zamknij

Wiadomości

Rybnik miastem bez fotoradarów. Kierowców pilnują za to kamery na skrzyżowaniach

2015-07-23, Autor: bf
Fotoradary zniknęły (jak na razie) z naszego miasta. Rybnicka straż miejska usunęła jedyne urządzenie rejestrujące z ulicy Gliwickiej, a obudowę zakleiła czarną taśmą. Kierowców obserwują za to kamery na skrzyżowaniach. Kogo wyłapują?

Reklama

Kierowcy poruszający się ulicami naszego miasta nie muszą już obawiać się fotoradarów. Ostatni taki punkt z urządzeniem rejestrującym (na ul. Gliwickiej w Golejowie) został zlikwidowany 20 kwietnia, a żółtą obudowę zaklejono czarną taśmą. Dlaczego Straż Miejska w Rybniku zdecydowała się na ten krok? - Urządzenie rejestrujące przekroczenie dopuszczalnej prędkości, które do niedawna funkcjonowało przy ul. Gliwickiej obecnie jest nieaktywne. Powodem takiego stanu rzeczy jest - w pierwszej kolejności - fakt, że urządzenie to, jest uszkodzone. Koszt naprawy fotoradaru jest zbyt wysoki i nie zapadła jeszcze decyzja czy urządzenie to ponownie zacznie pracować. Kontrolą prędkości w naszym mieście zajmuje się obecnie Policja, zaś Straż Miejska w Rybniku skupia się na wykroczeniach o charakterze porządkowym, których liczba ostatnimi czasy znacząco wzrosła – powiedział mł. str. Adam Jurasiński.

Jak dodaje strażnik miejski, fotoradar nie działa również ze względu na wysokie temperatury. - Urządzenie jest jest przygotowane do pracy powyżej 30 stopni Celsjusza – wyjaśnił.

Nie oznacza to, że kierowcy mogą czuć się od teraz bezkarni. Swoją rolę pełnią bowiem kamery zainstalowane na czterech skrzyżowaniach:
- Wyzwolenia – Różańskiego;
- Kotucza – Rudzka;
- Gliwicka – Wielopolska – Lipowa;
- Reymonta - Kotucza

Ich zadanie polega na wyłapywaniu piratów drogowych, którzy nie stosują się do sygnalizacji świetlnej i przepisów ruchu drogowego. - Od kwietnia 2012 roku wytypowane zostały cztery skrzyżowania w Rybniku, na których zamontowany został system monitorujący przejazd pojazdów na czerwonym świetle. Do dziś system ten ujawnił blisko 8000 takich wykroczeń – wyjaśnił nasz rozmówca.

Urządzenia rejestrujące jak dotąd spełniają swoje zadanie. Liczba zdarzeń drogowych na skrzyżowaniach zmalała. Powód jest prosty, coraz więcej kierowców zwalnia dojeżdżając do sygnalizacji świetlnej i zatrzymuje się przed nią, nie próbując na siłę wjechać za sygnalizator jeszcze przed jego zmianą.

Na tym jednak nie koniec. Strażnicy miejscy chcą przenieść kamerę z Gliwickiej. - Wraz z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Rybniku wytypowaliśmy trzy skrzyżowania, na których najczęściej dochodzi do naruszeń przepisów drogowych – dodał strażnik miejski.

Są to:
1. Skrzyżowanie ulic 1 Maja – Śląska
2. Skrzyżowanie ulic Wodzisławska – Hetmańska
3. Skrzyżowanie ulic Mikołowska - Wielopolska

Dlatego też Straż Miejska w Rybniku prowadzi na swojej stronie internetowej sondę, w którym miejscu ma zostać zainstalowana kamera. Gdzie Waszym zdaniem powinna się znaleźć?

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~ 2015-07-23 17:12:17

  Ktoś czytał "Rok 1984" ?? no właśnie. To samo dzieje się w tym kraju. Kamery wszędzie tam gdzie to tylko jest zbędne, no ale SM musi coś robić jak się im nudzi. Kiedyś kamer nie było, a ludzie jakoś przepisowo potrafili jeździć. Teraz nagle ludzie nie potrafią, wiec trzeba zamontowac kamery tam gdzie jest największa szansa, by komuś wlepić mandat.

