zamknij

Biznes

Rybnik chce wymóc na wykonawcach szybszą realizację remontów dróg

2013-01-31, Autor: 
Wygląda na to, że prezydent Rybnika wyciąga wnioski z kompromitacji, jaką dla magistratu jest przebudowa ulicy Wodzisławskiej i Żorskiej. Zamierza zmienić zasady przetargów na budowę dróg w naszym mieście. O wyborze wykonawcy ma decydować nie tylko cena, ale również deklarowany czas realizacji inwestycji.

Reklama

Jeszcze kilka miesięcy temu Adam Fudali twierdził, że prawo zamówień publicznych jest tak złe, że inwestorzy nie mają żadnych możliwości dyscyplinowania nierzetelnych wykonawców. Gdy pytaliśmy, dlaczego firma Hak Construction nie pracuje na ulicy Wodzisławskiej i Żorskiej na dwie zmiany, prezydent odpowiadał, że miasto nie może w specyfikacji przetargowej zawrzeć takiego wymogu. Wspominał, że kilka lat temu taki zapis został skutecznie zaskarżony przez jednego z wykonawców startującego w przetargu na modernizację ulicy Gliwickiej.

Bolesne doświadczenia z remontu ulicy Wodzisławskiej i Żorskiej skłoniły jednak władze Rybnika do szukania rozwiązań, które ograniczyłyby ryzyko podpisania umowy z nierzetelnym wykonawcą. – W przypadku planowanej przebudowy ulicy Prostej i Wielopolskiej chcemy, aby cena stanowiła 90% kryteriów oceny, 10% zaś proponowany przez wykonawcę czas realizacji inwestycji – mówi Adam Fudali. – Liczymy na to, że takie kryteria skłonią do startu dobre firmy, które mają wystarczającą ilość pracowników i sprzętu do szybkiej realizacji inwestycji – dodaje.

 

Inne instytucje i samorządy budujące w Polsce drogi podzielają zdanie prezydenta Rybnika o fatalnym prawie zamówień publicznych. Uważają jednak, że kluczem do sukcesu nie jest zmiana kryteriów oceny ofert, a żelazne przestrzeganie terminów wyznaczonych wykonawcom. – Umowne terminy wykonania inwestycji traktujemy bardzo serio. Zdarza się, że wykonawcy uważają, że termin zakończenia remontu, czy budowy traktują jak subtelną sugestię. Kilka firm boleśnie przekonało się, że to niewłaściwa postawa. W umowach mamy zapisane kary umowne. Przeważnie jest to 0,3 proc wartości kontraktu za każdy dzień zwłoki – mówi Ryszard Pacer - rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. - Groźba kar zazwyczaj wystarcza, by zmotywować wykonawcę. ZDW w Katowicach ma już wśród wykonawców opinię inwestora, który nie odpuszcza takich spraw – dodaje.

 

Jako przykład tego, że ZDW nie pobłaża nierzetelnym wykonawcom, przytacza sytuację jaka miała miejsce na drodze wojewódzkiej nr 924 w Czerwionce-Leszczynach. Inspektorzy nadzoru przyłapali wykonawcę na tym, że chcąc nadrobić opóźnienia w budowie, kładł asfalt w zimie. Firma prowadząca remont została ukarana – czytaj więcej. Przypomnijmy, że podobna sytuacja miała miejsce również w Rybniku, ale urzędnikom rybnickiego magistratu nie przeszkadzał fakt, że wykonawca remontu Wodzisławskiej układa nawierzchnię pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych. Czytaj: Na Wodzisławskiej tak się śpieszą, że asfaltują nawet w deszczu

 

Jak możliwe jest prowadzenie prac w godzinach wieczornych, spytaliśmy również w stołecznym magistracie. W Warszawie widok robotników pracujących przy budowie dróg na dwie zmiany to norma. W przeciwieństwie do Rybnika, warszawscy urzędnicy nie boją się zapisywać w specyfikacjach przetargowych zapewnienia ciągłości robót przez 16 godzin, a nawet 24. - Nie należy mylić umowy między inwestorem a wykonawcą i między wykonawcą a robotnikiem. Taki zapis w specyfikacji nie oznacza, że żądamy, aby pracowały te same osoby. To Wwykonawca ma pracować na 2 albo 3 zmiany, a nie robotnik. Inwestor określa czas pracy wykonawcy uwzględniając lokalizację danej budowy, a co za tym idzie jej uciążliwość dla mieszkańców i kierowców, a także zapisy decyzji środowiskowej - Bartosz Milczarczyk - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Co ważne, z doświadczeń stołecznych samorządowców wynika, że wymuszenie na wykonawcach krótszego czasu realizacji inwestycji, nie musi oznaczać zwiększenia kosztów. Wręcz przeciwnie. - Skrócenie czasu realizacji inwestycji powoduje zazwyczaj obniżenie kosztów (np. poprzez zmniejszenie kosztów wynajmu maszyn budowlanych, utrzymania zaplecza), ale również zgromadzenie w jednym czasie większej ilości robotników często bardziej się opłaca, bowiem firma szybciej wykonuje roboty i szybciej dostaje zapłatę, a inwestor może pochwalić się sprawnością działania – twierdzi Bartosz Milczarczyk.

