zamknij

Wiadomości

Rybnik: nie każdy kocha tu żużel. Jest skarga na hałas ze stadionu

2020-11-23, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Kibice żużla powiedzą, że kochają ryk silników maszyn. Inni nie zwracają na to uwagi. Są jednak i tacy, którym przeszkadza hałas. Do rybnickiego magistratu trafiła skarga z której wynika, że wartości decybeli pochodzące ze stadionu przy Gliwickiej są znacznie przekroczone.

Reklama

Żużlowcy komuś przeszkadzają

Ryk motocykli na stadionie miejskim towarzyszy nam już od niepamiętnych lat. Stały się wręcz tłem codziennego życia. Wszak możemy je usłyszeć nie tylko podczas weekendowych zmagań żużlowców, ale w środku tygodnia – podczas treningów.

Okazuje się, że nie każdy podchodzi do tematu z taką wyrozumiałością. Do rybnickiego magistratu trafiła skarga dotycząca hałasu pochodzącego ze stadionu miejskiego. Potwierdza to Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

- Radca prawny z kancelarii w Katowicach wystąpiła o wszczęcie z urzędu postępowania w sprawie wydania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu powstającego z terenu Stadionu Miejskiego w Rybniku, przy ulicy Gliwickiej 72, w tym o określenie dopuszczalnych poziomów hałasu poza stadionem – mówi Agnieszka Skupień.

Zgodnie z treścią przedłożonego wniosku, hałas z terenu Stadionu Miejskiego w Rybniku przekracza dopuszczalne poziomy hałasu dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz domów opieki społecznej, określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.

- Niemniej jednak do pisma wnioskodawca nie dołączył wyników pomiarów stwierdzających występowanie przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu z terenu stadionu – zauważa rzecznik urzędu.

Z uwagi na to, że Stadion Miejski w Rybniku, przy ulicy Gliwickiej 72 położony jest na terenie działek, stanowiących własność Gminy Miasta Rybnik, będących w trwałym zarządzie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku, w dniu 14 września br. pismo w przedmiotowej sprawie wraz z aktami sprawy zostało przekazane do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach w celu wyłączenia Prezydenta Miasta Rybnika i wyznaczenia innego organu do prowadzenia postępowania administracyjnego w powyższej sprawie.

- W dniu 23 października br. tutejszy organ otrzymał orzeczenie SKO, z którego wynika, iż aby wyznaczyć inny organ do załatwienia przedmiotowej sprawy należy wpierw wszcząć postępowanie administracyjne. Po analizie przepisów tutejszy organ stwierdził, iż wszczęcie postępowania w powyższej sprawie może nastąpić wyłącznie po przeprowadzeniu pomiarów akustycznych hałasu z terenu stadionu. W związku z powyższym, w dniu 13 listopada br. wystąpił do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji o przekazanie informacji na temat przybliżonego harmonogramu organizacji zawodów oraz treningów i testów w 2021 roku ze wskazaniem pory dnia ich prowadzenia – dowiadujemy się od Agnieszki Skupień.

MOSIR przekazał do tutejszego organu pismo Klubu Sportowego ROW Rybnik S.A., z którego wynika, że nie jest znana jeszcze data rozpoczęcia rozgrywek ligowych w sezonie 2021, a szczegółowy terminarz zawierający daty meczów, które rozgrywane będą na Stadionie Miejskim w Rybniku będzie znany najwcześniej w marcu 2021 roku., zwyczajowo zaś treningi będą się odbywać się w godzinach popołudniowych oraz wieczornych.

- Wobec powyższego, w oparciu o zawarte w piśmie informacje, pismem z dnia 19 listopada br. przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska prośbę o przeprowadzenie pomiarów akustycznych z wyżej wymienionego obiektu – wyjaśnia Agnieszka Skupień.

To pierwsza taka sytuacja w historii rybnickiego żużla

Arkadiusz Skowron, zastępca dyrektora MOSiR-u przyznaje, że po raz pierwszy spotyka się z takim problemem.

- Od 85 lat w Rybniku uprawia się żużel. Nie słyszałem do tej pory, by komuś miał przeszkadzać hałas – dodaje.

Głosu w tej sprawie nie chce zabierać KS ROW Rybnik.

A Wy co o tym sądzicie? Czy faktycznie hałas z żużlowych silników jest aż takim problemem?

Oceń publikację: + 1 + 67 - 1 - 54

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~pprywatne 2020-11-23 14:40:44

  Mi natomiast przeszkadza hałas wydobywający się co pewien czas z elektrowni, może też złożę jakiś wniosek o zamknięcie tego przybytku. :)

 • ~extraliga_2 2020-11-23 14:49:44

  30 lat temu było to słychać w całym powiecie, dzisiaj trzeba mieć dobry słuch żeby na rynku usłyszeć.
  W Anglii takie zawody mogą trwać do 22, a w Szwecji wszystkie kluby wyniosły się poza miasta.

 • ~Lokalny 2020-11-23 14:54:53

  Zalew zamknęli dla motorowodniaków, czekamy jeszcze na zamknięcie lotniska. Teraz to każdemu wszystko przeszkadza.
  Ja bym jeszcze zamknął kościoły, bo dzwonią jak na pożar.

