zamknij

Wiadomości

Rybnicka Rada Kobiet: przybywają do nas Ukraińcy, którzy nic nie mają. Ilu uchodźców gościmy w Rybniku?

2022-06-22, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

W miniony poniedziałek (20 czerwca) niezauważenie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Uchodźcy – święto, które w obecnych czasach przybiera szczególnie na znaczeniu. Ilu uchodźców z Ukrainy gościmy w Rybniku? Ilu od 24 lutego przybyło do naszego miasta? Trudno policzyć, zwłaszcza że stale przybywają nowe osoby - szczególnie z miejsc, gdzie trwają działania wojenne. - One nic ze sobą nie mają - mówi Hanna Kustra z Rybnickiej Rady Kobiet.

Reklama

Za dwa dni wybije 5. miesiąc rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa gwałtownym przeobrażeniom. Nie sposób tutaj też wspomnieć o tragedii, która dotknęła niepoliczoną jeszcze liczbę Ukraińców. Ilość zbrodni dokonywanych przez Rosjan jest jednak porażająca.

Od początku napaści widzimy też exodus Ukraińców – głównie matek z dziećmi i osób starszych. Najczęściej wybierają kierunek ku polskiej granicy. Polacy z kolei otworzyli swoje serca i domy, zapraszając uchodźców do siebie. W ślad za nimi podążyły samorządy i organizacje pozarządowe, które zaczęły prężnie działać pomimo braku (z początku) wytycznych określonych przez rząd.

Jeżeli chodzi o Rybnik, uchodźcy znaleźli miejsce głównie w prywatnych domach. Magistrat przygotował też miejsca na sali gimnastycznej w Niedobczycach, a pokoje udostępniły hotele Arena, czy Olimpia. W bazie zakwaterowanych uchodźców znalazło się 400 osób.

Wczoraj Olimpię musiało opuścić jednak 58 Ukraińców.

Zostaną zakwaterowani w różnych częściach miasta. Niektóre rodziny mają własne plany i nie korzystają z naszej pomocy. 14 osób z Olimpii trafi na salę gimnastyczną na Górnośląskiej, aktualnie sala jest pusta – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Jak dodaje, powodem lokowania w nowych miejscach jest rozpoczęcie wcześniej zarezerwowanych, w hotelu obozów sportowych.

W najbliższych tygodniach zostaną zakwaterowani też uchodźcy ze stanicy żeglarskiej, tam rozpoczną się obozy harcerskie. Aktualnie przebywa tam 15 osób. 47 osób nadal przebywa na terenie rybnickich OSP, nadal uchodźców wojennych z Ukrainy goszczą pozostałe hotele, hostele i inne punkty na terenie Rybnika – dowiadujemy się.

Czy wiadomo, ilu uchodźców z Ukrainy dotarło do Rybnika od początku rosyjskiej agresji? Nasza rozmówczyni informuje, że miasto nie prowadzi takiego monitoringu i jest on „raczej” niemożliwy do przeprowadzenia.

Nie mamy danych o ilości osób, które są na terenie Rybnika u swoich bliskich, rodzin czy znajomych – dopowiada rzecznik UM.

Urząd miasta musi bazować na oficjalnych danych, uzyskanych choćby poprzez rejestrację numerów PESEL. Tych do 20 czerwca nadano 2222 razy. Obecnie wnioski o nadanie numerów PESEL przyjmowane są na jednym stanowisku w Wydziale Spraw Obywatelskich.

Drugi wskaźnik dotyczy pomoc dla obywateli Ukrainy w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę. Pieniądze otrzymało do tej pory 2661 osób przebywających na terenie miasta Rybnika.

Liczba ta jednak nie musi być tożsama z liczbą uchodźców, którzy dotarli do Rybnika od momentu działań wojennych 24 lutego – zaznacza Agnieszka Skupień.

Z policzeniem uchodźców mają też problem takie organizacje, jak Rybnicka Rada Kobiet, która od początku inwazji niesie pomoc dla Ukraińców przybywających do naszego miasta.

Tylko wczoraj naszą siedzibę odwiedziły 77 rodziny z Ukrainy, najczęściej złożone z 3-4 osób. Z naszych wyliczeń wynika, że od 24 lutego mieliśmy 17 850 wizyt uchodźców. Odnotowaliśmy też 4462 osoby z Ukrainy – mówi nam Hanna Kustra z Rybnickiej Rady Kobiet.

Te szacunki też nie są dokładne. Pewnym jest jednak to, że uchodźców z Ukrainy w Rybniku powinniśmy liczyć w tysiącach, a to jeszcze nie koniec!

Widzimy, że do Polski i naszego regionu ruszyła nowa fala. Wcześniej uchodźcy pochodzili głównie z zachodniej i centralnej części swojego kraju. Tym razem to uciekinierzy z terenów objętych konfliktem – zaznacza Hanna Kustra.

