zamknij

Wiadomości

Rybnik: Rafał Szombierski nie wyjdzie wcześniej z więzienia. Jest prawomocny wyrok

2022-04-11, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Jest prawomocny wyrok Sadu Okręgowego w Rybniku. Rafał Szombierski, były żużlowiec, który spowodował tragiczny wypadek na ul. Raciborskiej, nie wyjdzie wcześniej z więzienia. Sędzia postanowiła jedynie nie obciążać Szuminę kosztami postępowania sądowego I instancji.

Reklama

Przypomnijmy, pod koniec marca ruszyła apelacja ws. Rafała Szombierskiego i od wyroku, jaki usłyszał wcześniej w sądzie rejonowym Więcej »Lata w więzieniu i dożywocie na pojazdy. Rafał Szombierski skazany!«

Zdaniem obrony byłego żużlowca, wyrok I instancji był zbyt surowy. Chodzi m.in. o lata pozbawienia wolności, czy dożywotnie odebranie uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Więcej w artykule »Rafał Szombierski prosi w sądzie o niższy wymiar kary. „Zrozumiałem, co straciłem”«

Dzisiaj (11 kwietnia) zapadł w Sądzie Okręgowym w Rybniku zapadł już wyrok prawomocny. Nie uczestniczył w nim Rafał Szombierski, brakowało również części jego obrońców (obecny był tylko adwokat Rafał Stęchły).

Sędzia Olga Nocoń podtrzymała wyrok I instancji. Nic nie zmieniło się w kwestii kary pozbawienia wolności. Szumina spędzi w więzieniu 9 lat. Dożywotnio odebrane zostały mu też uprawienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Postanowiła jednak uchylić wyrok dotyczący obciążenia Rafała Szombierskiego kosztami sądowymi, poniesionymi podczas I instancji.

Biorąc pod uwagę wymiar kary - pozbawienie wolności i okoliczność tego, że Rafał Szombierski przed zatrzymaniem był osobą bezrobotną, bez majątku - w jego sytuacji uiszczanie kosztów byłoby zbyt uciążliwe - wyjaśnia Olga Nocoń.

Sędzia nie zgodziła się jednak z dalszą argumentacją obrońców. W jej ocenie postępowanie przed procesem, jak i sam proces przebiegały w sposób rzetelny, niebudzący wątpliwości. Wniosek o powołanie dodatkowych biegłych psychiatrów i psychologów uznała za chybiony. Jej zdaniem nie było podstaw, by podjąć taką decyzję.

Olga Nocoń odnosi się też do zarzuty, że kara jest niewspółmiernie zbyt surowa dla Szuminy.

Wszystkie kryteria zostały prawidłowo zastosowane przez sąd i instancji. Wszystkie te okoliczności nie mogą przesłaniać ciężaru samego sposobu i okoliczności przestępstw przypisanych oskarżonemu. Był w stanie znacznej nietrzeźwości i zbiegł z miejsca zdarzenia. Bezpośrednio po opuszczeniu pojazdu, oddalił się, został zatrzymany dzięki spostrzeżeniu świadka, mimo to oskarżony na pytanie policjantów zaprzeczał, by brał udział w zdarzeniu. Doprowadził do wypadku w terenie płaskim na czystej, suchej nawierzchni, przy braku okoliczności, które mogły utrudniać kierowanie pojazdem. Nie upewnił się co do wykonywania manewru wyprzedzania - wymienia Nocoń.

Jak dodaje, 9-letnia izolacja Szuminy jest konsekwencją jego zachowania. Jego sytuację zestawiła z pokrzywdzoną, która do tego momentu nie odzyskała sprawności i prawdopodobnie nigdy to już nie nastąpi.

Wyrokiem nie jest zaskoczony Ireneusz Leśniewski, ojciec pokrzywdzonej Beaty.

Szczerze mówiąc, nie było przesłanek, by ten wyrok podnieść lub obniżyć. Dobrze, że to się już skończyło, trochę odetchniemy z ulgą - mówi.

Ojciec nie chce, by Beata wracała już do tego tragicznego zdarzenia.

Lepiej, żeby była już cisza. Od Szombierskiego wpłynęły pieniądze, ale cały czas ich potrzebujemy - dodaje.