 

Do sprawy realizacji inwestycji drogowych w Rybniku będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
  • ~ 2013-01-31
    08:32:53

    0 0

    jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaasne!!!!!!!!!!!!!! Uwierzę jak zobaczę

  • ~jojo 2013-01-31
    08:36:52

    0 0

    To na wodzisławskiej i żorskiej nie było terminu zakończenia?Co za bzdury.A jakie kary poniesie HAK za nie dotrzymanie terminu i czy kolejne firmy za opóznienia poniosą takie same kary na innych drogach?

  • ~marcin_o 2013-01-31
    08:52:34

    0 0

    bardzo dobrze, że cena nie będzie jedynym kryterium. Termin jak najbardziej (chociaż mógłby już być narzucony krótki termin w przetargu) i dodałbym jeszcze kryterium gwarancji, to wykonawca by sam dbał o jakość wykonania robót - oczywiście zatrzymanie gwarancyjne albo gwarancja bankowa bo inaczej to nie działa. A kary umowne to chyba też można zwiększyć do 0,5% dla małych kontraktów. Jeśli wymaga się od Wykonawcy pracy w wydłużonych godzinach to będzie on też tego wymagał od pracowników - niestety tu bezprawie jest chyba w każdej firmie.

  • ~anty_malkontent 2013-01-31
    09:11:46

    0 0

    Przecież w umowie z Hakiem też były kary umowne za przekroczenie terminu budowy i co? I guano !!! Bo ta banda z budynku przy ul. Chrobrego przesunęła termin odbioru tak żeby nikt nie musiał płacić kar. Taka budowa powinna być zakończona w ciągu jednego sezonu budowlanego tylko, że ktoś musiałby tam pracować, a nie że przez większość czasu na budowie było pusto, a Pani rzecznik wciskała ludziom ciemnotę twierdząc, że to element procesu technologicznego polegającego na układaniu się kruszywa !!!!!!!!!!!!!!

  • ~Lajkonik 2013-01-31
    09:23:02

    0 0

    Moim zdaniem firma Hal/Dromet powinna ponieść konsekwencje w związku z niedotrzymaniem terminu wykonania inwestycji. Niestety są podwykonawcy, lub firmy wykonujące równolegle prace na remontowanych odcinkach, które z powodu opóźnień firmy remontującej ul. Żorską ii Wodzisławską nie są w stanie zakończyć w 100% swoich inwestycji i ciekawe, czy te firmy tez będą płacić kary?? Coś mi się wydaje, że te małe firmy zapłacą a Hak i Dromet dalej będą grać na nosie naszemu Urzędowi Miasta.

  • ~qwerty 2013-01-31
    09:47:31

    0 0

    Wiadomo o tym od dawna. To nieudolne samorzady zatrudniajace miernoty nei potrafia odpowiedni skonstruowac przetargu tak, zeby z jednej strony byl zgodny z ustawa a z drugiej dawal gwarancje odpowiedniego wykonania robot. Teraz Fudali po prostu potwierdza to, co pisalem od dawna. Bardzo latwo bylo tworzyc PR, ze ustawa do bani. A nagle okazuje sie, ze jednak nie do bani?

  • ~werkk 2013-01-31
    10:33:09

    0 0

    Wystarczy spisać dobra umowę i ją egzekwować. Odnoszę wrażenie że to jest tylko chwyt medialny, pt. teraz będzie lepiej bo zmieniono zasady, no cóż pożyjemy zobaczymy.

  • ~zxr9 2013-01-31
    10:42:12

    0 0

    Że tak zapytam... na zdjęciu Wodzisławska czy jakiś trzeci świat?

