zamknij

Wiadomości

Rybnik w czerwonej strefie! Wracają obostrzenia

2020-08-06, Autor: bf, źródło: gazeta.pl

Rząd zamierza wprowadzić z powrotem niektóre obostrzenia i rygory. To dotyczy 19 powiatów, w których notuje się największy wzrost zakażeń. W czerwonej strefie znalazło się kilka miast i powiatów, w tym Rybnik i powiat rybnicki. Co to oznacza dla naszego miasta?

Reklama

Łukasz Szumowski w dzisiejszej konferencji zapowiedział, że rząd w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń zamierza przywrócić obostrzenia i rygory. Dotyczą one m.in. obowiązkowego noszenia maseczek ochronnych w każdym miejscu.

- Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń – mówi minister zdrowia.

Jak dodaje, resort wyróżnił czerwone i żółte strefy, w których dochodzi do największej liczby zakażeń. W przypadku Rybnika i powiatu rybnickiego, mieszkańcy będą musieli się wszędzie poruszać w maseczkach.

Skąd wiadomo, że nasze miasto i powiat rybnicki jest w tej strefie?

Maciej Sztykiel, reporter Radia Zet opublikował listę powiatów objętych restrykcjami:

Mapkę ze strefami opublikował też wiceminister zdrowia - Janusz Cieszyński. Widać na niej, że Rybnik i powiat rybnicki oznaczone są kolorem czerwonym:

 - Będziemy chcieli wprowadzić w tych w powiatach obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach, czyli dotyczące targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek – dodał Łukasz Szumowski.

Z kolei Janusz Cieszyński oznajmił, że obostrzenia są tymczasowe i spowodują oraniczenie rozprzestrzenianie się koronawirusa
Obostrzenia będą związane też m.
in. z organizacją wydarzeń sportowych i kulturalnych, transportu zbiorowego czy organizacji wesel.

- Ograniczenie liczby osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej, do 50 proc. miejsc siedzących, ograniczone zostanie też liczba osób, które będą mogły brać udział w weselach i uroczystościach rodzinnych, m.in. weselach. W strefie czerwonej do 50, a w żółtej - do 100. Będzie też obowiązek rejestracji wesel – wyjaśnia Janusz Cieszyński.

Możliwe będzie korzystanie z basenów, gdzie woda jest chlorowana i łatwiej zachować higienę, natomiast chodzenie na siłownie będzie zabronione. Dane dotyczące zakażeń w strefach czerwonych mają być na bieżąco aktualizowane. Szumowski ma nadzieję, że po „zamknięciu” ognisk, sytuacja będzie lepsza. Stwierdził, że na razie nie planuje się zamykania granic w Polsce ani wprowadzania kwarantanny dla osób, wracających z zagranicy.

- Natomiast liczba chorych za granicą wzrasta, więc będziemy sytuację analizować na bieżąco. Rozważamy wprowadzenie przeprowadzania testów tym, którzy wracają z zagranicy - powiedział minister zdrowia.

- Maksymalnie wymazujemy i badamy osoby z ognisk, m.in. z kopalni i zakładów pracy - mówił Szumowski.

- W związku z tym, że planujemy dziennie badać po 1-2 tys. pracowników dużych zakładów w najbliższych dniach, w weekend i po weekendzie, nadal należy się spodziewać liczb wykrytych zakażeń koronawirusem w granicach 500-700 - podkreślił.

Minister zdrowia apelował o noszenie maseczek w "czerwonych" powiatach w każdym miejscu i przestrzeganie restrykcji. - Otrząśnijmy się z beztroski i starajmy się utrzymać reżim sanitarny - powiedział Szumowski.

MZ informuje, że rozporządzenie w tej sprawie zacznie obowiązywać od soboty.

Oceń publikację: + 1 + 88 - 1 - 216

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~Jan R. 2020-08-06 10:17:51

  Te obostrzenia to świadectwo nieudolności naszej "państwowej władzy". Policja jeździ po ludziach na kwarantannie ale nie słyszałem, by ktoś był ukarany za nienoszenie masek w miejscu, w którym powinien je nosić lub właściciel sklepu, zakładu usługowego, w którym taki nakaz istnieje. Wczoraj podjechałem do jednej knajpy na terenie powiatu rybnickiego i cóż widzę? Pani barmanka bez maseczki, klienci, oprócz mnie, bez maseczek, zapewne mandatu nikt jej ani jej klientom nie wlepił.