Cały czas potrzebna jest też pomoc materialna.

Potrzeba szczególnie jedzenia - to najpilniejsza potrzeba. Brakuje też chemii, środków czystości. Dostajemy ubrania, ale potrzebne są jeszcze kołdry, poduszki. Ci uchodźcy, którzy przyjeżdżają do nas – nic nie mają. Jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc - dodaje nasza rozmówczyni.

Jeżeli chcecie pomóc, skontaktujcie się z Rybnicką Radą Kobiet.

Oceń publikację: + 1 + 31 - 1 - 59

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~reformatorski 2022-06-22
  19:09:17

  76 38

  Jechałem rowerem po bulwarach Nacyny. Często się zdarza, że piesi chodzą po części dla rowerzystów. Jak się da sygnał, przeważnie schodzą ale bywało, że młodzi się odgrażali. Dzisiaj szła para całą szerokością, raz sygnał, nie działa, drugi raz obejrzeli się. Zatrzymałem się i delikatnie zwróciłem uwagę na to że idą całą szerokością i usłyszałem "przepraszam" z ukraińskim akcentem. Jeszcze się nie spotkałem aby ktoś "nasz" powiedział w takiej sytuacji "przepraszam".

 • ~boroczek2 2022-06-22
  19:33:05

  16 68

  po prostu NIE WYCHODŹ z domu, bo ludzie cię się boją i ze strachu "przepraszają"??? Innym razem być może to ty będziesz przepraszał, bo inny terrorysta na rowerze, czy hulajnodze cię wystraszy...

 • ~master4k 2022-06-22
  19:39:25

  39 19

  Ale jak to? Nie może być. Niedawno pewien domorosły ekspert z wyraźnie wschodnim akcentem wszystko nam tu powykładał, jakie to kanikuły polski rząd zapewnia uchodźcom. To tak na prawdę nie pławią się w luksusie? Nie jeżdżą wszyscy Panamerami i drogimi motocyklami? Czyli do tych sklepów z darmowym jedzeniem też dla żartów nie chodzili? A już byłem gotów uwierzyć, że to był tylko taki flash mob.

  Oj Piłsudski, Piłsudski. Gdybyś tylko wiedział, jak bardzo Twoje słowa będą aktualne prawie po 100 latach.

 • ~palaczzasypowy 2022-06-22
  22:40:48

  45 28

  Potrzeba szczególnie jedzenia - to najpilniejsza potrzeba. Brakuje też chemii, środków czystości. Dostajemy ubrania, ale potrzebne są jeszcze kołdry, poduszki. hmm pani kustra to musi się pani wybrać do sklepu i kupić,w czym problem? no chyba,że problem ma pani z matematyką,nie potrafi pani stwierdzic ile jest uchodzców w rybniku? ale zapewne jak bedzię akcja typu,zapalmy znicze pod sądami,czy piekło kobiet to tego problemu,matymatycznego nie będzie

 • ~palaczzasypowy 2022-06-22
  22:51:33

  24 23

  ~reformatorski,wzruszajaące,łzy wzrószenia zalały mi oczy

 • ~mui 2022-06-22
  22:55:00

  59 5

  Master twój naiwny komentarz weryfikuje rzeczywistość.
  Mamy dużą grupę majętnych uchodźców, którzy nie mają ochoty obniżać swojego poziomu życia, nadal korzystają z drogich samochodów i wynajmują/ kupują nowe domy. Nie rezygnują z tego aby wspomagać tych, "którzy nie mają nic". Uważam, że to nie jest przyzwoite.
  Nie piszę, że "nie ma wojny" i że "nie ma ludzi potrzebujących". Uważam, że są i przydałoby się, żeby w tej pomocy uczestniczyli także bogaci Ukraińcy.

 • ~Franek 7 2022-06-22
  23:01:16

  51 17

  Problemem jest to, że od początku zaczęliśmy pomagać wszystkim jak leci z Ukrainy zamiast tylko tym, którzy pomocy faktycznie potrzebowali. Pomagajmy ale tym, którzy faktycznie wymagają pomocy. I róbmy to przez jakiś określony czas. Ja myśle, że dwa miesiące wystarczą każdemu na zorganizowanie sobie życia w nowym miejscu bo mam wrażenie, że jeśli ta wojna będzie trwać jeszcze 10 lat to trzeba będzie każdemu z nich tyle pomagać.

