zamknij

Wiadomości

Rybniczanie walczą ze smogiem – w Internecie i na billboardach

2015-01-07, Autor: 
Tylko w pierwszym tygodniu swojej działalności fanpage „Rybnik bez dymu” polubiło 1000 internautów, a liczba ta cały czas wzrasta. Do końca stycznia nazwę strony będziemy widzieli też na billboardach wjazdowych do naszego miasta. W minioną niedzielę na ul. Żorskiej doszło do happeningu, gdzie grupa rybniczan ustawiła się do pamiątkowego zdjęcia.

Reklama

Na drogach wjazdowych do naszego miasta widnieją materiały promujące akcję czystego i oszczędnego spalania węgla w domowych kotłowniach. W związku z tym na fanpage’u „Rybnik bez dymu” opublikowano zaproszenie do wspólnego zdjęcia pod billboardem na ul. Żorskiej.

Na miejscu zastaliśmy m.in. Juliana Olewicza, współzałożyciela powyższej strony internetowej. - Jak każdy dobrze wie i czuje, mamy w naszym mieście dość spory problem z powietrzem, szczególnie w te dni kiedy nie ma wiatru. Ciężko wtedy wyjść i oddychać. Mam dwójkę dzieci i martwię się o ich przyszłość, takie powietrze nikomu dobrze nie służy – powiedział rybniczanin.

Idea tej inicjatywy polega przede wszystkim na zwróceniu uwagi jakim wielkim problemem jest smog. Na fanpage’u prezentowane są również informacje, pokazujące jak możemy ogrzewać nasze domy w sposób tani, wygodny, bez wydzielania sporej ilości dymu.

Wieść o omawianej przez nas stronie internetowej dotarła również do władz naszego miasta. – Po wyborach samorządowych zostaliśmy zaproszeni do magistratu i udało nam się wspólnie zorganizować akcję – dodał Julian Olewicz. Efekty tej współpracy są widoczne na każdej drodze wjazdowej do miasta – oprócz nazwy „Rybnik bez dymu”, z billboardów możemy wyczytać jeszcze jeden napis: „CzysteOgrzewanie.pl”.

Autorem tej witryny internetowej jest Wojciech Treter. – To, co ludzie palą we własnych kotłowniach nie ma nic wspólnego z właściwym spalaniem, nie jest ani efektywne, ani ekologiczne. Przy okazji ocieramy się o masochizm, ponieważ co godzinę musimy zejść do pieca, aby podtrzymać temperaturę. Stosując proste zasady można jednak zamienić stary piec w efektywne urządzenie do ogrzewania i nie trzeba wydawać na ten cel 10 tys. złotych – wyjaśnił.

Na czym polega idea czystego ogrzewania? – Podpalając górną część kupki opału powodujemy, że dym jest spalany, a nie wydalany niepotrzebnie przez komin – to daje nam dodatkową energię, komfort oraz oszczędności – dodał Wojciech Treter.

W minioną niedzielę przed billboardem na ul. Żorskiej urządzono mini-happening – grupa rybniczan ustawiła się do pamiątkowej fotografii, promując tym samym plakaty zachęcające do zmiany sposobu spalania węgla.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (55):
  • ~minowa 2015-01-07
    09:54:19

    0 9

    Jeśli mam w moim piecu ruszt wodny, to niech mi pan Treter wytłumaczy, ile mam czekać na ciepłe kaloryfery, zanim ogień z góry, pełnego opału pieca przeniknie na ruszt ? I co dalej ? Jak dołożyć do pieca ? A moze trzeba zgasić i rozpalić na nowo ? To ma być efektywność ? Przy temperaturze ok. 0st.C i paleniu non stop odwiedzam mój piec 28kW 2-3 razy na dobę, a nie co godzinę, zatem bez bzdur o cogodzinnym dokładaniu. Można do mnie przyjść i zobaczyć, co ulatnia się z komina przy paleniu wilgotnym mułem i jak jest różnica w stosunku do palenia węglem. Gdy wczoraj po południu wracałem ze spaceru to widziałem z mojego komina lekki, biało-niebieski dymek. 2h wcześniej dołożyłem mułu i zamknąłem wylot do komina na 3/4. A smog w Rybniku pochodzi głównie od ciepłowni oraz ścierania się gumy z opon od tysięcy jeżdżących samochodów. Smog to nie jest dym z komina, radzę przeczytać definicję.

  • ~ 2015-01-07
    09:55:47

    6 0

    To cieszy :)

  • ~Pradom 2015-01-07
    09:58:11

    10 1

    Szczytna akcja, ale niestety bez zaangarzowania się Prezydenta Kuczery oraz nowej Rady Miasta nic z tego nie będzie. Rybnik jest 6 najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie!!! Choć bilbordy i happeningi popieram, to jednak wszyscy powinniśmy WYMUSIĆ zmiany proceduralne, choćby takie jakie powoli wprowadza Kraków, oczywiście przystosowane do warunków Rybnika.

