zamknij

Wiadomości

Rybnik wprowadza bezpłatne przejazdy dla uchodźców/БЕЗПЛАТНИЙ ПРОЇЗД ДЛЯ БІЖЕНЦІВ

2022-03-25, Autor: bf

Od dzisiaj (25 marca) do 30 kwietnia uchodźcy wojenni z Ukrainy mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej. Tak wynika z zarządzenia prezydenta. Wcześniej o podjęcie decyzji w tej sprawie prosił radny Karol Szymura.

Reklama

W połowie marca radny Karol Szymura (PiS) w interpelacji do prezydenta Piotra Kuczery poprosił go o wprowadzenie nieodpłatnej komunikacji miejskiej dla uchodźców.

Zostałem poinformowany przez mieszkańców miasta o konieczności odpłatności komunikacji miejskiej w mieście przez uchodźców zza naszej wschodniej granicy. Wnioskuję, ażeby uchodźcy wojenni z Ukrainy mieli prawo do nieodpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej w Rybniku wzorem ogólnopolskiej komunikacji publicznej oraz komunikacji gminnych/miejskich w innych miastach na terenie naszego kraju przez najbliższe dwa miesiące z możliwością przedłużenia w zależności od potrzeb. Darmowy przejazd miałby się odbywać po okazaniu kierowcy/kontrolerowi paszportu. W razie konieczności ewidencji tych przejazdów w systemie proponuję, ażeby przejazd ten odnotowywali kierowcy. Wiem, że aktualnie e ramach rybnickiej paczki dla Ukrainy w OPS przekazywana jest kara o wartości 50 zł na przejazdy, jednocześnie może stwarzać to problemy w poruszaniu się pojedynczych osób – pisze w interpelacji Karol Szymura.

Do tej pory radny nie otrzymał odpowiedzi od prezydenta. Pojawiła się za to informacja na stronie rybnickiego magistratu.

Od piątku, 25 marca do 30 kwietnia, obywatele Ukrainy – uchodźcy wojenni, którzy znaleźli schronienie w Rybniku, będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej – czytamy.

Jak dalej się dowiadujemy, przez 5 najbliższych tygodni bezpłatne przejazdy będą możliwe na wszystkich liniach autobusowych, obsługiwanych przez rybnicki Zarząd Transportu Zbiorowego.

Przejazdy możliwe będą na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie – informują urzednicy.

Od maja br. magistrat planuje wprowadzanie przejazdów dla Ukraińców za pół ceny.

---

Безплатний проїзд для біженців

З 25 березня до 30 квітня громадяни України - воєнні біженці, які знайшли прихисток у Рибнику, зможуть безоплатно їздити громадським транспортом в місті.
Протягом наступних 5 тижнів безплатний проїзд буде можливий на всіх автобусних лініях Zarządu Transportu Zbiorowego (ZTZ) Рибника.
Безплатний проїзд здійснюється на підставі паспорта або іншого документа, що підтверджує громадянство України.

З травня проїзд для українців планується запровадити за півціни.

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 95

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~rob78 2022-03-25
  11:16:26

  150 3

  .... a w Żorach Polacy;)

 • ~pawelbudowa 2022-03-25
  12:41:41

  Tylko czekać aż uchodźcy będą tankować za darmo. Czemu mieszkancy nie maja tyle przywilejów? Ps. Kupię papiery uchodźcy. Oferty prosze przeslac emailem.

 • ~Kśek 2022-03-25
  13:00:21

  73 50

  ~pawelbudowa Już tak się powoli zaczyna dziać. W biedronce wykłócały się przede mną 2 Ukrainki, że nie zapłacą bo mają za darmo i chcą rozmawiać z kierowniczką. Podchodzi kierowniczka i informuje kasjerkę, że panie mają za darmo zakupy za ponad 200 złotych.

 • ~waldus 2022-03-25
  13:00:42

  69 41

  Zelenski jednak dla polskich dziennikarzy, czasu znajsc nie moze.
  Ja bylem w szoku, jak Zelenski walil naszym parlamentarzystom "prawdy historyczne", a ci wiwatowali na stojaca.

