zamknij

Wiadomości

Rybniczanie składają premier Kopacz świąteczne życzenia: „nasze święta nie będą zbyt radosne ani też zdrowe”

2014-12-17, Autor: 
Stowarzyszenie na rzecz czystego powietrza w Rybniku (reprezentowane przez Zdzisława Kuczmę, Henryka Hyłę i Oliwera Palarza) wysłało wczoraj do premier Ewy Kopacz list z życzeniami świątecznymi. Jednocześnie poinformowali szefową rządu, że ten nadal nic nie robi z pogarszającą się jakością powietrza. Nie zabrakło gorzkich i ironicznych słów.

Reklama

Przypomnijmy, nie tak dawno Zdzisław Kuczma i członkowie Stowarzyszenia na rzecz czystego powietrza w Rybniku po raz kolejny udowodnili, że fatalny stan powietrza w naszym mieście to nie abstrakcja i nic niemówiące liczby. Nagrali filmik pokazujący jak wygląda filtr z oczyszczacza powietrza po ledwie 5 miesiącach użytkowania (w normalnych warunkach powinien wystarczyć na rok):



Stowarzyszenie wysłało powyższy film do premier Ewy Kopacz, dołączając przy okazji zdjęcia kopcących kominów oraz świąteczne życzenia nie szczędząc przy tym gorzkich słów.

Poniżej przedstawiamy treść wysłanego listu:

Szanowna Pani Premier,

Pragniemy, głosząc radosną nowinę magii Narodzenia Pańskiego, życzyć Pani i naszemu narodowi, by ten idealny świat, w którym nastąpiło ogólne pojednanie i zbratanie, stał się w nadchodzącym roku choć trochę Polską.

Jednocześnie pragniemy Panią Premier poinformować, że „nasze święta” nie będą zbyt radosne ani też zdrowe, a to z powodów zaniechań obecnego Rządu, jak i Pani poprzedników, w zakresie dostosowania jakości powietrza do wymagań dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z dnia 21.05.2008 roku w sprawie jakości powietrza i czystego powietrza dla Europy (dalej jako dyrektywa). Art. 13 ust.1 powyższej dyrektywy stanowi, że państwa członkowskie gwarantują, że na całym obszarze ich stref i aglomeracji poziom dwutlenku siarki, pyłu zawieszonego PM10, ołowiu i tlenku węgla w powietrzu nie przekracza wartości dopuszczalnych określonych w załączniku XI. Aktualnie Komisja Europejska prowadzi przeciwko RP postępowanie w sprawie naruszenia przez władze polskie wymogów zawartych w art.13 i art.23 ust.1 dyrektywy.

Dotychczasowe nasze działania i obserwacje poczynań władz doprowadziły nas do smutnego wniosku, który stał się wątkiem naszej skargi skierowanej do Komisji Europejskiej:

„Wszelkie działania władz Rzeczypospolitej Polskiej polegające na: zmianach ustawy, udzielaniu informacji społeczeństwu o rzekomej poprawie jakości powietrza, uchwalaniu planów ochrony powietrza bez wprowadzenia w drodze ustawy norm emisyjnych dla lokalnych kotłowni, certyfikacji kotłów małej mocy, wprowadzenia państwowego przymusu w zakresie przystępowania do programów ochrony powietrza, wprowadzenia ulg podatkowych dla gospodarstw stosujących ekologiczne źródła grzewcze w rzeczywistości nie mają na celu poprawy jakości powietrza, lecz zwodzenie Komisji i odwlekanie w czasie wywiązania się RP z wymogów dyrektywy oraz brak szacunku dla obywateli zagrożonych toksycznym działaniem PM10. Reasumując, uważamy, że Rząd RP nie zamierza podjąć realnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce, a na poziomie krajowym wszelkie działania obywateli w tym zakresie skazane są z góry na niepowodzenie.”

