zamknij

Wiadomości

Rybnik dyskryminuje mężczyzn w autobusach?

2011-01-28, Autor: Wacław Wrana
Niecodzienna sprawa: pewien rybniczan pozwał do sądu Gminę Rybnik za to, że w cenniku za przejazdy autobusów zniżką „emerytalną” objęte są kobiety w wieku od 60. lat, a mężczyźni na taki przywilej muszą czekać do 65. roku życia.

Reklama

Rybnik, jak każde miasto organizujące komunikację autobusową, w cenniku za przejazdy zawarł kilka rodzajów ulg i zniżek. Jedną z nich od lat są zniżki dla emerytów. Zgodnie z obowiązującym w Polsce systemem emerytalnym miasto przyjęło, że zniżka taka przysługuje kobietom od 60. roku życia oraz mężczyznom od 65. lat. Podobne rozwiązanie stosuje również m.in. sąsiadujący z Rybnikiem Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu Zdroju.

Takie rozwiązanie nie spodobało się jednak pewnemu mieszkańcowi Rybnika. Uznał, że władze miasta takimi zapisami cennika biletów dyskryminują go ze względu na płeć.

 

Sprawę skierował do minister Elżbiety Radziszewskiej – Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. To uruchomiło wymianę pism i zapytań między panią minister a rybnickim magistratem. Finał „legislacyjnej potyczki” jest taki, że minister Radziszewska przyznała rację skarżącemu miasto mieszkańcowi. W przesyłanym do Urzędu Miasta Rybnika stanowisku pisze m.in.: „Przepisy >Regulaminu przewozu osób...< (...) nie traktują, w zakresie zapewnienia dostępu do korzystania z komunikacji miejskiej, jednakowo kobiet i mężczyzn, co w mojej ocenie jest niedopuszczalne w świetle zasady równości. Bezpośrednim efektem obowiązywania przepisów Regulaminu jest wyraźne istnienie nierówności faktycznych pomiędzy pasażerami płci żeńskiej wobec pasażerów płci męskiej”.

 

Mało tego, czujący się pokrzywdzonym mężczyzna, złożył przeciwko Gminie Rybnik pozew do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 

- Z naszego punktu widzenia sytuacja jest absurdalna. Jednak wobec takiego obrotu sprawy uznaliśmy, że trzeba zmienić nasz regulamin i dostosować go do sugestii przedstawionych przez panią minister Radziszewską – komentuje sprawę prezydent Rybnika Adam Fudali.

 

Wczoraj, rada miasta uchyliła uchwały z dotychczasowym cennikiem przejazdu autobusami. Przyjęcie nowego regulaminu muszą poprzedzić konsultacje społeczne. Będzie więc on mógł przyjęty najwcześniej za kilka tygodni.

 

Na zmianach stracą kobiety w wieku 60-65 lat, bo zniżka dla obu płci zostanie zrównana w górę. - Nie możemy pozwolić sobie na inne rozwiązanie, bo byłby zagrożony budżet naszej komunikacji miejskiej – mówi prezydent.

 

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że - jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć - sprawcą całego zamieszania jest mężczyzna, który raptem za 3 miesiące skończy 65 lat.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (45):
  • ~krokoss 2011-01-28 00:02:45

    "Na zmianach stracą kobiety w wieku 60-65 lat, bo wiek obu płci zostanie zrównany w górę."- byłem pewny takiego zakończenia opowieści w połowie lektury :)

    1 0
  • ~inka123 2011-01-28 00:35:06

    Finał faktycznie do przewidzenia. Jednakże szykuje się protest mieszkańców przeciwko wyłudzaniu zwiększonych opłat za przejazd naszą komunikacją. "Genialny" system ma niestety błędy... bo czy np. zdarzyło się komuś posiadającemu bilet okresowy, żeby jadąc z inną osobą i kasując jej bilet za pomocą własnej e-karty, przy wysiadaniu i odbiciu jej (w celu odzyskania zwrotu nadwyżki z biletu jednorazowego) otrzymać należną kwotę zamiast komunikatu "wyrejestrowano"? I czy równym traktowaniem można nazwać zmuszanie np. przyjezdnych do zakupu biletu droższego, nie zapewniając możliwości jednorazowego przejazdu w normalnie obowiązującej cenie? (bądźmy realistami, nikt chcący zrobić 1 kurs nie zakupi e-karty za cenę 8zł - pomijając fakt że tych ciągle brakuje...). Wkurzający jest ten system, na każdym kroku wyłudza od korzystających dodatkowe koszty. Nie wspomnę o traktowaniu przez kontrolerów osób starszych, często nieświadomych o konieczności załatwienia pewnych spraw w punkcie obsługi... Brak słów naprawdę. I codziennie w autobusach dochodzi do takich żenujących sytuacji, stawiających nasze miasto w naprawdę absurdalnym świetle. Nie dziwię się, że ten Pan nie wytrzymał.