  • ~Pradom 2015-01-07
    10:01:19

    14 1

    urzytkowniku ~minowa: jesteś TRUCICIELEM do tego TRUCICIELEM pozbawionym rozumu!!! smog ze ścierania się gumy!?!? ta teoria zasługuje na publikację w miesięczniku "Science"

  • ~ 2015-01-07
    10:03:10

    13 0

    Minowa już rok temu proponowałem ci wypróbowania sposobu dzięki któremu wystarczy po dojściu do wprawy schodzić do kotłowni raz na dzień i mieć ciepło w domu. Ruszt wodny nie ma tu nic do rzeczy bo to nie on jest głównym wymiennikiem ciepła w twoim kotle, jeżeli chcesz rusztu wodnego używać do ogrzewania wody w układzie to zacznij palić w popielniku wtedy osiągniesz jakieś rezultaty. Ja jestem w stanie zapłacić za wg. ciebie zmarnowany węgiel jeżeli nie przekonasz się do tej metody. Na prawdę chętnie do Ciebie przyjadę i pokażę co i jak zadzwoń *501*264*130*

  • ~Kaziaaa 2015-01-07
    10:03:59

    5 0

    Wszystko fajnie, wiadomo czyste powietrze to podstawa, ale nie tylko Rybnik musi coś zmienić, co z tego że Rybnik zrobi się zieloną doliną jak ościenne miejscowości nic nie robią? Rybnik leży w dolinie i to jest duży problem, nie ma przewietrzania miasta, znam ludzi mających duże pieniądze a palą w piecu płytami meblowymi, dywanami itd.. i tego jest pełno, podobnie z transportem samochodowym, autobusami, czy sprzętem budowlanym, nie dawno jak robili remont drogi w chwałowicach stojąc na światłach pan odpalił starą koparę tatre dym szedł jakby się paliła sam olej. To też wpływa na nasze powietrze a nie tylko opalanie domów.

  • ~ 2015-01-07
    10:11:42

    19 0

    Będziemy lepiej zarabiać,cena paliwa w szczególnosci węgla będzie sensowna będzie czysto.Będziemy zarabiać jak w Niemczech nikt nie będzie palił węglem.Niestety do tego dojdziemy za kilkadziesiąt lat lub nigdy a banery na wiezdzie tylko dołaczą do lasu reklam zasmiecających polski krajobraz.

  • ~minowa 2015-01-07
    10:12:45

    0 4

    @pradom - gdybym był złośliwy, poleciłbym Ci słownik języka polskiego. A w gumie w oponach wypełniaczem jest sadza. Do tego dochodzi jeszcze ścieranie okładzin hamulców (szczęki i klocki). Udział gazów odlotowych silników spalinowych w całkowitej ilości zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego może osiągać obecnie 70% i więcej. Dane statystyczne wskazują, że wnoszą one do atmosfery więcej zanieczyszczeń niż przemysł i energetyka razem wzięte. Szczególnie duży udział spalin samochodowych w ogólnym bilansie zanieczyszczeń obserwuje się w powietrzu wielkich aglomeracji miejskich, ośrodków przemysłowych i w pobliżu ruchliwych arterii komunikacyjnych.

  • ~rzyt 2015-01-07
    10:17:09

    9 0

    Ten blllboard na zdjęciu ma treść nieadekwatną do sytuacji w Rybniku. Prędzej na cztery kopcące kominy przypada jeden czysty. Trzymajmy się prawdy;)

  • ~powiem1 2015-01-07
    10:22:46

    2 0

    Z tego co mi wiadomo to ze smogiem nie wygramy, jeżeli nie wprowadzimy zmian wywierających wpływ na ludzi, którzy nas trują spalając w piecach wszystko, co możliwe. Z tego co mi wiadomo to w Boguszowicach jednemu człowiekowi udało się wygrać z idiotą, który palił ramy okienne w piecu. Po długim i trudnym boju. Po co mamy straż miejską, po co mamy wydział ekologii? Przecież to do nich należy przeprowadzanie kontroli spalania, wywozu śmieci itd. Panie Prezydencie - przegońmy ich w teren!!!

  • ~facet1977 2015-01-07
    10:24:21

    9 0

    cieszą mnie takie akcje , bo mam malutkie dziecko i chce żeby oddychalo w miare czystym powietrzem. ale szlag mnie bierze jak widze jak przed domem gdzie mieszkaja dwie rodziny(ok. 7 osób) wystawiaja jeden kosz ze smieciami. No a wieczorem czuc ten piekny aromat. Więcej kontroli straży miejskiej, policji . Przeciez to jasne gdzie te smieci ląduja.

