zamknij

Wiadomości

Rybnik walczy ze smogiem. A urzędnicy ogłaszają przetarg na nieekologiczny kocioł

2016-03-31, Autor: 
Prezydent Rybnika Piotr Kuczera od początku swojego urzędowania podkreśla, że jednym z priorytetów jego polityki jest walka ze smogiem. Wygląda jednak na to, że do urzędników rybnickiego magistratu ta informacja jeszcze nie dotarła. W listopadzie ubiegłego roku ogłosili przetarg na wymianę kotła w strażackiej remizie w Boguszowicach-Starych, w której chcieli zainstalować zwykły, nieekologiczny piec zasypowy.

Reklama

Przetarg o którym mowa został ogłoszony 24 listopada ubiegłego roku. W specyfikacji wyraźnie napisano, że zamawiający, czyli Urząd Miasta Rybnika oczekuje od oferentów instalacji w remizie boguszowickiej OSP kotła z zasypowym z rusztem żeliwnym o mocy min. 60 kW, z możliwością dolnego i górnego spalania. W takim piecu można palić nie tylko węglem i nieekologicznymi paliwa takimi jak flot czy muł.

Agnieszka Skupień – rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika przekonuje, że urzędnicy sami dostrzegli niefortunne zapisy ogłoszenia o przetargu i w styczniu br. podjęli decyzję o jego unieważnieniu.

Dlaczego jednak w ogóle doszło do jego ogłoszenia? - pytamy. - Założenia do przetargu pochodzą z 2014 roku i były przygotowywane przez użytkownika obiektu OSP (czyli strażaków – przyp. red.). Użytkownik obiektu przekazując wytyczne do przetargu uwzględnił w nich tanie i proste rozwiązanie techniczne. Natenczas nie miał jednak wiedzy, że w niedalekiej przyszłości rozwiązanie to pozostanie w sprzeczności z kształtowaną polityka Miasta w zakresie walki z niską emisją. W przyszłości tego rodzaju przetargi będą dodatkowo weryfikowane, by uniknąć tego rodzaju sytuacji – wyjaśnia Agnieszka Skupień.

- Takie tłumaczenia mogą w jakimś stopniu usprawiedliwiać niewiedzę czy brak świadomości strażaków. Ale nie urzędników, którzy ogłaszali ten przetarg. Moim zdaniem już wtedy powinni wiedzieć, że walka ze smogiem jest jednym z priorytetów polityki władz Rybnika i zweryfikować przedstawione przez strażaków propozycje – uważa radny z Boguszowic Starych Łukasz Kłosek.

- Lepiej późno niż wcale – komentuje sprawę Julian Olewicz ze społeczności Rybnik Bez Dymu. - Urzędnicy powinno świecić przykładem, więc dobrze, że się zreflektowali i unieważnili przetarg.

Julian Olewicz radzi też magistratowi: - Aby spełniać normy ekologiczne i nie tworzyć możliwości spalania odpadów kopalnianych typu flot, muł oraz węgiel nieodpowiedniego typu, w budynku OSP nie powinno się instalować kotła automatycznego z tzw. podajnikem tłokowym/rynnowym. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest zainstalowanie kotła klasy 4 lub 5 z palnikiem retortowym, bez rusztu awaryjnego i opalać go ekologicznym rodzajem węgla - stwierdza.



Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
  • ~XXX 2016-03-31
    09:38:06

    0 2

    Prima Aprilis :)

  • ~Lateks 2016-03-31
    09:39:27

    12 0

    Buhahahaha, UM chce zakazać palenia flotem, ale zupełnie zmienia się pogląd na tą sprawę gdy to UM ma płacić za ogrzewanie :D

  • ~biuro@. 2016-03-31
    09:58:07

    7 0

    dziękujemy Panie Prezydencie za tak skuteczną walkę ze smogiem ,Rybnik znowu będzie zielonymi płucami na mapie śląska..

  • ~ 2016-03-31
    10:42:55

    0 2

    Coraz mniej mnie dziwi. Na początku kadencji Pan Prezydent tylko udawał, że walczy o jakość powietrza, teraz już nawet przestaje udawać? Jak tylko będzie to możliwe, trzeba z Rybnika wyjechać i tyle. Nie ma co liczyć naiwnie na pozytywne zmiany