Mamy świadomość, że zwracamy się również do Lekarza, któremu znane jest szkodliwe oddziaływanie na życie i zdrowie ludzi pyłu PM10 i PM2,5 oraz rozmiar i skala zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych aglomeracjach, w tym również w Rybniku. Traktując tą część naszego pisma jako petycję, wzywamy do wypełnienia przez władze polskie zobowiązań wynikających ze wspomnianej na wstępnie dyrektywy i uratowanie tysięcy istnień ludzkich przed zagładą powodowaną spalaniem przede wszystkim odpadów poprodukcyjnych węgla w prymitywnych kotłowniach domowych.

Zważywszy, że zbliża się koniec roku pragniemy podziękować za działania władz polskich w zakresie poprawy jakości powietrza. Dziękujemy za to, że:

1) w styczniu 2011 roku aż 8 razy mogliśmy oddychać powietrzem, którego jakość zbliżona była do wymagań dyrektywy,
2) w listopadzie 2011 roku aż 5 razy mogliśmy oddychać powietrzem, którego jakość zbliżona była do wymagań dyrektywy,
3) w lutym 2012 roku aż 6 razy mogliśmy oddychać powietrzem, którego jakość zbliżona była do wymagań dyrektywy,
4) w grudniu 2012 roku aż 7 razy mogliśmy oddychać powietrzem, którego jakość zbliżona była do wymagań dyrektywy, a w dniu 08.12 o godzinie 10:00 oddychaliśmy powietrzem, w którym zawartość pyłu PM 10 wynosiła 1398 µg/m3 (norma dobowa wynosi 50 µg/m3),
5) w lutym 2013 roku aż 7 razy mogliśmy oddychać powietrzem, którego jakość zbliżona była do wymagań dyrektywy,
6) w listopadzie 2014 roku aż 1 raz mogliśmy oddychać powietrzem, którego jakość zbliżona była do wymagań dyrektywy, zwracając uwagę na to, że średnia temperatura powietrza w tym okresie jest nieporównywalnie wyższa od średniej temperatury występującej w tym samym okresie w latach poprzednich.

Dziękujemy, bowiem mamy świadomość, że gdyby nie intensywne działania władz moglibyśmy tych miesięcy nie przeżyć!

Wypada także podziękować w imieniu matek Rybnika, Krakowa i innych miast za to, że nie musiały się mitrężyć w zakładach pracy, tylko mogły spędzać czas wraz ze swoimi ciężko chorymi dziećmi (alergie, astmy, zapalenia gardła, spojówek, zapalenia płuc itp.) w przyjaznych i dobrze zorganizowanych przychodniach. Powyższy fakt niezmiernie cieszy również koncerny farmaceutyczne, które z niezmierną satysfakcją przyłączają się do życzeń, notując rekordowe obroty w tzw. okresie grzewczym.

W załączeniu przesyłamy Pani Premier film, na którym można zobaczyć, czym faktycznie oddychamy w Rybniku. Przesyłamy także zdjęcia sprawców ekologicznej masakry – „biedaków”, właścicieli domów jednorodzinnych.

Niech Nowy Rok będzie dla Pani Premier i dla Nas, Polaków, lepszy niż ten, który właśnie mija.

Zdzisław Kuczma
Henryk Hyła
Oliwer Palarz

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (32):
  • ~wulec 2014-12-17
    07:56:27

    2 0

    Też bym się podpisał!

  • ~dedoe 2014-12-17
    08:17:59

    2 0

    Też jestem za! Moje dziecko ma zapalenie spojówek przez zanieczyszczenie powietrza w tym mieście! Dramat!

  • ~Ancymon 2014-12-17
    08:26:27

    36 0

    Ciekaw jestem czy ci 3 panowie dbają o środowisko(nie korzystając z samochodu,oszczędzając energię elektryczną,nie marnując wody,nie wytwarzając śmieci).