 • ~betta 2022-06-23
  05:36:24

  33 26

  Franek-2 miesiące mówisz?Powiedz to kobiecie która jest tu sama z paromiesięcznym dzieckien..Znam polskich 30-latków ktorzy mieszkają z rodzicami, bo nie potrafią sie usamodzielnić,Ale dla uchodźców Polska to raj na ziemi pod względem finansowym.Zresztą zaraz tu przylezie indywidualny (pod tym nickiem albo innym) i napiszę znowu że uchodzcy piją,imprezują i wożą się taksówkami ,i nie warto paczki kaszy kupić .

 • ~rafcio00 2022-06-23
  08:52:49

  42 12

  Spawa wygląda tak.
  Poprosiłem o pewną interwencję Rady Kobiet a dokładniej Panią Hanna Kustra. Wyjaśniłem o co chodzi itp.
  Pierwszy kontakt tel. OK następne już ignorowanie (nawet wysyłając sms z prośbą o kontakt tel.) kiedy odrzuca połączenie otrzymuje się sms-a o treści "Skrabnij"
  W dniu 9 maja 2022 roku ukazał się kolejny odcinek "Dziękuję nie słodzę" na portalu Rybnik.com tytuł nagłówka brzmi "Hanna Kustra w „Dziękuję, nie słodzę”: wkurza mnie hejt na uchodźców"
  - Przepraszam a mnie rybniczanina wkurza że zamiast Rada Kobiet w tym Pani Hanna Kustra która powinna zainterweniować co do sprawy Rybniczan to lepiej interesować się innym obywatelem.
  Nie jestem rasistą i szanuje każdego człowieka z względu na przynależność rasową i polityczną ale jeśli problem dotyczy ro chciałbym aby sprawa została nadzorowana przez tą osobę od początku aż do końca finału sprawy...

 • ~rafcio00 2022-06-23
  09:02:37

  39 10

  Chciałbym publicznie podziękować Radzie Kobiet w Rybniku za zainteresowanie się sprawą osoby starszej z Rybnika (aktualnie posiadam w swoim telefonie smsy archiwalne z prośba o pomoc do Państwa i z prośbą o zwrotny kontakt tel. ) gdzie do dzisiaj takiego kontaktu nie otrzymałem a ta osoba tym bardziej nie otrzymała pomocy.
  Miłego dnia życzę :)

 • ~Grzegorz Kies 2022-06-23
  09:46:31

  39 9

  Radzie kobiet polecam liczydła ..powszechnie stosowane na Ukrainie.

 • ~#Indyvidualny 2022-06-23
  11:55:30

  20 5

  @~betta, wróć do artykułu z dnia 20.06.2022r. temat "Miasto chce uruchomić kursy polskiego dla uczniów z Ukrainy" i dokładnie przeczytaj co napisałem jeśli już chcesz coś przywoływać a nie kłam. Napisałem że lubię pomagać innym ale wszystko ma swoje granice,bo gdy zobaczyłem w okolicach rynku grupkę młodych pijanych chłopaków kłócących się po ukraińsku pod pubem to pomyślałem sobie że nie jest im źle skoro stać ich na alkohol i na pub o taksówkach słowa nie wspomniałem i żadnej paczce kaszy również nic nie napisałem! jeszcze raz powtarzam lubię pomagać potrzebującym i chętnie to robię ale na alkohol dla innych nie mam ani złotówki.

 • ~Hanna Kustra 2022-06-23
  12:51:14

  11 16

  Szanowny Panie rafcio00, proszę nie kłamać i zarzucać oszczerstwami, po pierwsze nie jest Pan stroną w tej sprawie, po drugie po interwenci z naszej strony dostała ta pani 2 razy propozycje umieszczenia jej w instytucji, odrzucono pomoc. A po trzecie to nie pierwszy razzrezygnowałała ta pani z pomocy taka sama sytuacja była w marcu. Jeśli ta pani odrzuca wsparcie to na siłę nikomu nie pomożemy. Zachowanie pana jest aroganckie !

 • ~rafcio00 2022-06-23
  13:53:54

  11 14

  Oświadczenie.
  Oświadczam iż powyżej opisane komentarze są prawdziwe i nie są to pomówienia zgodnie z art.k.k.
  Proszę Pani H.K nie wyciągać brudów z przeszłości tej osoby prywatnej co było przed 5 czerwca 2022 roku i co jej w życiu się działo.
  Sprawa dotyczy wyłącznie od dnia 5 czerwca 2022 roku od nieszczęśliwego pożaru na familokach (Piaski), która ta osoba nie otrzymała wsparcia żadnego.
  Brak umieszczenia osoby w instytucji w Rybniku na Chrobrego o której Pani wspomina było wyłączone podyktowane dobrami osobistymi, aby ta osoba w bardzo krótkim czasie być może nie tułała się z jednego miejsca na drugie i tak dalej. (dobra osobiste są opisane w Konstytucji jak i k.c).
  Jeśli opiszę sytuację "patową" dogłębnie w jakim miejscu jest ta osoba to wyleje się "hejt" na Panią i na całą Radę Kobiet a chce tego uniknąć.
  To że jestem stroną to poniekąd jestem związany z tą osobą i nazywajmy to po imieniu.
  Proszę o wstrzymywanie się opisywania publicznie na temat osoby poszkodowanej jak i jej życia przed 5 czerwca 2022 roku, ponieważ narusza Pani teraz dobra osobiste tej Pani i nie wuklacza rodzina środków prawnych w postaci udania się do kancelarii prawnej i założenie sprawy cywilnej.

