zamknij

Wiadomości

Rybnik jednym z najtańszych miast w województwie śląskim

2021-04-09, Autor: bf

Rybnik jest na 37. miejscu w rankingu miast, w których kierowcy najczęściej deklarują szkodę w historii OC. Wśród miast województwa śląskiego, kierowcy z Rybnika mogli cieszyć się niską składką, która wynosiła 566 zł. To o ponad 100 złotych mniej niż średnia krajowa – informuje rankomat.pl.

Reklama

Ranking rankomat.pl powstał na bazie deklaracje szkodowości kierowców z 84. miast Polski (powyżej 50 tys. mieszkańców). Rybnik jest jednym z 22. miast województwa śląskiego w rankingu. Wynik Rybnika jest jednym z lepszych. Najwięcej kierowców przyznało się do szkody w Rudzie Śląskiej (26,1%), Sosnowcu (25,6%), Jaworznie (25,2%). Najlepszym wynikiem mogą się pochwalić mieszkańcy Raciborza (19,6%).

Kim jest statystyczny szkodowy kierowca z Rybnika

Dzięki danym statystycznym można określić czym porusza się szkodowy kierowca oraz ile ma lat. W tym śląskim mieście jest to najczęściej 34-latek, posiadający opla astrę z 2003 roku. Składką, jaką musieli zapłacić kierowcy z co najmniej jedną szkodą na koncie w 2020 r. wynosiła 740 zł. Średnia stawka dla całego Rybnika była niższa – 566 zł. Jest to jedna z najlepszych cen OC w kraju.

Tani koszt OC w Rybniku

Kierowcy z Rybnika mogli cieszyć się niską składką. Zapłacili 566 zł, czyli o ponad 100 zł mniej niż średnia w kraju. Na tle województwa śląskiego była to druga najniższa składka. Mniej zapłacili tylko mieszkańcy Raciborza (554 zł). Jednak najmniej w całej Polsce na polisę mogli przeznaczyć mieszkańcy Mielca – 505 zł. Nikt nie zazdrościł wrocławianom, którzy są na 1. miejscu w rankingu, a za polisę OC zapłacili 918 zł.

– Ustalając wysokość składki OC, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę szereg czynników. Liczy się nie tylko historia ubezpieczenia kierowcy i dane dotyczące jego pojazdu, ale również trasa, po której porusza się on na co dzień. Sieć i rodzaj dróg, liczba ich użytkowników czy statystyki wypadkowe dla danego regionu przekładają się bowiem na ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. W efekcie mieszkaniec Wrocławia płaci za polisę średnio 918 zł, a mieszkaniec Rybnika 566 zł – mówi Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~ 2021-04-09
  11:26:08

  56 20

  Czytając tytuł myślałem w jakim ja to raju żyję , ale artykuł sprowadził mnie na ziemię . U nas dlatego jest tak dobrze , bo w asfalcie dziura , dziurę pogania a na nich jeszcze dziura :) i nawet 50 jeżdzić strach .

 • ~Olaf100 2021-04-09
  11:31:44

  26 24

  U nos jest po 3 auta w jednej chałupie na jednego starzika co składki są i tyle w temacie
  Idź zak do lasu hahaha

 • ~Kurt_Wallander 2021-04-09
  11:34:02

  42 1

  Artykuł sponsorowany.

 • ~polk 2021-04-09
  11:51:30

  54 2

  Jak doszedłem do słowa "rankomat" to sobie resztę podarowałem. Wyliczyli mi najtańsze OC za 1154zł i to bez żadnego NNW czy inych. Zdębiałem i poszedłem do jednego z lokalnych agentów. Ten znalazł mi OC z NNW i mini assistance za 544zł.
  Jak widzę ich reklamę, że niektórzy znajdują ubezpieczenie tańsze o połowę to śmiech mnie ogarnia.

 • ~Arteks 2021-04-09
  13:59:17

  6 39

  Jakby pisało, że Rybnik jest najdroższym to byłoby już ze 100 komentarzy ujadających na drożyznę w Rybniku. A okazuje się, że należymy do tanich - zresztą tak samo jak i w innych moto-dziedzinach. Pełno darmowych parkingów, tanie abonamenty, tanie paliwo. @Kurt @polk - rankomat nie ma tu nic do rzeczy bo od lat cena ubezpieczenia zależy od statystyk wypadkowych z poprzednich lat. Widocznie w innych miastach są jeszcze gorsi kierowcy niż u nas i to nawet jest trochę pocieszające.

 • ~Kurt_Wallander 2021-04-09
  15:03:38

  23 4

  Arteks, akurat Rankomat wcale tani nie jest, moje auta przy przedłużaniu umowy, zaproponowali mi składki prawie 3x wyższe niż to, co już mam ;) Za jedno auto płacę siedem stów z assistance, za drugie komplet (OC, AC, Assistance) prawie 1400 (samo OC na tę gablotę to 700).