  20 0
 • ~unlimited 2015-07-23 17:34:30

  Proszę wszystkich o głosowanie na skrzyżowanie 1 Maja i Śląskiej, względnie Hetmańska-Wodzisławska. Ni chu chu nie wiem gdzie to jest, za to dojazd do A1 chcę mieć czysty !

  1 11
 • ~Kaziaaa 2015-07-23 18:14:27

  jak najbardziej na Mikołowskiej to co tam ludzie wyprawiają to jedna masakra!
  Shadyx kiedyś nie było aut i ludzie potrafili chodzić, po to są te kamery aby łapać takich idiotów co świateł nie rozróżniają i mają gdzieś że mogą kogoś zabić :)

  8 0
 • ~pit75rk 2015-07-23 18:20:09

  Na skrzyżowaniu 1 Maja i Śląskiej powinien najpierw być uregulowany czas i kolejność zmiany świateł. Jadąc tam od strony Świerklan, kierowca chcący skręcić w lewo na ul. Śląską nie może tego zrobić (w szczycie) nie łamiąc przepisów. Światła do jazdy na wprost i do skrętu w lewo zapalają się jednocześnie z obu stron i kierujący pojazdem zarówno od strony Rybnika jak i Świerklan muszą wjechać na skrzyżowanie a jeśli nie zrobi tego bardzo dynamicznie to nie opuści skrzyżowania póki wszystkie auta nie przejadą a to nigdy w szczycie nie następuje więc chcący skręcić czeka aż zapali się czerwone dla jazdy na wprost i wtedy skręca ale już na czerwonym. Tak więc dwa nrazy trzeba złamać przepisy. Pierwszy raz wieżdżając na skrzyżowanie nie mając możliwości opuszczenia go a drugi raz opuszczając go na czerwonym świetle. Najlepszym rozwiązaniem było by rondo ale niestety nie jest możliwa budowa takowego więc może ktoś pomyślał by nad rozwiązaniem takim jak na skrzyżowaniu ulic Gliwicka – Wielopolska – Lipowa?

  45 0
 • ~Wyborny 2015-07-23 21:00:31

  kamery to najlepsze maszynki do zarabiania pieniedzy !!!

  15 0
 • ~Adaśko 2015-07-23 22:16:45

  O czym p.Jurasiński w ogóle mówi?Piratów drogowych niech poszuka w samym centrum.Przez weekend tu się dzieją dopiero szopki!Jadą jak chcą,parkują jak chcą,wyjmują słupki kiedy chcą i to pod okiem monitoringu.Niech SM się nie ośmiesza.Za to ścigają bezdomnych to jest chyba ich zadanie.Jak pilnują porządku?Przede wszystkim jest widoczna tylko policja w godzinach nocnych!a ten monitoring jest po to ,żeby ukarać normalnego kierowcy,bo jak się podjedzie lepszą bryką to SM omija ją z daleka,bo to pewnie jakiś gościu.Taka jest rzeczywistość.Natomiast UM od X lat to toleruje.

  10 0
 • ~daro 2015-07-23 22:50:31

  np.to niech chodzą i czyszczą znaki roboty jest w ch.. głupie reklamy wyklejane na słupach słupkach na znakach itp.piaskownice i skwery wiecznie obsrywane przez kundle interweniować do odpowiednich służb o syf na śmietnikach między blokami-- kilkuletnie stające stare samochody bez powietrza bez lamp co zajmują miejsca na parkingach- kontrolować sklepy co sprzedają nie letnim alkochol itp

  11 0
 • ~ 2015-07-24 07:29:20

  na skrzyżowaniu ulic Mikołowska-Wielopolska należy przede wszystkim zlikwidować lewoskręt, bo nikt nie stoi w korku, by potem skręcić w lewo, tylko każdy skręca parę metrów wcześniej

  8 0
 • ~ 2015-07-24 08:05:41

  Jeśli chodzi o skrzyżowanie do Przebudowy na Mikołowskiej to najbardziej ucierpią kierowcy jadący w kierunku Mikołowa chcący skręcić w stronę Wielopola. Obecnie bez uprzedniego wjechania na skrzyżowanie NIE MA MOŻLIWOŚCI takiego skrętu, dokonuje się go w momencie gdy w obu kierunkach zapala się czerwone światło. Jak najbardziej jestem zwolennikiem karania osób przejeżdżających na czerwonym świetle, jednak przed montażem kamer na tym skrzyżowaniu proszę o wydzielenie oddzielnego pasa do skrętu w lewo na ulicę mikołowską. Dziękuję.