  • ~ 2015-01-07
    10:30:43

    12 0

    Do minowa co do spalania mułu, miału, to również da się go efektywnie i praktycznie bezdymnie spalić, ale trzeba do tego użyć niewielkiej ilości węgla (tą metodą pali mój szwagier z Radlina, pozdro Rysiu:) Minowa piszesz że "Gdy wczoraj po południu wracałem ze spaceru to widziałem z mojego komina lekki, biało-niebieski dymek. 2h wcześniej dołożyłem mułu i zamknąłem wylot do komina na 3/4", ale powiedz co działo się przez 1,5 godziny po dołożeniu tego mułu na żar, ja przy rozpalaniu mojego kotła za każdym razem wychodzę przed dom i patrzę co leci z komina. Proponuję ci robić to samo wtedy zobaczysz że wcale nie jest tak słodko jak mówisz. Wierzę że z czasem albo mnie zaprosisz żebym ci pokazał jak to zrobić, albo spróbujesz spalić ten muł tak jak robi to szwagier. Kotłownie odwiedza raz dziennie. Jak jesteś zainteresowany jak to robi to ci to tu opiszę: na ruszt sypie cienką warstwę węgla, potem na tylną ścianę kotła pakuje około 75% wilgotnego flotu, tak aby z przodu zostało trochę miejsca na dosypanie do góry węgla i po same drzwiczki nad muł dosypuje po raz kolejny małą warstwę węgla na to drewno i rozpala to jedną zapałka.Od 6:00 do 24:00 w domu jest cały czas ciepło a na kaloryferach stała temp. 55oC, gwarantuje że nawet w mrozy do -10oC jego nieocieplone ściany z cegły nie stygną a w domu cały czas ciepło. Całe to rozpalanie(wyjęcie popiołu i załadunek świerzą porcją paliw) zajmuje mu codziennie około 8-10 min więc nie jest to takie straszne jak myślisz.

  • ~minowa 2015-01-07
    11:19:47

    5 0

    p. Olewicz, wychodze przed dom, gdy dołożę. W przypadku węgla, jest czarny dym przez kilka minut. W przypadku wilgotnego mułu - biało-niebieski dym, oczywiście trochę gęstszy, niż później. Dlatego ograniczam jak najbardziej spalanie węgla. I węgiel, i muł z KWK "Ryd-Anna". Muł jest na tyle dobrej jakości, że gdybym chciał się dłuzej pobawić, rozpaliłbym bez użycia węgla, tylko trzeba mało dodawać mułu na drewno i kilka razy. Ponadto, staram się palić "na okrągło", bez codziennego rozpalania "od zera". Uważam, że w ten sposób w niewielkim stopniu szkodzę atmosferze. inaczej niż mój sąsiad - w 3 osoby ani jednego worka z plastikami przez ostatnie pół roku nie wystawił. Przecież umycie kubka po jogurcie to wielka praca dla lenia, strata płatnej wody - lepiej go wrzucić do pieca ! TO JEST NAJWIĘKSZY PROBLEM, a nie palenie węglem czy mułem !

  • ~Arteks 2015-01-07
    11:22:00

    3 0

    @minowa - nie wciskaj kitu o tych ciepłowniach bo czasami przejść nie można koło niektórych jednorodzinnych budek bo tak czadzą. To widać gołymi oczyma co się wydobywa z kominów. Pamiętasz słynne zdjęcie z okolic Wyzwolenia jakie często tu było publikowane i te kłęby dymu z prywatnego komina? To taki jeden z wielu przykładów. Kilka domków z przestarzałami instalacjami grzewczymi i złymi przyzwaczajeniami mogą być gorsze niż... ciepłownia na Rymerze. @pradom - nie jest na 6 miejscu, nawet w Polsce jest wiele bardziej zanieczyszczonych miast. Niedawno podawano listę i może to małe pocieszenie ale Rybnika tam nie było, za to mówiono sporo o Krakowe, Wrocławiu i Katowicach. Pomiary w Rybniku wykonuje się w wyjątkowo niekorzystnym miejscu między Nowinami a szpitalem pomiędzy domkami... @kaziaaa - w powiecie rybnickim jest jeszcze gorzej bo tam nie ma Straży Miejskiej i tak naprawdę nikt kompletnie nie kontroluje tego co tam się dzieje. A wiem od znajomych i rodziny, że na tych różnych wsiach nikt nie wyrzuca np. starych mebli, butów czy odzieży - wszystko idzie przez komin.

  • ~oli-p 2015-01-07
    11:55:52

    0 6

    Informuję, iż wbrew informacji Pana Wojciecha Treter to co ludzie spalają w piecach ma istonte znaczenie na jakość powietrza.
    W Rybniku normy jakościowe powietrza są przekraczane o KILKASET PROCENT w danym dniu kalendarzowym. Stosowanie metody tzw. "rozpalania górnej części kupki opalu" nie jest właściwym rozwiązaniem, ponieważ stwarza NIEBEZPIECZEŃSTWO dla ZDROWIA I ŻYCIA UŻYTKOWNIKA oraz może być przyczyną awarii czy też utraty gwarancji udzialanej przez producenta na dany kocioł.
    Powyższy zapis potwierdza opinia INSTYTUTU CHEMICZNEJ PRZERÓBKI WĘGLA w Zabrzu. Dla zainteresowanych, a zarazem dla odważnych i ryzykantów zapraszam na Facebooka "Chcemy czystego powietrza w Rybniku" gdzie znajduje się oryginał opinii Istytutu z Zabrza.
    Obniżenie niskiej emisji ma sens tylko i wyłącznie przy połączeniu dwóch mechanizmów:
    1. zastosowanie kotła ekologicznego, posiadającego odpowiednie certyfikaty zgodne ze standardem emisyjności - minimum klasa 3, a najlepiej klasa 5
    2.zastosowanie niskoemisyjnego-certyfikowanego paliwa