  Wyjaśnię Ci, gwoli ścisłości co oprócz wielkości miasta ma znaczenie: ilość pokonywanych kilometrów, pojemność, przebieg, czy masz diesla albo lpg, gdzie zazwyczaj parkuje auto, wiek kierowcy i jego staż za kółkiem, stan cywilny i czy np. wozisz dzieci, oczywiście historia (zarówno OC jak i AC). Patrząc na Rybnik i ilość potrąceń pieszych w naszym mieście, to powinniśmy mieć jak najwyższe opłaty ;)

  Rybnik jest drogi - wystarczy popatrzeć na ceny usług komunalnych i całej związane z tym otoczki. Ceny usług w Rybniku w ogóle są wysokie, porównując to choćby z Wodzisławiem. To nie jest nic nowego. Ja nie mam abonamentu na żaden parking, oba auta są na benzynę (ostatnio 95 była bardzo tania, teraz do diesel jest tańszy od benzyny), darmowych parkingów w Rybniku nie widzę... można tak długo wyliczać ;)

 • ~Arteks 2021-04-09
  15:52:33

  6 19

  @Kurt - ty dalej chyba zupełnie nie rozumiesz tego, że to nie chodzi o żaden Rankomat!!! Jednym z czynników (dość znaczących) na cenę ubezpieczenia ma ilość wypadków i wszystkie ubezpieczalnie korzystają z tego jako jednego ze składników algorytmu który tworzy cenę. Inne dane o których wspominasz są uniwersalne bo chyba można mieć takie samo auto w Zgierzu co w Warszawie. Natomiast ilość wypadków nie jest taka sama - stąd te różnice. Co do cen usług to oczywiście, że w Rybniku musi być drożej niż w Wodzisławiu jako większym mieście, tak jak w Katowicach czy Krakowie jest drożej niż w Rybniku, a w Gorzycach jest taniej niż w Wodzisławiu. Dziwią cię jak widzę oczywiste oczywistości. ;)

 • ~Lateks 2021-04-09
  21:17:01

  9 5

  ~Arteks jak zwykle masz swój świat. piszesz: "ednym z czynników (dość znaczących) na cenę ubezpieczenia ma ilość wypadków i wszystkie ubezpieczalnie korzystają z tego jako jednego ze składników algorytmu który tworzy cenę."
  Tym czasem w tabeli masz podane jaki % kierowców tworzy szkody i Wrocław ma prawie taki sam poziom jak Rybnik, tymczasem średnia składka w Rybniku jest dość niska, a we Wrocławiu najwyższa w kraju.
  Gdyby miała decydować ilość wypadków bez uwzględnienia ilości zarejestrowanych pojazdów to w Warszawie by musiało być najdrożej.
  Prawda jest taka że algorytmy obliczania składek są dziwne i śmieszne. Młody kierowca rejestrując samochód na siebie nie tylko że nie ma zniżek to jeszcze ma dziwne zwyżki. Jak ten sam samochód zarejestruje na swoją babcię która nie ma i nigdy nie posiadała prawa jazdy to zapłaci połowę taniej. I stąd ta różnica, do Wrocławia przyjeżdża coraz więcej młodych ludzi, a Rybnik, Racibórz po prostu wymiera...
  Inna kwestia że jak ktoś ma samochód na kredyt (leasing ) z banku to rejestracja takiego pojazdu jest z adresem banku, stąd też w takich miastach trochę wyższa "średnia" .
  A to że założenia są błędne to widać po tym że mediana sprawcy to wiek 34 lata... a nie 18....

 • ~Lateks 2021-04-09
  21:36:22

  6 4

  P.s. jeszcze jedna kwestia, to pojemność silnika, tylko jeszcze nie widziałem takich danych by to miało jakiekolwiek znaczenie w ilości wypadków, czy ofiar... a może we Wrocławiu mają większe silniki w samochodach?? a w Raciborzu to tylko maluchy ??

 • ~artefaks 2021-04-09
  21:56:25

  4 6

  Szkodowość na poziomie cirka + 20 kilka % .
  Kto robi te wypadki ? Sam nigdy nie miałem kolizji w wyniku której byłaby konieczność pokrycia strat z ubezpieczenia. Większość moich znajomych podobnie.
  Więc kto powoduje te wypadki ? Słyszałem o jednej grupie co prawie za każdym wyjazdem powoduje wypadek. Niezależnie czy to wyjazd na narty , do Torunia
  https://dorzeczy.pl/kraj/128115/policzono-wszystkie-wypadki-z-limuzynami-sop-liczby-z-ostatnich-czterech-lat-szokuja.html.
  Nie trzeba dodawać że tymi pojazdami poruszają się wyłącznie osoby z kręgu kultury buraczanej.
  @Zak. Masz rację w dziurze w asfalcie niektórzy sadzą kwiatki. Buraki też możesz

 • ~ 2021-04-10
  08:46:06

  7 7

  @Artefaks - widać , że wczoraj swojego ryżego guru ogladałeś na TVN
  bo jego przekazem lecisz, zresztą zaraz po wywiadzie. . Jaką trzeba być me... żeby samemu zawaliwszy wszystko , zwalać całą winę na innych . Tak jak jemu , tak i tobie i oczywiście sokowi z buraka :) w niczym nie można wierzyć , wy klamstwo macie już po prostu we krwi.