  13 0
 • ~franicaanna 2015-07-24 08:12:37

  W moim komentarzu w ostatnim zdaniu wkradł się błąd: zamiast "na ulicę mikołowską" powinno być "na ulicę Wielopolską". Pozdrawiam

  2 0
 • ~mati1313 2015-07-24 08:42:33

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 0
 • ~wojtek74 2015-07-24 09:31:29

  Witam jak chcą montować kamery na kolejnych światłach to niech ktoś sprawdzi ile świecą światła na skrzyżowaniu Wielopolska i Mikołowska i Stawowa ponieważ od Stawowej światłao zielone świeci 5 sekund w godzinach wieczornych!!!!!!!!!!!!!

  8 0
 • ~___ 2015-07-24 09:54:38

  proponuję całkowicie wyłączać wspomniane światła na Mikołowskiej/Wielopolskiej/Stawowej w godzinach nocnych i weekendy (podobnie dzieje się np we Wrocławiu), bo przy panującym wtedy niewielkim natężeniu ruchu, światła tylko utrudniają ruch (problem dotyczy też innych świateł w mieście ), nawet przy braku ruchu, swoje trzeba odstać

  6 0
 • ~THE Bill 2015-07-24 11:36:11

  Jeżeli kamera ma rejestrować przejazd na czerwonym świetle to wpierw powinien być licznik sekund ile jeszcze zielone będzie się świecić!! Conajmniej 2x miałem sytuacje jadąc 30-40 km/h hamowanie z piskiem opon na skrzyżowaniu Rudzka/Kotucza bo nagle żółte, czerwone. Swoją droga jak SM podchodzi do sytuacji z Kotucza, gdzie korki są tak duże, że auta blokują przejazd dla pojazdów z ul. Rudzkiej ? A korek kolo Mc Donalda znika. Wszyscy się rozjeżdżają! Niech ktoś w końcu usiądzie przy tym rondzie i popatrzy jak się tam jeździ i coś z tym zrobi, bo generuje to korki aż po wjazd do Rybnika od strony Kamienia. Pół miasta w korkach z powodu wjazdu na rondo. Tak samo na ul. Świerklańskiej - zrobić w końcu prawoskręt koło Biedronki i korek o połowe mniejszy!

  13 0
 • ~karek1989 2015-07-24 14:19:58

  ~wojtek74 dokładnie, ja tam do pracy żeby przejechać to czekam zwykle 3 zmiany świateł, wg mnie to chora sytuacja, jeśli tam będą kamery to na pewno dużo kasy zarobią bo niejednokrotnie inaczej tam przejechać się nie da nie tracąc cierpliwości :/ może niech miasto znajdzie inny sposób na zarabianie kasy bo ten jest głupi! A poza tym uważam, że takie kamery stresują dodatkowo kierowców i zamiast zwracać uwagę na to co się dzieje na drodze, skrzyżowaniu i wokół niego to patrzą na światła żeby nie daj Boże się nie zmieniły bo albo gwałtownie zahamują i ktoś im w tył wjedzie albo dostaną mandat :/ a poza tym jeśli światło ledwo co się zmieni a takie gwałtowne hamowanie miałoby spowodować zagrożenie w ruchu to taki kierowca może ewentualnie przejechać wybierając mniejsze zło...

  4 0
 • ~Arteks 2015-07-24 14:35:19

  @The Bill - co proponujesz zamianę ronda na skrzyżowanie ze światłami? Od lat uważam na podstawie obserwacji w czasie moich wyjazdów zagranicznych że pomóc może nam tylko konsekwentne wprowadzanie zasad zrównoważonego transportu. Bez tego nawet poszerzanie dróg, montowanie świateł, budowa rond czy nowych obwodnic nic nie pomoże. W zachodniej Europie to wiedzą, w Polsce co raz więcej samorządów wprowadza te zasady w życie. W Rybniku na razie się obudzono jeśli chodzi o drogi rowerowe ale to i za późno i za mało, żeby poradzić sobie z naszym ruchem który jest po prostu za duży. A kamery na skrzyżowaniach są dobre - wykluczają cwaniactwo i przejeżdżanie na czerwonym "bo jeszcze się zmieszczę".

