zamknij

Wiadomości

Rybnik: dni elektrowni węglowej są policzone. PGE zastanawia się, co dalej

2020-02-28, Autor: Tomasz Raudner

Począwszy od 2021 roku mają być wycofywane z użytkowania bloki elektrowni węglowej w Rybniku. To największa siłownia w województwie śląskim o mocy 1800 MW. Tymczasem jej właściciel, koncern PGE nie ma jasnej wizji co dalej z molochem.

Reklama

Raz jeszcze powracamy do tematu rybnickiej elektrowni, o której ostatni raz pisaliśmy w miniony poniedziałek. Poseł Marek Krząkała poinformował, że otrzymał odpowiedź na interpelację. Dotyczyła ona właśnie tego zakładu w Rybniku. Wszystko wskazuje na to, że przyszłość elektrowni w obecnej formie jest już przesądzona. Pytanie, co dalej? Publikujemy wszystko, co do tej chwili jest nam wiadome. 

Elektrownia w Rybniku należy do spółki córki PGE – PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Składa się z ośmiu bloków zdolnych łącznie wytworzyć 1800 MW energii. Jest największą elektrownią w województwie śląskim, zarazem jedną z największych elektrowni systemowych w Polsce.

2021 r. - początek końca elektrowni w Rybniku

I jest elektrownią, której żywot się kończy. Do 16 sierpnia 2021 roku mają być wyłączone dwa najstarsze, oddane do użytku w 1972 i 1973 roku. Do końca 2022 roku potrwa eksploatacja bloków nr 3 i 4. Z kolei bloki 5 – 8 mają być wyłączone do 2030 roku. Taki harmonogram podał wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo Adam Gawęda w odpowiedzi na interpelację posła Marka Krząkały.

Blok gazowy to nie nowość

W marcu 2019 roku PGE poinformowała, że w Rybniku ma zostać zbudowany nowy blok o mocy 700 MW produkujący energię z gazu. Wówczas plan koncernu skrytykowała Śląsko-Dąbrowska Solidarność podkreślająca, że to torpedowanie rządowego Programu dla Śląska zakładającego rewitalizację 18 bloków węglowych w województwie, w tym ośmiu rybnickich. Zdaniem działaczy elektownia byłaby zasilana gazem z Rosji, więc inwestycja PGE służyłaby Putinowi, a nie polskiemu górnictwu. Ówczesny minister energii Krzysztof Tchórzewski wyjaśniał, że nie ma tu sprzeczności z planami rządowymi. PGE miało zainwestować w rybnicką siłownię 200 mln zł.

Minął rok. Nie ma już ministra Tchórzewskiego, ani Ministerstwa Energii. Nie ma też decyzji o przyszłości elektrowni. Za to mamy zapowiedzianą przez Unię Europejską nową zieloną politykę, coraz droższą energię z węgla i coraz większe braki krajowej energii. W 2019 roku Polska kupiła netto 10 623 714 MWh energii, w większości w Niemczech.

Wielkość netto oznacza, że o tyle więcej energii Polska kupiła, niż wyeksportowała. Wymiana energii między krajami Europy jest standardową procedurą. Przy czym w przypadku Polski oznacza to z roku na rok coraz większy import. A jeszcze w 2013 roku mieliśmy nadwyżkę wysłanej energii w stosunku do pobranej o ponad 4,5 mln MWh. Pokazuje to poniższy skan z odpowiedzi na interpelację posła Krząkały:

Wracając do elektrowni w Rybniku, Marek Krząkała pytał Adama Gawędę o jej dalsze losy. Chciał wiedzieć, na jakim etapie jest budowa bloku gazowego dla elektrowni Rybnik i czy wobec braku decyzji o modernizacji istnieje zagrożenie dla jej istnienia po 2030 roku?

Rybnik? Wciąż analizy

Adam Gawęda tłumaczy, że PGE „zainicjowała fazę analiz inwestycyjnych dla budowy nowych mocy w Elektrowni Rybnik”.

- Postępowanie na wybór Wykonawcy Studium Wykonalności planowane jest na luty br. Studium Wykonalności będzie wielowariantowe. Przy wyborze technologii GK PGE będzie kierować się efektywnością ekonomiczną poszczególnych technologii, bezpieczeństwem energetycznym oraz aspektami społecznymi – tłumaczy sekretarz stanu.

Ponieważ informacje są dość enigmatyczne wysłaliśmy kilka pytań do PGE GiEK: czy elektrownia ma przestać wytwarzać energię z węgla? Jeśli tak, to czy jest plan, żeby wytwarzała z innego paliwa? A może jest rozważane zamknięcie zakładu? Jeśli tak, co jakie propozycje dostaną pracownicy?

Odpowiedź Sandry Apanasionek, rzecznika PGE GIEK mieści się w trzech zdaniach:

„PGE prowadzi analizy dotyczące budowy nowego bloku energetycznego w Elektrowni Rybnik. Wyników analiz spodziewamy się pod koniec 2020 r. Trwają również analizy związane z dostosowaniem bloków nr 3-8 do tzw. konkluzji BAT (Konkluzje BAT są unijnymi wytycznymi dotyczącymi norm emisji - przyp. red.)” 

Rok temu PGE komunikowała budowę bloku gazowego, a teraz informuje, że do końca 2020 roku będzie analizować budowę? Czyli tak naprawdę może dojść do wniosku, że budować niczego nie będzie.

Energetyka w Polsce po nowemu

Być może ma to związek z zapowiedzianym w poniedziałek przez wicepremiera Jacka Sasina nowym modelem organizacji energetyki w kraju. Minister aktywów państwowych powiedział dziennikarzom, że chciałby do połowy tego roku poznać odpowiedź, czy obecny model jest właściwy.