 • ~Jan R. 2020-08-06 10:20:25

  Reasumując Policja powinna otrzymać jasne uprawnienia do tego, by obowiązek noszenia maseczek w wyznaczonych obecnie miejscach egzekwować, a nie wprowadzać noszenia masek wszędzie.

 • ~ 2020-08-06 10:20:32

  Mieszkam 400 metrów od powiatu mikołowskiego, gdzie nie ma żadnych obostrzeń. Już wiem gdzie spędzę najbliższy słoneczny weekend, bez maseczek, bez terroru, ale za to na rowerze, w lokalach gastronomicznych, nad wodą. Prawo absurdalne, przecież można sobie pojechać do powiatu ościennego. "Szumi nie rozumi" co wprowadza w życie.

 • ~awaks 2020-08-06 10:20:42

  paranoja

 • ~ 2020-08-06 10:25:45

  Mam wrażenie, że siedzą tam goście w MZ przy stoliku i rzucają kostką: 'o , a tym damy maseczki". A kościoły zamkniemy? "No nie". A kopalnie? "Też nie, ale czekaj, może knajpy zamkniemy"... to się nie trzyma sensu, wygląda jak typowa korporacyjny burza mózgów, gdzie wszyscy się ściagają, żeby zabłysnąć, a nie ma nikogo trzeźwego który by strzelił palcami i powiedział: "to bez sensu, przecież oni wszyscy zaraz się rozjadą po okolicy"

 • ~raffo85 2020-08-06 10:32:24

  To rozporządzenie jest jak PiS, AD i lekko ponad 50% społeczeństwa. Niestety demokracja - 49,9% społeczeństwa to margines nie mający nic do powiedzenia

 • ~waldus 2020-08-06 10:32:46

  zamknac hanysowo kordonem sanitarnym.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-08-06 10:43:07

  czytajac komentarze gornikow - mozna latwo stwierdzic, ze na kopalniach mamy wylegarnie idiotow.

  Obostrzezenia powinny dotyczyc gornikow i ich rodzin - kwarantanna dla wszystkich az do konca epidemii.

  taki gornik “corona” - otwarcie w komentarzach pisze, ze nie moze sie doczekac, kiedy bedzie chory i zarazi innych.

  Mam nadzieje, ze Rybniczanie widza, gdzie jest zrodlo problemu.

 • ~ 2020-08-06 10:43:26

  Jak zwykle gów...y Rybnik najgorszy.
  Dzieki wam gornicy po raz kolejny za gnojenie naszego miejsca do zycia

 • ~common 2020-08-06 10:57:46

  Szumowski - gościu umoczony w deale covidowe jest twarzą kolejnych ograniczeń. Facet powinien co najmniej być schowany do aresztu do czasu wyjaśnienia za skalę przekrętów. Jak oni mnie wkur$%%#@ją..

 • ~Kurt_Wallander 2020-08-06 11:43:18

  Jzż widzę, jak ludzie u nas chodzą na zewnątrz w maseczkach... Przecież po tym skeczu, gdzie najpierw mówiono, że maseczki nie pomagają, potem że jednak tak a w czasie kampanii, że zwalczyliśmy wirusa, nikt tego nie będzie brał na poważnie...

  Skończą się testy na górnikach to skończą się obostrzenia... jak w Chorwacji, która wykonuje najmniej testów to i ma najmniejszą liczbę zakażonych na 100 000 mieszkańcow (na drugim końcu jest Luxemburg, tam testują każdego obywatela).

  71 12
 • ~psyche09 2020-08-06 11:48:25

  Może w końcu kierowcy busów będą upominać debili, żeby maseczki ubrali... I ekspedientki w sklepie.
  Nie obsługiwać i tyle!

  62 28
 • ~Teoretyk 2020-08-06 11:49:11

  Celowa polityczna zagrywka mająca na celu zwiększenie nienawiści na personel kopalni, aby opinia społeczna z przytupem była za ich likwidacją. Od 5 lat jest akcja smog, teraz akcja covid. Widziałem zdjęcia z nad Bałtyku, z Tatr ludzie chodzą sobie po piętach, leżą obok siebie i tam nie ma zakażeń? Tylko państwowe spółki są badane, tak na marginesie. Wirusem można stymulować gospodarkę, ale kto steruje rządem (?).