    0 0
  • ~xenyx 2011-01-28 04:57:53

    Ja uznałem że ogólnie bilety są za drogie.Jeżdże raz na "ruski" i nie mam zamiaru u kierowcy kupować za 3zł,do tego na 2,3 km..Wole kupić piwko i iść z buta.Przeczyszcze nerki,przejde sie i wyjdzie na zdrowie.Tłok i smród z pod pach za opłatą nie dla mnie! pozdro

    0 0
  • ~Valjean 2011-01-28 07:13:29

    Koleś jakiś nawiedzony, pewnie moherowy katolik. Przecież wiadomo jaki jest wiek emerytalny w Polsce, więc zniżka jest dla emerytów, a skoro on nie ma jeszcze 65 lat to pracuje i może za bilet zapłacić normalnie. Pewnie siedział w domu naczytał się Faktu, albo Super Expresu i wymyślił, znalazł dziurę w całym. Żenada

    1 2
  • ~werkk 2011-01-28 07:56:44

    To jest najlepszy przykład jakimi bzdetami zajmuje się minister. Szkoda ze pani minister tylko w tej konkretnej sprawie widzi potrzebę równego traktowania obu płci, a sprawach równego traktowania kobiet i mężczyzn dotyczących równego wynagrodzenia kobiety i mężczyzny na tym samym stanowisku już nie widzi mimo iż niejednokrotnie wykształcenie kobiety jest wyższe . Należało by również widzieć (to do naszych rajców aby wzięli to pod uwagę) 60 letnie kobiety tachające torby z zakupami aby ten 65 letni "Na tapczanie leży leń nic nie robi cały dzień." miał pod nos podstawiona strawę.

    0 2
  • ~tommi 2011-01-28 09:36:00

    do ~xenyx, zgadza się co do smrodu, zgadza się też że zdrowiej jest iśc pieszo, lecz co do piwa i jego walorow oczyszczających to juz nie bardzo, samo piwo jest "moczopędne" a to sprawia, że wydalasz więcej moczu, co w rezultacie oczyszcza nerki, zatem każdy płyn tak działa, choć niepowiem smaczniejsze jest piwo

    0 0
  • ~dhakarey 2011-01-28 09:36:27

    Czy wiek będzie zaniżony czy zawyżony - od strony technicznej jak mają wyglądać kontrole: "Dzień dobry, czy jest pani pełnoletnie, tzn skończyła 65 lat? Dowodzik proszę :P"

    0 0
  • ~werkk 2011-01-28 09:44:25

    charey logiczne ze wiek kobiet podniosą do 65 lat oby nie podnieśli i do 70 ale o tym zadecyduje koalicja Rybnickich Rajców PiS-u i BSR-u

    0 0
  • ~ 2011-01-28 09:49:10

    Uważam że minister postąpiła słusznie stając w obronie równouprawnienia! Ponieważ w Polsce mamy również mężczyzn którzy są na emeryturze w wieku 60 lat(np.służby mundurowe i nie tylko) to z jakiej racji zniżka miałaby ich nie obowiązywać?! Uważam również że absurdem było stosowanie takiej polityki cenowej przez Gminę Rybnik a zrównanie zniżki dla obu płci w górę czyli od 65 roku życia i tłumaczenie tego zagrożeniem dla budżetu komunikacji miejskiej jest bezczelnością i spowodowane to jest przez złość na obywatela, który upomniał się o swoje prawa i wytknął im ich błędy i nierówne traktowanie! Można by przecież zrównać wiek uprawnionych do zniżki do średniej między 60 a 65 lat czyli np.62 lub 63 lat. Wtedy byłby "wilk syty i owca cała" a zarząd wyszedłby z tego z twarzą.