  Oby ktos "madry" tej milosci polsko-ukrainskiej nie podpalil. Wtedy bedziemy mieli lokalny konflikt na wzor Tutsi-Hutu w Rwandzie.

 • ~exx 2022-03-25
  13:03:50

  79 31

  Tak obserwuję jak od kilku tygodni sporo spraw można załatwić za darmo. Konta w banku, przejazdy, autostrady, rozmowy tel. dach nad głową. Czyli jednak się da. I to nie dla garstki ludzi, ale dla milionów. Tylko patrzeć i wybrani dostaną po 5 ton wungla za darmo i to od ręki. Ale to na jesień. My sobie teraz będziemy ciułać po 3 tony.

 • ~Abisall 2022-03-25
  13:10:39

  22 25

  Dla woniejących onucą stękaczy
  https://imgur.com/a/UpGNuEt

 • ~wolf67 2022-03-25
  13:14:26

  85 36

  niedługo POLAK W POLSCE będzie jak panda w chinach gatunkiem na wymarciu

 • ~jolaw2 2022-03-25
  13:39:53

  79 26

  Jednak na wiele stać nasze miasto.vi państwo.ja też coś chce za 43 lata płacenia przeróżnych danin .najlepiej mieszkanie za darmo wyżywienie za darmo przejazdy za darmo dostęp do lekarza..itd itd

 • ~jolaw2 2022-03-25
  13:53:46

  42 12

  Walduś .fakt na miejscu tego pana unikalabym grzebania w historii..bo albo jej nie zna albo próbuje ją zaklamac

 • ~pawlmesten 2022-03-25
  13:57:59

  33 32

  Z mojego punktu widzenia jest mi obojętne, czy płacę na górników, 13-te emerytury, 500+, rodziny PIS zatrudnione w CPK i wszystkie inne bzdury czy darmowe bilety. I tak zabierają mi 70% więcej niż 100 mi nie zabiorą

 • ~jestemzerybnika 2022-03-25
  14:43:40

  36 3

  Prezydent zdecydował się na taki ruch pewnie dlatego za darmo bo nie mogą skorzystać z szumnie zapowiadanych biletomatów które miały stanąć w Rybniku do końca lutego i miały spowodować że nie będzie już gapowiczów w Rybniku. Tak przynajmniej pisało w artykułach na rybnik.com czy w grafice na stronie ztz która zniknęła.
  Panie Radny Szymura może Pan zapytać w interpelacji Pana Prezydenta co się stało? Albo Radny niezależny Pan Szweda? Bo w Pana Radnego Knesza wszyscy zwątpili, przynajmniej na Kominka i Ci którzy jeżdżą tam do kościoła. A Radny Knesz jako przewodniczący komisji transportu też powinien dbać o takie sprawy jak biletomaty. Według umowy powinno być już naliczone ze 40tys kary za ich brak. Cytować : Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną w wysokości 0,5% wynagrodzenia netto określonego w § 5 pkt 1 za każdy rozpoczęty dzień zwłoki Wykonawcy w realizacji przedmiotu Umowy”. A dziś 25 dni bez nich. A z piniedzy rybniczan miało być zapłacone 423132,80. Nie wiem tylko dlaczego „Łączna wartość kar umownych nałożonych na wykonawcę nie może przekroczyć 20%”. Co wtedy? W pytaniach firma uważała że potrzeba 180 dni ale ztz było mondrzejsze i napisało że 90 dni wystarczy, co poszło nie tak?
  Dokumenty można poczytać w BIP ztz; http://www.ztz.rybnik.pl/bip/index.php?pg=kom&page_id=52
  Czy to prawda? Pewnie wiele Rybniczan przeczyta o tym na rybnik.com

 • ~Miki7 2022-03-25
  15:05:32

  65 59

  Ciekawe ilu z tych niezadowolonych płaci podatki. Ile bierzecie od państwa? Żal d... ściska że nie da się wyciągnąć jeszcze więcej?! Zazdrościć tym ludziom tego że stracili dach nad głową!? Że muszą uciekać z jedną walizką i psem pod pachą!? Że muszą stać po kilka godzin na granicy z małym dzieckiem by ratować swoje życie!? Im ani państwo ani ubezpieczalnia nie zwróci pieniędzy za utracony dorobek życia. Niektórym przydałoby się walnąć porządnie czymś w łeb. Jak nasz kraj spotka podobna sytuacja to pierwsi do Niemiec będzie spieprzać.

