zamknij

Wiadomości

Rybniczanie z wizytą u papieża Franciszka

2019-09-29, Autor: bf, źródło: DAR

- To chyba jeden z najwspanialszych prezentów na 50-lecie naszego duszpasterstwa – czytamy na stronie internetowej DAR-u. Rybniczanie w połowie września pojechali do Rzymu i Watykanu, gdzie spotkali się z papieżem Franciszkiem. Czytajcie relację Weroniki Kozaczko.

Reklama

Rybnicki akcent w Watykanie. W połowie września na placu św. Piotra znaleźli się pielgrzymi z Rybnika. Zachęcamy Was do przeczytania relacji z tej przygody autorstwa Weroniki Kozaczko:

W poniedziałek 16 września 2019 r., kiedy większość DAR-owiczów cieszyła się spokojnym popołudniem, 9-tka młodych rozpoczęła Mszą Św. swoją pielgrzymkę do Rzymu. Celem tej pielgrzymki było jedno spotkanie. Miało się one odbyć w Watykanie na placu św. Piotra. Osoba, z którą mieli się spotkać, ma w zwyczaju ukazywać się ubrana cała na biało. Aby się tam dostać, po Mszy Św. owa 9-tka wsiadała do busa i pojechała do...Burger Heaven. W końcu przed długą podróżą należy zjeść coś dobrego! Potem już wyruszyliśmy w drogę.

Do Rzymu dotarliśmy około południa we wtorek i po chwili odpoczynku udaliśmy się na plac św. Piotra, by odebrać wejściówki na audiencję do papieża oraz by zwiedzić Bazylikę św. Piotra. Każdy z pielgrzymów zadzierał głowę w górę, by obejrzeć jak najwięcej mozaik, ornamentów i zdobień. Tego dnia zobaczyliśmy również Zamek Świętego Anioła ─ miejsce, które w okresie średniowiecza i renesansu służyło papieżom jako więzienie i twierdza. Wieczorem cała grupa zasiadła do wspólnej włoskiej kolacji (wyjazd nie mógł się odbyć przecież bez skosztowania włoskiej pizzy!). W środę DAR-owicze wstali wcześnie rano, tak aby przygotować się na audiencję: dwóch z nas założyło sutanny, czworo ─ koszulki z logiem DAR-u, a troje ─ harcerskie, wodniackie mundury. W audiencji uczestniczyło również młode małżeństwo, które do papieża Franciszka udało się ubrane w stroje ślubne.

Podczas audiencji udało się nam usiąść jak najbliżej trasy przejazdu papieża i zobaczyć go z bliska. Młodej parze udało się z nim nawet porozmawiać! Papież pobłogosławił DAR-owiczów, a więc i również cały DAR. To chyba jeden z najwspanialszych prezentów na 50-lecie naszego duszpasterstwa. Po wspólnej modlitwie z papieżem rozpoczęliśmy zwiedzanie Rzymu, mając za przewodnika księdza Krzysztofa. Odwiedziliśmy m.in. Piazza Navona i kościół św. Agnieszki, Panteon i grób Rafaela Santi, Pomnik Wiktora Emanuela II (nazywany również Pomnikiem Ojczyzny), Kapitol i Bazylikę Matki Bożej Ołtarza Niebiańskiego, Forum Romanum, Koloseum, Bazylikę św. Jana na Lateranie i Święte Schody. Oczywiście czasu nie starczyło na to, by dokładnie zwiedzić Rzym, więc na pewno będziemy musieli jeszcze tam wrócić. Wieczór zakończyliśmy Mszą Św. i włoską kolacją (tak, znów jedliśmy pizzę).

W czwartek rano po Mszy Św. przy grobie św. Jana Pawła II spakowaliśmy się i ruszyliśmy do Orivieto, by zwiedzić katedrę Duomo ─ miejsce cudu eucharystycznego, który dał początek świętu Bożego Ciała. Po modlitwie w katedrze oraz obiedzie wyruszyliśmy w drogę do Rybnika. Na plac przy DAR-ze dotarliśmy około 5. 30 w piątek, kończąc tym samym naszą pielgrzymkę. Całej ekipie dziękuję! Dobrze było z Wami spędzić ten czas!