- Na pewno musimy bardzo poważnie rozważać cały model energetyki. (...) Nasze analizy będą zmierzały do odpowiedzi na pytanie, czy ten model organizacji rynku, który mamy, czyli rynku, który funkcjonuje - cztery podmioty energetyczne i niezależnie dwie spółki węglowe - jest właściwy do wyzwań, które przed nami stoją.

Według wicepremiera jedną z kluczowych kwestii będzie rozwiązanie tematu górnictwa, na którym w znacznym stopniu bazuje energetyka, zwłaszcza, że energetykę węglową UE eliminuje. Niewykluczone, że polskie spółki energetyczne i węglowe byłyby połączone w jeden organizm.

Akurat przejście elektrowni w Rybniku na gaz wydaje się uzasadnione zarówno ekonomicznie, jak i politycznie. Na inwestycję w gaz banki nie powinny zakręcać kurka, jak na wydatki związane z węglem, ani kręcić nosem Unia Europejska.

Elektrownia nawet nie musiałaby być zasilana gazem rosyjskim, co jeszcze rok temu krytykowały związki zawodowe. Mamy terminal gazowy w Świnoujściu, rosną dostawy z Norwegii, Kataru i własne wydobycie. Tylko, że potrzebne są decyzje, a nie przeciągające sie analizy. Przykład rybnickiej elektrowni dowodzi braku inwencji i decyzyjności. A pamiętać trzeba, że budowa nowego bloku trwa znacznie dłużej, niż wygaszanie istniejących.

Oceń publikację: + 1 + 91 - 1 - 48

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (62):
 • ~norton 2020-02-28 09:11:22

  Niestety banki nie są zainteresowane finansowaniem inwestycji w blok gazowy. Po za tym górnicy muszą mieć barbórkę...
  Pat

 • ~internauta 2020-02-28 09:17:58

  Czyli na chłopski rozum chcą zlikwidować i pozamykać wszystko co ma związek z węglem mam mieszane uczucia trochę to wszystko na wariackich papierach

 • ~skuty 2020-02-28 09:19:13

  Kolejny sukces PiS.

  No ale po co nam elektrownie, skoro można kupować energię z Niemiec czy Rosji po zawyżonych cenach, przecież na biednego nie trafiło :)

 • ~ 2020-02-28 09:23:50

  A ja czekam na "merytoryczne" wypowiedzi, oczywiście krytykujące obecny rząd od: barracuda/sympatykrybnika/czaja. Dla nie pamiętających, przypominam tylko, że to za czasów 8 lat nierządów peło w 2012 roku w systemie elektroenergetycznym wystąpił tzw. "shut down" czyli załamanie sytemu, brak prądu, wyłączenia dla odbiorców, co wywołało tragiczne skutki. Należy też pamiętać, że praktycznie już uruchamiany jest olbrzymi blok energetyczny w elektrowni Jaworzno, i elektrownia Rybnik, straci pierwszeństwo na Śląsku pod względem wielkości produkcji energii elektrycznej.

  60 96
 • ~ 2020-02-28 09:28:08

  do skuty - mówiąc najdelikatniej - bredzisz. Nie ma możliwości technicznych kupowania energii elektrycznej od Rosji. To są różne systemy i nie zsynchronizowane. Kupowana energia elektryczna z Niemiec, jest na rynku hurtowym znacznie tańsza, a nawet ceny są ujemne, jeżeli mocna wieje i świeci słońce, bo wtedy jest nadmiar energii odnawialnej elektrycznej w systemie, i nie ma co z nią zrobić.

  56 61
 • ~Franek7 2020-02-28 09:36:01

  Jak widać „Państwo w ruinie” to była obietnica wyborcza PiSu. Wszystko w okół pada ale miejsca dla swoich w spółkach skarbu państwa są jak dla pana Janika...

 • ~ 2020-02-28 09:48:54

  Czyli wszystko wskazuje na to, że z elektrowni węglowej "przesiądziemy się" na elektrownię gazową. Czyli jednak jest jakaś alternatywa dla węgla...

  Szanowni "Obrońcy Dymu i Smrodu" świat nie kończy się na węglu, trujecie nas wszystkich i jeszcze jesteście z tego dumni i bronicie swego czarnego skarbu. Pisałem już wielokrotnie, że negując rzeczywistość podwójnie stracicie i to nie za 10-20 lat, a już tuż tuż.

  Stop węglowemu terroryzmowi. Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.... tu można by dodać coś co mi często zarzucano, dlaczego tylko w domach jednorodzinnych, ano dlatego, że przemysł jak widać sam się przesiądzie na inne źródło energii.

  81 94
 • ~rosthost1 2020-02-28 09:49:01

  ~skuty ".. skoro można kupować energię z Niemiec czy Rosji po zawyżonych cenach." Skuty z tym poczekajmy na powrót Tuska i Pawlaka to oni podpisali zakup gazu na ponad 20 lat za najwyższe ceny w Europie.

  59 50
 • ~rosthost1 2020-02-28 09:51:35

  chcecie mieć czyste powietrze i elektrownie na węgiel - to się kłóci ze sobą - Rybnik ma dalej smierdzieć, rozumiem jak elektrownia ogrzewałaby miasto ale od lat oddaje ciepło do atmosfery. To też powoduje ocieplenie klimatu!!!

  48 45
 • ~ 2020-02-28 09:54:29

  Za POprzednich rządów sprzedano ER Francuzom za 700mln , w czasie gdy przynosiła zyski w granicach 300mln /rok . Totalni tłumaczyli , że to i tak dobry interes , bo zmodernizują ER i wybudują nowy blok , a nas na to nie stać . Świadomie lub nie PO dało się wydymać . Z Caracalami zdążyliśmy to zatrzymać .