    I jeszcze jedno - zwalczajmy bezlitośnie palaczy śmieci, butelek PET, opon itp. Wystarczy telefon do Straży Miejskiej.

  • ~borok 2015-01-07
    12:05:07

    0 7

    wam gorolom sie w dupie przewraca to wyjeccie z rybnika i bedzie czysciej

  • ~ 2015-01-07
    12:07:34

    9 0

    Do Minowa i Arteks nie potrzebnie prowadzicie wojnę :) tylko razem można coś zdziałać. Ja po ostatniej wypowiedzi minowy jestem w stanie uwierzyć w to że doszedł do całkiem dobrych efektów (niedymienia i zamiany paliwa w ciepło) natomiast średnio zgadzam się z tym, że powodem smogu są zużywające się opony i klocki hamulcowe (max1,5% w ogólnym miejskim smrodzie, a to niewiele). Ja mam sąsiada który wystawia śmieci jak trzeba kupuje tylko węgiel, ale smrodzi jak stary parowóz bo jak większość Rybniczan wyposażonych w kocioł górnego spalania sypie świeże węgiel na żar przez co okolica jest siwa, śmierdząca a on marnuje paliwo tonami co dla mnie jest bardzo przykre. Ale jak próbowałem mu pomóc zaoszczędzić i oddychać to po trzeciej próbie kontaktu z mojej strony zadzwonił do mnie i powiedział wprost że g...o wiem i mam się od....lić. I tak go kocham i wierzę że pewnego dnia się nawrócić ;)

  • ~borok 2015-01-07
    12:08:05

    0 6

    zapytajcie gdzie idzie para z chlodni kominowej pana kuczery i czemu tam idzie .A GDZIE MOGLA BY ISC TA PARA OGRZALA BY CALY RYBNIK

  • ~obserwathor 2015-01-07
    12:43:56

    3 0

    a co z miejskim jedynie słusznym programem walki ze smogiem, polegającym na montażu solarów jedynie słusznej firmy z pomocą kredytu udzielanego przez jedynie słuszny bank ? jakoś nie widać pozytywnych efektów tej akcji

  • ~minowa 2015-01-07
    12:52:50

    0 4

    Arteks, to słynne zdjęcie to było zapalenie się sadzy w kominie a nie codzienny efekt palenia w piecu. Jeśli nie czyści się komina z sadzy, to takie dymienie przez ok. 30 minut zdarza się średnio raz na 1-2 lata.

  • ~ 2015-01-07
    13:05:46

    5 0

    do Borok. Pomysł z wykorzystaniem energii z cieplnej z elektrowni to nic nowego pomysł ogrzania tym ciepłem naszego miasta jest rewelacyjny i bardzo ekologiczny. Ale elektrownia nie jest własnością UM a budowa sieci dystrybucyjnej kosztuje majatek. Nawet gdyby UM dogadał się z EDF pozostaje jeszcze kwestia dotacji i wpłaty własnej Miasta która będzie kosztowała 30% całej inwestycji. Oczywiście jak wiadomo miasto to nie mennica więc pieniądze może pozyskać tylko z podatków które zapłaci nikt inni jak mieszkańcy miasta.

  • ~ 2015-01-07
    13:16:36

    4 0

    Takie głupoty piszą niektórzy że głowa mała. 1) Spalanie to reakcja chemiczna, która potrzebuje substratów a w jej efekcie powstają produkty. Ze spalania czystego węgla, w doskonałych warunkach, powinno powstać jedynie CO2. Wskutek różnych czynników tak nie jest. Przez zbyt małą ilość dostarczanego powietrza, węgiel nie spala się całkowicie, powstaje więc czad (CO) oraz sadza (C). Azot zawarty w powietrzu w obecności wysokiej temperatury utlenia się i powstają trujące związki NOx. Węgiel z kopalni, jako że jest pozostałością po organizmach żywych, zwiera też inne pierwiastki oraz związki, które pozostają w piecu w postaci popiołu.
    I właśnie ten popiół jest najgorszy- ciąg komina wywiewa najdrobniejsze cząstki które przedostają się do atmosfery. Cząstki te, ze względu na mikroskopijne średnice mogą wnikać do krwioobiegu powodując tym samym różnego rodzaju choroby. Z paliwami samochodowymi jest podobnie. 2) Głupotą dla mnie jest dofinansowanie do wymiany pieca- bo i tak piec jest, i tak zostanie. Tam gdzie jest to możliwe, powinno się podłączać pod ciepłociąg bo: 3) Ciepłownie mają limity emisji. Elektrofiltry, instalacje odsiarczania i odazotowania sprawiają że emisja spalin to niemal wyłącznie CO2, H2O dlatego w nowych blokach łączy się komin spalin z chłodnią kominową. 4) Ciepła z chłodni rybnickich nie można wykorzystać do ogrzewania miasta- zbyt niskie parametry wody. 5) Pozyskanie ciepła z EDF Rybnik będzie trudne przez to że jej celem jest produkcja energii elektrycznej.