  • ~Arteks 2013-01-31
    10:52:02

    0 0

    Czyli jednak można coś zrobić? Bo do tej pory urzędasy zasłaniały się tylko złą ustawą o przetargach i pechem związanym z trafieniem na niesolidnego wykonawcę. Okazuje się że jednak pewne mechanizmy istnieją. Świetnie że redakcja podała przykład z Warszawy i tamtejszego urzędu.

  • ~Lider 2013-01-31
    11:52:05

    0 0

    nowy przetarg w rybniku
    Usługa organizacji udziału przedstawicieli Miasta Rybnika w wyjazdach biznesowych / misjach gospodarczych w ramach międzynarodowych targów w Abu Dhabi i Barcelonie

  • [email protected] 2013-01-31
    14:05:13

    0 0

    Obudzili się poniewczasie ...... a nadzorek miał być a nie było już przy innych drogach w miescie , ile to już lat tak się drogi robi - bez konsekwencji działania . Nikt niczego się nie nauczył ....... uwierzę jak zobaczę .......

  • ~Fiodore 2013-01-31
    16:01:15

    0 0

    Taaa, i co z tego, skoro w trakcie wykonywania robót albo zaraz po zakończeniu taka firma niespodziewanie staje się bankrutem i upada, a właściciele od razu zakładają nową firmę?

  • ~elmacio 2013-01-31
    22:37:43

    0 0

    Zasłanianie się przez władze naszego, czy jakiegokolwiek innego miasta, złą konstrukcją ustawy o zamówieniach publicznych, a przez to koniecznością wybierania w przetargu inwestora wyłącznie na podstawie kryterium cenowego jest chyba największym kłamstwem jakie można wymyślić. Ustawa nikomu nie zabrania ustanowienia większego priorytetu innym aspektom zamówienia niż cenie ! A w przypadku takiej inwestycji jak budowa drogi, wydaje się logicznym, że ważnym aspektem, poza cenowym, będzie czas wykonania robót, ich jakość czy późniejszy okres gwarancyjny. Mówienie ludziom, że prawo jest złe a my jesteśmy tacy dobrzy, tylko rzuca nam się kłody pod nogi, jest wierutnym kłamstwem i ogłupianiem społeczeństwa.

  • ~mprzywoski1983 2013-01-31
    22:47:33

    0 0

    Czyżby zbliżały się wybory? :) "Łubu dubu, łubu dubu. Niech nam żyje prezes naszego klubu...Niech żyje nam" :) ...... A żeby nie robić kompletnego offtopa. Nagle znalazło się wyjście z sytuacji? Przykład Katowic czy Warszawy pokazał to co mieszkańcy wiedzieli od dawna. Obecna sytuacja to nie tylko wina złych zasad przetargów publicznych, ale również ignorancji i braku chęci prezia i jego świty.
    I dołączam się do pytania. Kiedy firmy remontujące żorską/wodzisławską oddadzą wynagrodzenie wraz z karnymi odsetkami za tą popylinę, którą urządziły mieszkańcom?? Jak nie mają z czego płacić to niech odzyskają łapówki, które wypychają kieszenie wiadomo kogo za które dostali te kontrakty :)

  • ~ 2013-01-31
    23:32:42

    0 0

    Jestem załamany, tym Waszym optymizmem. Nie macie pojęcia o czym piszecie. Przy kryterium najniższej ceny, firmy wyceniają roboty po szalonych kwotach, by tylko wygrać. Potem się okazuje, że asfalt, beton zdrożały i nie da się tego zrobić. HAK wycenił nisko, na skutek czego nie płacił podwykonawcom, nikt nie chciał dla niego pracować i efekty wszyscy widzą. Wszyscy chcieli by było tanio i mamy tego skutki. Teraz ma być "TANIO I SZYBKO" a to na pewno poprawi sytuację. Zastanówcie się co piszecie. Kary umowne za niedotrzymanie terminu można brać pod uwagę tylko przy idealnych warunkach tzn idealny projekt, który całkowicie odpowiada temu co jest w terenie (nie spotkałem się z takim), brak koniecznych do wprowadzenia zmian, idealna pogoda bez deszczu, brak niewybuchów, znalezisk archeologicznych, protestów mieszkańców, klęsk żywiołowych itd. Wystąpienie czegokolwiek z powyższych powoduje, że wykonawca ma prawo przesunąć termin. To chyba jasno tłumaczy dlaczego z tymi karami nie jest tak prosto. Wyobraźcie sobie sytuację, że wygra firma droższa ale szybsza. Potem przedłuża termin i wychodzi na to samo.