    0 0
  • ~werkk 2011-01-28 10:24:12

    sfojcik przyznam ze nie korzystam z komunikacji miejskiej , wiec nie za bardzo orientuje się czy zniżkę ma każdy emeryt bez względu na wiek wystarczy mieć przy sobie legitymacje emeryta i to jest podstawa do zniżki, to by oznaczało ze 43 letni górnik miałby tez ten przywilej czy kanar sprawdza legitymacje emeryta i dodatkowo dokument na którym jest data urodzenia. Niemniej jednak uważam ze jest bzdura uzasadnianie tego zrównaniem praw kobiet i mężczyzn bo wiemy jak to z tym równouprawnieniem kobiet wygląda w Polsce. Dlatego uważam że rozsądne było by przyjąć jakiś wiek bez względu na to czy osoba pracuje czy jest emerytem takie rozwiązanie było by czytelne dla pasażerów i kanarów wystarczyło by mieć jakikolwiek dokument z data urodzenia. Dobrze by byli również aby Rybniccy Rajcy jak już podejmą ten temat rozwiązać sprawy płatności osób uczących się matek z wózkami inwalidów bo tacy tez korzystają z komunikacji miejskiej. I zmusić przewoźnika do sprzedaży biletów w kwocie jaka jest pobierana z e-karty bo różnicowanie tego to jest dyskryminacja osób nie posiadających e-karty. trudno mi sobie wyobrazić sytuacje osoby która przyjechała do Rybnika pociągiem wysiada na pięknym czystym Rybnickim dworcu i chce dojechać do np Boguszowic. Ale jestem świecie przekonany ze Rajcy koalicji PiS-u i BSR-u bez wiekszego problemu rozwiążą ten problem ku zadowoleniu wszystkich mieszkanców którzy dali im mandat zaufania wybierając ich do R. M. Rybnika aby reprezentowali interesy mieszkańców,

    0 0
  • ~qwerty 2011-01-28 10:28:42

    Czyli kolejny raz Fudali pokazal swoja prostacka zlosliwosc. Zostal opieprzony przez p. minister, wiec swoja zlosc przelal na bogu ducha winnego pasazera, ktory MIAL CZELNOSC WYTKNAC MU BLAD. Nie od dzis wiemy przeciez, ze PAN FUDALI SIE NIE MYLI. Teraz ograbione przez Fudalego ze znizki kobiety beda obwinialy o cala sytuacje tego, kto zwrocil uwage na nieprawidlowosc. Fudali to typowy prostak. Tak jak rozprawil sie z Jedroska, tak rozprawia sie z kazdym kto osmieli sie nie zgodzic z jego zdaniem. W mysl zasady "kto choc troche nie z nami, ten bardzo przeciwko nam".

    0 0
  • ~po12 2011-01-28 11:00:04

    ~Valjean słyszałeś może coś o wcześniejszych emeryturach np górniczych, którzy w wieku 45 lat są emerytami; dalej policjant wojak ma prawo przejść na emkę po 15stu latach pracy
    doszkol się w zakresie możliwości bycia emerytem i wtedy dyskutuj

    0 0
  • ~werkk 2011-01-28 11:05:33

    dodaj klawisz, strażak. kierowca, maszynista tez maja prawo do wcześniejszej emerytury

    0 0
  • ~Jaro 2011-01-28 11:17:59

    -qwerty- a ty jak zwykle wylewasz swoje życiowe frustracje na forum obarczając ducha winnych ludzi. Sytuacja rzeczywiście jest absurdalna, bo ktoś mógłby podać ministra pracy do sądu o to, że niesprawiedliwa jest sytuacja, w której wiek emerytalny mężczyzn jest o 5 lat wyższy niż kobiet. Ciekawe czy w tym temacie pani minister od decyzji nielogicznych też wypowiedziałaby się w taki sam sposób jak w obecnej sytuacji. Jej decyzja dowodzi tylko temu, że na poziomie ministerialnym osoby pracujące nie potrafią myśleć logicznie i konsekwentnie. Widać od razu, że reprezentują nieudolną Platformę /anty/Obywatelską, która nie potrafi tworzyć prawa logicznego. A jak wie każdy prawnik logika w prawie to podstawa. Gdyby zastosować konsekwentnie wykładnię pani minister to wiek emerytalny należałoby zrównać dla obu płci aby przeciwdziałać dyskryminacji. Pani minister jako przedstawiciel tego nieudolnego rządu kolejny raz pokazała, że ona sama i jak i jej koledzy z partii PO nie wiedzą co to logika.