W składzie grupy znaleźli się: ks. Wojciech Iwanecki, ks. Krzysztof Nowrot, Marta Mańka-Dziąbkowska, Michał Dziąbkowski, Kamil Sidmiok, Miłosz Nosiadek, Bartosz Gliwa, Jan Gliwa, Weronika Kozaczko oraz Kasia i Witek Walaszek.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 42 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~akukuruku 2019-09-29 13:27:02

  Pewien mężczyzna poszedł, jak co miesiąc, do fryzjera. Zaczęli rozmawiać o różnych sprawach. Ni z tego ni z owego, wywiązała się rozmowa oBogu. Fryzjer powiedział: Wie Pan, ja nie wierzę, że Bóg istnieje. Dlaczego Pan tak uważa??? – zapytał klient. Cóż, to bardzo proste. Wystarczy tylko wyjść na ulicę, żeby się przekonać, że Bóg nie istnieje. Gdyby Bóg istniał, myśli Pan, że istniałoby tyle osób chorych? Istniałyby opuszczone dzieci? Gdyby istniał Bóg, nie byłoby bólu, cierpienia… Po prostu nie mogę sobie wyobrazić Boga, który na to wszystko pozwala. Klient pomyślał chwilę, chciał coś powiedzieć, ale zrezygnował. Nie chciał wywoływać niepotrzebnej dyskusji. Gdy fryzjer skończył, klient zapłacił i wyszedł. I w tym momencie zobaczył na ulicy człowieka, z długą, zaniedbaną brodą i włosami. Wyglądało na to, że już od dłuższego czasu jego włosy i broda nie widziały fryzjera. Był zaniedbany i brudny. Wtedy klient wrócił i powiedział: Wie Pan co? Fryzjerzy nie istnieją! Bardzo śmieszne! Jak to nie istnieją??? – zapytał fryzjer – Ja jestem jednym z nich! Nie! – odparł klient – Fryzjerzy nie istnieją, bo gdyby istnieli, nie byłoby ludzi z długimi włosami i brodą, jak ten człowiek na ulicy. A, nie, fryzjerzy istnieją, to tylko ludzie nas nie poszukują, z własnej woli. No właśnie! – powiedział klient – Dokładnie tak. Bóg istnieje, to tylko ludzie go nie szukają, i robią to z własnej woli, dlatego jest tyle cierpienia i bólu na świecie. „Gdyby Bóg istniał...” - My ludzie, mamy to do siebie, że zawsze szukamy przyczyny naszego cierpienia i problemów, we wszystkim wokół, tylko nie w sobie samych. Łatwo nam jest zarzucić komuś błędy, i oskarżyć o swoją sytuację życiową, a dużo trudniej przyznać się do własnej winy. Bóg dał nam wolną wolę i to od nas zależy, co z tym zrobimy. Czy poddamy się złu i ziemskim przywiązaniom, czy będziemy wybierając dobro. To jak wygląda nasze życie to jest kwestia naszych wyborów. Podobnie jak ten mężczyzna spotkany na ulicy, z długą brodą i włosami, który przez swoje zaniedbanie i lenistwo nie odwiedza fryzjera, tak i my, często nie szukamy Boga, choć On cały czas na nas czeka. Bóg nigdy, przenigdy nie chce nas karać, On pragnie zaglądać w głąb naszego serca i czynić nas szczęśliwymi. Życie z Bogiem to życie pełne łask i radości. Jednak, aby doświadczyć Jego miłości, musimy sami zrobić pierwszy krok.

  85 53
 • ~polk 2019-09-29 14:34:41

  Kazik wybacz, ale na głupie bajki się nie nabiorę.
  Skoro to takie proste, to dlaczego wśród gorliwych katolików jest tyle chorych, cierpiących i biednych?
  Dlaczego ich "pasterze", głoszący post i pokutę opływają w luksusy?
  Serio pytam i nie wyjeżdżaj z hasłami o lewakach itp.