  77 80
 • ~Abisall 2020-02-28 10:13:19

  PGE rezygnuje z modernizacji bo zostało zmuszone, tak jak i inne spółki energetyczne, do "inwestycji" w PGG - teraz PGG ledwo zipie i potrzebna będzie kolejna pozorna reforma i przekształcenie, bo mimo słabych wyników finansowych pan górnik musiał dostać podwyżkę żeby przed wyborami nie robił butlu.
  Przypomnę - nauczycielom powiedziano "ni ma pieniędzy dla was" - górnicy dostali praktycznie "od ręki"

  76 35
 • ~rosthost1 2020-02-28 10:20:33

  Proszę kolejne miasto - Dąbrowa Górnicza - dofinansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Dotacje dla mieszkańców mogą sięgnąć nawet 85% kosztów. UM Rybnik lubi SMOG!

  65 15
 • ~pawelbudowa 2020-02-28 10:29:28

  Taka to polityka PiS i chyba reszty partii. Bo po co nam własne wytwarzanie energii jak można kupić od obcych. Po co ma spalać własny węgiel jak można dofinansować do ruskiego i taki palić po co zarabiać na dobrach własnych kopalnianych (naturalnych srebro, miedź itd) jak można zlikwidować podatek od takich dóbr i niech kopie USA za pośrednictwem Canady przecież i tak odkupimy to od nich choć drożej chyba byście chcieli mieć za dobrze w kraju. Nie ładnie nie ładnie ..... Nie o taką Polskę walczyliśmy :D

  54 19
 • ~Abisall 2020-02-28 10:34:08

  "Za POprzednich rządów sprzedano ER Francuzom za 700mln"
  Powyżej mamy przykład jak niską jakość ma troling polityczny prowadzony przez prPiSowców.
  ER Francuzom sprzedano za rządów AWS jeszcze - w marcu 2001 roku.

  " w czasie gdy przynosiła zyski w granicach 300mln /rok "
  W roku poprzedzającym sprzedaż ER przyniosła zysk netto w wysokości 23 mln 857 tys. 577 zł a rok wcześniej zysk netto to 11 mln 215 tys. 456 zł.

  72 14
 • ~Piotr Czaja 2020-02-28 10:37:40

  Merytoryczna -ja oczekuję merytorycznej oceny sytuacji od rządu,nie domorosłych mądrali.Tak mądrze niektórzy piszą "merytorycznie" i rząd ich olewa.Moja propozycja jest taka,żeby zrobić zdjęcie Pani Szydło na tle elektrowni i podPiSać Polska w ruinie.Jest jeden uzdrowiciel który już uzdrawia JSW .Wcześniej był przymierzany na prezesa elektrowni.Jak jest takim znachorem to posłać go tam.

  33 19
 • ~RybnickiRekin 2020-02-28 10:42:36

  "Dobra zmiana". Nie chcieli zagranicznych inwestorów .... to nie będzie niczego. To "repolonizacja" PIS w całej jej okazałości. Brak pomysłu, chaos i niekompetencja. Identycznie zrobili z kopalnią Krupiński w Suszcu. Chciał ją kupić niemiecki koncern, zredukować zatrudnienie do 1500 osób i wydobywać węgiel.... PIS nie sprzedał w imię dewizy "sam nie mam ale komu innemu nie dam" i kopalnia poszła do likwidacji. Nie żebym był fanem górnictwa, ale to absurdalna decyzja. A górnicy tam zwolnieni ciągle głosują na PIS.... bo to jest jak SEKTA, tam trzeba wierzyć w prezesa i żadne argumenty i wpadki nic nie zmienią.

  54 25
 • ~spirit-of-the-town 2020-02-28 10:44:08

  A spółka Bapro pełna podniecenia chce za wszelką cenę węgiel elektrowni dostarczać, może ich zapytać w kwestii elektrowni, coś mi się wydaje że oni wiedzą więcej.

  36 5
 • ~spirit-of-the-town 2020-02-28 10:46:20

  Nikt z polityków nie widzi niczego złego w uzależnieniu istnienie elektrowni od ruskiego gazu? Przecież ruscy nigdy nikim nie manipulowali używając gazu jako argument przetargowy, nieprawdaż?

  26 7
 • ~RybnickiRekin 2020-02-28 10:50:28

  ~Koronawirus NIE KŁAM. To że w PIS uczą was Rosyjskich metod kłamania na potęgę nie uprawnia cię do siania propagandy.
  Po pierwsze to nie PO sprzedało Elektrownię tylko rzady Leszka Milera SLD.... to po pierwsze KŁAMCO.
  Po drugie było to prawie 20 lat temu i siła nabywcza pieniadza była zupełnie inna.
  Po trzecie sprzedano EDFowi i niemieckiemu koncernowi 35 % akcji w cenie 120 mln dolarów, dolar w tym czasie kosztował około 4,25 zł więc cena za 35 % akcji wyniosła ponad 500 mln.
  Jak chcesz KŁAMAĆ i siać propagandę dla PIS to się przynajmniej tego NAUCZ.

  48 23
 • ~sympatykrybnika 2020-02-28 10:52:12

  Nic dodać, nic ująć!!!
  Przykład rybnickiej elektrowni dowodzi braku inwencji i decyzyjności.
  Minister aktywów państwowych, chciałby do połowy tego roku (czytaj po wyborach) poznać odpowiedź, czy obecny model jest właściwy.
  Po co jątrzyć w reelekcyjnej kampanii Prezydenta Andrzeja Dudy?!!

  29 15
 • ~ 2020-02-28 10:53:05

  do RybnickiRekin - pełowcom już nikt i nic, nie posprząta tego bajzlu w głowach, jaki wyrządził im TVN i Gazeta Wyborcza! Napisz sprayem na każdej ścianie w swoim domu tak. „W demokratycznych wyborach wygrał PIS, i to z dwukrotną przewagą nad PO. Zdobył drugi raz większość parlamentarną, co jest ewenementem w Europie po II wojnie światowej”.