  • ~ 2013-01-31
    23:42:26

    0 0

    Arteks nie wiem dlaczego mówisz o Warszawie. Lepszy przykład to Wodzisław i remont DK78 z pracą w niedziele święta i noce. Można, ale trzeba się liczyć z kosztami. W Polsce nadgodziny to 50% a nocki i niedziele 100%. Także cena przy takich obostrzeniach rośnie znacząco, uwierz mi. We wspomnianym przetargu termin realizacji był szalony a wymagania jeszcze większe (praca 24h, niedziele itd). Z tego co pamiętam wystartowała jedna firma a cenę pewnie też sobie odpowiednio policzyli. Jak jesteście tacy mądrzy napiszcie jak "urzędasy" mają wybierać firmy, tak by jakość była super, było tanio, termin krótki i nikt nikogo nie posądził o przyjmowanie łapówek. A tak naprawdę: termin, jakość, cena - wybierajcie z czego rezygnujecie,

  • ~Teddy 2013-02-01
    09:09:43

    0 0

    A cóz to za nagła zmiana?? pan Prezydent połączył się w końcu z rozumem???? Ale pomimo tego dodatkowe kryterium tez jest niedozeczne bo wiadomo, że niska cena i szybka realizacvja (czytaj pospiech) moga skutkowac niską jakością wykonania. Podpowie Panu prezydentowei SENSOWNE KRYTERIUM - R E N O M A, DOŚWIADCZENIE w tych inwestycjach wykonawcy, park maszynowy i zasoby ludzkie to jest GWARANCJA dobrze wykonanej roboty a nie cena i szybkość !!!

  • ~ 2013-02-01
    09:21:33

    0 0

    czytając wypowiedzi fudalego widać na dłoni jego bezczelność, niekompetencję i ignorancję mieszkańców miasta. niekompetentne urzędasy które nie potrafią napisać porządnego SIWZu i dowiadują się o pewnych rozwiązaniach od innych (tych z warszafki) powini natychmiast zostać zwolnieni dyscyplinarnie wraz z prezydentem jako odpowiedzielnym za nadzór podległego personelu.

  • ~Adaśko 2013-02-01
    12:37:28

    0 0

    Panie Fudali z jednym się z panem zgadzam,dobrą firme ,która wykona rzetelnie i wterminie drogi,ale takich firm chyba nie ma w Rybniku.Przykład.Chwałowicka niech się pan tam przejedzie,tyle pieniędzy i czasu z marnowanego.Jak to był remont gruntowny to ja już nic nie rozumie?Chodzi o zapadające się studzienki!Tak nie moż byc!To tylko jeden przykład,jest ich dziesiątki!Więc niech pan nie mówi bzdur.

  • ~martin75fm 2013-02-02
    01:08:56

    0 0

    "W przypadku planowanej przebudowy ulicy Prostej i Wielopolskiej chcemy, aby cena stanowiła 90% kryteriów oceny, 10% zaś proponowany przez wykonawcę czas realizacji inwestycji" Panie Prezydencie może by tak trochę pomyśleć i specyfikację przetargową rozpisać z kryteriami cena 60%, termin realizacji 10%, referencje 10%, okres gwarancji 20% co moim zdaniem rozwiązuje problem tanich nieuczciwych wykonawców. Co z tego że ktoś tanio wykona remont jak nie ma wydłużonej gwarancji czyli podbudowa z gliny zrobiona, gwarancja minimalna - przecież nawet na auto można przedłużyć gwarancję za kilka PLN, referencje to pojęcie fikcyjne w przetargach ale jak ktoś składa CV to są mile widziane jak nie obowiązkowe ;) termin realizacji niech nie wykracza po za te 10% bo i tak przy robotach ziemnych w tym miasteczku coś ciekawego się wykopie i będzie przedłużenie tej daty bo poprzedniego wykonawcy nikt nie zweryfikował. Więc proponuję drobną zmianę termin 5% a aktualizacja map i uzbrojenia terenu w terminie do 60dni po zakończeniu robót 5% - płatność tylko i wyłącznie po pozytywnej weryfikacji geodezyjnej i zaktualizowaniu map. No ale wtedy będzie problem komu coś dać w prezencie skoro tyle wymogów się stawia wykonawcy ;)

  • ~adamb 2013-02-02
    02:46:30

    0 0

    Cytuję :"Podpowie Panu prezydentowei SENSOWNE KRYTERIUM - R E N O M A, DOŚWIADCZENIE w tych inwestycjach wykonawcy, park maszynowy i zasoby ludzkie to jest GWARANCJA dobrze wykonanej roboty a nie cena i szybkość !" - Teddy podpowiedz jeszcze jak to zawrzeć w kryteriach wyboru oferty ofc nie naruszając prawa ?