 • ~pawelbudowa 2022-03-25
  15:09:54

  66 25

  Ciekawe ze swoich podatników nic nie ma a dla innych wszystko jest. Oczywiście żeby było jasne jestem za pomocą ale do pewnych granic np. ta komunikacja dlaczego do tej pory nie ma bezpłatnej dla mieszkańców ?

 • ~Kśek 2022-03-25
  15:18:46

  73 21

  ~Miki7 Jestem jak najbardziej za ROZSĄDNĄ pomocą Ukraińcom, ale coraz częściej możemy dostrzec panoszenie się.

 • ~1floyd 2022-03-25
  16:37:32

  57 10

  Jedno jest pewne, pomoc uchodźcom z Ukrainy jest potrzebna. Rozumiem że, ci ludzie przeżyli wielką traumę, i potrzeba będzie sporo czasu, by się z niej otrząsnęli. Tyle że, my jak to mamy w naturze, i tym przypadku stosujemy zasadę " zastaw się, i postaw się. Wychodzi na to że miasto, czy rząd, nas skutecznie oszukiwał. Skoro przez lata, padały stwierdzenia o braku pieniędzy, na skuteczne leczenie naszych rodaków. A teraz nagle okazuje że 2 miliony dodatkowych beneficjentów dla NFZ nie jest problemem. Ludzie przez lata, oczekiwali na mieszkania z zasobów miejskich, a te nagle stały dostępne prawie o ręki. Czyli albo ktoś nas dobrze kroił, albo za chwilę, odbije się nam to mocną czkawką. Bo jak to mówi inne polskie przysłowie: Masz miękkie serce, to musisz mieć twardy tyłek.

 • ~master4k 2022-03-25
  17:01:21

  38 23

  Polacy uwielbiają się pławić w cudzych pochwałach. Jaki to z nas królewski szczep piastowy. Jacy to my fajni i niesamowici jesteśmy. Że można na nas polegać i takie tam. No to własnie nadszedł najlepszy czas, żeby sobie na poważanie i uznanie w świecie zasłużyć własnym poświęceniem.

  A tu dobrze się jeszcze wojna nie zaczęła, a tu już fake newsy i piana z ust, bo ktoś sobie może autobusem przez miesiąc pojeździć za darmo. Nic tylko Marszałka Piłsudskiego cytować. Ten passus o narodzie i kurtyzanach. Niektórzy ludzie mają głowy chyba tylko po to, żeby było na czym uszy powiesić.

  @ pawelbudowa

  Trzask pękającej z zazdrości d...y niesieni się donośnie przez internet. Serio aż tak bardzo boli, że ludzie bez pracy, pieniędzy i perspektyw próbują jakoś przetrwać sytuację za której powstanie nie odpowiadają? Rozumiem, że jak sąsiadowi będzie się paliła chałupa, to też nie pomożesz, bo przecież woda droga. Skoro się tak fajnie mają, to może się z nimi faktycznie zamienisz miejscami, co? Spal sobie dom, ostrzelaj samochód, zostaw cały dobytek i zostań uchodźcą. No po prostu wypas. Tyle, czyli ile niby mają tych przywilejów? Jazda autobusem, czy bony do garkuchni z cudzych darów? Ich waluta ma teraz wartość bardziej historyczną, niż ekonomiczną. Przecież gdyby nie musieli, to by tu nie przyjeżdżali. Na tym właśnie polega status uchodźcy. Oprzytomnij.

  @ Kśek

  "W biedronce wykłócały się przede mną 2 Ukrainki, że nie zapłacą bo mają za darmo i chcą rozmawiać z kierowniczką. Podchodzi kierowniczka i informuje kasjerkę, że panie mają za darmo zakupy za ponad 200 złotych."