  • ~ 2015-01-07
    13:16:51

    6 0

    Drogi Oliwierze P. INSTYTUTU CHEMICZNEJ PRZERÓBKI WĘGLA w Zabrzu. nie pisze że sposób ten jest zagrożeniem tylko że może być zagrożeniem a to spora różnica !! W innych dokumentach ten sam instytut pisze że palenie od dołu również stwarza zagrożenie zaczadzeniem i innymi niebezpieczeństwami. Rozumiem że wasze działania mają na celu całkowity zakaz używania paliw stałych, ale po pierwsze nie każdy ma możliwość podłączenia się do sieci gazowej lub ciepłociągu, a po drugie nie każdego na to stać. Więc gorąco zapraszam do poparcia naszej akcji bo to najlepszy sposób na rozwiązywanie bieżących problemów. Proponuję spotkanie na którym moglibyśmy ustalić czy moglibyśmy podjąć jakieś wspólne działania bo przecież chodzi nam o to samo czyli czyste powietrze przez cały rok, jeśli chcecie podjąć dialog podaje namiary: [email protected]

  • ~ 2015-01-07
    13:23:04

    6 0

    do mnbv. Niestety wydaje ci się że wiesz o czym piszesz. Pył PM10 to nie popiół wywiewany przez komin bo ten jest stosunkowo wielkich rozmiarów i nie jest szkodliwy dla organizmu. Szkodliwe są niedopalone cząsteczki dymu które powstają przy zgazowywaniu węgla po dosypaniu świeżej porcji węgla wprost na żar!!

  • ~ 2015-01-07
    13:45:53

    1 0

    do Juls. Masz rację, wyraziłem się nieprecyzyjnie, taki skrót myślowy. Natomiast jeśli przychodzi o ścisłość, emisja pyłu PM10 nie zachodzi jedynie w opisanym przez Ciebie przypadku. W samochodzie nie pali się węglem a mimo to również zachodzi emisja pyłu (ograniczona przez filtry, właściwą regulację silnika i katalizator).

  • ~lastwordsbd 2015-01-07
    13:51:15

    0 1

    Taka ciekawostka: 30 grudnia o godzinie 22:00 w rybnickim powietrzu cząstki PM10 miały 1732% normy. Średnia z 24 godzin: 213μg/m3, czyli 426% normy.

  • ~ 2015-01-07
    14:02:41

    2 0

    Do lastwordsbd. skąd masz takie dane najwyższy zanotowany poziom o godz. 22:00 to 866 mq/m3 co i tak jest masakrycznym przegięciem.

  • ~borok 2015-01-07
    14:20:52

    3 0

    miasto niema kasy to niech mieszkancy domkow jednorodzinnych marzna i bedzie ok . DAJCIE SOBIE NA LUZ NIKT TEGO NIE ZMIENI W PIECACH PALI SIE OD 100 LAT I TAK BEDZIE

  • ~Dintojra 2015-01-07
    14:54:55

    1 0

    @minowa - a od czego jest w Rybniku straż miejska ? tylko od fotoradaru ? należy skończyć z bezkarnością debili i zgłaszać takie przypadki (spalania śmieci) i dla mnie nie jest to kapownictwo lecz dbanie o zdrowie, a nawet życie !

    Sądzę, że przy wprowadzaniu ustawy śmieciowej zapomniano o jednej kwestii: tj. oznaczania worków... wprawdzie jakieś miasto w Polsce wprowadziło takie rozwiązanie ale to jest mało.
    Należy zaopatrzyć ekipy zabierające worki w skaner/czytnik, urzędników w odpowiedni program do obróbki danych, a mieszkańcom wydawać naklejki z kodem kreskowym, który będzie stanowił podpis naklejony na worek.
    Wtedy wszystko stanie się jasne - będzie wiadomo, kto ile i jakich śmieci produkuje, a co najważniejsze czy w ogóle segreguje i zdaje odpady czy spala w piecu !

  • ~Dintojra 2015-01-07
    14:56:39

    5 0

    @Juls Cziwello zamiast jeździć po domach, nakręć może jakiś filmik instruktażowy jak to robić poprawnie... w ten sposób przyczynisz się do poprawy środowiska :) piszę jak najbardziej serio.

