Rybnickie szpadzistki z medalami mistrzostw Polski

2017-05-09, Autor:

Na planszach w Drzonkowie odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży będąca jednocześnie indywidualnymi i drużynowymi mistrzostwami Polski juniorów młodszych (do 17 lat) w szermierce. W imprezie nie mogło zabraknąć reprezentantów RMKS-u Rybnik.

W ciągu całorocznej rywalizacji do finałowego turnieju indywidualnego w szpadzie zakwalifikowało się 42 zawodników w szpadzie chłopców oraz 42 zawodniczki szpadzie dziewcząt W drugim dniu odbyły się turnieje drużynowe. Tylko 12 najlepszych drużyn szpady męskiej i szpady kobiet rywalizowało o medale.

RMKS Rybnik reprezentowali:

• szpada męska - turniej indywidualny - Maciej Białas, Marcin Tumas,
  • szpada kobiet - turniej indywidualny: Beata Pękała, Alicja Klasik, Kinga Zgryźniak, Patrycja Frystacka.

Turniej drużynowy:

• szpada męska: Maciej Białas, Marcin Tumas, Eligiusz Malinowski, Wiktor Wałach,
  • szpada kobiet: Alicja Klasik, Beata Pękała, Patrycja Frystacka, Kinga Zgryźniak.

W pierwszym dniu w turnieju indywidualny znakomicie spisała się jedna z najmłodszych uczestniczek turnieju, 13-letnia Alicja Klasik, która dopiero w półfinale przegrała 14:15 z Dominiką Pawłowska z Flesza Świdnica, jak się okazało późniejszą mistrzynią Polski. Choć Klasik jest jeszcze młodziczką, to w swoim dorobku medalowym ma już złoty medal indywidualny i dwa srebrne z drużynowych MP młodzików. Jest aktualnie liderką listy klasyfikacyjnej Polskiego Związku Szermierczego w kategorii młodziczek. W finałowej ósemce bardzo dobre 5. miejsce zajęła Beata Pękała. Patrycja Frystacka – 25. miejsce, a Kinga Zgryźniak 37.

W szpadzie męskiej niestety naszym zawodnikom nie poszło już tak dobrze. Marcin Tumas pomimo bardzo dobrych walk w eliminacji grupowej przegrał walkę o najlepszą „16” turnieju z Stanisławem Rutzem ze Szpady Wrocław i zajął 20. miejsce. Jedno miejsce za nim, 21. zajął Maciej Białas.

Klasyfikacja końcowa:

Szpada dziewcząt:
1.PAWŁOWSKA Dominika (SKS Flesz Świdnica)
2.BRYCH Barbara (UKS Wołodyjowski Siem. Śl.)
3.PERNACH Aleksandra (UKS Wołodyjowski Siem. Śl.)
3.KLASIK Alicja (RMKS Rybnik)
5.PĘKAŁA Beata (RMKS Rybnik)
6.KAWENCKA Ewa (Piast Gliwice)
7.MUSIAŁ Anna (Pałac Młodzieży Katowice)
8.URYGA Patrycja (Muszkieter Gliwice)

Szpada chłopców:
1.ZBIERADA Bartłomiej (PKSzerm Warszawa)
2.KOC Franciszek (T.S. Wisła Kraków)
3.RACHWALIK Michał (UKS Start Opole)
3.RUTZ Stanisław (KS Szpada Wrocław)
5.NOGANOWICZ Karol (WKS Kolejarz Wrocław)
6.BULANDRA Jan (AZS AWF Katowice)
7.SZURLEJ Bartłomiej (WKS Kolejarz Wrocław)
8.RADOSZ Mikołaj (SKS Grass-Hopper Kalwaria)

W drugim dniu odbyły się turnieje drużynowe. Nasze szpadzistki w składzie: Alicja Klasik, Beata Pękała, Patrycja Frystacka i Kinga Zgryźniak po dobrym starcie indywidualnym zajmowały 2. miejsce w rankingu, natomiast szpadziści na 7.

Drużyna szpady kobiet z pierwszego meczu była zwolniona. W swoim pierwszym meczu o półfinał dziewczęta wygrały z drużyną PTG Sokoła Mielec 45:34. W meczu półfinałowym nasze zawodniczki musiały zmierzyć się z SKS Fleszem Świdnica. Po bardzo wyrównanym pojedynku młodziutkie zawodniczki z RMKS-u przegrały 42:45. Pomimo porażki w walce o finał OOM nasze zawodniczki w walce o o trzecie miejsce z Sokolnią Chorzów wygrały wszystkie swoje walki i pewnie zwyciężyły w całym meczu 45:32 zdobywając brązowy medal.

Na uwagę zasługuje fakt, że trzy z naszych zawodniczek w drużynie: Alicja Klasik, Patrycja Frystacka oraz Kinga Zgryźniak, to jeszcze młodziczki, więc drużyna wraz z Beatą pękałą, która przeszła do kategorii juniora młodszego w tym sezonie jest bardzo rozwojowa i perspektywiczna.

Szpadziści RMKS-u w składzie: Marcin Tumas, Wiktor Wałach, Eligiusz Malinowski, Maciej Białas, drugiego dnia walczyli zdecydowanie lepiej niż wczoraj. W pierwszym meczu wygrali z TS Górnik Radlin 45:38. W walce o półfinał nasz zespół przegrał po bardzo wyrównany pojedynku z PKSZERM Warszawa 37:45. Pomimo porażki o strefę medalową, rybniczanie walczyli o miejsca 5-8 z wielką determinacją i zaangażowaniem. Z tego zadania chłopcy wywiązali się w 100%, pokonując wszystkich swoich przeciwników, zajmując 5. miejsce.

Start w OOM sekcja szermiercza RMKS-u może uznać za bardzo udany, ponieważ w klasyfikacji klubowej w szpadzie RMKS Rybnik zajął znakomite 3. miejsce.