zamknij

Wiadomości

Rybnik: 5 lat temu Oliwer Palarz pozwał państwo za smog. Wyroku nadal nie ma!

2020-10-16, Autor: 

Pięć lat! Właśnie tyle trwa sądowa batalia Oliwera Palarza o czyste powietrze. Rybniczanin pozwał Państwo Polskie w sprawie naruszenia jego dóbr osobistych i nadal nie może doczekać się rozstrzygnięcia.

Reklama

Przypomnijmy, że Oliwer Palarz jest jednym z założycieli Rybnickiego Alarmu Smogowego. W październiku 2015 roku pozwał Skarb Państwa. Była to jedna z pierwszych takich spraw w Polsce. W połowie 2018 roku Sąd Rejonowy w Rybniku oddalił jego pozew, uzasadniając, że choć powietrze w mieście rzeczywiście jest zanieczyszczone, to nie można uznać tego faktu za naruszenie dóbr osobistych. Oliwer Palarz natychmiast odwołał się od tego wyroku do Sądu Okręgowego w Gliwicach, a do jego postępowania dołączył Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. W 2019 roku Sąd Okręgowy wysłał w sprawie postępowania Palarza zapytanie do Sądu Najwyższego, który ma rozstrzygnąć, czy prawo do życia w czystym środowisku jest dobrem osobistym.

– Zdecydowałem się na walkę przed sądem, ponieważ chciałem przekazać władzom państwowym sygnał, że nie zamierzam biernie znosić ich dalszej bezczynności w zakresie poprawy jakości powietrza. Składając pozew miałem świadomość, że to będzie długi proces, jednak pięć lat w tak ważnej sprawie, która dotyczy niemal każdego mieszkańca Polski to stanowczo za długo. Dyskomfort psychiczny i poważne obawy o zdrowie związane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwory oraz obniżony komfort życia poprzez ingerencję w swobodę przemieszczania się, to w okresie grzewczym polska, a na pewno śląska codzienność – mówi Oliwer Palarz.

Pytanie prawne, na które ma teraz odpowiedzieć Sąd Najwyższy dotyczy tego, czy prawo do życia w czystym środowisku może być dobrem osobistym człowieka. Jeśli Sąd Najwyższy stwierdzi, że nie, to sprawa wróci do Sądu Okręgowego w Gliwicach, przed którym Oliwer Palarz wraz z mecenasem Miłoszem Jakubowskim z Fundacji Frank Bold udowodnili już, że doszło do naruszenia takich dóbr osobistych jak poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego, mieszkania, swobody przemieszczania się. Droga do ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy jeszcze daleka, ale przedstawiciel Rybnickiego Alarmu Smogowego nie zamierza składać broni i nie wyklucza ostatecznego rozstrzygnięcia w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

- Nie ukrywam, że w trakcie dalszego postępowania sądowego wykorzystam opublikowane przed kilkoma dniami zatrważające wyniki badań belgijskiego profesora Tima Nawrota, który udowodnił, że obecność rakotwórczego „czarnego węgla” w moczu rybnickich dzieci jest o prawie 450% większa niż w przypadku dzieci ze Strasburga. Jest to niezaprzeczalny dowód fatalnej jakość powietrza w Rybniku – dodaje Oliwer Palarz.

Oceń publikację: + 1 + 39 - 1 - 53

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
  • ~Longina b 2020-10-16
    09:57:41

    33 17

    Wolne Sądy stały się faktem.

  • ~ 2020-10-16
    10:31:35

    77 30

    Badania prowadzi się latami, w różnych częściach kraju, Europy , prof Nawrot zrobił to w pół roku , chodziło o to aby wynik był taki a nie inny. Jak kiedyś pisałem, zbadajmy dzieci z nad Bałtyku i te mieszkające w Alpach, na obecność rtęci. Wynik będzie jednogłośny .
    W tym mieście jest kilka osób które nie mają pomysłu na siebie, wiec bardzo mocno szczekają, i za wszelka cenę chcą się wywindować na plecach innych. Gazety, radio, telewizja, co teraz ....

  • ~ 2020-10-16
    10:38:20

    38 69

    Rybnicki Alarm Smogowy to organizacja która zrobiła dużo dobrego w ogólnej walce ze smogiem. Przez wszystkich ludzi którym nie jest obce zdrowie i walka o swoje prawa będzie wam to zapamiętane na plus. Warto było upominać się o swoje prawa i nagłaśniać problem bezkarnego trucia. Super, że w imieniu mieszkańców powstała grupa która powiedziała nie.

  • ~Cieśla 2020-10-16
    10:58:59

    32 25

    goliacie, zgadzam się, zbadajmy. Ale dopóki nikt tego nie zbadał, to jak możesz zakładać jaki byłby wynik takich badań? Poza tym nawet jeśli ktoś neguje szkodliwość smogu pomimo, że wykonano wiele badań na ten temat, to chyba nikt nie będzie negował tego, że zimowe spacery w smrodzie nie są niczym przyjemnym, że otwarciu w zimie okna towarzyszą zapachy jak po otwarciu drzwiczek paleniska w kotle. No po prostu capi i coś z tym trzeba robić.

  • ~Arteks 2020-10-16
    11:20:59

    38 40

    @goliat - badania, badaniami. Ale tu chodzi też o węch, o możliwość swobodnego wyjścia wieczorem czy wietrzenia mieszkań. Smród jest po prostu nieznośny i nie wierzę, że tobie to nie przeszkadza.

  • ~ 2020-10-16
    11:31:03

    32 39

    Panie Goliacie, czy z tego, że rtęć też jest szkodliwa wynika że szkodliwym smogiem nie należy się przejmować ?

    Zaangażowanym osobom walczącym o czyste powietrze w Polsce dziękuję w imieniu swoim i moich dzieci.

  • ~Franciszka Tania 2020-10-17
    18:42:59

    5 0

    smog smogiem. Ja obywatel pytam się co z luznym kałem co został oddany na moim podwórku.Czy nie możesz tego osobniku robić w ubikacji.Zaraski latają po całej ulicy.Tak jest co piątek,sobota niedziela.Tego nie da się sprzatnąć.Dobrze że jest deszcz resztę ptaki zjedzą.Tak jest notorycznie.Jak ma wyglądać w centrum nasze miasto?????????fuj. idz się umyć inteligencie .dobre trunki kto pije tylko ten kto ma pieniądze..Kobiety opamiętajcie się was najgłośniej słychać.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5296