  • ~opony922 2014-12-17
    08:35:58

    18 1

    Hahaha. Rozbawiłem się do łez tym beznadziejnym pismem. Szukacie problemu w Warszawie dumni Rybniczanie. Nie tam jest problem...problem jest w Was samych. Przez nieudolność Waszych władz, pychy mieszkańców, a także zwykłego lenistwa i skąpstwa macie problem. Gniezdzicie się w Waszych brudnych starych domkach na kupie. Palicie w piecach syfem, smieciami, mułem i innym dziadostwem! Z oszczędności na nowoczesnych piecach kupujecie sobie pokazowe samochody aby lepsze niż ma sąsiad i jezdzicie nimi do kościoła opalanego mułem i śmieciami. Tak wygląda życie w Waszym zasmrodzonym Rybniku. Do siebie miejcie tylko pretensje! Młodzi leniwi Rybnicznie pobudujcie się na jakiejs normalnej ziemi, a nie cisniecie się w i tak zatłoczonych dzielnicach smrodu. Dlaczego w innych miejscowościach nie ma tego problemu? Bo tam młodzi starają się budować z dala od zatłoczoych dzielnic,a Wy na garnuszku byle blizej mamusi tkwicie w tym zasyfionym Rybniku i kalkulujecie jak tu za pare groszy ogrzac Wasze"wille"trując normalnych myślących Rybniczan.Powinni się za Was wziąć i nie udawajcie niewiniątek:) Premier Ewa Kopacz nie zmieni Waszego chorego myslenia, nie zmienia tego także bzdurne pisma!

  • ~pit75rk 2014-12-17
    08:40:28

    29 0

    Ci panowie chyba upadli na głowy. Po co tu przyjeżdżali? Niech wracają do swoich korzeni na PGR-owskie pola w centrum kraju. Nikt ich tu nie trzyma. Co do zapalenia spojówek to wszędzie dzieci na to chorują i nie ucieknie się przed tym. Wygoń dzieciaka sprzed komputera czy konsoli na podwórko bo jak siedzi od urodzenia w domu i okazyjnie tylko wychyli nosek to się nie dziw że złapie to czy tamto. Kiedyś powietrze było 1000 razy bardziej zanieczyszczone ale jakoś przeżyliśmy i nie chorujemy tak jak dzisiejsze dzieciaki. Co mają powiedzieć mieszkańcy okolic pustyń, czy tam też żądają polewania piasku czy wywozu go? Ludzki debilizm dziś nie zna granic. Tęsknię za poprzednim ustrojem, gdzie nie było tyle narzekań na wszystko. W przyrodzie słabi giną i tyle. Nie możesz tu oddychać to droga wolna.

  • ~Arteks 2014-12-17
    08:56:22

    5 0

    @opony922 - po części masz rację, że wiele problemów wynika z przyzwyczajeń, lenistwa, braku świadomości. Natomiast w miejscowościach powiatu wodzisławskiego czy rybnickiego jest jeszcze gorzej bo tam nie ma straży miejskiej więc ludzie nie mają już żadnych skrupułów. W Rybniku jednak mimo wszystko istnieje prawdopodobieństwo otrzymania mandatu za palenie śmieci.

  • ~opony922 2014-12-17
    09:00:10

    1 0

    Do Arteks: najgorzej jest w powiatach rybnickim, wodzisławskim, cieszyńskim tam przyzwyczajenia są bardzo złe. Natomiast jesli chodzi o Jastrzębie,Żory i powiat Pszczyński tam jest nowocześniejsze myślenie i jest o wiele lepiej.

  • ~Arteks 2014-12-17
    09:12:55

    6 0

    @opony922 - bardzo często przejeżdżam autem przez jastrzębskie dzielnice: Moszczenica i Ruptawa jadąc do Cieszyna lub przez Rowień jadąc do A1 - nie ma tam nowocześniejszego myślenia i wieczorem tak samo trzeba blokować nawiew powietrza bo niesamowicie śmierdzi tak samo jak np. w rybnickim Popielowie. To problem całego Śląska i Małopolski czyli regionów bardzo gęsto zaludnionych, z konserwatywnymi ludźmi i jeszcze dodatkowo z łatwym dostępem do mułu węglowego którego nie kupisz w okolicy Łodzi czy Poznania.