    1 0
  • ~88karlo 2011-01-28 11:18:16

    Moim zdaniem emeryt to emeryt niezaleznie od wieku. obojetnie czy ma 50 lat czy 80 ma legitymacje emeryta to powinien byc tak trakorwany. W wiekszosci miejsc uzytecznosci publiczej czyli muzea kina teatry stoki narciarskie nie maja z tym problemu by takiej osobie sprzedac bilet ulgowy. Tylko rybnik najdrozsze miasto w polsce ma taki idiotyczny przepis...


    CZAS OPUSCIC FUDALOGRÓD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    1 0
  • ~qwerty 2011-01-28 11:26:50

    jaro: widac, ze jestes niedouczonym, pozbawionym logicznego myslenia urzedasem. Gdyby znizka nalezala sie wszystkim emerytom, bez wzgledu na wiek, to nie bylaby to dyskryminacja. Ale znizna tylko nazywa sie "emerytalna", a tak naprawde (w swietle polskiego systemu emerytalnego) malo ma wspolnego z emerytami. De facto (pomimo jej nazwy) znizka jest tylko znizka dla seniorow, uzalezniona od plci. Takie ustalenie znizek jest dyskryminujace. Nie liczy sie nazwa, tylko faktyczny mechanizm. Fudali na pewno spytal swoich prawnikow o stan faktyczny i gdyby byl on inny niz tu napisalem, to poszedlby do sadu. Ale wie, ze sprawa jest z gory przegrana, wiec ustapil. Ustapil jednak w sposob uderzajacy w pasazerow. Daje tym samym sygnal innym, KTORZY OSMIELA SIE MU COS WYTKNAC, ZE JESLI KTOS BEDZIE POKAZYWAL MU BLEDY, TO BEDA ONE NAPRAWIANE W TAKI SPSOB, ZEBY SYTUACJE POGORSZYC, A WYTYKAJACY BLAD BEDZIE SPRAWCA POGORSZENIA SYTUACJI.

    0 0
  • ~Valjean 2011-01-28 12:12:09

    ~PO12 Słyszałem, ale tu opisałem ten konkretny przypadek, a nie wszystkie inne prawdopodobne przypadki. Jak nie rozumiesz co piszę to się nie wypowiadaj. Uderz w stół.......

    0 0
  • ~ 2011-01-28 12:27:15

    ....uważam również że p.Fudali poprzez swoje stanowisko w w/w sprawie pokazał swoim wyborcom iż popełnili wielki błąd wybierając go na to stanowisko gdyż nie stoi on na straży dobra ogółu społeczeństwa (co powinna robić osoba na takim stanowisku) lecz interesuje go jedynie interes "własny" danej sprawy. Myślę ze powinien pójść w tej sprawie na kompromis aby każda ze stron była w miarę możliwości z jak najmniejszymi stratami usatysfakcjonowana rezultatem jego decyzji. A "karanie" obywatela (może nawet osoby która na niego głosowała) za upominanie się o swoje prawa -zrzucaniem na niego winy za "potrzebę" podniesienia do 65 lat dla kobiet emerytek prawa do zniżki na bilet ukazuje jakim egoizmem kieruje się i prostactwem w takich sprawach. Cieszę się że nie głosowałem na tego pana bo teraz bardzo bym tego żałował!

    1 0
  • ~ 2011-01-28 12:31:57

    ....uważam również że p.Fudali poprzez swoje stanowisko w w/w sprawie pokazał swoim wyborcom iż popełnili wielki błąd wybierając go na to stanowisko gdyż nie stoi on na straży dobra ogółu społeczeństwa (co powinna robić osoba na takim stanowisku) lecz interesuje go jedynie interes "własny" danej sprawy. Myślę ze powinien pójść w tej sprawie na kompromis aby każda ze stron była w miarę możliwości z jak najmniejszymi stratami usatysfakcjonowana rezultatem jego decyzji. A "karanie" obywatela (może nawet osoby która na niego głosowała) za upominanie się o swoje prawa -zrzucaniem na niego winy za "potrzebę" podniesienia do 65 lat dla kobiet emerytek prawa do zniżki na bilet ukazuje jakim egoizmem kieruje się i prostactwem w takich sprawach. Cieszę się że nie głosowałem na tego pana bo teraz bardzo bym tego żałował!