  • ~oli-p 2015-01-07
    15:02:50

    0 0

    do Juls Cziwello
    Absolutnie nie domagamy się wprowadzenia zakazu spalania paliw stałych. Wymagamy wprowadzenia odpowiednich norm dla paliw stałych a także dla kotłów. Wprowadzenie norm ograniczy możliwości spalania odpadów poprodukcyjnych węgla typu muły, miały oraz paliwa niewiadomego pochodzenia, a także, co najgorsze śmieci.
    Kolejnym etapem są kotły, ponieważ sam proces spalania wymaga zachowania odpowiednio kontrolowanego procesu spalania. a taki proces jest możliwy tylko przy zastosowaniu odpowiednio zaprojektowanego kotła wraz z właściwie dobraną automatyką sterującą procesami spalania.
    Nawet najlepszej jakości paliwo przy nieodpowiednich warunkach spalania będzie emiterem szkodliwych związków.
    Nasze działania ukierunkowane są na skalę krajową, ponieważ problem znacznych przekroczeń PM 10 oraz innych zabójczych związków występuje także w wielu innych regionach kraju.
    Oczywiście jesteśmy otwarci na dialog bo tak jak wspomniałeś cel jest jeden - ograniczenie zanieczyszczenia powietrza.
    Będziemy w konakcie@.

  • ~lastwordsbd 2015-01-07
    15:18:37

    3 0

    @Juls Cziwello: No przecież o tym pomiarze piszę. 50μg/m3 to jest norma (100%). 866μg/m3 to jest 1732% normy. Aha, i nie pisz o mg/m3 bo to całkiem inna wielkość. Tu chodzi o μg/m3.

  • ~id 2015-01-07
    16:34:13

    1 0

    Świetna akcja, mam nadzieję, że niektórych uświadomi i oświeci w tej kwestii. Oddychać się w tym mieście nie da...

  • ~Kwiatuszek402 2015-01-07
    16:54:12

    2 0

    Nie tylko domy jednorodzinne opalają węglem. Czemu miasto nie zajmie się przeprowadzeniem ciepłociągu przez np. familoki w Chwałowicach? Familoki też palą w piecach.Nikt nie zainteresuje się ich problemami.

  • ~ 2015-01-07
    19:52:36

    2 0

    "minowa" ty to pobiłeś swoją inteligencją samego "arteksa" twoja teoria zasługuje na nobla;skąd się takie gwiazdy biorą,ja pier..olę.

  • ~Lateks 2015-01-07
    20:13:11

    3 0

    minowa napisz adres i o której mamy być, ja przywiozę kratę piwa jeśli udowodnimy Tobie że mamy rację to przyznasz się tu na portalu że się myliłeś. Juks Cziwello może zrobić nalot na tego sąsiada -> raz mu pokazać na siłę że można lepiej, a później sam zmieni zdanie.
    ~oli-p jest dużo nowych kotłów z nowymi normami a powietrze coraz gorsze ;) Wystarczy spróbować nie trzeba wymieniać całej instalacji CO żeby nie kopcić. Jak nie wierzysz w moje słowa to zapraszam do mnie. Zobaczysz jak to się pali od góry i bez żadnej elektroniki.
    Tak naprawdę mam głęboko w d.pie że sąsiedzi spalają tony węgla, ale wieczorem nie da się z domu wyjść bo tak się kopci.
    I najgorsze że takie osoby jak minowa nawet nie spróbują ani razu złożyć ogień od wierchu, choćbyśmy nawet na głowie stawali przed ich domem.

  • ~minowa 2015-01-07
    20:46:37

    1 0

    @Dintojra - nie wiem, jak jest teraz, ale dzwoniłem do SM w sprawie wyczynów sąsiada w stosunku do mnie to mi powiedzieli, że oni interweniują tylko wtedy, gdy majątek miejski jest zagrożony a od spraw pomiędzy sąsiadami to jest policja

  • ~imrahil 2015-01-07
    21:37:04

    3 0

    jak dobrać kocioł górnego spalania? teraz rodzice palą w starym (30 lat) kotle o niewiadomej mocy, czeka ich wymiana i pewnie będzie znowu górniak. problem w tym, że przy większych mrozach i paleniu od góry opału nie wystarcza na cały dzień. dom 160 m, nieizolowana kostka. ze wszelkich poradników i kalkulatorów wynika, że kocioł o mocy 23 kW to maksimum. problem polega na tym, że taki kocioł ma jeszcze mniejsze palenisko niż obecny. przewymiarowanie kotła (a co za tym idzie - większa komora paliwa) to pewnie więcej dymu, trudniejsze sterowanie i zabrudzony komin. co zrobić, szanowni eksperci?

  • ~Mario 2015-01-08
    00:23:25

    3 0

    Smród ,który nas otacza szczególnie w obecnym czasie to po prostu TRAGEDIA!!!
    Nie dla palenia śmieci w piecu!!!!
    100% popieram inicjatywę "Rybnik bez dymu" tylko że do celu droga niestety bardzo odległa.

