zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Rybnik: Lazar szyje maseczki dla rybniczan!

2020-03-31, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Firma odzieżowa Lazar z Rybnika zajęła się szyciem maseczek. Nieodpłatnie przekazała część z nich miejskim instytucjom, pracownikom służby zdrowia i innym organizacjom, które w czasie epidemii muszą pracować i nie mogą się izolować od kontaktów z innymi ludźmi.

Reklama

Zdania ekspertów, dotyczące tego, kto ma nosić maseczki są podzielone, jedni mówią, że powinny je nosić tylko osoby chore. Inni podają przykłady krajów, w których noszenie maseczek w czasie epidemii jest obowiązkowe. Trudno rozstrzygnąć, kto ma rację, jednak wiemy, że czujemy się dziś bezpieczniej, kiedy mamy na dłoniach jednorazowe rękawiczki a na twarzy maseczkę. Widok tak zabezpieczonych mieszkańców Rybnika staje się coraz powszechniejszy.

Inicjatywą szycia maseczek wykazała się firma odzieżowa Lazar z Rybnika, która wyprodukowała maseczki i nieodpłatnie przekazała część z nich miejskim instytucjom, pracownikom służby zdrowia i innym organizacjom, które w czasie epidemii muszą pracować i nie mogą się izolować od kontaktów z innymi ludźmi.

- Prowadzę firmę odzieżową w Rybniku od ponad czterdziestu lat, my też z dnia na dzień znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji, wszystkie zamówienia stanęły, sprzedaż spadła do zera. Wspólnie z załogą podjęliśmy decyzję o szyciu maseczek, aby przetrwać ten trudny czas. Pracownicy mimo obawy o siebie i swoich bliskich podjęli się tego zadania, za co im bardzo serdecznie dziękuję – komentuje Bożena Lazar właściciel marki Lazar.

– W szyciu i pakowaniu maseczek pomaga nam cała rodzina oraz nasi przyjaciele, którym również należą się podziękowania. Czuję emocjonalny związek z miastem, dlatego zdecydowałam, że tysiąc maseczek trafi do różnych miejsc, organizacji, instytucji charytatywnych z Rybnika, którym mam nadzieję przydadzą się w czasie epidemii – podsumowuje Bożena Lazar.

- Bardzo dziękuję za ten piękny gest solidarności i wsparcia dla rybniczan – mówi prezydent Piotr Kuczera – Dla wielu firm to bardzo trudny moment, tym bardziej doceniam ten gest wsparcia, sądzę że to też sygnał dla innych, że nie jesteśmy w tym trudnym czasie sami – podsumowuje Kuczera.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 308 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~zak 2020-03-31 13:59:41

  I tak trzymać :) Urząd miasta mógłby zlecić szycie maseczek rodzimym firmom , poświęcając na ten cel pieniądze z jakiegoś odwołanego koncertu.A przynajmniej obnizyć podatki , dla takich firm.

 • ~~rekin59 2020-03-31 14:11:44

  Osoby zdrowe nie powinny nosić masek - wynika ze stanowiska Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Doktor Mike Ryan z WHO podkreślił, że tylko ludzie chorzy i opiekujący się chorymi powinni zakładać maski ochronne. "Nie ma dowodów naukowych na to, że noszenie masek przez populację na masową skalę przynosi jakiekolwiek korzyści. Wręcz przeciwnie - są dowody, że nieprawidłowe użycie masek wyrządza szkody". Również polski minister zdrowia Łukasz Szumowski oświadczył, że rząd nie rekomenduje noszenia masek przez „zwykłych” ludzi.

  58 58
 • ~Arteks 2020-03-31 14:18:18

  @zak - firmom we wszystkich krajach pomaga państwo. W wielu krajach wprowadzono nawet zasiłki dla właścicieli małych firm które nie mogą funkcjonować np. w Czechach czy UK. Trump przyznał 1200$ dla każdego obywatela który płaci podatki w USA. U nas zapisy tarczy antykryzysowej są zupełnie niezadawalające - kompletnie niewspółmierne dla skali i nagłości zjawiska jakim jest tak rozległa epidemia i uniemożliwienie działalności. Mówią o tym przedsiębiorcy ale rząd ich nie słucha... Gdyby wprowadzono stan wyjątkowy - pojawiłoby się wiele różnego rodzaju ułatwień, odszkodowań dla firm i większe możliwości działania dla samorządów. Ale na to się nie zgadza JK bo wtedy trzeba by odwołać wybory.

  63 61
 • ~zak 2020-03-31 14:26:27

  @ arteks -początki w kwestii tarczy antykryzysowej są zrobione. Czy państwo zabrania wyjść z jakąś inicjatywą samorządom ? Niektórej już zmniejszają podatki , czy inne obciążenia . Rybnika na razie czeka co powie Budka .Nie po to są samorządy , żeby rząd wszystko za nie robił .

  64 46
 • ~~rekin59 2020-03-31 14:26:59

  Wiemy jak by było, gdyby POPSL i SLD sprawowało władzę. Wystarczy poszukać w necie pakietu pomocowego po powodzi 97r. lub kryzysie 2008r. Żartuję, nie szukajcie, bo nie znajdziecie. Nie było żadnych pakietów. Było za to "Trzeba się było ubezpieczyć".