 • ~sjah 2020-11-23 15:07:58

  1. Kup mieszkanie obok stadionu
  2. Pisz skargi na hałas
  3. Piźnij sie w łeb

 • ~td 2020-11-23 15:12:15

  Mieszkam 500m od stadionu. Trzeba się przyzwyczaić. Uciążliwe są lekko treningi bo wtedy jest hałas, w czasie zawodów nie. Jak już gorsze jest bezmyślne parkowanie gdzie popadnie, z blokowaniem drogi czasem ale szczytem są chamy zostawiające przy aucie śmieci i szczające na płot - tu jednak mam taką obserwacje, że mega tłok aut kibiców żużla nie nasyfi tak jak paru durniów co przyjedzie na mecz piłkarski. Podsumowując - trochę tolerancji z tym żużlem, jak 500m obok z pełną ekspozycją na stadion nie jest to problem to można przetrwać na prawdę.

 • ~Lateks 2020-11-23 15:14:58

  Już dobre kilka lat zamiast dźwięku motocykli żużlowych słychać coś jakby kosiarki spalinowe. Może czas skończyć z anonimowym donoszeniem. Podać dane tego gorola i niech zapłaci za pomiary z własnej kieszeni. Dodam że pomiary na jego posesji a nie na stadionie.
  Już słyszałem że gorole się budują na wsiach a potem im wszystko przeszkadza. Tutaj ktoś się przyprowadzi pod stadion i narzeka na żużel którego praktycznie teraz nie słuchać. Za chwilę będą narzekać że to stawie ryby pływają...

 • ~ 2020-11-23 15:22:15

  do Lateks - proponuję dobrego lekarza, chociaż obawiam się, że już jest za późno.

 • ~damiann 2020-11-23 15:39:57

  Ciekawe,
  czy to mocno boli jak się w łbie pop....
  Do tej pory nikomu to NIE przeszkadzało, nawet do końca lat 70-tych NIE było nawet tłumików i wszystkim wszystko pasowało a teraz.... co za ludzie masakra

 • ~rkraj 2020-11-23 15:48:15

  Ja cierpię dole ! może tak żużel zdalny w komputerze ! to jest chore ! Przez Nasze Ciała przelatują dziennie Miliony Neutrin i nie mam na to wpływu i jeszcze jakoś żyję ! Zastanówcie się nad właściwym Wykorzystaniem Energii bo życie jest za krótkie !

  40 21
 • ~Maksymilian Popeć 2020-11-23 16:25:26

  Haha, to żart primaaprilisowy. Teraz to nawet na Rudzie prawie nie słychać jak są zawody. Przed 2010r z odległości 1.5km słyszałem każdy zwykły trening. W latach 80-tych ryk motoru czułem w brzuchu ale byłem wówczas mały i może dziecko mocniej odczuwa dźwięki.

  A zasadzie dla mnie mogą zamknąć cały ten cyrk. Z resztą już dziś to się dzieje - w tej chwili poza PL ligą nie ma już nic... Idioci zarządzający speedwayem od polskich granatowomarynarkowych przez Ole Olsena i spółkę po Castagnie zmarginalizowali ten sport do tak karłowatej postaci, że dziś już tylko tunerzy się nim fascynują... :(

  51 21
 • ~Monia2002 2020-11-23 16:36:40

  Temat był poruszany wielokrotnie. Aby garstka ludzi się mogła zabawić, tysiącom zakłóca się spokój, kiedy mogą w wolnym czasie, odpoczywać na wolnym powietrzu. Taka prawda. A argumenty, że od dawna tak było, to żadne argumenty. Od dawna się truło wszystkich wokoło, spalając syf w kopciuchach, kiedyś benzyna zawierała ołów itp. To się nazywa postęp, że się eliminuje mankamenty dla poprawy życia większości mieszkańców.

 • ~spirit-of-the-town 2020-11-23 18:44:27

  Co było pierwsze: tor żużlowy czy dom opieki? Czyżby osoba odpowiedzialna za utworzenie nieopodal domu opieki nie dopełniła formalności i zezwoliła na jego istnienie pomimo istnienia zagrożenia hałasem?

  72 10
 • ~bartezz 2020-11-23 18:58:51

  artefakc - z tym dobrym lekarzem, o którym piszesz to bym się na twoim miejscu solidnie zastanowił komu on rzeczywiście byłby potrzebny gdyż czytając niektóre twoje komentarze na tym portalu w których wklejasz jedne i te same brednie i powtarzasz je w kółko - to raczej to by trzeba było skonsultować ze specjalistą czyż nie tak czasem???...
  Co do hałasu ze stadionu to teraz to nie jest żaden hałas w porównaniu jaki był w latach 80 i 90-tych. Motory w tamtych czasach nie miały dobrych tłumików takich jak teraz. Kupując dom czy mieszkanie obok stadionu trzeba się liczyć z jakimś hałasem raz co jakiś czas. Nastały tak kretyńskie czasy, że dziś byle g.... komuś gdzieś przeszkadza.

  62 8
 • ~roch#268 2020-11-23 19:56:42

  Nieporozumieniem jest to, że się taką skargę rozpatruje, za chwilę ten sam mądrala napisze, że mu sygnał z karetki przeszkadza itp...

  62 13
 • ~Artur Kluger 2020-11-24 01:22:52

  Jest rozwiązanie ,motocykle na prąd hehe

  12 8
 • ~Joanna Zemke 2020-11-24 12:08:36

  Najpierw motocross teraz żużel im przeszkadza a koniec końców i tak przychodzą na mecze całą grupą i kibicują taka prawda

  7 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3655