  • ~borok 2015-01-08
    09:13:58

    3 0

    tacy z was ekolodzy. to opalajcie w blokach junkersami zobaczymy . zobaczycie rachunki po 1000 zeta to smok nie bedzie przszkadzal gaz jest tak drogi ze nie da rady w tym kraju nim opalac mieszkan niech mi ekologia dofinansuje do realnej ceny gazu to bede palil gazem

  • ~borok 2015-01-08
    09:17:16

    1 0

    nikt w rybniku chyba nie pali smiecmi chyba ze jest uposledzony ja na terenie posesi mam nieograniczony wywoz smieci to poco palic nimi w piecu taka umowe ma99procent mieszkancow

  • ~borok 2015-01-08
    09:25:40

    1 1

    i potem sami bedziecie montowali kachloki w blokach

  • ~minowa 2015-01-08
    10:30:09

    0 0

    Polecam piec firmy TEZAM Toruń typ Brun-25. Palę w nim już 8 sezon a wczesniej stał przez 15 lat w garażu jako rezerwa innego użytkowanego. Jest ekonomiczny, najlepiej spala nie za tłusty węgiel lub węgiel i muł 1:1. Tu masz specyfikację tego typu pieców.
    http://www.gamix.com.pl/pl,kocio322-stalowy-brun-,produkt_220.html

  • ~ 2015-01-08
    10:40:28

    2 0

    Imrachil. W przypadku domu twoich rodziców poleciłbym kocioł dolnego spalania ponieważ nie ma problemu żeby palić w nim wydzielając bardzo małe ilości dymu np. ten świetna cena i bardzo dobre parametry http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/dakon-dor/ . Jeżeli chcesz kocioł górnego spalania do palenia od góry to polecam ten z powodu świetnego i efektywnego wymiennika i wysokiej stałopalności bardzo dobrze nadaje się do palenia od góry i ma świetną cenę http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/kon-bud-setlans/ Jak masz jakieś pytania napisz na [email protected]

  • ~ 2015-01-08
    10:43:21

    2 0

    Imrachil. I koniecznie zwróć uwagę aby kocioł nie był wyposażony w sterownik z wiatrakiem, tylko w zwykły i najlepszy patent czyli miarkownik ciągu.

  • ~weinachten 2015-01-08
    11:14:56

    3 0

    Czegoś tu nie rozumiem.Kupujecie kotły dolnego spalania i palicie od góry ? Nie prościej kupić górnego spalania ? To tak jakby kupić samochód i jeździć nim do przodu na wstecznym biegu. Teoretycznie się da , ale czy to ma sens ?

  • ~ 2015-01-08
    11:50:36

    1 0

    ~weinachten. W tym problem że mało kto rozumie różnicę. Więc wyjaśnię że w marketach oraz 90% kotłowni na śląsku są zamontowane kotły tzw. górnego spalania których instrukcja informuje że należy je rozpalać w taki sposób że najpierw na ruszcie rozpalamy drzewo i gdy już się porządnie rozchajcuje wrzuca się na to węgiel. To oczywiście jest zła metoda bo powoduje wyrzucanie przez komin czarnego dymu który powinien zostać spalony i zamieniony w ciepło a nie zatruwać okolicę i masakrować portfel palacza. Jest też drugi rodzaj kotłów tzw dolnego spalania, gdzie w kotle zastosowano przegrodę, która jest również "palnikiem". Do takiego kotła można śmiało dosypywać węgiel, nie powodując za każdym dosypaniem w okolicy katastrofy ekologicznej. Mercedesem wśród takich kotłów jest Umega Vineybe niestety niedostępny w żadnym salonie w Rybniku i okolicach, natomiast spokojnie można go zamówić przez internet. Jak ktoś chce o tym kotle poczytać podaję link: http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/umega-vienybe/ dodam że jego stało palność wynosi do 40 godzin !! więc jest mega wygodny i ma bardzo szeroki zakres oferowanych mocy od 10-31 kW

  • ~weinachten 2015-01-08
    17:25:56

    0 0

    Jeśli jest czarny dym , to jest oznaka złej regulacji dopływu powietrza. W kotłach domowych zazwyczaj powinien być naddatek lambda powyżej 1,25 ( 125 %) zapotrzebowania nominalnego. w komorze spalinowej jest dopływ powietrza pierwotnego od dołu i wtórnego od góry ( czasami jest to nadmuch). Paląc od góry ogranicza się dopływ powietrza pierwotnego od strony rusztu (dopływ zatkany przez opał). Do opału dostarczamy jedynie powietrze wtórne. W rezultacie ograniczając dostęp tlenu redukujemy syntezę spalania z C +O2 = C02 do 2 C +O2= CO . W rezultacie takiego spalania uzyskujemy wydłużony czas stałopalności z powodu braku tlenu potrzebnego do spalenia paliwa. Dodatkowym rezultatem spalenia w zredukowanym tlenie jest zwiększenie straty niecałkowitego spalenia i niezupełnego spalenia. Zyskiem zaś będzie zmniejszenie straty kominowej z ograniczenia temperatury i ilości spalin. Przy węglu klasy 23 MJ/tonę stratą kominową obniżymy ciepło uzyskane z węgla do ok. 20 MJ. Zaś spalając węgiel przy zredukowanym dostępie tlenu obniżymy uzyskane ciepło do ok. 6-7 MJ tracąc to ciepło bezpowrotnie ( tak przy braku tlenu tracimy nawet 3/4 wartości opałowej zawartej w węglu). Dlatego na logikę ,spalając opał przy właściwym doborze kotła i właściwej regulacji dopływu powietrza uzyskuję więcej ciepła , jednocześnie emitując do atmosfery mniej spalin. Proszę mnie wyprowadzić z błędu , ale czegoś tu nie rozumiem? gorzej spalając , uzyskuję więcej ciepła i mniej emitując do atmosfery ?