  32 47
 • ~ 2020-02-28 10:55:07

  Już jest - sympatykrybnika! Pisałem wyżej, że tak będzie!. Naczelny hejter zaczyna szkalowanie rządu. Zaraz zostanę usunięty. Pełowcom już nikt i nic, nie posprząta tego bajzlu w głowach, jaki wyrządził im TVN i Gazeta Wyborcza! Napisz sprayem na każdej ścianie w swoim domu tak. „W demokratycznych wyborach wygrał PIS, i to z dwukrotną przewagą nad PO. Zdobył drugi raz większość parlamentarną, co jest ewenementem w Europie po II wojnie światowej”.

  19 38
 • ~Abisall 2020-02-28 10:58:04

  @
  ~RybnickiRekin
  W jaki sposób rząd Millera miał sprzedać Elektrownię skoro do władzy doszli w wyniku wyborów z czerwca 2001 a umowę sprzedaży podpisano w marcu 2001?

  32 5
 • ~bikerek 2020-02-28 10:59:29

  Ja zapytam po raz kolejny ; Co dla Rybnika zrobił przez 13 bycia posłem Marek Krzakała?

  46 20
 • ~RybnickiRekin 2020-02-28 11:01:58

  ~Koronawirus jak chcesz trochę prawdy. I to informacje od ludzi pracujących w branży energetycznej. Państwowe koncerny energetyczne są BEZ pieniędzy na INWESTYCJE, bo pieniądze z tych spółek są DOJONE po to by rozdawać na socjal. Tauron nie ma za co REMONTOWAĆ bloków, a PGE za co utrzymywać bieżącej działalności (pożyczka dla górnictwa 500 mln na polecenie Kaczyńskiego), Orlen przymuszją do kupna spółki Energa, bo ta bankrutuje WYDOJONA i nie może zrealizować bloku w Kozienicach. W waszej TVPis jest pięknie i ładnie a w rzeczywistości Państwo BANKRUTUJE. PIS nie dokonał - Żadnej ale to Żadnej liczącej się inwestycji Polski. Rozdają.... poprzednicy postawili Stadiony, wybudowali 2500 km autostrad i dróg ekspresowych, kupili największe złoża miedzi na Świecie w Chille, kupili Quadrę w Kanadzie KGHMem, zbudowali Gazoport (największy w Europie), zbudowano sieć portów gazowych na granicach (CZ, Ukraina, DE, SK), przebudowano część stoczni państwowych w nowoczesne stocznie budujące jachty (firmy prywatne), i wiele wiele innych. I to wszystko działo się w czasach kryzysu! Ja nie twierdzę ze PO było IDEALNE.... ale porównywanie PISU do PO to porażka, bo PIS to dno totalne. W latach 2008-2014 skumulowany wzrost PKB w europie wyniósł 0,5 %, a Polski 25 % ! I to w kryzysie !!! Byliśmy wiele lat liderem rozwoju i przesiębiorczości. PIS wraca nas do komuny (prawnie, mentalnie i gospodarczo).

  71 23
 • ~Jacek Kamiński 2020-02-28 11:09:31

  do skuty;
  Dobre pytanie postawiłeś, tylko jedna literówka się wkradła: winno być: po ZANIŻONYCH cenach. Tak, prąd importowany jest tańszy niż nasz. Węgiel z importu tańszy niż nasz. A politycy dalej będą głosili farmazony o zasobach na 200 lat.

  29 8
 • ~ 2020-02-28 11:13:38

  Nienawiść do PiS upaja, a nierzadko prowadzić może do poważnych chorób.

  26 41
 • ~Piotr Czaja 2020-02-28 11:46:30

  Miłość do PiSu powoduje zaślepienie.Żal mi tych których dotknęła ta choroba.

  35 32
 • ~ 2020-02-28 11:50:42

  do rybnickirekin - przesadziłeś z tymi kilometrami i inwestycjami. Np. gazoport jest zasługą kaczora, gdyż umowę on podpisał, a potem musiał już realizować PO. ZaKODowany wszystko odwraca do góry nogami. Kłamie wciąż, notorycznie/natrętnie i z premedytacją!! Dziwię się tylko tym, co mają amnezję, kim oni byli, i co robili.

  22 30
 • ~ 2020-02-28 11:52:02

  do Piotr Czaja - Po odejściu ze stanowiska szefa Platformy Obywatelskiej z budynku biura krajowego partii – z pomieszczenia, które było jego gabinetem – zniknęła lodówka na wino. To jednak nie wszystko. „Zapodziała” się także papierośnica na cygara. „nie jest tajemnicą, że Grzegorz ma słabość do czerwonego wina i do cygar.

  21 25
 • ~Franek7 2020-02-28 12:07:50

  Od marca wzrasta opłata paliwowa o 13%. Drugi raz w tym roku. Dziękujemy PiSowi

  30 19
 • ~hans 2020-02-28 12:12:34

  A ja zapytam czy ktokolwiek ma jakiś pomysł na to miasto poza budową ścieżek rowerowych, toru dla rolkarzy, siłowni pod chmurką i wybiegów dla psów? Zamknijcie kopalnie, zamknijcie ER tylko co w zamian? W ślad za tym zwinie się handel, usługi, ceny nieruchomości polecą na łeb na szyję, wzrośnie bezrobocie i przestępczość itd. Chyba trzeba powoli rozejrzeć się za nowym miejscem zamieszkania i uciekać z tego miasta.

  49 4
 • ~Lateks 2020-02-28 12:14:20

  ~Trop leminga z Niemcami i Szwecją też nie jesteśmy zsynchronizowani i nie ma problemu z wymianą energii więc nie bredź z tą Rosją, po za tym Litwa wytwarza połowę energii którą zużywają a do tego potrafią eksportować do Polski...

  13 6
 • ~bikerek 2020-02-28 12:20:10

  Nagrano też Jacka Krawca w rozmowie z Włodzimierzem Karpińskim. Jak powiedział prezes Orlenu, po wyborach w 2011 roku, gdy okazało się, że PO wygrało wybory, Donald Tusk miał stwierdzić: "teraz to paliwo może być nawet i po 7 złotych". Krawiec dodał, "jak była ta kampania 2011 roku i oni tam z cenami jechali cały czas, że paliwo po 6 zł PiS nap.... No i jest ta impreza w Focusie, już wiadomo, że wygraliśmy. Z Donaldem się spotykam i on: Teraz, k..., to paliwo może być nawet i po 7 zł.