  87 22
 • ~UFOmWOM 2020-08-06 11:56:02

  Rozumiem, że poluzowanie obostrzeń dotyczyło tylko okresu wakacyjnego? Trochę trudno byłoby przetrwać upalne dni z kawałkiem materiału na ustach i nosie.

  Niepokoi mnie jednak, że wciąż zbijamy mrówki, kiedy wychodzą one na powierzchnię, zamiast "zdusić" je w zarodku. (Od razu tłumaczę, że to tylko przenośnia, by ktoś nie zarzucił że ost. broniłam niewinne stworzenia.)
  Te zmienne decyzje, że raz nosimy maseczki, raz nie, to trochę jak walka z wiatrakami słynnego Don Kichota. Co z tego że Sanczo Pansa ostrzega, gdy Don Kichot i tak robi to, co chce. Zakładanie maseczek niewiele da, jeśli i tak wieczorami młodzież będzie się spotykać w tak licznych grupach, a plaże będą wyglądały jak duże mrowiska. Znajomy obraz?

  Tak właśnie widzę nasz kraj walczący z epidemią. Walka z wiatrakami. Sposoby noszenia maseczek podobne są zaś do kompletowania przez błędnego rycerza swojej własnej zbroi. :-)

  37 6
 • ~ 2020-08-06 11:56:24

  JanR - ty normalny jesteś.... Jak śmiesz wychodzić z domu podczas tej śmiertelnej pandemii, trupy na drogach leżą a Ty masz czelność po mieście łazić. 30.tys. Mandatu bym Tobie wlepił.

  18 38
 • ~ 2020-08-06 11:59:54

  JanR... A no tak... Miałeş super ochronę na buźce dającą 100% skela przed wirusem.....ale skoro ona ci daje takie super moce, to co się czepiasz tych bez masek... Przecież robię w tej masce nic nie grozi...

  12 28
 • ~Wiki Cincio 2020-08-06 12:05:33

  0 8
 • ~Wiki Cincio 2020-08-06 12:08:35

  Yyy chciałam napisać" buuuuuu"
  Nie fajnie =(

  6 9
 • ~RuchAutonomiiSlaskaRybnik 2020-08-06 12:15:21

  Kiedy wreszcie dotrze do większości naszego społeczeństwa, że Warszawa kompletnie nie rozumie śląskiej specyfiki i naszych codziennych problemów? Co jeszcze musi się wydarzyć? Nad morzem i w górach tłumy ludzi się kotłują, jak śledzie w puszkach bez zachowania jakichkolwiek obostrzeń sanitarnych a my będziemy musieli po lesie jeździć w maseczkach???

  72 19
 • ~Wasz Stary 2020-08-06 12:18:11

  Ja tylko chciałem się upewnić, czy pomimo powyższych obostrzeń dalej fedrujemy na 100%, żeby nieużywany węgiel kłaść na zwały i do końca miesiąca nie mieć na wypłaty?

  Bo, wiecie, to bardzo ważne z punktu widzenia ekonomii regionu oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju.

  54 19
 • ~kamyl 2020-08-06 14:07:17

  ~RuchAutonomiiSlaskaRybnik, za to wy w 100% rozumiecie "śląską specyfikę i codzienne problemy" nie ośmieszajcie się, Śląsk jest takim samym miejscem jak małopolska, wielkopolska itd. Śląsk to nie tylko kopalnie (które notabene dawno powinny być sprywatyzowane) wam chodzi tylko o jedno, dorwać się do koryta PO, PIS i inni

  16 14
 • ~entropia 2020-08-06 14:10:35

  hmm, załóżmy że jestem zakażony bezobjawowo lub łagodnie, idę sobie w 30 stopniowym upale po ulicy, z racji założonej maski mój oddech przyśpiesza, zaczynam się pocić i dyszeć, pot spływa i kapie mi po brodzie , co jakiś czas wycieram go ręką, staję się fantastycznym źródłem zakażenia

  28 8
 • ~Don C. 2020-08-06 14:16:41

  W zimie smog teraz enklawa pseudo virusa. I znowu pseudo sława na skalę całego kraju. Tak do rymu napisać... Co za szczęście nas spotyka za spawa Rybnika...

  16 9

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 257