    1 0
  • ~wilhelm 2011-01-28 12:46:46

    wow, sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana niż się pani Radziszewskiej wydaje. Mam na przykład wyrok trybunału konstytucyjnego orzekający że różny wiek emerytalny jest konstytucyjny http://emerytury.wp.pl/kat,58434,title,Rozny-wiek-emerytalny-dla-kobiet-i-mezczyzn-zgodny-z-konstytucja,wid,12479926,wiadomosc.html?ticaid=1bae5 , chociaż uważam ten wyrok za kretyński, to wyrok zapadł i IMHO można rozciągnąć go na takie rzeczy jak "przywileje wyrównawcze" w dostępie do komunikacji i innych promocjach i ulgach kierowanych do emerytów. Podejrzewam że starszy pan przeszarżował składając sprawę do sądu administracyjnego, który może podzielić moje odczucia (nie nie jestem prawnikiem, oceniam to na zdrowy rozsądek). Osoba która pisze o starszych paniach z siatkami i starszych panach, którzy martwią się tylko o to, czy mają dobrze obiad podany polecam pojeździć troszkę autobusami. Starsze panie są w zdumiewająco dobrej formie, natomiast panowie na ogół z trudem się poruszają. Praca fizyczna do emerytury jednak naszych dziadków niszczy, kobiety (gospodynie domowe) gdy dzieci troszkę podrosną mają już z górki.

    0 0
  • ~Mr.P 2011-01-28 13:09:43

    przygotujcie się na zmianę cen biletów do góry, przygotowywany jest projekt.

    0 0
  • ~qwerty 2011-01-28 13:10:18

    wilhelm: wyrok w sprawie wieku emerytalnego dotyczy emerytow. Znizka, mimo iz nazywa sie "emerytalna" nie jest powiazana z emerytami, poniewaz do jej uzyskanie nie jest potrzebny fakt bycia emerytem, tylko fakt osiagniecia pewnego wieku. Moglaby byc nazwana "emerytalna", gdyby przyslugiwala KAZDEMU EMERYTOWI na podstawie legitymacji ZUS. Bez usystematyzowania tego nazewnictwa nie mozna dywagowac o sprawie. Ulga powinna byc nazwana "ulga seniorska". A skoro juz widac, ze nie mozna znizki wiazac z systemem emerytalnym, to nie mozna podpierac sie wyrokiem Trybunalu co do konstytucjonalnosci wieku emerytalnego. Mozesz mi wierzyc, ze ten obywatel nie przeszarzowal, bo gdyby tak bylo, to Fudali czekalby ze zmiana regulaminu do momantu otrzymania wyroku. Skoro zmienia regulamin, to znaczy, ze wie dobrze, ze sprawa bedzie przegrana.

    0 0
  • ~ 2011-01-28 13:45:53


    "~jarorybnik666 -qwerty- a ty jak zwykle wylewasz swoje życiowe frustracje na forum obarczając ducha winnych ludzi."
    To jest taki rodzaj nienawistnej miłości wpajanej qwert emu przez jego bossa- D.T.
    Odnośnie zniżek, to o ile mi wiadomo średnia życia kobiet jest parę lat wyższa od średniej męskiej, więc i tak dłużej będą korzystały z ulg.

    0 0
  • ~ 2011-01-28 13:49:46


    "~wilhelm wow, sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana niż się pani Radziszewskiej wydaje. Mam na przykład wyrok trybunału konstytucyjnego orzekający że różny wiek emerytalny jest konstytucyjny http://emerytury.wp.pl/kat,58434,title,Rozny-wiek-emerytalny-dla-kobiet-i-mezczyzn-zgodny-z-konstytucja,wid,12479926,wiadomosc.html?ticaid=1bae5 , chociaż uważam ten wyrok za kretyński,"
    W Strasburgu ten wyrok by się nie "obstoł". Były już takie orzeczenia.

