zamknij

Wiadomości

Rybnik: „takiego smrodu jeszcze nie było! Zwymiotować można”

2020-09-23, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

- Tego już za wiele. Takiego smrodu jeszcze u nas nie było. Tak śmierdzi, że zwymiotować można – piszą do nas zbulwersowani Czytelnicy. Chodzi o słodko-zgniły zapach, który mdli mieszkańców Boguszowic, czy Kłokocina. Czuć go też w centrum Rybnika. Miasto interweniuje, ale na razie bez skutku.

Reklama

Ten temat poruszaliśmy już wielokrotnie, dotyczy on smrodu, który zalewa pół Rybnika. Dzisiaj jest szczególnie wyczuwalny – nawet w centrum miasta, gdy zawieje wiatr. Co mogą więc mówić mieszkańcy takich dzielnic jak Boguszowice Stare, Boguszowice Osiedle czy Kłokocina.

Na naszej nowej grupie dyskusyjnej Rybnik.com.pl poruszyliśmy tę sprawę.

- Otrzymujemy od Was informacje, że w Rybniku od rana śmierdzi. Czy też odczuwacie ten zapach? Dajcie znać w jakich dzielnicach!

Dostaliśmy od Was sporo komentarzy:

- Tak. Uderzyło w nozdrza od razu na parkingu pod K1.

- W Boguszowicach smród obrzydliwy, jakby szambo z Warszawy do nas dopłynęło

- Dzisiaj to nie zaraza nas zabija tylko niewyobrażalny smród!

- Na Ochojcu też śmierdzi i nie jest to dym

- Ligocka Kuźnia też

- StrasznieBoguszowice Osiedle

- Świerklany to samo

- W Boguszowicach to jakby ktoś zamknął osiedle w toi toi nagrzanym

- O 5 rano jechałem na motocyklu z Wodzisławia przez centrum Rybnika do pracy, smród taki, że można puścić pawia, najbardziej intensywny na nowej drodze Racibórz-Pszczyna na wysokości Chwałowic.

Co w tej sprawie robi rybnicki magistrat? Wiemy, że miasto przekazuje skargi „wyżej”:

- W związku z posiadanymi przez BEST-EKO Sp. z o.o. z siedzibą w Żorach oraz Sego Sp. z o.o. z siedzibą w Rybniku decyzjami Marszałka Województwa Śląskiego (odpowiednio pozwolenie na wytwarzanie odpadów wraz zezwoleniem na przetwarzanie odpadów dotyczące instalacji eksploatowanej w Rybniku przy ul. Rycerskiej 101 oraz pozwolenie zintegrowane dotyczące instalacji położonej w Rybniku przy ul. Kolberga 65) skargi mieszkańców przekazujemy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach i do Marszałka Województwa Śląskiego – tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

Jak dodaje, po przesłaniu uwag miasta do WIOŚ, urzędnicy otrzymali odpowiedź, która mówi o tym, że pracownicy tej instytucji przeprowadzili kontrole, które nie wykazały nieprawidłowości.

- Jednocześnie wskazuje, że nie ma podstaw do nałożenia kar na te firmy, ponieważ nie ma w Polsce prawa regulującego odory. Przekazuje też informację, że te firmy starają się minimalizować uciążliwości dla mieszkańców. Jednak w zeszłym roku kontrola przeprowadzone przez WIOŚ dostrzegła pewne nieprawidłowości i zobligowała firmy do ograniczenia uciążliwości związanych z kompostownią – dodaje nasza rozmówczyni.

W załączeniu rzecznik magistratu przesłała nam też odpowiedzi WIOŚ i marszałka.

Czy coś się zmieni w kwestii odoru? Być może. Agnieszka Skupień przypomina, że w przygotowaniu jest projekt rozporządzenia dotyczący takich zakładów jak instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, położona przy ul. Kolberga w dzielnicy Boguszowice.

- W projekcie ma się znaleźć zapis dotyczący rozładunku i przetwarzania odpadów wyłącznie w obiektach zamkniętych. Takie regulacje z pewnością mogą przynieść poprawę sytuacji w tej części Rybnika, z której mieszkańcy zgłaszają uciążliwości. Przypominam, że Miasto wielokrotnie apelowało o zmiany w prawie, które wprowadziłyby parametry dotyczące odorów w powietrzu, ta luka prawna powoduje, że z właścicielem takiego miejsca możemy rozmawiać tylko "na miękko", nie mamy wsparcia w przepisach prawa, które pozwoliłby nam karać za odór – wyjaśnia.

Rzecznik UM dodaje, że sytuacja związana z odorem w ostatnich dniach może mieć też związek z Gminnym Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Świerklanach.Oczyszczalnia Ścieków.

- Wydział ekologii skontaktował się z tym zakładem. Na ten moment nie wiemy jeszcze, czy to miejsce jest źródłem ostatnich uciążliwości – mówi na koniec.