  51 48
 • ~akukuruku 2019-09-29 14:44:36

  @polk-A czy ktos Cie do czegos zmusza???
  Ja nie jestem od tlumaczenia,kazdy ma swoj rozum i swoje zycie za ktore predzej czy pozniej bedzie musial zdac relacje.
  Pozdrawiam.

  49 40
 • ~Bartek Malina 2019-09-29 15:49:32

  kazio ty rozumu nie masz ja mam ty piszesz pierdoly a i tak bog każdego z nas oceni on widzi jak ja zmuszony a ty zadowolony ze ty dajesz do rydzyka 216 mln zl jaroslawowi na ochrone brozce na nagrody itd. ale ta pierdola która napisalies jest dluga 23 linijki

  36 34
 • ~Bartek Malina 2019-09-29 15:50:51

  ale jaja kazio czym predziej będę musial zdawać relacje z zycia kon by się usmial

  20 31
 • ~Bartek Malina 2019-09-29 15:53:35

  a co ostatnio papież Franciszek mowil na madaskarze? ważne rzeczy strzec się boga nie mieć cudzych bogów oraz o modlitwie wierni byli zachwyceni i to była modlitwa widziałem fragmenty w tv tej pielgrzymki ! na własne oczy

  6 30
 • ~akukuruku 2019-09-29 16:39:13

  Panie Maliniak-Nikt nie każe Panu czytać,notabene u mnie jest 50linijek.
  Dziekuje za wsPOmożenie fundacji Lux Veritatis tyloma milionami,Bóg Ci zapłać!

  25 23
 • ~Bartek Malina 2019-09-29 16:46:19

  kazio to mam propozyjce napisz redakcji żeby dzisiaj przez 3 dni otrzegala przed silnym wiatrem

  7 22
 • ~Bartek Malina 2019-09-29 16:46:55

  bo te prognozy się sprawdzaja

  10 19
 • ~Bartek Malina 2019-09-29 16:47:54

  kazio nikt ci nie kaze tych gupot tez PISać

  11 25
 • ~akukuruku 2019-09-29 16:49:36

  Panie Maliniak widać jak na dloni że ma Pan płacone od ilości POstow a nie jakości.Pozdrawiam

  25 19
 • ~ 2019-09-29 17:09:26

  tylko nie mów nikomu...

  20 13
 • ~akukuruku 2019-09-29 17:16:11

  Tylko się nie przyznawaj że jesteś z PO!

  "Wieloletni radny m.in. peełłoo i pracownik samorządowy ze stolicy został oskarżony o wykorzystanie seksualne aż 14 dziewczynek poniżej 15 rokużycia Zdaniem prokuratury na warszawskiej Ochocie 47-letni Marek L. dopuścił się w sumie 19 czynów seksualnych na nieletnich, w tym jednego przy użyciu przemocy. – Można mówić o gwałcie – przyznaje Dariusz Ślepokura, rzecznik stołecznej prokuratury.

  W poznańskim Sądzie Okręgowym zakończył się proces apelacyjny w sprawie 27-letniego Rafał P., byłego działacza PO z Gniezna. Mężczyźnie obniżonowyrok za pedofilię na 2,5 roku więzienia. To jednak jeszcze nie koniec. Na wokandę trafi niebawem sprawa dotycząca drugiego z pokrzywdzonych przez P. chłopców .Polscy funkcjonariusze we współpracy z rumuńską policją i Europolem dokonali w Bukareszcie zatrzymania 37-letniego Polaka podejrzanego oprzestępstwa pedofilskie. Niesławnym „królem pedofilów” okazał się być Tomasz K. - brat byłego wiceministra spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska,"

  24 30
 • ~Lahcim 2019-09-29 17:29:02

  Kaziczku, niby w Boga wierzycie w PISie a wycieracie sobie nim gęby.

  31 28
 • ~bikerek 2019-09-29 18:34:05

  Jerzy Hardie-Douglas lekarz, były burmistrz (2006-2018), kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu podzielił się swoimi poglądami, które najwyraźniej znalazły uznanie wśród obecnych na konwencji KO:
  -"Jestem zwolennikiem małżeństw homoseksualnych. Uważam, że nie tylko się powinno legalizować takie związki, ale i pozwolić parom homoseksualnym na adopcję dzieci. Jestem zwolennikiem ograniczonej eutanazji"
  Ciekawe co na to nasi kandydaci z KO.