  Ja, yhym. I do tego prawo pierwszej nocy, bajarzu etatowy. Napisz co to była za Biedronka. Chętnie zadzwonię zapytać, czy taka sytuacja faktycznie miała miejsce. I bez dzwonienia znam odpowiedź.

  @ waldus

  Załapałeś się na program o sobie samym, Angliku.

  https://www.youtube.com/watch?v=3xb-ABJnBaY&t=2s

  Twojej aktualnej twórczości powinien się w końcu uważnie przyjrzeć prokurator, skoro mamy w kodeksie karnym art. 256. W końcu pracujesz sobie na to w pocie czoła.

 • ~Mateusz Konsek 2022-03-25
  19:15:31

  32 36

  przykro czytać te komentarze, pozostaje mieć nadzieje, że to w większość ruscy trole

 • ~Tadeusz Kiełkowski 2022-03-25
  19:20:03

  4 6

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~pawelbudowa 2022-03-25
  19:28:57

  18 17

  ~master4k czytaj uważnie co piszę. Jestem za pomocą ale do pewnych granic ! Skoro w innych miastach mozna w walce z korkami wprowadzić darmowa komunikację to czemu nie u nas? To pokazuję że władza nie jest dla mieszkańców tylko na pokaz. Po za tym zgadzam się z tym ze przykra sprawa ludzi co stracili caly dobytek i rodziny i nie do nich mam pretensje ale do wladz miasta i panstwa juz tak. Ps. Jak bym miał warunki to juz dawno mial bym Ukraińców pod swoim dachem.

 • ~Mael 2022-03-25
  22:31:52

  26 24

  Pilnie poszukuję fotografii Ukraińców z biało-czerwoną flagą w klapie, na znak wdzięczności za gościnę.

 • ~RybnikJoCiPrzaja 2022-03-25
  23:19:33

  30 17

  Rzadko komentuję artykuły, a jeszcze rzadziej innych komentujących. Zawsze na portalu było kilka osób sprzeczających się wzajemnie niezależnie od tematu, ale ostatnio pojawiło sporo celowych lub nieświadomych ruskich troli, którzy próbują poddawać w wątpliwość sens pomocy Ukrainie, niby zadają niewinne pytania, a próbują nastawiać ludzi przeciwko sobie. Sugerują, ze uchodźcy z Ukrainy mają się lepiej niż pozostali mieszkańcy Rybnika, próbują wywołać zazdrość i zawiść. Piszą, ze nie są przeciwni pomocy, lecz ją podważają. Jak chcą pomóc, to niech pomagają, albo podpowiedza jak pomoc zwiększyć i usprawnić. Naprawdę ktoś by się chciał zamienić z uchodźcami?

 • ~RybnikJoCiPrzaja 2022-03-25
  23:32:37

  28 16

  Ułatwienia w komunikacji miejskiej dla uchodźców to bardzo dobry i bardzo tani pomysł - nie trzeba było kupować nowego taboru ani wprowadzać nowych połączeń, po stronie kosztów to jest wręcz symboliczne, ale równocześnie jest to praktyczna i potrzebna pomoc. Właśnie takich pomysłów trzeba więcej - jak mądrze wykorzystać to co mamy, aby pomóc jak najlepiej

 • ~master4k 2022-03-26
  11:58:40

  20 14

  @ pawelbudowa

  "Tylko czekać aż uchodźcy będą tankować za darmo. Czemu mieszkancy nie maja tyle przywilejów? Ps. Kupię papiery uchodźcy. Oferty prosze przeslac emailem."

  Nie próbuj teraz ocieplać swojego wizerunku. Napisałeś co, napisałeś. To nie wiersz biały, żeby bawić się w interpretację. A skoro podobno tak bardzo chcesz pomagać, to może na początek zastanów się co piszesz. Albo lepiej nie pisz wcale.