  • ~jolaw2 2014-12-17
    09:28:27

    0 3

    wszystko to prawda co napisano w liście z życzeniami tylko czy to coś da ?? na pewno nie , co Kopacz obchodzą mieszkańcy Rybnika . Wydaje mi się , ze jednak troszkę powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce na ile się da rzecz jasna .. można przecież mniej palić czy zaraz wszyscy muszą w domu latać w podkoszulku w mojej młodości gdy przychodziła zima to po prostu się cieplej ubierało w domu a nie hajcowało na fula . Kolejna sprawa to jest pozostawienie na osiedlach pomiędzy blokami pojedynczych domków , które obligatoryjnie powinny być podłączone do ciepłowni . Mój 6 miesięczny wnuk przyjeżdża na święta strasznie się cieszę a z drugiej strony obawiam że się tutaj dziecko otruje. .straszne mieszkać w takim miejscu gdzie nie ma powietrza

  • ~ 2014-12-17
    09:44:31

    2 0

    to juz nie jest wina Adama F tylko rządu albo rybniczan ha ha ha ha , kuczera obiecał zlikwidować smog !

  • ~minowa 2014-12-17
    09:51:05

    6 0

    Arteks, radzę sobie zobaczyć mapę wysokościową Rybnika i stwierdzić, że ulica Konarskiego w Popielowie od byłego przedszkola aż do stacji PKP Rymer jest jednym z najniżej położonych miejsc w Rybniku i w dodatku lezy w wąskiej kotlinie pomiędzy dwoma wzgórzami i w bezwietrzny dzień ZAWSZE BĘDZIE TAM ŚMIERDZIEĆ.

  • ~minowa 2014-12-17
    09:58:37

    2 0

    Stwierdzam, że w ostatnich kilku dniach sytuacja stała się normalna, czyli zwiekszone stężenie PM-10 w godzinach popołudniowych i wieczornych a nie tak jak przedtem - najgorzej od północy do rana, gdy palacze w domach jednorodzinnych śpią a nie dokładają mułu do pieców przy plus 10 stopniach.... Dlatego ponawiam pytanie do wszystkich - kto i co robił w początkowych dniach grudnia, kiedy największe wartości były w godzinach 0.00 do 5.00 ????

  • ~klapciat 2014-12-17
    10:23:05

    4 0

    ...co władze Warszawy pomogą na brak świadomości Rybniczan? wrzucają do pieców co im pod ręce wpadnie..domy budują i zamiast szukać ekologicznych rozwiązań, to wybierają ogrzewanie węglowe (mąż dostanie przydział a i śmieci będzie mniej - bo spali się wszystko). Zaskakuje mnie list wysłany przez to Stowarzyszenie (pomijam że pierwszy raz o nim słyszę), lepiej zajmijcie się drodzy Państwo najpierw naprawą świadomości Rybniczan niż pisaniem "takich" pism.
    ps. biedacy - właściciele domków jednorodzinnych - nie generalizujcie!! jestem właścicielem domku jednorodzinnego i mam zainstalowaną pompę ciepła ->NIE TRUJE! a znam ludzi, którzy mieszkają w bloku->i na codzień np. na 3 piętro wnoszą węgiel do mieszkania!!!

  • ~Arteks 2014-12-17
    11:04:12

    0 0

    @klapciat - gdzie są jeszcze bloki na terenie Rybnika w których wnosi się węgiel na 3 piętro? Aż jestem ciekawy bo nie wiem? ;) @minowa - no ale jakie to ma znaczenie. Takie są fakty. Mam znajomych którzy mają przepiękną posiadłość koło Żywca z pięknym widokiem na jezioro i twierdzą że zimą tam jest gorsze powietrze niż w Rybniku bo ludzie palą dosłownie wszystko, a kotlina kumuluje problemy. Również wjeżdżając do Cieszyna czy Ustronia, kiedy nie ma wiatru - prawie zawsze jest smog, a to przecież region turystyczny. Mimo to jest to pożądane miejsce do zamieszkania. Rybnik ma problemy zimą ale ogólnie jest to przyjazne miasto w którym fajnie się mieszka. Nie ma też jakiegoś pomoru ludzi więc nie ma co popadać w skrajności - ani bagatelizować problem, ani jakoś histeryzować.