  • ~Robin Tell 2013-02-02
    08:27:58

    0 0

    Ale was Adaś podszedł. Te i inne mechanizmy, o których gada istnieją od dawna. Ale z nieznanych mi powodów nigdy ich nie stosował. Poza tym w Rybniku każda inwestycja ma poślizg w oddaniu. Czy kanalizacja była oddana w terminie? Jedyna rada to wymiana szpicy przy Chrobrego 2.

  • ~lewy_gwint 2013-02-02
    10:47:51

    0 0

    Martin twój pomysł jest naprawę idotyczny tj. "cena 60%, termin realizacji 10%, referencje 10%, okres gwarancji 20%" i widać że nigdy nie brałeś udziału w przetargach (oczywiście ze strony inwestora).
    W tej chwili cena 100% jest jedynym słusznym kryterium.
    CO do Twoich proponowanych kryteriów
    termin realizacji - opisał ktoś już wcześniej - pewnie dokumentacja będzie spieprzona i zamiast nośnego gruntu okaże się że tam jest wysypisko, albo szkody górnicze występują itp które znacznie wpływają na przedmiar robót
    gwarancja, jak kiedyś były takie przetargi my dawaliśmy gwarancję 100 lat, a póżniej można było spółkę z o.o. zlikwidować - proste. W późniejszym czasie takie kryteruim zostało ograniczone bodajrze do 8 lat. Ale na co ty chcesz dostać gwarancję na remont drogi której przyjmuje się okres żywotności 10-15lat??. Poza tym zobacz jak wyglądają drogi na szkodach górniczych, i co najważniejsze tam gdzie sią wykonywane awarie i przebudowy sieci infrastruktury.
    referencję - obecnie jeden wykonawca może korzystać z referencji innych , więc do przetagru kompletnie to nie wnosi.
    Kryteria podane przez Ciebie nic specjalnego nie wnoszą, wałkowane to było już z początku ustawy o zamówieniach publiczych , po tym jak Państwo pozbyło się większości przedsiębiorstw. Takie czasy

  • ~ 2013-02-02
    11:57:04

    0 0

    Panie fudali. Skończ kłamać, oszukiwać i udawać jaki to z ciebie jest "dobry prezydent". Hipokryto jeden, kłamiesz że ustawa o zamówieniach publicznych jest zła, liczy sie tylko cena i nie można narzucać Wykonawcy terminówi pracy na dwie zmiany. Tymczasem na prace remontowe urzędu miasta wpisałeś taką uwagę:
    UWAGA!
    Z uwagi na konieczność wykonywania robót w funkcjonującym obiekcie, wszystkie prace należy wykonywać pod ścisłym nadzorem inwestorskim. Wykonanie prac musi się odbywać w taki sposób aby zminimalizować uciążliwość i zakłócenia pracy Urzędu Miasta. W związku z tym należy zakładać prace w soboty, niedziele oraz w późnych godzinach popołudniowych.
    http://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=112&Id=16573
    To tu sie dało wpisać odpowiednie kryteria i przetarg rozstrzygnięto a na remoncie dróg sie nieda? Hipokryto jeden i niedouku!!!!Wypierd...aj z Rybnika

  • ~Fiodore 2013-02-02
    14:03:58

    0 0

    To proste, wystarczy odrzucić najtańszą i najdroższą ofertę, a samego wykonawcę kontrolować 24g/dobę i zwracać uwagę na każde zaniedbania bądź odchylenia od projektu zgodnie z zasadą płacę=wymagam.

  • ~lewy_gwint 2013-02-02
    16:20:21

    0 0

    andy, to nie jest żaden warunek tylko wskazówka aby wykonawca zwiększył sobie narzuty na robociznę i tyle. Nikt za półdarmo nie przyjdzie Ci do pracy w nocy w soboty, niedziele i święta. Warunki masz w rodziale IV. Nie jest to też kryteruim podlegającym ocenie, bo cena jest 100%.

  • ~Adaśko 2013-02-07
    23:23:52

    0 0

    Już za pózno.Dalej kręcą.Jak im się pali pod nogami to próbują co kolwiek zrobic.Kpina.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5311