  Jeśli trzeba będzie napisze do redakcji Rybnik.com oświadczenie wraz z opisem całej sytuacji, bo jeśli ktoś przeczyta to potwierdzi że coś nie tak jest po jednej stronie.
  Jeśli Pani podjęła się sytuacji aby zainterweniować i oświadczyła że poinformuje rodzinę o sytuacji jaka wyniknie po spotkaniu w UM Rybnik jaka by niebyła odp. UM Rybnik to nikt nic nie otrzymał tylko ignorowanie.

  Dopiero w dniu dzisiejszym pierwszy telefon Pani wykonała z pretensjami do córki matki poszkodowanej o usunięcie komentarza i przeprosiny, a wcześniej cisza kiedy proszono kontakt (wysyłano i dzwoniono na dwa różne tel z Rady Kobiet które są na fb).
  Z mojej strony nie będzie przeprosin gdyż więcej bólu zadano rodzinie gdzie do dzisiaj cierpi a Rada Kobiet żadnego telefonu nie wykonała do rodziny poszkodowanej z informacją zwrotną.
  Nawet do Państwa dzwoniłem z zastrzeżonego telefonu czy też poprosiłem matkę swoją aby do Państwa zadzwoniła, efekt ten sam.

  Pomoc dla mieszkańca Rybnika, który stracił dobytek życia w pożarze mieszkanie socjalne w Rybniku na Piaskach 5 czerwca 2022 roku (Pani posiada 2 grupę o niepełnosprawności, wiek 59) nie otrzymała lokum zastępczego bo ZGM Rybnik Kościuszki fizycznie niema, lecz miasto Rybnik znalazło zimą br. 2 mieszkania do remontu dla rodzin z Afganistanu.

 • ~Hanna Kustra 2022-06-23
  14:26:07

  9 19

  Proszę ostatni raz o zaprzestanie wypisywania kłamstw pomoc i wsparcie było przez nas otrzymane, nie została ta Pani pozostawiona beż naszego wsparcia. Odmówiono pomocy, na co wpływu nie mamy. A jeśli Pan nadal będzie wydzwaniać i zastraszać i obrażaç moją osobę czy też inne osoby z naszego punktu, to inaczej będę się z Panem kontaktować. . Nie jest Pan stroną i wszelkie informacje otrzymywała córka pani której spaliło się mieszkanie. Jest Pan arogancki bez kultury i szacunku do drugiej osoby.
  Jeśli starsza Pani nie chce pomocy bo jest z córką to na siłę nikogo nie da się zmusić, do zmiany miejsca.

 • ~rafcio00 2022-06-23
  14:41:40

  13 13

  Proszę o nie dopowiadanie i pisanie kłamstw w postaci - Jeśli starsza Pani nie chce pomocy bo jest z córką to na siłę nikogo nie da się zmusić, do zmiany miejsca.
  "Proponuje osobiście się zapytać to pozna Pani prawdę"

  Od teraz każda wiadomość komentarz napisany publicznie za pomocą masowego przekazu jakim jest internet przez Panią H.K na temat osoby poszkodowanej i jej życia osobistego będzie dowodem rzeczowym w postepowaniu cywilnym o naruszenie dóbr osobistych gdzie bez jej zgody opisuje Pani historię.

 • ~rafcio00 2022-06-23
  14:59:24

  13 15

  Działającym w imieniu własnym jak i rodziny w tym partnerki wzywam Panią Hanna Kustra do zaprzestania naruszania dóbr osobistych jak nękania Nas w postaci nachalnego dzwonienia z numer 721....... zgodnie z art k.k 190a.
  Połączenia które posiadamy z dnia dzisiejszego z Pani numeru będą wykorzystane jako dowód w postępowaniu karnym jeśli taka sytuacja zajdzie a Pani się nie uspokoi..
  Jeśli ma Pani zastrzeżenia co do prawdziwych komentarzy opisanych proszę aby radca prawny lub adwokat Pani zemną się skontaktował.

 • ~Franek 7 2022-06-23
  19:29:17

  13 1

  Betto- znam kilka polskich samotnych matek z dzieckiem i jakoś żyją. Zresztą napisałem wyraźnie- pomagajmy ale tym, którzy tej pomocy naprawdę potrzebują.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 357