  • ~truman20 2014-12-17
    11:22:03

    8 0

    ~klapciat - co władze pomogą? Mogą dużo. Fajne powiedzenie mam na tę okoliczność, bo gdzieś ostatnio go czytałem: mamy w Polsce bardzo niskie koszty życia..... przed opodatkowaniem. Dlaczego kiedyś można było kupić dobry eko-groszek za 250zł-300zł/t? Piję do tego, że jest ogrom ludzi, których nie stać na wysokiej jakości ogrzewanie. Jest też ogrom ludzi, których stać na dobry opał, ale kupują najtańszy, bo jest dostępny, więc po co mają kupować drogi opał - takie chomiki, bo nie można tego nazwać rozsądnym gospodarowaniem finansami. Nie zdziwiłbym się, że tych drugich jest więcej. Obie te grupy można pogodzić dwoma zagraniami (skoro już mamy tego węgla w brud) - wyeliminować z obiegu wszystkie rodzaje węgla oprócz tego, który można spalać w palnikach retortowych, znieść podatek i akcyzę od tego węgla, dofinansowywać jedno-paleniskowe kotły retortowe i TYLKO takie! Skoro wszyscy wokół tak mówią o spalaniu górnym, to retort jest typowym tego przykładem i przy dobrym ustawieniu pieca, dobrym opale i ciągłym paleniu, nie widać z komina dymu przez cały okres grzewczy. Od razu by było czystsze powietrze w mieście, ale to tego trzeba kogoś z jajami a nie "przyjemnych misiów złodziejaszków" na Wiejskiej...

  • ~polk 2014-12-17
    11:56:44

    6 0

    Arteks w Chwałowicach na Śląskiej chociażby.

  • ~auralfloat 2014-12-17
    12:05:12

    0 0

    Co oni chcą od tej baby? Niech se napiszą do samego Boga. Tutaj każdy ma każdego w d...

  • ~minowa 2014-12-17
    12:13:22

    3 0

    Muł nazywany jest najgorszym paliwem TYLKO z uwagi na największą zawartość części niepalnych (popiołu). Jako opalający węglem i mułem (1:1) mam pytanie do opalających ekogroszkiem w piecach z nadmuchem. Ja mam swoje 20% części stałych z mułu (popiół) w popielniku, który codziennie opróżniam. Gdzie wy macie swoje kilka % części niepalnych w ekogroszku jako popiół ?

  • ~imrahil 2014-12-17
    12:17:43

    0 4

    ~minowa to proste. ludzie po zmroku albo wrzucają śmieci do kotła (żeby nikt nie widział), albo zasypują kocioł paliwem, zamykają komin i dopływ powietrza, żeby w domu było ciepło do rana. z tego jest syf w powietrzu, który stacje pomiarowe wyłapują z kilkugodzinnym opóźnieniem. bo to nie tak, że jak ktoś zacznie dusić kocioł lub palić śmieci o godz. 21, to w ciągu kilkunastu minut wyłapie to stacja na Borki.

  • ~minowa 2014-12-17
    12:48:32

    4 0

    imrahil, twoja logika zwala z nóg. Śmieci do pieca (inne niż papier), ponieważ jest odbiór śmieci i płaci się niezależnie od ich ilości ? A może ktoś ogrzeje się 2 workami plastikowymi z Biedronki ? No i jeszcze chciałbym zobaczyć te dymy z komina przy "duszeniu" znacznie gęstsze niż przy paleniu na otwartym piecu i kominie ! Paliłeś kiedyś i patrzyłeś co i kiedy wydostaje się z komina, czy tylko powielasz opinie innych "zorientowanych" ? Ja uważam, że ktoś duży siedzi bardzo cichutko, jak mysz pod miotłą i podżega przeciwko indywidualnym kotłowniom, aby zręcznie ukryć to, co sam robi. I należy zacząć go szukać a nie zajmować się wyłącznie "niską emisją". Nie uwierzę, że jak ludzie rozpalają w godzinach 15-17, czy też rano, 8-10 to rejestracja najwyższych stężeń następuje następnego dnia w godz. 0-5 i jest związana z wieczornym i nocnym "duszeniem" pieców. Widzę to np. tak: na wyniki "z małych pieców", najwyższe w godzinach 16-20 nałożona jest wielka emisja "pod osłoną nocy" w godzinach 23-3 niewiadomego pochodzenia a wyniki jednego i drugiego uwidaczniane są po ok. 2 godzinach. Dlatego na początku grudnia mieliśmy mniejszy szczyt w godz., wieczornych i duzo wyższy, drugi w godzinach nocnych. Wszystko to widać na danych pomiarowych GODZINOWYCH, które mozna sobie przejrzeć dzień po dniu. Dopiero analizując te dane, można wyciągać wnioski. Analiza średnich danych dobowych fałszuje obraz i zręcznie ukrywa największych trucicieli. W dodatku, analizować trzeba pozostałe związki.