    0 0
  • ~dhakarey 2011-01-28 14:09:50

    To jest tylko moja opinia na ten temat: Po pierwsze czy kanar czy inna osoba ma uprawnienia do sprawdzania dowodu tożsamości? Chodzi mi o to, że jak jest zniżka szkolna/studencka, to pokazuje się legitymacje ucznia/studenta, jak jest emeryt to legitymacje emeryta (tak mi się wydaje). Więc jeżeli kanar nie może sprawdzić dowodu tożsamości tylko legitymację, to niestety wiek musi być dźwignięty do 65 lat, bo facet w wieku np. 64 lat nie ma takiej legitymacji. Więc reszta tekstu uzależniona jest od mojego pytania na wstępie. Po 2: Jeżeli minister Elżbiety Radziszewskiej stwierdziła, iż to jest złamanie prawa równości, to powinna się tą sprawą zająć w całej Polsce, więc błędem Fudalego było ustalenie samemu wieku do ulgi, chyba że taka była sugestia minister: "... dostosować go do sugestii przedstawionych przez panią minister Radziszewską". Po 3. Skoro sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, to dzisiaj w wiadomościach usłyszymy o sprawie z Rybnika (nie pisząc tu Rybnik=Fudali), czyli będzie bardzo nagłośniona. W przypadku wygranej przez tego Pana pójdzie lawina wniosków do sądów w tej sprawie, i dlatego tym bardziej Państwo powinno się zająć tą sprawą, bo jak widać nie tylko Rybnika to się może tyczyć. A na osobności czemu wiek emerytalny nie zostanie zrównany do 62 lub 63 lat i by nie było problemu. Ale zauważcie, że jak już dojdzie do zrównania wieku, to go zrównają do.... 65 roku - nie zależnie od partii rządzącej!!

    1 0
  • ~BUGIO 2011-01-28 14:18:14

    zamiast obniżyc wiek do 60 w obu przypadkach to na złość podwyższają... po prostu POLSKA . Brawo dla tego pana

    0 0
  • ~qwerty 2011-01-28 18:32:58

    dhakarey: chyba cos nie rozumiem. skoro zakladasz, ze kanar nie ma mozliwosci sprawdzic DO, a moze sprawdzic legitymacje ZUS, to dlaczego trzeba podniesc wiek do 65 lat? To wlasnie trzeba wprowadzic znizke dla wszystkich emerytow/rencitow na podstawie legitymacji. To raz. Dwa - nie wiem czy taka znizk anie jest na zasadzie - korzystam ze znizki i zgadzam sie z tym, ze dobrowolnie pokazuje dowod, zeby udowodnic, ze znizka mi sie nalezy. To nie jest legitymowanie pierwszej lepszej osoby na ulicy.

    0 0
  • ~po12 2011-01-28 20:15:06


    ~Valjean a skoro on nie ma jeszcze 65 lat to pracuje

    zastanów się sam czy piszesz co myślisz lub/i czy myślisz co piszesz

    0 0
  • ~ 2011-01-28 20:20:41

    Nad czym tutaj deliberujecie redaktorzy? Od kiedy to z faktami się dyskutuje? Przecież te przepisy ewidentnie łamały zasady równouprawnienia o które tak walczą feministki. Moim zdaniem miasto powinno jeszcze odpowiedzieć finansowo za świadome stosowanie przepisów wprowadzających nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn w mieście. Smaczkiem jest nie to, że ktoś odkrył i walczył z biurokratycznym absurdem, lecz że zrobił to przed wami i za was.

    1 0
  • ~martinezco4 2011-01-28 20:45:20

    Tez sie wypowiem na ten temat troche.otóz to co pierdoli nasz prezydent odnosnie zagrażającym go strat na rzecz obnizonego wieku emerytalnego w podrózach komunikacyjnych to stek bzdur.ZKm zarabia na biletach bagatelne sumy i nietylko na biletach kupowanych u kierowcy ale na tak zwanych Ekartach .A czemu tego domyslcie sie sami.to samo jest z karami za przejazd bez waznego biletu.Ale mnie otym rozprawiac a natomiast wiem swoje o grzywnach za brak biletów.Także niech nasz Kochany Pan Prezydent niebedzie taka sknera.I to tyle

    0 0
  • ~roger 2011-01-28 21:30:39

    Mohery z Rybnika wybrały swojego "prezydenta" a teraz mają czelność się czepiać i zaskarżać. Dobrze, że ten "prezydent" nie zlikwidował wogóle zniżek na przejazdy komunikacją.Ciekawe co by wtedy moherowa brać zrobiła.

    0 0
  • ~ 2011-01-28 22:21:51

    ~roger Mohery z Rybnika
    Twoje drugie imię to Moher, czy Beret moherowy?