  • ~weinachten 2015-01-08
    17:34:56

    0 0

    Zauważyłem w moim powyższym tekście parę niedokładności,wynikłej głównie z pisania dłuższego tekstu w małym okienku :)

  • ~ 2015-01-08
    18:13:51

    1 0

    ~weinachten. O czym ty piszesz !? masz kocioł zasypowy paliłeś kiedyś w takim ?? Teoria a praktyka to dwie zupełnie różne sprawy. Sprawdź proszę sobie co to jest sucha destylacja, kiedy występuje przy spalaniu węgla i oblicz sobie jakie z niej wynikają straty i szkody dla środowiska. Potem zrób praktyczny test na kotle utrzymując przez całą dobę w ogrzewanym budynku założoną temp powiedzmy 21oC notując ile podczas tej doby zużyłeś opału i obserwując co i przez jaki czas wylatuje z komina przy dokładaniu. Następnego dnia wyczyść kocioł z popiołu, następnie załaduj komorę zasypową węglem 5 cm pod drzwiczki, na to ułóż nie żałując kawałki drewna do rozpałki, wyreguluj w klapce popielnika powietrze tak aby swobodnie mogło przedostawać się przez złoże do góry i rozpal od góry. Teraz obserwuj ile wydobywa się czarnego dymu z komina, sprawdź temp. na kotle i zobacz jak długo nie będziesz musiał się męczyć z dokładaniem. Dopiero wtedy będziesz mógł napisać jak przebiega proces takiego spalania i z czego są większe straty. Najlepiej jak doświadczenie przeprowadzisz na kotle ze zwykłym miarkownikiem ciągu bez żadnych wiatraków nadmuchowych.

  • ~borok 2015-01-08
    18:32:19

    1 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~weinachten 2015-01-08
    18:52:47

    1 0

    O czym piszę ? Piszę że 2+2 = 4 , a nie pięć. U mnie w żeliwnym kielarze nie ma technicznej możliwości zapalenia od góry. Zgaśnie zaraz po zamknięciu drzwiczek zasypowych (z braku tlenu) nawet zapalona gazeta. Aby zapalić od góry to musiałbym wlać z litr benzyny , a i tak po chwili zgaśnie.Palenie od góry jest możliwe jedynie w specyficznych dostosowanych do tego paleniskach. Drugie co nie rozumiem to raz piszesz o kolorze dymu wydobywającego się z komina (sadza) , drugi raz o pyle zawieszonym w spalinach.Pył zawieszony w zasadzie jest bezbarwny i go nie widać. Dostrzec go można dopiero jak się go więcej nazbiera. Np. brudna woda z rynien na początku deszczu

  • ~ 2015-01-08
    23:54:28

    0 0

    @Juls, A masz jakiekolwiek dane na potwierdzenie tego co mówisz o rozpalaniu od góry? Najlepiej porównanie obu sposobów rozpalania, skład spalin (oczywiście z takiej samej ilości tego samego węgla), ilość i jakość cząstek stałych, no i oczywiście czas spalania.

  • ~Mario0505 2015-01-10
    10:36:09

    2 0

    Dla tych co twierdzą, że kotły zasypowe tzw śmieciuchy, są palone od góry niezgodnie z instrukcją. Proszę bardzo link od producenta. Brawo PerEko. Jesteście po światłej stronie mocy. https://www.youtube.com/watch?v=tLmsxPrurPQ

  • ~Mario0505 2015-01-10
    11:01:59

    0 0

    Dodam, nie jestem zwolennikiem kotłów zasypowych na paliwa stałe jednak:
    kociołki zasypowe Górnego Spalania wyposażone w sterowniki i dmuchawy, palone tradycyjnie są największymi trucicielami, nawet nowoczesne na eko-groszki z podajnikami są gorsze niż odpowiednio prowadzony kocioł zasypowy zapalony od góry na naturalnym cugu przy węglu płomiennym (31,1 31,2). Pro po kociołków z podajnikami czytam często opinię, przykładowo: nowy dom 150m2 zużywa 4 i więcej ton ekogrochu, a powinien 2,5 więc gdzie się podziała energia- wyszła kominem wraz z dymem.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5090