  19 15
 • ~Piotr Czaja 2020-02-28 12:51:54

  Trop leminga-Lodówka u Grzesia znikła bo była stara i prądożerna.Papierośnicę wyrzucił bo przestał palić cygara,żeby nie zanieczyszczać powietrza.Dość żartów,prosiłeś o merytoryczne wypowiedzi a piszesz głupotyNie mające nic wspólnego z elektrownią.Pora wyciągnąć głowę z PiSuaru.Zrób to teraz, bo potem "bydzie po ptokach"

  14 19
 • ~ 2020-02-28 12:54:42

  do Lateks - naprawdę błądzisz i nie jesteś w temacie. Polska Sieć Elektroenergetyczna jest połączona "na sztywno" czyli zsynchronizowana z Niemcami, Czechami, Słowacją, a także ze Szwecją i Litwą ale poprzez stacje półprzewodnikowe o niewielkiej przepustowości, gdyż ich systemy nie są w synchroniźmie z Polską. Nie mamy granic z Rosją (za wyjątkiem obwodu Kaliningradu) ani tym bardziej linii elektroenergetycznych. Proszę, pisz raczej o czym innym.

  14 12
 • ~ 2020-02-28 12:59:02

  do franek 7 lat - naprawdę ręce opadają. Jak trzeba być zaKODowanym, aby pisać takie brednie. Nawet TVNienawiść, Gazeta Wybiórcza, Onety i inne srety, powiedziały "podwyżka opłaty paliwowej jest neutralna dla cen paliw, z uwagi na taką samą obniżkę akcyzy".

  22 21
 • ~rosthost1 2020-02-28 13:14:51

  Trop leminga "Nienawiść do PiS upaja, a nierzadko prowadzić może do poważnych chorób."
  Piotr Czaja "Miłość do PiSu powoduje zaślepienie.Żal mi tych których dotknęła ta choroba"
  Choroba pierwsza weszła do PO i to kandydatki na prezydenta która wzywa premiera Morawieckiego i rząd do ujawnienia prawdy o przypadkach koronawirusa w Polsce. Bezpieczeństwo Polek i Polaków jest najważniejsze.
  W tym wypadku bezpieczeństwo wyborców PO jest jeszcze ważniejsze. Gratulujemy wyboru tak bystrej pani na kandydatkę.

  18 18
 • ~Lateks 2020-02-28 14:18:11

  Trop leminga akurat to Ty bredzisz, połączenie z Szwecją jest w napięciu stałym i na końcu tej lini jest konieczność stosowania falowników więc Szwecja może mieć system energetyczny jaki sobie wymyślą.
  Co do Niemiec to na granicy po Polskiej stronie są przesuwniki fazowe. Mamy połączenie z Litwą a ona jest bezpośrednio połączona w pierscieniu z Białorusią Łotwą i Estonią. Importując energię z Litwy nie masz informacji gdzie ta energia jest produkowana. Jedynie z Czechami i Slowacją połączenie jest bezpośrednie ale też nie będę sprawdzać jak to wygląda po ich stronie.

  9 8
 • ~ 2020-02-28 14:28:55

  Przecież to totalsi chcą mieć wszystko zielone . O to walczą w UE podpie.....na Polskę ile wlezie . Nawet kornika popierali i teraz puszcza to jedna ruina . Jak wg. nich dalej ma być na zielono , to elektrownia musi być zlikwidowana .Zarośnie ją zielony las.

  19 12
 • ~sympatykrybnika 2020-02-28 14:32:47

  Od połowy 2017 potaniały:
  PGE o blisko 66%, do 4,99 zł z 14,6 zł,
  Enea o 63,5%, do 5,8 zł z 15,9 zł,
  Energa o ponad 49%, do 7,3 zł z 14,4 zł.

  Skarb Państwa posiada akcji w
  PGE 57,39%,
  Enei 51,5%,
  Enerdze 51,52%,
  Tauronie 30,06%.

  ~Trop leminga skomentuje?

  17 8
 • ~RybnickiRekin 2020-02-28 14:40:19

  ~Trop leminga Kłamiesz. Gazoport w całości był inwestycją zrobioną przez PO. Od projektu, poprzez przetarg po RELIZACJĘ. Oczywiście PIS otwierał tą inwestycję do której się nie przyczynił z HUCZNĄ pompą w TVP.... wstajemy z kolan. Jakoś nie widzę żadnych inwestycji strategicznych realizowanych przez RZĄD..... może skończysz już płakać jak dzidziuś o PO a wspomnisz o sukcesach inwestycyjnych tego rządu? Poza zakupem przez LOT jakieś drobnej firmy w niemczech nie dzieje się NIC. Tylko ktoś nieogarnięty inwestuje w firmy LOTNICZE nie posiadając własnych złóż ropy..... Arabskie, Rosyjskie linie zjedzą ich LOT dotowany przez Państwo na śniadanie.... Ten RZĄD to porażka.... nawet rozpoczętych budów DRÓG nie potrafili skończyć, nieudacznicy.... pozrywali część kontraktów by zapłacić nowym wykonawcom 20% więcej,,, od 5 lat kończą autostradę A1, która jest już w budowie 8 lat !!! HAŃBA i NIEUDACZNICTWO.

  22 14
 • ~rybnikus 2020-02-28 15:17:18

  ~RybnickiRekin, Czy wiesz, że PIS teraz buduje drogi i modernizuje linie kolejowe, które miały być na EURO 2012?