    0 0
  • ~dhakarey 2011-01-29 00:37:10

    qwerty - rozwinę swoją myśl. Załóżmy, że mam 24 lata, jestem studentem i jadę pociągiem. W związku z tym kupuję bilet zniżkowy na podstawie legitymacji studenckiej i przychodzi kanar. Pokazuje bilet i legitymacje studencką, a nie dowód osobisty. Jako student mam zapewnioną zniżkę na bazie legitymacji, a nie dowodu, stąd było moje pytanie o możliwość sprawdzania przez kanara dowodu. Przy zakupie biletu również pokazuje legitymację, a nie dowód. Dochodząc do sedna, jeżeli kanar nie może sprawdzać dowodu (bo nie ma takich uprawnień), to mężczyzna w wieku np 61 lat nie musi pokazać dowodu, a w tym wieku jeszcze nie posiada legitymacji ZUS, natomiast przy zastosowaniu wieku 65 lat i mężczyzna i kobieta mają ową legitymację. Jeżeli ma uprawnienia do sprawdzania dowodu osobistego to nie ma problemu. Dlatego dopisałem "... Więc reszta tekstu uzależniona jest od mojego pytania na wstępie..." Obecnie nie poruszam się komunikacją miejską, a nawet jak nią jadę, to nie obejmują mnie żadne zniżki, a bilet zawsze kupuje. Stąd moje pytanie, bo po prostu nie wiem.

    0 0
  • ~werkk 2011-01-29 05:38:32

    roger mohery wybrały tak jak im kazał ksiądz to teraz niech idą po zniżka do niego.

    0 0
  • ~Daniel Dudka 2011-01-29 10:25:53

    zabawna sytuacja,gratulacje dla Pana,to ładnie,daj Boże by dożyły takiego pięknego wieku.hmmmmm Cześki film hehehehe niedość że budzet sie dzwignie o uhuhuhu to kobiety muszą jeszcze przez 5 lat płacic całość.Szkoda że na takie właśnie przypadki nie ma funduszy.Nie ładnie chodzby ze względu na płeć i to bardzo.Jak zwykle jestem pod wrażeniem przychylności minister jeszcze do tego kobietay.Bardzo eleganckie zagranie.brawo,brawo.

    0 0
  • ~lupa2010 2011-01-29 10:30:32

    ciekawe czemu tek facet tak nie lubi kobiet, że taki im nieżyczliwy, jak pies ogrodnika! a co do decyzji Fudalego - sama ekonomia: zrównanie wszystkich do 60 lat, oznacza, że więcej osób jeździ taniej, więc miasto więcej dopłaca do komunikacji, a to konkretne pieniądze, NASZE pieniądze! dlaczego mam nagle dopłacać do fochówi jakiegoś pokrzywdzonego przez babę oszołoma? w Polsce NIE MA równouprawnienia i długo nie będzie, więc nie róbmy z siebie pośmiewiska.

    0 1
  • ~qwerty 2011-01-29 10:52:51

    dhakarey: jesli osoba 61-letnia jest emerytem (bez wzgledu na plec), to posiada legitymacje, ktora moze okazac. Poza tym jest wiele innych rzeczy, ktore robi sie na podstawie dowodu - chociazby kupuje sie alkohol ;) Kupujac bilet zgadzam sie na regulamin przewozu, ktory mowi, ze zeby skorzystac ze znizki nalezy okazac dowod. Jesli nie chce okazywac dowodu, to po prostu nie korzystam ze znizki. Dodatkowo sa osoby, ktore osiagnely wiek emerytalny i nie sa jeszcze na emeryturze. Mozliwosci jest wiele.

    0 0
  • ~po12 2011-01-29 11:38:29

    ~lupa2010 w Polsce tak długo nie będzie równouprawnienia puki takie degeneraty intelektualne jak ty będą żyć, mówisz o równouprawnieniu jednocześnie kalając osobę która o te prawa walczy paranoja

    0 0
  • ~dhakarey 2011-01-29 14:01:55

    qwerty, a jeżeli mężczyzna 61 letni nie jest emerytem (w Polsce wiek emerytalny u mężczyzn to 65 lat - i nie chodzi mi o wyjątki typu policjant, górnik, tylko o ogół) to nie może pokazać legitymacji. Piszesz: "Kupujac bilet zgadzam sie na regulamin przewozu, ktory mowi, ze zeby skorzystac ze znizki nalezy okazac dowod" to jako student pokaż dowód i kup bilet ulgowy bez pokazywania legitymacji, albo pokaż kanarowi dowód i powiedz, że jesteś studentem - powodzenia. " Jesli nie chce okazywac dowodu, to po prostu nie korzystam ze znizki" i o to mi chodzi, w regulaminach masz napisane wyraźnie: student za okazaniem LEGITYMACJI STUDENCKIEJ do 25 roku życia, EMERYCI. Sprzedawca w zasadzie NIE MOŻE poprosić o dowód osobisty, ale jeżeli chcesz kupić to go dobrowolnie pokazujesz. Zgadzając się na regulamin masz obowiązek pokazania LEGITYMACJI a nie DOWODU, Więc czy kanar MOŻE żądać pokazania dowodu (pod kątem prawnym) tak jak policjant, SM, SG itd ??Proste pytanie, a już 3 komentarz wywalam, żeby Ci wyjaśnić o co mi chodzi, a wystarczy odpowiedzieć TAK może, albo NIE, nie może. wsio