 • ~artefaks 2021-04-10
  10:09:23

  6 5

  @Zak. Drogi przyjacielu . Już Orwell przewidział ciemnogrodzkie przekazy dnia. Chór owiec dostał od wodza reprezentowanego przez knura Napoleona do nauczenia kwestię którą miał wypowiadać w przypadku gdyby nie potrafili odpowiedzieć na zadane pytanie. A że w stadzie było najwięcej tępych baranów. Więc przystosowano ich wypowiadaną kwestię do ich możliwości percepcyjnych :
  ,, bee :) lepiej nogi cztery ,niż dwie "
  Zak mało wczoraj oglądałem telewizji . Ale potrafię pogląd na świat wypracować samodzielnie.
  Ten ,,ryży " to nie wiem do kogo bijesz ? Do Bońka , czy księcia Harrego ? Nie mniej bardziej ośmieszasz tu w siebie , niż w ich.
  Ale co powiedzieć o wyznawcy który wypromował mało znaną stronę www. A teraz się wstydzi soku z buraka ?
  Nie odrobiłeś lekcji i uciekasz od tematu ?

 • ~Arteks 2021-04-10
  19:43:45

  2 5

  @lateks - obawiam się, że to ty żyjesz w swoim świecie z różnymi zwierzątkami, na uboczu cywlizacji i nie zauważ zmian jakie się dokonują w społeczeństwie. Młodzi ludzie we Wrocławiu? Oni przeważnie nie mają aut bo i po co. Powiem więcej. Mniej więcej od 10 lat w Niemczech spada co roku liczba osób robiących prawo jazdy. Ten trend powoli dociera też do Polski. Spada liczba przystępujących do egzaminu na prawo jazdy i spada liczba szkół jazdy co potwierdza eskpert z Polskiego Związku Motorowego Krzysztof Kowalczyk: "Co jest powodem tak zatrważającej zmiany? Czy młode osoby po prostu tracą potrzebę posiadania własnych czterech kółek? Teorii jest wiele. – Malejąca liczba osób chętnych do zdawania egzaminów na prawo jazdy zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie czy Polsce wynika z tego, że coraz więcej osób mieszka w dużych miastach, gdzie jest dostępna zarówno komunikacja zbiorowa, jak i nowoczesne formy komunikacji, np. hulajnogi elektryczne, współdzielone samochody, rowery z wypożyczalni. To powoduje, że można się przemieszczać szybko, niekoniecznie posiadając samochód na własność".

 • ~Lateks 2021-04-10
  20:44:58

  3 2

  ~Arteks i co te twoje wypociny mają wspólnego z stawkami OC w Rybniku, Raciborzu czy Wrocławiu? Psa nie masz, a twierdzisz że wiesz jak żyją ludzie w innych miastach? Jak ktoś nie posiada samochodu to normalne jest że nie płaci OC, ale co to ma wspólnego z stawkami ?
  Czym się różni mieszkaniec Rzeszowa, Wrocławia i Krakowa że pierwszy płaci prawie najmniej w kraju, od drugiego który płaci najwięcej, a w Krakowie trzymają się stawki przeciętne ?

 • ~Arteks 2021-04-10
  20:50:33

  0 4

  @lateks - słusznie uważam, że te niższe koszty wynikają ze statystyk wypadkowych. Ty bredziłeś coś o młodych kierowcach którzy we Wrocławiu zawyżają stawki, a ekspert mówi, że w większych miastach co raz więcej młodych ludzi nie ma praw jazdy, nie mówiąc o autach. Po co zadajesz kolejne pytania na które odpowiedź jest znana? Oporządź lepiej inwentarz lub piec.

 • ~Lateks 2021-04-10
  21:10:18

  2 0

  Mosz tam wyraźnie napisaną tabelę % szkodowych kierowców a twierdzisz że jest inaczej... buhahahah

 • ~Arteks 2021-04-10
  21:16:58

  0 4

  @lateks - no właśnie, mamy tabelę, a mimo to próbujesz ją interpretować i to w sposób nieudolny. Dla mnie sprawa jest jasna. Mamy mniej szkodowych kierowców i przez to niższe opłaty. Powinniśmy się z tego cieszyć. Niestety marudy nie potrafią tego robić nawet w przypadku dobrych wiadomości. Jesteś najlepszym na to przykładem.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 487