  16 14
 • ~sympatykrybnika 2020-02-28 15:55:34

  Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały, że w styczniu było ponad 700 GWh przewagi importu nad eksportem prądu. W ramach wymiany handlowej Polska wyeksportowała 300,8 GWh energii elektrycznej, a import w tym okresie wyniósł 1025,5 GWh!!!!

  Czy leci z nami pilot zapytam Pisowych ludzi od gospodarki?, a ~Trop leminga skomentuje.

  10 9
 • ~sympatykrybnika 2020-02-28 15:56:42

  Energa Obrót skierowała do sądu wnioski o stwierdzenie nieważności 22 umów na zakup certyfikatów z farm wiatrowych o łącznej mocy 530 MW. Zapadło już kilka wyroków, jak dotychczas żaden nie przyznał racji Enerdze Obrót.
  W związku z powstałymi stratami Skarbu Państwa sprawą winni się zająć MPA z Sasinem na czele, Prokuratura krajowa z Ziobrą na czele i CBA z nadzorcą Kamińskim.
  ~Trop leminga skomentuje?

  11 8
 • ~rybnikus 2020-02-28 16:06:40

  ~sympatykrybnika, od czego zależy kupno lub sprzedaż energii na wolnym rynku?

  9 8
 • ~sympatykrybnika 2020-02-28 16:10:05

  Decyzja w sprawie odwołania od udzielenia warunków środowiskowych dla koncesji Złoczew została odroczona do 29 maja – poinformował w zawiadomieniu Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Po co jątrzyć w reelekcyjnej kampanii Prezydenta Andrzeja Dudy?!!
  Odkrywka Złoczew – XXI wiek to nie czas na odkrywki węgla brunatnego. Kopalnia zabierze ponad 6 tys. ha, 33 wioski. Wysiedlone zostaną 3 tys. osób.
  ~Trop leminga skomentuje?

  15 11
 • ~tf2 2020-02-28 16:35:02

  No i co panie Krząkała? Będzie sprostowanie fake tweeta?
  Wystarczyło wykrząkać pytanie, czy w planach jest zamknięcie elektrowni albo nie wymiana wygaszanych bloków na nowe.
  Kidawa odkryła właśnie, że Czechy, Białoruś, Węgry, Słowacja, Ukraina, Łotwa, Serbia i Mołdawia są w zmowie z PiSem - "zatajają koronawirusa".
  Spokojnie polityk znany z bycia gejem pojedzie wam przywieźć upragnionego wirusa prosto z Chin.

  19 10
 • ~tf2 2020-02-28 16:38:46

  "Zdaniem działaczy elektownia byłaby zasilana gazem z Rosji, więc inwestycja PGE służyłaby Putinowi, a nie polskiemu górnictwu"

  Nie tylko Rosja posiada gaz na świecie. Jak to się stało, że opinia działaczy Solidarności nagle staje się dla zwolennika PO (skuty) wyrocznią?

  15 10
 • ~tf2 2020-02-28 16:42:16

  sympatyku PO, ja skomentuję - zajrzyj na swoje modelowe Niemcy:

  Kuckum jest jedną z pięciu wsi, które do roku 2028 mają zostać opuszczone przez mieszkańców, żeby zrobić miejsce pod rozbudowywaną kopalnię

  https://www.dw.com/pl/niemcy-kopalnia-odkrywkowa-i-nadzieja-na-heimat/a-48058486

  https://www.dw.com/pl/niemcy-kopalnia-odkrywkowa-i-nadzieja-na-heimat/a-48058486

  Jesteście chorzy z nienawiści do tego kraju czy po prostu głupi?

  17 12
 • ~sympatykrybnika 2020-02-28 17:06:16

  ~rybnikus, każda transakcja kupno-sprzedaż jest oparta o cenę, a cena to według większości teorii ekonomicznych równa się wartości danego dobra, za przyjęcie której sprzedający jest gotów zrzec się swoich praw do danego dobra, lub też kupujący jest gotów ją kupić, aby do tego dobra nabyć prawa.

  9 11
 • ~sympatykrybnika 2020-02-28 17:11:25

  ~tf2 – Twój argument jest typu:
  A u was Murzynów biją! – żartobliwe określenie sofizmatu polegającego na próbie odpierania argumentów lub zarzutów w dyskusji poprzez bezpośrednią krytykę dyskutanta, również w kwestiach niezwiązanych z tematem dyskusji. Celem takiego ataku jest podważenie moralnego prawa przeciwnika w dyskusji do formułowania zarzutów bądź skierowania dyskusji na inny temat.
  Sformułowanie pochodzi z dowcipu o komputerze chwalącym Związek Radziecki, który nie potrafiąc odpowiedzieć na niewygodne pytanie zagranicznych dziennikarzy „w którym kraju ludzie żyją najbiedniej?” odpowiedział „a u was Murzynów biją!” (w odniesieniu do prześladowań czarnoskórych osób w USA).
  Argument ten jest przykładem zabiegu erystycznego znanego jako tu quoque (łac. ty też) albo argumentum ad personam (łac. argument przeciwko osobie).

  11 12
 • ~rybnikus 2020-02-28 17:31:17

  ~sympatykrybnika, zadaj więc sobie to pytanie. Czy leci z nami pilot zapytam Pisowych ludzi od gospodarki? Teraz skomentuj swój kłamliwy bełkot o gospodarce PISu.

  9 11
 • ~sympatykrybnika 2020-02-28 20:47:53

  ~rybnikus – czy, to, że w ramach wymiany handlowej Polska wyeksportowała 300,8 GWh energii elektrycznej, a import w tym okresie wyniósł 1025,5 GWh jest kłamliwym bełkotem o gospodarce PISu?

  10 6
 • ~rybnikus 2020-02-28 21:02:42

  ~sympatykrybnika, wiem PIS cię boli bo nie kradną ty wolisz swojego geniusza od " piniendzy nie ma i nie bendzie". Wiesz że Niemcy dopłacają go swoje zielonej energii. UE na to pozwala.