 • ~pawelbudowa 2022-03-26
  12:18:34

  10 14

  ~master4k Czytaj ze zrozumieniem i nie przekraj moich słów

 • ~Abisall 2022-03-26
  13:17:51

  23 8

  @~master4k
  Bulgotanie w stylu jaki zaprezentował nam tu Kśek o "roszczeniowych Ukrainkach które chciały za darmo" to w róznych wersjach krązy po szerokim internecie od kilku dni
  Widziałem już " w markecie ( tu dowolna sieć) przy kasie"
  u fryzjerki "za cięcie, farbowanie, pasemka"
  w urzędzie "mieszkanie minimum trzy pokoje, za darmo"
  w szpitalu/ przychodni " poza kolejnością"
  Tylko zawsze jak ktoś powie "Sprawdzam! Daj namiar na te miejsce zapytam u źródła" to CISZA

 • ~LordHarkonnen Tapsa 2022-03-28
  09:39:15

  2 3

  Szczerze to autobus i tak by ich mógł zabrać i tak więc dziwi mnie ten żal że oni mogą . Czy wy nie macie 500plus ? Ja go nigdy nie miałem a ani słowem nie marudziłem że tyle osób e Polsce go dostaje . Żal wam 5 zł że dostali na bilet ? To gdzie wy pracujecie ?! Wstydźcie się bomtym ludziom teraz potrzeba nie tylko pomocy ale i odrobinę życzliwości a prawda historyczna ma dwie wersje zawsze i każdy pamięta tylko swoją ! Teraz jest najlepsza okazja by była jedna prawda o tym że pokazaliśmy im serce choć już będą tacy którzy będą was cytować jako tych nietolerancyjnych Polaków!

 • ~LordHarkonnen Tapsa 2022-03-28
  09:47:59

  3 4

  Mael pilnie to ty się w głowę pacnij , co ty im od siebie dałeś baranie ? Oczekujesz wdzięczności za co ? I co każdy ma teraz przez całe życie Cię po dupie całować bo mogli przekroczyć granicę i za friko pojechać autobusem ? Jesteś zdrowy na umyśle ? Nie potrafisz wykrzesać z siebie odrobiny empatii bez konieczności otrzymania w zamian nagrody jak piesek ciasteczko za sztuczkę ? Może bądź w końcu dorosły bądź człowiekiem bo aż strach myśleć czego w zamian oczekujesz od kobiety za odrobinę serca . Odrobina przyzwoitości człowieku!

 • ~LordHarkonnen Tapsa 2022-03-28
  09:57:34

  3 2

  Czekajmy końca wojny i rozwagi u wszystkich szczególnie by te nasze durne rządy w końcu zaczęły myśleć poważnie bo przez ostatnie 30 lat nie srobili nic mądrego poza dzieleniem Polaków I rozbrajaniem naszej armii . Od 2000 roku można było zamiast subwencji na kościół kupić tylko 360 myśliwców grippen po cenie z 2000r. Gdzie ten sprzęt jest ? Zdrowaśkami będziemy walczyli z wrogiem bo ważniejszy był dobry PR z Kościołem by utrzymać się u władzy. Takich mamy polityków z koziej doopy a pomaga Ukrainie naród bo oni nawet za te bilety nie płacą bo to nie ich firma . Rozwagi narodzie , ludziom pomagajmy jak możemy i pytajmy o nasze prawa bo przez ostatnie lata dzielili nas na szczepionych i niezaszczepionycg zamiast na zarażonych i niezarażonych i ja się pytam dlaczego i jaki w tym cel by nas na siłę szczepić wykorzystując do tego tych zaszczepionych bo najlepiej ludzi szczuć innymi ludźmi i tak samo jest teraz z Ukraincami . Dajcie im żyć to tak niewiele!

 • ~Kśek 2022-03-28
  11:09:56

  3 3

  ~master4k Biedra przy Skłodowskiej.~Abisall - nie jest to bulgotanie, tylko fakt, który widziało kilka osób. Co do mojego milczenia, to nie mam tak nudnego życia jak wy panowie i nie przesiaduję nawet w weekendy przed monitorem na różnego rodzaju forach.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 379