zamknij

Wiadomości

Rybnik: do szkół trafią różowe skrzyneczki. Miasto walczy z ubóstwem menstruacyjnym

2021-05-20, Autor: bf

Rybnik przyłączył się do ogólnopolskiej walki z ubóstwem menstruacyjnym. Okazuje się, że ten problem w Polsce dotyka 4% kobiet, blisko 500 000 osób. Do szkół w naszym mieście trafią różowe skrzyneczki, z których będzie można wyciągać środki higieny osobistej.

Reklama

Akcję Różowa Skrzyneczka w naszym mieście zapoczątkowała Rybnicka Rada Kobiet.

- To ważna akcja, bo o skrzynki pytali się sami licealiści. Zwróciliśmy się do 34 szkół w Rybniku z prośbą o umieszczenie różowych skrzyneczek w placówkach. Pozytywnie odpowiedziało 17 z nich. Reszta uznała, że od tego mają higienistki – mówi Hanna Kustra z Rybnickiej Rady Kobiet.

Do akcji przyłączył się też magistrat, a także Miejski Dom Pomocy Społecznej w Rybniku.

- Miejski Dom Pomocy Społecznej w Rybniku przystąpił do ogólnopolskiej akcji Różowa skrzyneczka mającej na celu zwiększenie dostępności do bezpłatnych środków higieny osobistej dla dziewczynek, które z różnych powodów nie mają dostępu do takich środków. Akcja w Rybniku została zainicjowana przez Rybnicką Radę Kobieta. Zebrane u nas podpaski przekażemy celem zaopatrzenia skrzyneczek, które będą umieszczone w szkołach – czytamy w komunikacie MDPS.

RRK zamierza również pozyskać przedsiębiorców, by wsparli Różową Skrzyneczkę.

---

Inicjatorzy ogólnopolskiej akcji Różowa Skrzyneczka tłumaczą, że zabiegają o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. Wspierają wszystkie osoby menstruujące w ubóstwie menstruacyjnym.

- Różowa skrzyneczka to oddolna inicjatywa, której celem jest walka z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. Staramy się o zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Głośno mówimy potrzebie ekologicznych i zdrowych rozwiązań na czas miesiączki – czytamy.

Od grudnia 2019 r., kiedy zawisła pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona podpaskami w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu, udało się inicjatorom umieścić ich w przestrzeni publicznej około 1000!

Tymczasem, jak przekonują pomysłodawcy, 4% kobiet i osób menstruujących w Polsce nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych.

- To blisko 500 000 osób. Z trudnościami spowodowanymi niedostępnością podpasek w instytucjach publicznych spotyka się jednak każda z nas – w szkołach, uczelniach, urzędach czy bibliotekach. 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu - wyjaśniają.

Różowe skrzyneczki znajdują się dziś w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach. W akcję włączają się kolejne samorządy - Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, powiat trzebnicki, Krotoszyn, Kołobrzeg, Olsztyn, Legnica to tylko niektóre z nich – dowiadujemy się.

Akcję wspierają konkretne osoby, społeczności lokalne i organizacje pozarządowe, a w Polsce jest coraz więcej miejsc, gdzie podpaski są dostępne na równi z papierem toaletowym.

Oceń publikację: + 1 + 34 - 1 - 47

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Longina b 2021-05-20 21:53:50

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  11 22
 • ~frbro 2021-05-20 22:02:07

  Super sprawa. W gruncie rzeczy podpaska jest równie potrzebna co inne środki higieniczne typu papier toaletowy, czy mydło. Nie rozumiem jak ktoś może tego nie rozumieć.

  80 26
 • ~exx 2021-05-20 22:14:14

  A automaty z gumkami?

  43 48
 • ~dzideq 2021-05-20 22:35:06

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 7
 • ~dzideq 2021-05-20 22:40:16

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 9
 • ~mordarscy77 2021-05-21 08:47:02

  Ja bym sprawdził co matki tych dziewczynek które nie mają na podstawowe środki higieniczne robią z 500+. Ten dodatek wypłacany z naszych podatków jest chyba na utrzymanie dzieciaków, czy się mylę? Takie akcje są super w krajach III świata a nie w niby bogatym kraju europejskim. Akcja fajna, ale jeżeli dziewczynki nie mają na podpaski to to jest skandal....

  82 4
 • ~Franek7 2021-05-21 13:53:47

  4% kobiet w Polsce? A w Rybniku ile procent? 0,5% czy mniej? Kompletny idiotyzm.

  17 4
 • ~1floyd 2021-05-21 18:50:54

  Z racji miejsca zamieszkania, często mijałem nastolatki idące na zajecia do różnych szkół. Większość z nich, miała na twarzy makijaż, rzęsy i brwi też zrobione. Czyli w jakiś sposób, potrafią zadbać o swój wygląd. A co z higieną osobistą, Tą podstawową? Z reguły każda z nich ma jakąś torebkę, i w niej na pewno znajdzie się miejsce na podpaskę, czy tampon. Tyle że, w tych czasach ważniejsze jest by pamiętać o naładowaniu telefonu, i by kasa na jego koncie była. A o higienie niech pomyśli miasto.

  11 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1048