zamknij

Wiadomości

Rybnik: w przyszłym roku na ulice wyjedzie 20 wodorowych autobusów

2022-06-23, Autor: bf

Mamy elektryczne autobusy i zasilane CNG, pora na wodór. Prezydent Piotr Kuczera ogłosił właśnie, że miasto zamierza zakupić pojazdy komunikacji miejskiej, które będą przetwarzać właśnie ten najlżejszy pierwiastek. Koszt dla miasta? 25 mln złotych.

Reklama

Prezydent Piotr Kuczera ogłosił dzisiaj w mediach społecznościowych, że w przyszłym roku na ulice Rybnika wyjedzie 20 autobusów na wodór.

Dostaliśmy 45, 5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z własnego budżetu dopłacamy 25 mln zł – informuje Piotr Kuczera.

Dodaje, że z początkiem przyszłego roku miasto postawi stację przy ul. Budowlanych 6 do tankowania autobusów i samochodów na wodór.

Autobusy wodorowe nie emitują żadnych zanieczyszczeń, a jedynym produktem ubocznym reakcji jest czysta para – dodaje.

Jeżeli pojawią się nowe szczegóły tej inwestycji – damy Wam znać.

Przypomnijmy, że po Rybniku jeżdżą już autobusy na prąd, a także zasilane CNG.

AKTUALIZACJA (godz. 9.35): Jak dodaje Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu w Rybniku, pierwsze autobusy wodorowe powinny wyjechać na ulice Rybnika w II kwartale przyszłego roku. W lipcu br. w Rybniku nastąpi oficjalne podpisanie umowy dotacji pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Miastem Rybnik.

Oceń publikację: + 1 + 41 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
  • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2022-06-23
    09:35:57

    36 7

    Popieram wszystkie działania proekologiczne, ale np. najbliższa publicznie dostępna ładowarka dla samochodów osobowych na wodór jest zdaje się w Berlinie, jak z autobusami?

  • ~imrahil 2022-06-23
    09:42:19

    33 1

    napisane jest, że stacja do tankowania ma ruszyć w przyszłym roku, zanim autobusy trafią do Rybnika. w dodatku ma być komercyjna i dostępna dla posiadaczy samochodów na wodór.

  • ~Kurt_Wallander 2022-06-23
    09:46:01

    15 4

    Brawo wy!

  • ~Abisall 2022-06-23
    10:16:14

    29 2

    Ok, fajna informacja
    Prosi się jednak o uzupełnienie jaki wodór będzie tankowany na rzeczonej stacji? Szary, niebieski czy zielony?
    Bo sam autobus i owszem wyemituje tylko parę wodną, ale wytwarzanie wodoru może już być mocno emisyjne

  • ~moratorek 2022-06-23
    10:31:58

    44 1

    Owszem, "....Autobusy wodorowe nie emitują żadnych zanieczyszczeń, a jedynym produktem ubocznym reakcji jest czysta para". Autobusów nie tankujemy jednak wodą. Zarówno w przypadku pojazdów BEV czy FCEV energię do ich zasilania tj. prąd czy wodór trzeba jakoś pozyskać, a tutaj, na dzień dzisiejszy, ekologia się kończy. Zanudzę Was cytatem: "...Obecnie podaje się, że 96% światowej produkcji wodoru pochodzi z paliw kopalnych, głównie w wyniku tzw. reformingu parowego gazu ziemnego. Jest to najtańsza obecnie technologia produkcji wodoru. Reforming parowy to proces chemiczny, w którym para wodna o temperaturze 750 - 950 °C jest doprowadzana do metanu. Mieszanina metanu i pary reaguje następnie tworząc wodór, tlenek węgla i mniejszą ilość dwutlenku węgla. Następnie tlenek węgla reaguje z dodatkową parą wodną, tworząc wodór i dwutlenek węgla. Całkowita wydajność tego procesu wynosi około 75%. Generuje jednak dużą ilość CO2, do 9-12 kg CO2 jest wytwarzane na 1 kg wyprodukowanego wodoru".

  • ~tuptyś 2022-06-23
    11:04:19

    36 9

    Który geniusz z chrobrego wpadł na taki pomysł. Cena wodoru jest tak wysoka że nikogo nie będzie stać na bilet. Dodatkowo wyprodukopwanie wodoru obciąża środowisko bardzo mocno. To proces wysoce energochłonny.