  12 13
 • ~menworld 2020-02-29 10:07:29

  Teraz ruski nam powie: Słuchajcie naiwniaczki, jak ktoś mi się sprzeciwi to zobaczycie jak to jest żyć bez gazu... - a my wtedy ze strachu w porty, ale tak mocno, że żadna pralka tego nie wypierze :D Ale kogo to teraz obchodzi, ważne, że jest modnie i pod pretekstem zdrowia, ale że jemy mięsa w których mierniki azotanów i innych chemii sięgają górnych granic (10x+ przedawkowanie) a 6 instytutów odpowiedzialnych za jakość żywności w ogóle mija temat, to to nie jest ważne, te akurat ZDROWIE to jest inne niż te o którym się teraz mówi. Normalnie to już jest tak kręcone wszystko, że płakać się chce

  6 7
 • ~sympatykrybnika 2020-02-29 12:31:48

  ~rybnikus chętnie dorzucę jeszcze coś do kłamliwego bełkotu o gospodarce PISu, dla tych Pisowych ludzi od gospodarki.

  Styczniowe i lutowe dane z gospodarki świata, UE i Polski wieszczą co najmniej głębokie spowolnienie.
  Stagnacja w Niemczech, w tamtejszym przemyśle w styczniu spadły prawie o 10% zamówienia. To oznacza, że za kwartał powinny spadać w podobnym tempie zamówienia w polskim przemyśle.
  Dalej nie mamy policzone, jakie będą koszty brexitu. Dwa najbardziej proeksportowe działy naszej gospodarki to automoto i spożywczy. Mamy mniejszą liczbę wyprodukowanych nowych samochodów w Polsce, mniejszą liczbę sprzedanych samochodów w Europie, kłopoty wielkich firm. W efekcie klaster sektora motoryzacyjnego, który w Polsce zbudowaliśmy nie będzie miał tylu zamówień, co dotąd.
  Drugi istotny sektor w eksporcie, to szeroko pojęta żywność. Jeśli 2019 r. kończymy mniejszą produkcją drobiu, w 9 województwach mamy ASF, to jest potężne wyzwanie, że te części eksportu nie dadzą już dobrego efektu.
  Do tego wysoka inflacja już 4,4 %, a w skali roku jeszcze kolejny wzrost przed nami.
  Dla rządu to niekoniecznie zły sygnał, bo będą większe wpływy z podatków. Tak to określił wiceminister finansów. Dla oszczędności, cen, niestabilności funkcjonowania przedsiębiorstw i gospodarstw domowych to coraz większy problem.
  Mamy rekordową liczbę upadłości firm, rekordową liczbę firm, które wchodzą w proces restrukturyzacji, rekordowe zatory płatnicze, historyczne minima spółek skarbu państwa na warszawskiej giełdzie, pesymizm przedsiębiorców. Kiedy oddzielimy inwestycje samorządowe i państwowe, to okazuje się, że inwestycji w przedsiębiorstwach nie ma. Ba, mieliśmy nawet 9 % spadek leasingu w styczniu.
  W lutym będziemy mieli w dalszym ciągu wzrost inflacji i potężne problemy z utrzymaniem wzrostu PKB na obecnym poziomie 3 %.
  Zużycie energii w styczniu spadło o 4,4 %. Produkcja energii spadła o ponad 8 proc. Umocnił się jeszcze bardziej import energii, chociaż już w grudniu mięliśmy historyczne 19 % importowanej energii elektrycznej w naszym zużyciu.
  PKB w I kwartale może być o 0,3-0,4 p.p. mniejszy od styczniowego wyniku. PKB może spaść nawet do 2,6-2,8 %. Zachwiane jest myślenie, że konsumpcja będzie kreowała PKB. Apetyty kreowane przy tym wzroście cen i kosztów funkcjonowania gospodarstw domowych transferami socjalnymi są coraz mniej odczuwalne. Statystyczny emeryt w Polsce ma 17 tys. kredytu komercyjnego. Do tego w grudniu zaciągnęliśmy 46 mld zł dodatkowych kredytów hipotecznych, mieszkanie zdrożało na rynku wtórnym mocniej niż na pierwotnym, średni hipoteczny kredyt to 258 tys. zł. Popatrzmy jak przejadamy naszą przyszłą konsumpcję, bo musimy obsługiwać te kredyty.
  W sposób szczególny będzie nam rosła strefa biedy i skrajnego ubóstwa. Popatrzmy na strukturę wzrostu kosztów utrzymania. Żywność średnio stanowi w tym 25 %, ale dla najsłabszych gospodarstw więcej. A żywność drożała średnio 7 %. przy otwarciu polskiego rynku na importowana często niskiej jakości żywność i dramatycznym spadku cen w skupie od rolników.
  RPP i Bank Centralny nie odważą się na podniesienie stóp procentowych nie tylko dlatego, że to zapowiadają, a większość członków RPP gra w scenariuszu rządowym, przyjaznym Ministerstwu Finansów. Po Węgrzech jesteśmy drugim krajem na świecie o najniższych realnych stopach procentowych. Na lokacie 3-miesięcznej z 10 tys. zł zarobimy 98 zł przy ponad 4,5 % inflacji.

  Może tak, ~Trop leminga skomentuje?

  10 10
 • ~Grzegorz Sosna 2020-02-29 17:13:29

  Pięknie, będzie żółciutko w Rybniku. Zamienił stryjek siekierkę na kijek czyli zasiarczony gaz zbawcą dla Rybnika.
  Ręce opadają.

  7 5
 • ~Daniel Prokop 2020-03-01 14:47:09

  Co tam przyszłość energii itd ważne że jest 500+ i całe to rozdawnictwo....
  Zobaczymy jak długo budżet to wytrzyma

  3 4
 • ~Barbara Oberaj 2020-03-03 07:22:08

  zastanawiał się ktoś kto robi zadymę wokół elektrowni? Myślę, że to pan G. Janik.

