać, a nie każdy ma taki zasób finansowy i odpowiedni teren wraz z zapleczem, by zainstalować pompę ciepła lub piec na pellet. Nic się nie zmieni, dopóki będzie można palić węglem. Okoliczne gminy nas wytrują.

 • ~Idaho 2020-11-30
  13:59:18

  27 11

  @Karolina : smog nie zabija w 3 tygodnie, jak covid. Pewnie dlatego tak mało osób się tym przejmuje. Gdyby zaczęli bardziej edukować mieszkańców, jak trujemy siebie i własne dzieci, może by to coś pomogło. Zresztą, brzmi idiotycznie, ale byłem już świadkiem dyskusji, gdzie był podział na patriotów palących węglem, i ruskie onuce ogrzewające domy ruskim gazem. Nie uwierzyłbym gdybym tego nie słyszał. Pewnie w sprzedaży pojawi się "Groszek Narodowy", i będzie problem rozwiązany...

 • ~MaciejK 2020-11-30
  14:31:45

  21 8

  Jak debile smrodzą, to czemu sie dziwić?

 • ~Marian Jerc 2020-11-30
  14:33:34

  27 11

  Ciekawe . Kopalnie powygaszane , fabryki zlikwidowane a smog coraz wiekszy . Może nadmierna ilość starych samochodów sprowadzanych z zachodu . Pamiętam dawne czasy - bylismy najbardziej zielonym miastem w Polsce /po Poznaniu / i najbardziej zdrowszym ! Co się stało ? Może nie należało likwidować zieleni , wycinać drzew . Należy zlikwidowaćl intensywne budownictwo domków jednorodzinnych ! Zabronic sprowadzanie starych aut z zachodu . Budowa zaś kopalni wegla na Paruszowcu to paranoja .

 • ~arok2 2020-11-30
  23:32:19

  8 2

  No miasto się stara. Super program stop smog . W innych miastach naszego regionu jakoś funkcjonują programy pozyskane z funduszy unijnych . Odsyła nas się tylko do programu czyste powietrze. Jak by stacja pomiarowa była w Orzepowicach
  w okolicach kościoła to na bank mamy pierwsze miejsce.
  Proponuję zwiększyć zatrudnienie w straży miejskiej dla skutecznej walki z właścicielami kopciuchów. Może nawet wolontariat.

 • ~Mona Mo 2020-12-16
  23:49:01

  2 0

  Marian Jerec
  Mnóstwo kimudzi mieszka pokoleniowo w jednym domu
  W kazdym pokoju dupny tivizor a pod chałupą 4-6 starych używanych samochodów
  Ale na wymianę pieca pinindzy ni ma...
  Co mają Ci ludzie w głowach
  Tego już wiedzieć nie chcę... xD xD

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1723