  • ~waldus 2022-06-23
    12:18:36

    26 5

    Czy Rybnik potrzebuje autobusow zasilanych na 3 rozne sposoby(ze spalinowkami 4) ? Nie lepiej sie skupic na 1 lub max 2?

    Rozne systemy zasilania to tez inna infrastruktura. Moze tu tkwi sekret, ze urzedasy znowu sie oblawia na dotkacjach, subwnecjach, nagrodach, .... ?

  • ~pawlmesten 2022-06-23
    14:25:27

    22 1

    Jak na razie to elektryczne autobusy w Rybniku są ładowane na placu koło elektrowni ze spalinowych generatorów. Każdy może tam pójść i sprawdzić.

  • ~jestemzerybnika 2022-06-23
    15:07:01

    20 3

    @pawmasten serio? Czy redakcja może to potwierdzić? Bareja by tego nie wymyślił.
    A kiedy uda się uruchomić biletomaty?
    A kiedy zgodnie z zapewnieniami nowe wiaty będą „zielone”?
    Przez jaki czas w Rybniku mogły by być tańsze bilety, śmieci, woda za 25 mln?
    Transgór był jedyną prywatną firmą która dostała dotację z Unii na zakup autobusów, wtedy jeszcze euro6.
    Urząd zakłada spółkę której utrzymanie etatów kosztuje rybniczan miliony. O zagrożeniach wodoru mądrze napisali przedmówcy. Dwa lat temu obecna władza tak zachwalała CNG. Kiedy prawie stanęły nie było winnych. Kto dołoży do ceny paliwa jakim jest wodór? Nikt na chwilę obecną nie wie ile będzie kosztować. Ciekawe że skarbnik miasta nie reaguje. Kto w Rybniku uwzględnił to ryzyko? Rybniczanie będą płacili za takie nowości. Nie tylko ci którzy z niej korzystają ale wszyscy. Na rynku są autobusy NesoBus, produkowane wkrótce przez firmę Solorza dlatego ten chce produkować w Rybniku wodór ze śmieci: „bo musieliśmy kupić autobusy na wodór”. Tak więc wkrótce ceny za bilety i śmieci w górę?
    Tak właściwe to nie wiem której partii to jest sukces/porażka.
    Na koniec cytat z portalu samorządowego: „Z wyliczeń MZA w Warszawie wynika, że eksploatacja autobusu na wodór przy pokonaniu 800 tys. km - łącznie z infrastrukturą, serwisem i kosztami utrzymania oraz paliwa - kosztuje ponad 11 mln zł. W przypadku autobusu elektrycznego to 5,5 mln zł.” Autobus nowej spółki będzie dwa razy droższy niż Kłosoka?
    Ciekawe czy ich wprowadzenie zejdzie się z kampanią i wyborami na prezydenta.

  • ~Arteks 2022-06-23
    18:33:53

    3 26

    To największa inwestycja w transport publiczny w Rybniku od czasu budowy DKM 20 lat temu. @tuptyś - skoro stać nas na budowę nowych dróg, ich oświetlenie, odśnieżanie, znakowanie i naprawianie - dlaczego nie inwestować w eko-autobusy?

  • ~tuptyś 2022-06-23
    23:11:47

    6 1

    @arteks
    inwestycja w autobus to nie eksploatacja. poczytaj troche o ekonomii

  • ~green electricity 2022-06-24
    13:57:28

    3 0

    No to jeszcze jedna ciekawostka: stacja tankowania wodorem w Krakowie zaopatrywana jest w szary wodór przywożony specjalnym bateriowozem z Trzebini (wodór wytwarzany z gazu ziemnego). Jeden ładunek wystarczy do zatankowania 11x autobusu.

  • ~Arteks 2022-06-24
    14:14:04

    2 3

    @tuptyś - jakie byś ty widział inwestycje w transport publiczny w naszym mieście?

  • ~Userrr 2022-07-27
    10:59:10

    2 0

    Jakiegoś debila zatrudnili do urzędu. Z powietrza wodór się nie bierze trzeba go wyprodukować, a poza wodór wychodzi drożej niz elektryk, no ale co tam stac nas bedzie zaplacic za bilet kurwa 10 zl...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?




Oddanych głosów: 437