  27 10
 • ~Jan R. 2019-09-29 19:32:11

  Akukuruku, standardowa historyjka z kursów alfa.

  14 25
 • ~nocek 2019-09-29 22:32:22

  Powiedzcie mi, o mędrcy rybnickiego portalu, gdzie jest polityka w powyzszym tekście? I czy uważacie, że tych na stołkach w Sejmie RP obchodzą Wasze starania o pogłębianie podziału wśród. Polaków? O ile wiem to tylko Kaczynski, Tusk i Wałęsa gryzą się między sobą a reszta polityków żyje w zgodzie w kuluarach...

  9 4
 • ~Zoltan666 2019-09-30 01:54:00

  "My ludzie, mamy to do siebie, że zawsze szukamy przyczyny naszego cierpienia i problemów, we wszystkim wokół, tylko nie w sobie samych." Bzdery piszesz i robisz k#@&ę z logiki. Jaka jest przyczyna cierpienia dzieci czy niemowląt? jeśli ten wasz Bóg istnieje to ja nie jestem pod wrażeniem jego "dzieła", to niechluj i partacz.

  8 19
 • ~truman20 2019-09-30 05:14:51

  ~Zoltan666 - bo istnieje jeszcze ta druga strona, którą zapewne bardzo dobrze znasz, i która cieszy się z tego, że ludzie cierpią.

  18 3
 • ~goliat 2019-09-30 08:43:23

  Katolika fajnie się opluwa , bo nie odda. Powiedz muzułmaninowi , ze Allaha nie ma, to za 5 min będą twoja głowa grali w piłkę .

  18 4
 • ~Zoltan666 2019-09-30 12:47:46

  Bóg kocha jednakowo wszystkich ludzi? Jest sprawiedliwy i nieskończenie dobry, chciałby dobrze ale niestety nie może dać wszystkim równych szans bo na drodze staje mu Szatan który jest łobuzem i lubi robić ludziom psikusy? Bóg z Szatanem siedza i grają w karty, kości albo Quake II. " No, mamy dzisiaj... czekaj czekaj niech policzę... kilkaset białaczek, rozszczepień kręgosłupa, zespołów Downa, dziecięcego porażenia mózgowego do rozdzielenia, no dawaj, gramy..." tak się to odbywa? :D

  3 9
 • ~Bartek Malina 2019-10-04 13:05:14

  a Kuchciński 14 latkę zgwałcił kazio w kamienicy Banasia to żyją gangstrzerzy a Terlecki pieprzy o najlepszej służbie zdrowia morawiecki otwiera kopalnię i zawsze należy pamiętać że mogą być trzęsienia ziemi opadnięcie terenu pękanie domów lekkie zanieczyszczenie itd. kazio no czasem to umiesz myśleć jak z tym asfaltem co kładli na mikołowskiej ale większość to twoje głupie myślenie,głupi rozum bóg cię i tak w sądzie ostatecznym osądzi! w piekle możesz wylądować chyba że będziesz czytał ze zrozumieniem moje komentarze to też dotyczy się bikerka i rybnikusa duch śięty kazio jest 100 mądrzejszy od ciebie i 10 od nas

  1 2
 • ~Bartek Malina 2019-10-04 13:07:07

  kazio ja też se mogę powiedzieć że kogoś zgwałciłeś kolejne głupoty bez dowodu ja bym chciał to widziedz na własne oczy ten gwałt i wtedy można wsazać sprawcę

  1 2
 • ~Bartek Malina 2019-10-04 13:09:55

  ja też jestem za związkami homoseksualnym bo to wolny kraj! jak przeciw komuniści i sbecy to są czyli to co niedawno pawłowiczka godała że kilka kartek papieru waży jak cegła chyba z 15 kg

  1 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz jedzenie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku?

Oddanych głosów: 1337