Was również męczy słodko-zgniły odór? Poniżej znajdziecie wspomniane już wcześniej odpowiedzi WIOŚ i marszałka:

Oceń publikację: + 1 + 65 - 1 - 22

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-09-23 19:22:54

  Urzednik to stan umysl jak Gornik.

  Co ma smrod z SIERPNIA 2020 i WRZESNIA 2020 do kontroli z lutego 2020 i marca 2020?

  naprawde? NAPRAWDE?

  Urzednicy jednak nie moga wiecej zarabiac niz najnizsza krajowa.

 • ~figolfagol 2020-09-23 19:32:07

  U mnie można zwymiotować przez smród sąsiada śmierdziela? Może to ten sam balkonowy skunks? Zróbmy coś z nim bo nie wytrzymam.

  30 51
 • ~j-u 2020-09-23 19:48:16

  Chyba ktoś bierze przykład z kolegi ulubieńca z stolycy i dobrze mu to wychodzi
  Jaki Pan taki kram .

  68 44
 • ~pasażer 2020-09-23 21:33:21

  miasto nie zajmnie się tym problemem, bo obecnie ma poważniejsze działania - realnie walczy ze smobiem za pomocą bilbordów i ulotek z których nic nie wynika

  76 14
 • ~Teoretyk 2020-09-23 22:19:20

  Niestety w świetle prawa szary obywatel nie może nic. Ceny nieruchomości przez zapach lecą na łeb na szyję (czy to działki czy domy czy mieszkania), przydałby się tutaj amerykański prawnik i ich prawo...

  47 6
 • ~pprywatne 2020-09-23 22:53:05

  Od około trzech tygodni (nie każdego dnia) śmierdzi w Rybniku i okolicach jakimś chemicznym smrodem, podobnie jak w szpitalu, lizolem czy czymś takim. Przeważnie zaczyna śmierdzieć ok północy i śmierdzi do ok 9:00. Nie jest to na pewno smród z kompostowni, niektórzy nawet mówią że nic nie czują. Wielu jednak moich znajomych też to czuje i też boją się otwierać okna.

  51 2
 • ~Arteks 2020-09-23 22:55:41

  @pprywatne - niestety nie mogę tego potwierdzić. Ostatnio kilka razy późno wracałem do domu i wcześnie wstawałem. Nos mam dość wyczulony na smród. Nic... Chyba, że to w jakichś częściach miasta. Ale na Nowinach i w centrum nic nie czułem. Przykładowo przejeżdżając przez Trzebinię kilka dni temu - prawie, że zatykałem nos (zakłady petrochemiczne).

  5 46
 • ~pprywatne 2020-09-23 23:27:54

  ~Arteks - Może tego nie czujesz, moi jedni sąsiedzi czują inni nie. Widocznie nie każdy to czuje.

  22 4
 • ~hub381 2020-09-24 08:49:12

  Czyż by pan Trzaskowski przyjechał w odwiedziny ? Ale w dzielnicy Północ smrodu nie było...

  21 18
 • ~Franciszka Tania 2020-09-24 08:57:47

  mieszkańcy.Wszystko wam śmierdzi.???????????Dyskoteki,pety na ulicach butelki wyrzucane po piątkowych,sobotnich,niedzielnych libacjach.To wam nie śmierdzi.Trochę dymku i już smierdzi.Lekka przesada a szczególnie przesada dotyczaca Rybnika.Miszkańcy tak to macie wpojone w waszych główkach.Karmicie nutrie a jest to zabronione a te zwierzątka jedzą sobie w towarzystwie szczurów to wam nie przeszkadza.Zima sie zbliża i znów będzie szaleństwo dotyczące powietrza.

  15 32
 • ~psyche09 2020-09-24 13:09:51

  ~Franciszka Tania

  Jaki dymek?! Coś między czymś medycznym i szambem, chemikalia jakieś. Aż mdli... Wieczór w Chwałowicach i wiesz, że będzie smród i trzeba zamykać okna...
  Z butelek nie ma takiego smrodu. Puknij się...

  11 1
 • ~Wasz Stary 2020-09-24 16:38:47

  Ten smród to, widzę, niczym koronawirus: jedni go czują, inni - bezobjawowo :}
  Szczęśliwie póki co zaliczam się do tej drugiej grupy.......

  3 2
 • ~Henryk Żyłka 2020-09-27 15:15:34

  Jeżeli nie ma regulacji prawnych w zakresie odoru to należy je wprowadzić, przez całe dziesięciolecia nie mówiło się o smogu teraz można?... no to smrodem też trzeba się zająć, a jeżeli urzędas jeden z drugim nie wie co to smród to ktoś musi znaleźć sposób żeby ten smród zanieść do urzędu.

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 570