zamknij

Wiadomości

Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Tyle będzie można zarobić

2022-05-19, Autor: 

W najbliższą sobotę (21 maja) rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W całej Polsce mają się odbyć z tej okazji odbyć pikniki wojskowe. Ile będzie można zarobić w takiej służbie? Jakie inne bonusy przygotowano?

Reklama

Tyle zarobisz w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona przełomowym dokumentem dla obronności RP i polskich Sił Zbrojnych – Ustawą o obronie Ojczyzny. Już ten temat poruszaliśmy przed kilkoma tygodniami. Wtedy pisaliśmy o obowiązkowej zasadniczej służbie wojskowej, ale w kontekście zagrożenia wojną. Wtedy będzie możliwe przeznaczanie osób uznanych za zdolne do tej służby, do jej odbycia.

Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma od teraz do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej:

- zawodową służbę wojskową,

- terytorialną służbę wojskową,

- dobrowolną zasadniczą służbę wojskową

oraz dodatkowo - dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę.

Jeżeli wybierze dobrowolną zasadniczą służbę wojskową to:

- przejdzie przez 2 etapy służby – 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany);

- będzie mu przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł.

Dodatkowo osoba w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej będzie miała:

- prawo do urlopu wypoczynkowego,

- możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia),

- prawo ubiegania się o powołanie do dobrowolnej zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym.

Taka osoba ma też pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska.

W dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej zapewnione będzie zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie. Ochotnik będzie też mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia, a także może przerwać służbę w dowolnym momencie.

Wojsko rusza z piknikami na Śląsku

„Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” - pod takim hasłem w sobotę 21 maja o godz. 11.00 rozpoczną się pikniki wojskowe w 32 miejscowościach na terenie całego kraju.

Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i żołnierskiej grochówki na piknikach działać będą punkty rekrutacyjne, w których będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej: ile trwa, kto może do niej przystąpić i na czym polega. Na miejscu można będzie wypełnić wniosek o powołanie (dlatego warto zabrać dowód osobisty).

Poza piknikami w 70 miejscowościach MON uruchomi mobilne punkty rekrutacyjne. Również tam będzie można poznać szczegóły dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i złożyć wniosek.

Lokalizacja pikników i punktów rekrutacyjnych pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” w woj. śląskim:

Pikniki wojskowe:

Czeladź – Rynek im. Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Polski;

Racibórz - Zamek Piastowski;

Punkty rekrutacyjne:

Chorzów – Centrum handlowe Carrefour ul. Parkowa 20,
Częstochowa - Plac Rady Europy;
Dąbrowa Górnicza – Centrum Handlowe Pogoria ul. Jana III Sobieskiego 6.
Katowice – Katowicki Park Leśny – Dolina 3 Stawów;
Pszczyna – Rynek Pszczyński;
Zabrze – Centrum Handlowe Platan, Plac Teatralny 12;
Żywiec - ulMoszczanicka 9.

Ochotnicy mogą zapoznać się z materiałami dot. dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zamieszczonymi na Strona główna - CWCR (wojsko-polskie.pl).

Zgłoszenia do służby będzie można składać online poprzez portal rekrutacyjny Strona główna - CWCR (wojsko-polskie.pl) oraz 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju (na piknikach wojskowych i w punktach rekrutacyjnych).

Oceń publikację: + 1 + 43 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~waldus 2022-05-19
    16:11:42

    41 25

    zawodowa armia + WOT + powszechny dostep do broni = bezpieczna Polska

  • ~Lahcim 2022-05-19
    18:11:32

    26 33

    ~waldus
    Taa, po PISie waldusi z bronia na ulicach nam jeszcze tylko brakuje

  • ~master4k 2022-05-19
    22:44:52

    21 10

    @ waldus

    "zawodowa armia + WOT + powszechny dostep do broni = bezpieczna Polska"

    Czy ten powszechny dostęp do broni dotyczy również Javelinów i Bayraktarów? Samym karabinem na współczesnym polu walki to sobie możesz w zębach podłubać. Ty to jednak jesteś marzyciel-fantasta. Nawet nie wiem czy nie większy od Arteksa.

    Polska przede wszystkim potrzebujemy mądrych i odważnych ludzi. Tacy co uciekają daleko od kraju i bronią go na odległość za pośrednictwem forów internetowych raczej się nie przydadzą.

  • ~BAROSZA30 2022-05-20
    05:00:15

    17 3

    Dla młodych takie warunki to prestiż i świetlana droga na przyszłość, ostatni pobór do wojska 2008 roku dostawał 170 zł żołdu i po służbie kopa na ulice, bez żądnych gwarancji na nic. Tak więc oprócz miłych wspomnień, nic na tym nikt nie zyskał :-/

  • ~Moneta 2022-05-20
    09:14:01

    5 10

    @Waldus
    Każdy, kto chce mieć w Polsce broń może sobie zrobić na nią pozwolenie - to nie jest kurs na pilota odrzutowca. Dostają je nawet ludzie nie odróżniający dzika od dziecka.
    @master4k
    Nie sądzę, żeby ludzie, których Polska wypluła masowo po studiach w latach 2002-2005 mieszkający za granicą chcieli jej bronić na forach internetowych. Mieszkają już tam pokolenie. Raczej doceniają jak kraje w których mieszkają zachowały się podczas pandemii (brak zmartwień o kasę i pracę) i wiedzą, że emigrując - trochę wygrali. Raczej czas przeznaczą na myślenie jak przekonać najsłabszych bliższych (rodziców etc), żeby wybrali się do nich na dłuższe wakacje...

  • ~polk 2022-05-20
    10:06:32

    11 5

    @Moneta zanim coś napiszesz to upewnij się, że masz rację.
    Jeśli jesteś "zwykłym obywatelem" musisz wykazać "ważny powód" dla którego chcesz mieć broń. Nawet w ustawie jest napisane jakie to są te powody. W przypadku pozwolenia na broń do celów ochrony osobistej, osób i mienia ważnym powodem będzie stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia.

  • ~hub381 2022-05-20
    16:26:06

    2 0

    "Do wojska był przynależniony" za parę złotych + ćmiki (1958 r.), na 2 lata. O przysiędze "na wroga" nie wspomnę. Takie były czasy.

  • ~KSnake 2022-05-20
    18:30:05

    4 1

    @polk ciekawe, bo mnie zrobienie pozwolenia na broń zajęło mniej czasu niż zrobienie prawa jazdy, a i koszt był podobny. Więc skończ teoretyzować. A i jedyny ważny powód jaki mam to przynależność do klubu za 10zł rocznie. I abstrahując od wszystkiego innego - środowisko strzeleckie nie chce powszechnego - w amerykańskim stylu - dostępu do broni. Widząc co się dzieje większość z nas jest przede wszystkim za utrzymaniem obowiązku badań psychologicznych.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4854