  87 56
 • ~Arteks 2020-03-31 14:35:52

  @zak - mam różne zastrzeżenia co do działań Kuczery - ale na pewno jest to osoba w pełni samodzielna. Chociażby świadczy o tym obsada stanowisk w urzędzie - powołał prawie samych fachowców, nie zmienił niektórych, którzy zostali w spadku po czasach Koalicji Fudali+PiS zastępując ich np. politykami z PO. Za to w przypadku premiera czy prezydenta całe społeczeństwo wie, że rządzi Kaczyński, a tamci tylko wykonują polecenia. Przecież to widać nawet na konferencjach prasowych. Każdy się boi powiedzieć coś co mogłoby mu zaszkodzić w oczach JK. Szumowski wie, że termin wyborów jest nierealny - ale ma zakaz o tym mówić. A Duda w momencie kiedy kryzys epidemiologiczny był już w "drzwiach" podpisał ustawę o 2 miliardów dla TVP... Nawet w tym przypadku nie zależało mu na zaskoczeniu opozycji i poprawie swojego wizerunku - notariusza. ;)

  70 62
 • ~truman20 2020-03-31 14:43:47

  ~~rekin59 - a skąd na "rzut oka" wiesz, kto jest zdrowy a kto nie? Wiele się mówi o tym, że niektórzy mogą tego wirusa przechodzić bezobiawowo, ale są jego nosicielami. Kichnie taki raz dwa i pójdzie dalej. A potem już wiadomo co.

  59 9
 • ~Arteks 2020-03-31 14:46:27

  @rekin59 - jak to nie było pomocy po 1997 roku? Nawet Rybnik który przecież nie był tak dotknięty powodzią jak Racibórz czy Wrocław otrzymał od rządu pomoc na różne inwestycje popowodziowe. Powstał nawet specjalny fundusz. Internetu wtedy nie było ale są archiwalne numery Nowin czy Gazety Rybnickiej. :) A kryzys 2008 dotknął głównie kraje zachodnie. Nikt wtedy nie nakazywał zamykania biznesów jak obecnie. Obecne działania w postaci tarczy antykryzysowej są kompletnie niewspółmierne dla potrzeb np. branży turystycznej, handlowej, gabinetów stomatologicznych, firm transportowych, producentów i wielu innych. Te firmy po prostu NIE DZIAŁAJĄ. Słyszałeś o co raz bardziej popularnych akcjach na fb "NIE PŁACĘ"? Przedsiębiorcy są tak wkurzeni, że zapowiadają od kwietnia przerwanie wszelkich płatności dla państwa - a to może grozić chaosem w finansach publicznych. Jest to o tyle nie w porządku ze strony rządu, że jeszcze miesiąc temu wszem i wobec premier chwalił się jak to jest dobrze i, że mamy najlepszą sytuację finansową w historii. To tym bardziej państwo powinno pomóc tym którzy nie zarabiają aby przeżyli i powiedzmy za 2-3 miesiące na nowo zaczęli budować prosperity państwa. Bo to nie politycy budują dobrobyt tylko... FIRMY i PRZEDSIĘBIORCY.

  48 42
 • ~zak 2020-03-31 14:50:14

  Arteks - co nam daje rzekoma niezależność Kuczery ? niestety nic .
  Czy w razie powodzi będziesz siedział w domu , patrzył jak cię zalewa i czekał na pomoc rządu - bo to jego obowiązek ?
  Własna inicjatywa i inwencja nikomu jeszcze nie zaszkodziła , a ja jej w Rybniku kompletnie nie widzę.

  51 38
 • ~R134a 2020-03-31 14:53:53

  @~~rekin59 Nie powielaj bzdur. POWINNO SIĘ NOSIĆ MASECZKI! Wirusem można zarażać (drogą kropelkową) nie mając objawów. Odpowiedz mi więc na pytanie skąd mam wiedzieć że jestem chory jak nie mam objawów. Nie jestem chory więc idę do sklepu, a tam zarażam inne osoby.
  Każdego powinno się traktować jak potencjalnie chorego.
  Dowód że maseczki działają na przykładzie Czech: https://www.youtube.com/watch?v=H4sCIMTQlyc

  64 13
 • ~darekrybnik 2020-03-31 15:03:40

  Arteks czytam twoje komentarze na temat obecnej sytuacji i popieram je . Ale kiedy się wypowiadasz o rowerach w rybniku nie zawsze masz racje .

  33 18
 • ~Mirosława Sobinska 2020-03-31 15:12:25

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  7 8
 • ~mister0282 2020-03-31 20:48:07

  rekin59 zanim zaczniesz słuchać takich bzdur o noszeniu maseczek to zastanów się w jaki sposób Chiny powstrzymały wirusa. Nasz rząd tego nie rekomenduje bo gdyby nakazali noszenie maseczek to one by zaraz były po 500 złotych sztuka. Niestety nie jesteśmy Chinami i nigdy nie będziemy bo tam rządzi rynek, u nas socjal.

  25 12
 • ~1floyd 2020-03-31 21:06:05

  Czy powinien być, obowiązek noszenia maseczek? Moim zdaniem tak. Owszem te zwykłe maseczki, nie chronią przed zarażeniem. Ale stanowią barierę, przed zarażaniem innych. Ograniczają rozsiewanie wirusa. O ile trudno powiedzieć.

  30 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 12312