  0 11
 • ~auralfloat 2015-07-24 17:59:43

  Dla kierowców nie mających problemów z interpretacją prawa drogowego i przepisów zbędna jest wiedza na temat istnienia bądź nieistnienia środków kontroli jw. podobnie jak wszelkie debaty.

  0 4
 • ~Gryjta 2015-07-24 19:27:23

  A co zmieni jakakolwiek kamera w zakresie poprawy bezpieczeństwa jazdy? Musiałaby chyba stać na pasie ruchu!!! Pirat drogowi i tak ją oleje, bo co najwyżej zapłaci i tyle

  8 0
 • ~ 2015-07-26 16:20:58

  Nie jestem mieszkańcem Rybnika, ale ten problem dotyczy wszystkich naszych miast. Uważam, że oprócz kamer koniecznie powinny być na ważnych skrzyżowaniach zabudowane sekundniki. Szczególnie na drogach o podwyższonej prędkości. Jadąc przepisową prędkością, powiedzmy 70 km/h, 50 metrów przed skrzyżowaniem jak się zaświeci pomarańczowe, a za mną jedzie TIR, co mam robić?, ostre hamowanie i ja się zatrzymam, ale w 80 proc pewne że TIR mnie najedzie. Jak nie wyhamuję, to może mnie złapać druga kamera jak wyjeżdżam ze skrzyżowania na czerwonym. Gdyby były sekundniki, to wiadomo czy hamować wcześniej, już na zielonym, czy przyśpieszyć.

  4 0
 • ~wojto 2015-07-26 20:45:58

  ~pit75rk - Co do skrzyżowania w Chwałowicach, to jadąc od strony Świerklan i skręcając w Śląską w lewo, trzeba po prostu dynamicznie ruszać ze skrzyżowania aby skręcić przed jadącymi prosto. Po drugie wjeżdżając na skrzyżowanie na zielonym a nie blokując ruchu innym pojazdom, nie łamie się żadnego przepisu. Opuszcza się bez problemu skrzyżowanie, gdy auta jadące prosto z naprzeciwka dostają pomarańczowe/czerwone, a że kolejne jadą od strony kopalni, nie ma zupełnie żadnego konfliktu/niebezpieczeństwa, tym bardziej łamania przepisów! Ba, jadąc powolutku na rowerze od strony Świerklan pod górkę prosto do Rybnika można wjechać na zielonym a połowie skrzyżowania być już na czerwonym i tym samym zielonym od strony jadących z kopalni i ci jadący z kopalni mają obowiązek przepuścić rowerzystę oraz pozwolić mu bezpiecznie opuścić skrzyżowanie.
  Co do kamer - na stadionach, w szkołach, na ulicach itp jestem ich przeciwnikiem. A zwolennikom powinno się wszczepić kamerę 24h online im i ich dzieciom na głowie, aby każdy ich mógł zawsze i wszędzie kontrolować i za każdy najmniejszy błąd karać...

  1 0
 • ~green electricity 2015-07-26 22:16:48

  Jeżdżę sporo po Europie i uważam, że najpłynniejszy ruch jest w krajach gdzie nie jest problemem przejechanie na czerwonym świetle - Włochy, Hiszpania, Portugalia. Ponadto nie ma tam zbyt wielu znaków ograniczenia prędkości a raczej znaki prędkości zalecanej (kwadrat z niebieskim tłem i białym napisem - piszę bo w Polsce nie da się go spotkać). Nie przytoczę statystyk wypadków, ale subiektywne odczucie jest takie że jeździ się bezpiecznie.

  2 0
 • ~Zbyszek74 2015-08-02 12:47:52

  Ja jestem za ale można by zamontować obok świateł licznik czasu który pokazywałby ile pozostało czasu do zmiany świateł tak jak jest w innych miastach. Wtedy byłoby wiadomo jak długo będzie np światło zielone. To byłoby chyba dobre rozwiązanie i bezpieczeństwo zarazem.

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 938