  • ~imrahil 2014-12-17
    13:19:03

    0 2

    ktoś duży ma monitoring spalin działający 24 h/dobę. pracuję w branży i wiem jak to wygląda i naprawdę nikt nie ma zamiaru tego obchodzić. dostawanie się cząstek do atmosfery jest logicznym efektem duszenia kotła i braku ich dopalania, stąd się wzięła lepsza opinia o paleniu od góry - efekt widać także po różnicy w ilości popiołu i stanie komina w zależności od tego czy dopuszczamy do niskich temperatur w kotle (duszenie) czy nie (palenie od góry). w elektrowni czy ciepłowni najpierw rozgrzewa się kocioł palnikami olejowymi lub gazowymi, dopiero kiedy jest odpowiednia temperatura wewnątrz (np. 850*C), można wrzucić paliwo - właśnie w celu pełnego spalania. jeśli chodzi o śmieci - jak ktoś nie ma kasy, to nadal pali. jak ktoś ma, to pewnie z przyzwyczajenia. nie mam w swoim domu komina, ciekawe jestem jak będę wyglądały kubły moje i sąsiadów w dniu odbioru śmieci...

  • ~imrahil 2014-12-17
    13:21:33

    0 0

    dodatkowo w takiej elektrowni jak temperatura spanie poniżej zadanego poziomu, to wstrzymuje się załadunek paliwa i rozpoczyna dogrzewanie palnikiem. chcesz powiedzieć, że z jakiegoś powodu ktoś duży kopci tylko w zimie, a w lecie już nie? jak wytłumaczysz spore ilości smogu w okolicach Nowego Sącza i innych niezbyt uprzemysłowionych i niewielkich miast?

  • ~imrahil 2014-12-17
    13:23:07

    1 0

    i jeszcze jak wytłumaczysz fakt, że syfu z roku na rok coraz więcej (coraz więcej domów jednorodzinnych opalanych paliwami stałymi), nawet więcej niż 15 lat temu, kiedy nie było jeszcze tak ostrych przepisów dotyczących przemysłu?

  • ~Max 2014-12-17
    13:38:50

    0 3

    TAK!!! TO WINA PREZYDENTA KUCZERY!!
    OBIECAŁ TO NIECH POZATYKA KOPCĄCE KOMINY!!!

  • ~minowa 2014-12-17
    13:47:27

    5 0

    Imrahil, kotłownie i ciepłownie kopcą głównie w zimie. No i tam całodobowo się pali a palacz przychodzi do pracy również po 22,00..... I nie palą tam wcale kęsami lub kostką, jeśli już o rodzaj paliwa chodzi....

  • ~imrahil 2014-12-17
    13:56:03

    0 3

    ~minowa ile w takim razie jest nowych wielkich kotłowni (do tej pory myślałem, że piszesz o ER, EC Chwałowice i innych podobnych), które w stosunku do tego co było 15 lat temu? a ile jest nowych domów? np. w takich małych Książenicach obok Rybnika przybywa średnio 10 domów rocznie (!) - większość z kotłownią na paliwa stałe. podobnie rzecz ma zapewne w dzielnicach na obrzeżach miasta.