  • ~dr_Moriarty 2016-03-31
    11:11:47

    3 0

    Prawda jest taka, że nikomu na walce ze smogiem nie zależy, a już prezydentowi i radnym najmniej bo wiadomo, że nikt nie wybrałby ich na kolejną kadencję. Absolutne minimum jakie powinni uczynić w tej sprawie, to uchwalić normy kotłów instalowane w nowo budowanych domach, bo o wprowadzeniu norm na węgiel nie ma co marzyć. Deficytowo działające kopalnie muszą przecież sprzedawać śmieci (takie jak hitowy muł z Marcela) żeby nie zdechnąć. Co tam zdrowie ludzi, pensje i przywileje górników są najważniejsze. Straciliście Państwo rok. Ile w tym czasie zbudowano w Rybniku domów z nieekologicznymi piecami? Do tego powinniście stworzyć dwie - trzy lotne, całodobowe brygady Straży Miejskiej, która błyskawicznie reagowałaby na zgłoszenia i badałaby spaliny ze specjalnego wozu z wysuwanym czujnikiem. Podobne rozwiązanie ma od jakiegoś czasu Wrocław. W przypadku wykrycia spalania śmieci na miejscu wypisywano by kilkutysięczne mandaty. Ale lepiej wrzucać ludziom do skrzynek ulotki i prosić na bilbordach żeby nie palili śmieci. Żenujące.

  • ~ 2016-03-31
    11:34:07

    0 0

    Moriarty - mądry wpis! Warszawa tez wprowadza takie brygady i konkretne rozwiązania - a przecież zanieczyszczenie powietrza we Wroclawiu i Warszawie to mały pikuś w porównaniu z naszym :( P.S. super nick :)

  • ~ 2016-03-31
    12:24:46

    0 0

    Uważam że ważniejsze od samej klasy kotła jest brak możliwości opalania go innym paliwem niż groszek czyli uziarnienie od 5-max30. Natomiast jeszcze ważniejsze jest aby sam węgiel trzymał parametry testowe czyli nie był większego typu niż 32.2 (nie chodzi o kaloryczność tylko typ) wtedy wystarczy kocioł nawet 3 klasy. Wtedy osoba obsługująca kocioł nie będzie z nim miała żadnego problemu a spaliny nikomu nie będą przeszkadzać.

  • ~imrahil 2016-03-31
    12:49:32

    1 0

    też mi nowina. w ciągu jednego roku wydaje się około 1000 pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. większość grzana węglem, czasem gazem (czyli kominkiem). w ciągu roku urzędnicy NIC nie zrobili z problemem poza kilkoma zebraniami, a przybyło nam 1000 kominów w okolicy. nowe domy można grzać tanio, wygodnie i czysto bez komina. urzędnicy natomiast są tego nieświadomi. podczas rozmowy z jednym na ten temat usłyszałem że niemożliwe, że mam takie rachunki za prąd i KONIEC.

  • ~Arteks 2016-03-31
    13:04:08

    0 8

    @imrahil - dlatego powinno się wprowadzić drastyczne rozwiązania. Dom można byłoby budować tylko w przypadku jego ogrzewania sposobami ekologicznymi. Obecnie jesteśmy też świadkami kompletnego chaosu urbanistycznego gdzie domy powstają w różnych miejscach które do niedawna były ostoją zieleni. Niektórzy budują się z dala od przystanków, z dala od komunikacji miejskiej, z dala od przedszkoli, szkół, kościoła, poczty i sklepów. Potem po wszystko będą jeździć autami zagracając niepotrzebnie ulice. Nie ukrywam, że bardzo liczę na Studenta który zna się na rzeczy aby wprowadzić jakieś ograniczenia w planach zagospodarowania miasta. O wiele taniej i łatwiej jest gospodarować terenami równo zaludnionymi, a nie rozprzestrzenionymi. Skandalem jest zabudowywanie Okrzeszyńca - zielonej wyspy między Nowinami, os. Kilińskiego i Zamysłowem w miejscu gdzie nie ma żadnych porządnych dróg. Za jakiś czas będziemy słyszeć ujadanie tych którzy się tam wybudowali aby miasto zbudowało tam nowe drogi, oświetlenie, gazociągi itd. Zamiast inwestować w tereny od dawna zurbanizowane będziemy tracić pieniądze na kopcące chatki - zamiast rozwijać miasto i jego reprezentacyjne centrum czy budować mieszkania komunalne dla młodych i biedniejszej części społeczeństwa.

  • ~regan 2016-03-31
    15:11:08

    7 0

    w przyszłym roku zaś se kupia muł i byda hajcować :)

  • ~dr_Moriarty 2016-03-31
    18:33:10

    0 0

    @KasiaT To miłe. dzięki :)

  • ~adiqq 2016-03-31
    20:24:46

    3 0

    imrahil - Ty jesteś zdziwiony, że urzędnik nie uwierzył w wysokość twojego rachunku za prąd ?? Myślałem że już się przyzwyczaiłeś ;)
    przecież 99 na 100 (no może trochę mniej) z tutaj piszących też w to nie uwierzy....(dla tych co nie wiedzą - imrahil ma nowo wybudowany dom, ogrzewa go prądem i płaci rachunki niższe niż większość grzejących węglem - i nie ma PC!)
    no ale tak to jest jak się w szkołę kamieniami rzucało i nie potrafi liczyć - wtedy pozostaje tylko powiedzieć, że to niemożliwe :P