Jednakże zdaniem pana Ireneusza wyrok jest nadal za niski i za mało uderzający w kierowców, którzy dopuszczają się podobnych czynów co Szumina.

---

Przypomnijmy, 24 marca 2020 roku na ul. Raciborskiej w Rybniku doszło do tragicznego wypadku. Pijany kierowca – były żużlowiec Rafał Szombierski (za pośrednictwem kancelarii adwokackiej wyraził rok temu zgodę na publikację imienia i nazwiska) wyprzedzał inne auto z dużą prędkością. Nie zauważył, że z naprzeciwka jedzie Beata. Leśniewska Czołowe zderzenie, kierowca ucieka z miejsca wypadku. Policjanci zatrzymali go niedługo później. Miał prawie 2 promile alkoholu we krwi. Policjanci podawali, że uciekł z miejsca zdarzenia, nie chciał poddać się kontroli na zawartość alkoholu i podawał fałszywe dane.

>>Zderzenie czołowe na Raciborskiej. Kierowca uciekł z miejsca wypadku<<

>>Czołówka na Raciborskiej. Sprawcą były żużlowiec (zdjęcia)<<

Oceń publikację: + 1 + 60 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~norton 2022-04-11
  14:26:15

  36 10

  Mądry i sprawiedliwy wyrok

 • ~hub381 2022-04-11
  14:40:53

  11 6

  No cóż jak Sąd tak orzekł, to trza dtrzymać.

 • ~waldus 2022-04-11
  16:25:08

  32 70

  Szombierski mial sie do platformy zapisac. Wtedy niezawisly orzekl by pewnie wyrok w zawiasac. A tak ... dlugie lata w knascie.

 • ~odl 2022-04-11
  16:49:06

  76 25

  @waldus dlaczego tak się ograniczać? Lepiej do pisu, wtedy nawet przed sąd by nie trafił ;)

 • ~rudobrody 2022-04-11
  18:59:35

  35 4

  Jedno jednak mnie w tym artykule zaskoczyło:
  "Rafał Szombierski przed zatrzymaniem był osobą bezrobotną, bez majątku"

  Czyli, jeśli dobrze zrozumiałem, samochód którym się poruszał nie należał do niego ?

  A ten słynny "kewlar" przeznaczony na licytację po wypadku to do kogo wtedy należał?

  "Bez majątku" czyli nie posiadał absolutnie nic swojego?

 • ~Onyx01 2022-04-11
  19:13:00

  27 4

  ~rudobrody nie bądź naiwny. Oczywiście że ma majątek i to taki o którym większość z nas może pomarzyć. To jest stała zagrywka papug. Linia obrony polegająca na przepisywaniu majątku na rodzinę, tak żeby przypadkiem nie trzeba było zapłacić poszkodowanej. Dwa lata aresztu zaliczą mu na poczet kary. Zostaje 7. Za dobre sprawowanie skrócą mu o 3. W między czasie poszukają różnych luk prawnych. Niestety dla szuminy (ksywka nie od nazwiska a od pianki) sprawa stała się zbyt głośna żeby nagle urwać jej łeb. Trzeba zrobić to delikatnie poza obiektywami kamer. Wyjdzie najpóźniej 2023.

 • ~rudobrody 2022-04-12
  08:15:05

  4 2

  @Onyx01,
  Ale takie coś jak "ironia" jest Ci znane i czytając mój poprzedni wpis domyśliłeś się że to co napisałem było właśnie ironiczne czy następnym razem muszę to wprost napisać na zasadzie: "uwaga ironia" ? ;-)

 • ~rafcio00 2022-04-20
  14:58:07

  3 0

  Szumiana najwięcej czasu po zawodach spędzał w Culalu na ul. Raciborskiej :) każdy wiedział że to kwestia czasu kiedy narozrabia. Alkohol i dziwki to nic dobrego nie wróży. Rodzina wiedziała o tym ale głośno nikt o tym nie mówił nikt nie chciał problemów sobie robić w rodzinie.

 • ~Danuta Hendzel 2022-04-22
  20:54:00

  2 0

  i bardzo dobrze , niech siedzi ,pił to miał nie jechac a że udawał vipa to myslał że wszystko mu ujdzie płazem ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,przyjemnej odsiadki i pójscia po rozum wreszcie

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2259