  • ~zenek65 2014-12-17
    14:32:53

    9 0

    problemy Rybnika wynikają z błędnych decyzji lokalizacji nowych osiedli. Nowiny zamykają naturalna drogę przewietrzania miasta, w naszej strefie klimatycznej wiatry są z kierunku zachodniego, a ktoś zadecydował żeby postawić bloki 10 piętrowe na drodze przewietrzania miasta. Rybnik leży w dolinie (stary Rybnik) więc problem ze smogiem w tej sytuacji nieunikniony. Rybnik jest też chyba jedynym dużym miastem w Polsce gdzie nie rozwiązano sposobu ogrzewania mieszkań w ścisłym centrum (to co czasem leci z kominów na Powstańców to horror) i jeszcze jedno problem nie zniknie dokąd cały ruch odbywać się będzie przez centrum. Zaniedbania z wzakresie dróg w Rybniku są kolosalne.

  • ~Dintojra 2014-12-17
    15:02:28

    4 0

    Cytat @minowa "mrahil, twoja logika zwala z nóg. Śmieci do pieca (inne niż papier), ponieważ jest odbiór śmieci i płaci się niezależnie od ich ilości ? A może ktoś ogrzeje się 2 workami plastikowymi z Biedronki ? "
    Zdziwiłabyś się, ale znam w mojej okolicy ludzi, którzy mimo że muszą płacić za wywóz śmieci to - zamiast je posegregować i wystawić w dniu odbioru - wolą je spalić !

    Ja opalam dom (żadna willa) flotem, choć wolałbym gazem ale nie stać mnie na taki luksus i co mam zrobić ? wziąć pożyczkę z Vivusa ? :)

  • ~rzyt 2014-12-17
    15:37:30

    0 1

    W Rybniku bardzo dobrze funkcjonuje segregacja śmieci na te do spalenia i na te do lasu. Te tanie paliwo czyli śmieci to odczuwamy przez cały rok, bo mam sąsiada, który nawet w lecie pali by zagrzać "tanio" wodę na kąpiel. A te z lasu; zapraszam na Żeromskiego i te niebieskie worki porozrywane przez szperaczy czy dziką zwierzynę. A podobno w Rybniku wszyscy płacą za śmieci?

  • ~Dintojra 2014-12-18
    01:17:19

    1 0

    ...a wystarczyłoby by darmozajdy sorki urzędnicy :) wydrukowali naklejki z kodem kreskowym na worki i wyposażyli odbiorcę śmieci w skaner.
    Naklejki rozdać (przy okazji wywozu) mieszkańcom i odbierać tylko worki z naklejkami... bez problemu wtedy się zobaczy kto i jak segreguje oraz ile odpadów wytwarza,a dalej już łatwo sprawdzić czy ilość odpadów jest "do przyjęcia" czy nie.
    Ja (5 osób) wystawiam ok 6-8 worków żółtych, 1 zielony i 2 białe + 2 duże kubły inie uwierzę, że sąsiedzi (3 os) mają tylko jeden worek żółty miesięcznie + 2 małe kubły, a nie opalają się gazem... zresztą to czuć :)

  • ~korin 2014-12-18
    10:59:30

    0 0

    Dintojra: a gdzie worki z papierem? Jakos strasznie duzo sortowanych smieci generujesz. Nie gnieciesz butelek i opakowań przed wrzuceniem do zoltych workow? Zdecydowanie warto, bo bez tego zalegają góry śmieci. Ja mam jeden 120l kubeł śmieci i wystarcza bez problemu, tylko przy ciezkiej zimie jest pelny gdy trafi się odbiór co 3 tygodnie a nie normalne dwa. Popiołu mam z 14 wiader groszku niecale 2 wiadra. Jadalne resztki -> pies + kury. Niejadalne organiczne + czesc papieru -> kompostownik. 2 worki zółte, 1 worek niebieskiego (na szczescie nie dostaje gazetek ze sklepu), worek białego szkła raz na 2-3 miesiace, worek kolorowego raz na 4-5. 4 osoby w domu.

  • ~adoloran 2014-12-18
    12:50:52

    1 0

    Każda inicjatywa jest dobra żeby zwrócić uwagę władz centralnych i lokalnych na ten śmierdzący problem.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5319