    Proszę się nie dziwić, że w Rybniku jest gorzej niż te przysłowiowe 30 lat temu. Wystarczy policzyć ile od tego czasu wybudowano nowych domów - z których 90% jest ogrzewanych węglem.
    Paradoksalnie, to że domy dzisiaj są ocieplane tylko pogarsza sprawę - 30 lat temu, były kotły o tej samej mocy w użyciu co dzisiaj (25-35kW) - tylko że wtedy domy nie były ocieplone, więc kotły pracowały na optymalnych parametrach. Teraz zapotrzebowanie ocieplonych domów na CO jest kilkukrotnie mniejsze, a piece dalej mają bardzo podobną moc, piec pracuje nieoptymalnie, opał się kisi, nie dopala się - czego efekty możemy obserwować w sezonie grzewczym

  • ~pilak34 2016-03-31
    21:01:04

    2 0

    od kiedy to flot jest nieekologicznym paliwem przecież to 100% węgla

  • ~Arteks 2016-03-31
    21:29:24

    0 1

    @pilak34 - flot to odpad węglowy - mieszanina węgla i skały płonej. W czasach PRL wykorzystywany tylko na potrzeby elektrociepłowni i elektrowni. Czekam na to aż UMWŚ wyda zakaz palenia mułem/flotą i innymi węglopodobnymi świństwami. Sam węgliel nie byłby taki zły ale ta flota to koszmar. W dodatku dziwię się ludziom którzy ją używają z innego powodu. Z tego jest strasznie dużo syfu który trudno usunąć z powierzchni na której się to wyładowuje. @KasiaT - ale jakbyś się chciała wyprowadzić to nie wybierz czasem Szczerbic albo Jejkowic... Dzisiaj wybrałem się na rower i nie miałem takich planów ale wylądowałem po Buzowicach w Szczerbicach. Pół godziny wcześniej na Nowinach i kompletnie nic nie śmierdziało. Pełno ludzi na siłowni.
    W Zebrzydowicach było gorzej ale w Szczerbicach można się było udusić. Rybnik zaczyna powoli coś robić z problemem ale tam totalna błoga nieświadomość i to co wszędzie w przypadku kopciuchów - ludzkie skąpstwo. @adiqq - to kwestia fatalnych zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego. Z jednej strony spowodowało to boom budowlany - z drugiej mamy o -set więcej kopciuchów. Chociaż muszę obiektywnie przyznać, że największym problemem są te starsze domy z PRL, bez termomodernizacji - te smrodzą najwięcej i pod każdym względem szpecą krajobraz. Z nowymi jest jednak trochę lepiej. Poza tym bogatsi ludzie bardziej dbają o wygodę i kupują np. piece z podajnikiem albo ogrzewają prądem i tylko ci powinni się budować.

  • ~imrahil 2016-03-31
    21:38:03

    1 0

    Arteks - tylko bogatsi powinni się budować? bzdura. oczywiście jak kogoś nie stać na budowę, to niech nie buduje, ale grzanie prądem czy pompą ciepła nie jest dla bogatszych, tylko dla każdego kto buduje. a zawsze słychać że nie ma gazu, prąd drogi w eksploatacji, a pompa w instalacji. wszystko to nieprawda. należy uczciwie policzyć koszt kotłowni węglowej, razem z powierzchnią, której ona wymaga (w tym skład opału), kominem, obróbkami dachu, kotłem, pompami obiegowymi itd. potem można to porównać do pompy ciepła czy grzałki elektrycznej (+ dodatkowego ocieplenia żeby grzanie prądem było tanie) i wychodzi na to, że węgiel tylko pozornie jest tani. i dobrze jest budować dom, na który nas stać, a nie willę na pokaz do której wstawiamy potem śmieciucha.

  • ~powiem1 2016-04-01
    06:36:22

    4 0

    Bardzo dziwna sytuacja. Radny Kłosek zauważa błędy w SIWZ dotyczący kotła. A czy w swoim domu nie zauważył, że ma kocioł tradycyjny i sam jest autorem powstawania smogu. Niech zacznie od siebie i najbliższego otoczenia. To są osoby, które ewidentnie chcą zrobić coś na pokaz.

  • ~ 2016-04-01
    07:42:11

    0 0

    Szanowny Panie powiem1. Zapraszam zatem do mojej piwnicy, można zobaczyć jakim węglem opalam, jak przebiega u mnie segregacja odpadów i jaki mam kocioł. Będziemy mogli porozmawiać o smogu, z czego powstaje oraz działaniach miasta. Strażaków i moje otoczenie - sąsiadów proszę zostawić w spokoju. Czekam zatem na bezpośredni kontakt.

  • ~Lateks 2016-04-01
    07:43:07

    0 0

    Arteks najpierw się zapoznaj z parametrami flotu i węgla z KWK Marcel a później się wypowiadaj ;)
    Wybacz ale ja już wolę mieszkać w domu z PRL-u niż w króliczoku z lat 80-tych...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5270