    0 0
  • ~oit23 2011-01-29 14:24:38

    jaki smaczek? ten czlowiek nie walczy tylko o swoje!Filantropia! popieram taki gest,powszechnie wiadomo,ze emerytom sie nie przelewa wiec walczy o `ulgi` jesli tak to mozna nazwac o tansze zycie...poslowie maja ponoc przejazdy komunikacja publiczna za freeeeee wiec nie dziwie sie,ze Go to ruszylo

    0 0
  • ~Valjean 2011-01-29 19:49:16

    PO12 Mam wrażenie jakby to był ktoś z Twojej rodziny?

    0 0
  • ~po12 2011-01-29 20:51:30

    ~Valjean nie wiem czym się dopalasz ale odstaw to ci nie służy

    0 0
  • ~mprzywoski1983 2011-01-31 00:47:48

    Zgadzam sie z @sfojcik @qwerty i @martinezco4 w całej rozciągłości..a to co wyprawiają jaśnie panujący kretyni i mister "kocham swoją pracę i kanaruję cały dzień a pasażerów mam w du** " to jest poprostu już nawet nie śmieszne ale przykre i tragiczne..to kółko wzajemnej adoracji już dawno trzeba było rozgonić na Syberie najlepiej do przymusowych ciężkich robót... ZTZ jedna z najgorszych i jednocześnie najdroższych komunikacji w Polsce, która w ogóle nie szanuje i nie liczy się z mieszkańcami. Ci dwaj panowie traktują Rybnik i jego mieszkańców jak swoje zabawki zapomnieli chyba że to nie my jesteśmy dla nich tylko ONI DLA NAS!!!a ZTZ nie jest prywatnym przewoźnikiem tylko działa na zasadzie usług publicznych opłacanych z NASZYCH podatków i mimo wszystko wyłudza jeszcze od nas dodatkowe opłaty...Berger tylko potrafi płakać jak to oni mają źle nierentownie bla bla bla..całe linie wycofują, w zimę nie grzeją w busach,latem bez klimy a niby miliony wydali na wspaniałe nowoczesne busy :/ , coraz częściej pierwsze i ostatnie kursy danego dnia w ogóle nie jeżdżą i nikt z tego sobie nic nierobi (zawsze wytłumaczeniem jest albo awaria albo że zima zasypała i sie niedało itp..)opóźnienia są kosmiczne (od 5 nawet do 20 min)a oni potrafią tylko biadolić że to wina pasażerów i gapowiczów :| jak patrzę na ich teksty propagandowe to mnie czyści. To co zrobili z zrównaniem wieku zniżkowego w górę to przejaw totalnego buractwa,hamstwa i dowód jak bardzo mają wszystkich Rybniczan wiadomo gdzie.

    0 0
  • ~mprzywoski1983 2011-01-31 00:50:16

    ROZGONIĆ TĄ MAFIĘ W 4 STRONY ŚWIATA!!! i w końcu zatroszczyć się o jakiegoś normalnego uczciwego przewoźnika!!! eh...już mi się nawet nie chce pisać jak o pomyślę o całym tym procederze jaki od lat sie uskutecznia w Rybniku.. :( przykre niestety za naszym cichym przyzwoleniem...

    0 0
  • ~ 2011-02-06 10:49:55

    Dam państwu do przemyślenia przykład od sąsiadów.Anglia. austria. Kupujesz bilet 1 godzinny , 1 dniowy, 1 tygodniowy,1 miesięczny.
    Ale na ten bilet możesz skorzystać ze wszystkich środków komunikacji . mozesz się przesiadac 50 razy i nie zapłacisz ani centa więcej.
    to jest globalne myślenie.I tak sie powinno sterować transportem miejskim.

    0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?




Oddanych głosów: 1214