  2 1
 • ~Prospołeczny 2020-03-29 11:12:44

  Jakoś nie jestem zdziwiony że znowu najbardziej na NIE jest jakaś Solidarność. Te ich związki to przede wszystkim kolejny wrzód na i tak już obolałym tyłku takich zakładów i kolejne stołki oraz brak rozumienia zmieniających się zasad oraz sytuacji na świecie. To jedna, wąska grupa nastawiona na korzyści własne i zrzeszonych w niej pracowników. Jak prześledzicie losy i finanse szefów tych zakładowych Solidarności (najlepszy przykład to niejaki Kogut), to okaże się szybko, że to jest taka druga polityka i partyjno-zakładowi watażkowie, których bardziej interesuje prezesura i dodatki finansowe, a prawa pracowników sa jedynie narzędziem do zdobywania władzy. Poza tym, tego pseudo ministerka Gawędy też już nie ma, więc nie dziwi mnie brak jasnych odpowiedzi.

  Ten jeden przykład tej elektrowni pokazuje jakie mamy państwo.
  Brakuje długofalowych strategii, decyzje są podejmowane wg. widzimisię polityków, którzy jak wiadomo robią wszystko dla kasy i głosów w wyborach, a nie dla dobra kraju. Jak odejdzie jeden a przyjdzie drugi, to okazuje się, że jego widzimisię jest całkiem inne. I znowu cała zabawa od nowa. A po drodze tylko koszty, koszty koszty. Wydatki na jakieś usługi doradcze (często jedna wielka lipa i dojenie szmalu przez kolesi!), na opracowania i alalizy, z których wynika to, co już dawno mądrzy wiedzą. Bajzel, straty i marnotrastwo, ale Solidarność dalej jest na NIE, bo nie może być, żeby wszystko się zmieniło. Oni by chcieli dalszych przywilejów nawet na trupie zakładu, z którego żyją. NIE- bo gaz, NIE - bo Putin (a to przecież zło wcielone...), NIE- bo obcy, NIE- bo jak przyjdzie ktoś z jajami i mózgiem, to dobrze wiedzą, że pierwsze co zrobi, to POGONI W CHOLE..Ę TĘ BANDĘ ZWIĄZKOWYCH CWANIAKÓW I DARMOZJADÓW!
  Jeśli ktoś tego dalej nie rozumie, niech nie zabiera głosu.

  0 1
 • ~Prospołeczny 2020-03-29 11:40:39

  Rybnicki Rekin ma zupełna rację co do KWK Krupiński.
  To kolejny przykład jak durne jest teraz zarządzanie mieniem państowym i jakie pisowczycy mają pojęcie (albo raczej jego zupełny brak!) o dobrym gospodarowaniu mieniem.
  Czy można się jednak temu dziwić, że ta banda niedouków i wychowanych na powykrzywianym patriotyźmie, cwaniaków szukających tylko doraźnej korzyści (liczy się dla nich DZISIAJ a nie JUTRO) nie "rozumi", że te wszystkie stare zakłady musza się zmienić, jeśli mają pasować do dzisiejszego rynku i koniunktury?
  Jeżeli zagraniczny inwestor (a więc - co oczywiste - firma zdrowa i silna finansowo, co jest KLUCZOWE!) chce przejąć zakład, to robi to nie po to by go zniszczyć, ale UCZYNIĆ RENTOWNYM I WYPŁACALNYM! Bo to jest sens w ustroju kapitalistycznym.
  Ale ciemny robotnik i górnik rozumiejący jedynie gadanie księdza i Solidarności zakłądowej o "wrogach" i "obcych, złych kapitalistach odbierających wszelkie przywileje" nie rozumie, że uzdrowienie zakładu i jego nowe porządki to nie trzymanie bandy pociotków na rozmaitych (często zbędnych!) stołkach i sztuczne utrzymywanie etatów dla niezbyt pracowitych cwaniaków. A już na pewno nie trzymanie kolesi, którym wujek załatwił robotę. A znam tam takie przypadki. Jakiś piekarz, któremu wujek załatwił pracę za 3500 na rękę, i który się nie narobi na powierzchni. Jak tak co 10-ty komuś załatwi na takiej kopalni robotę, to mamy 10% zbędnych etatów. Policzcie sobie koszty dodatkowe takiej kopalni, które są i tak dodatkowym balastem, do tego głównego ciężaru, złego modelu funkcjonowania i złego zarządzania.
  Ale co to tak kogo obchodzi. Przecież to kopalnia to państwowe .
  A co państwowe, to można doić bez końca. A jak zdechnie od tego dojenia, to jeszcze się odprawę weźmie. I tak wygląda nasze górnictwo. Mało wydolne, od lat źle zarządzane, poobrastane w spółki kumpli i sitwy, i mające kupę wrzeszczących o prawach i dodatkach oraz gwarancjach zatrudnienia związkowców. Tych Solidarnościowych przede wszystkim. Ich rozumienie pojęcia "zakład zdrowy finansowo" jest takie, że "póki państwo daje i dotuje, to wszystko gra". A jak przestanie dawać, to zrobimy wrzask, strajk i pojedziemy do Warszawy walczyć o nasze prawa. I znowu będzie po staremu. Nie rozumieją w trosce o własne tyłki, przywileje i dodatki, że kopalnia powinna pozbyć się najpierw właśnie ich. Pasożytów i czekających aż się wszystko jakoś samo zrobi. Wszyscy by chcieli tylko BRAĆ, a tych co chcą DAWAĆ firmie coraz mniej.
  Taki układ musi zakończyć się upadkiem.
  Każdy zdrowo funkcjonujący zakład przemysłowy w rękach prywatnych by tę hołotę pogonił, po czym wybrał najlepszych, uczciwych i pracowitych i na nich budował swoją przyszłość. A nie na politycznych ględzeniach, obietnicach bez pokrycia i walce Solidarności z "obcymi zagrożeniemi".

  0 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 387