zamknij

Ekologia

Rozstrzygnięcie Programu Smog Stop. Dotację uzyska 66 rybniczan

2017-10-19, Autor: 

Aż 66 dotacji uzyskali mieszkańcy Rybnika w ramach programu Smog Stop, którego rozstrzygnięcie ogłosił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Katowicach. 

Reklama

W ramach programu Smog Stop o udzielenie dofinansowania w formie dotacji mogły ubiegać się osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego, deklarujące zmianę sposobu ogrzewania na ekologiczne. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyjmował wnioski w maju br., rozstrzygnięcie naboru ogłosił 12 października.

Mieszkańcy Rybnika uzyskali 66 dotacji na 804 w całym województwie (ponad 8%). Jest to najlepszy wynik wśród gmin województwa – drugie w kolejności miasto uzyskało 23 dotacje. – Bardzo się cieszę z aktywności mieszkańców gmin naszego subregionu, zwłaszcza Rybnika, w zakresie chęci pozyskiwania dotacji na inwestycje poprawiające jakość powietrza. Duża liczba przyznanych rybniczanom dotacji na poziomie województwa to jednocześnie dowód na skuteczność działań podejmowanych przez miasto. Działania te z jednej strony poprzez kampanie informacyjne zwiększają świadomość mieszkańców o zagrożeniach związanych ze smogiem, z drugiej zaś mobilizują – dzięki efektywnemu programowi wsparcia – do podejmowania inwestycji polegających przede wszystkim na zmianie sposobu ogrzewania – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Z uwagi na  dużą ilość wniosków, WFOŚiGW dofinansuje w ramach programu Smog Stop inwestycje tylko najbardziej ekologiczne, które przewidują zmianę paliwa węglowego na bardziej ekologiczne, tj. na olej, gaz, biomasę.

Szczegółowe informacje o rozstrzygnięciu naboru wniosków do programu – w tym lista wybranych do dofinansowania zadań planowanych do realizacji w 2017 roku TUTAJ.

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
  • ~pprywatne 2017-10-19
    13:26:59

    67 15

    Obserwuję tą mapę z czujnikami smogu i jest chyba gorzej niż w zeszłym roku. Jeszcze sezon grzewczy się nie zaczął i mamy w dzień ponad 20 stopni, a na mapce już wieczorami i w nocy brakuje skali.
    Nie wiem co się będzie działo jak przyjdą mrozy...
    Ważne że mamy wspaniałą ustawę.

  • ~Marcin74 2017-10-19
    13:55:41

    69 15

    Coraz bardziej mam wrażenie, że NIE chodzi o to żeby zwalczyć problem smogu ale żeby z nim walczyć. Nie żeby złapać króliczka ale żeby go gonić. Tylko wtedy można organizować sympozja, konferencje, debaty, spotkania, wyjazdy studyjne, rozpoznawcze, zapoznawcze. Szkolić strażników, urzędników. Przygotowywać, opracowywać. I tak aż do wyborów. Potem się zobaczy. Albo dalej brnąć i udowadniać jak wiele zostało zrobione albo w razie przegranej najeżdżać jak niewiele się w temacie dzieje i za 4 lata znowu próbować wmówić wyborcom, „że teraz to my zrobimy co trzeba i jak trzeba”. Tylko ważne żeby SMOG cały czas był, bo inaczej nie będzie z czego ulepić następnych obietnic.

  • ~ 2017-10-19
    17:50:42

    23 1

    W porównaniu z Czechami i ich kotlíkovými dotacemi, wypadamy bardzo blado.

  • ~ 2017-10-19
    18:44:56

    21 34

    Dzisiaj o 15.30 było 21 stopni. Sąsiedzi włączyli ogrzewanie. Tym razem co prawda gazowe (mają i węgiel, i gaz), ale po kiego grzyba? Jak ludzie nie nauczą się oszczędzać, to zawsze będą narzekać na biedę. A to nie bieda tylko głupota, jeśli ktoś wywala pieniądze przez komin

  • ~imrahil 2017-10-19
    19:01:55

    13 20

    oczywiście, że macie rację - smogu raczej na poważnie nikt nie zwalcza. pisałem już tyle razy na temat najprostszych rozwiązań: dofinansowania do termomodernizacji a nie kotłów węglowych (!), kary za długotrwałe dymienie (bardzo tanie i skuteczne rozwiązanie, w dodatku zmuszające potencjalnego zadymiarza do oszczędności własnych pieniędzy zamiast wyrzucania przez komin), zakaz ogrzewania paliwami stałymi nowych domów (setki nowych dymiących kominów co roku - co z tego że niektórzy mają jakieś super hiper kotłownie węglowe w cenie pomp ciepła albo izolacji domu mocno energooszczędnego, skoro to kolejne dodatkowe kominy, może dymiące trochę mniej, ale jednak dymiące). można też zastosować jakieś zachęty, np. dom bez komina = zwolnienie z podatku od nieruchomości czy śmieciowej. ale w tym kraju nic się nie da. zakazu paliw stałych w nowych domach naszym rejonie nikt nie prowadzi, bo społeczeństwo pomyśli, że się je krzywdzi i pokaże środkowy palec przy wyborach. a taki zakaz jest całkiem uczciwy

  • ~Marcin Dębosz 2017-10-19
    19:52:41

    18 5

    Mogę się z każdym założyć że to program na poprawienie portfela dla kopalni i sprzedających kotły. Niedługo beda musieli manipulowac pomiarami zeby ludzie sie nie rzucali.

  • ~ 2017-10-19
    20:13:39

    10 16

    @pprywatne to tylko dowód że ludzie palą ze zbytku i bezzasadnie lub nie chce im się zainwestować w odpowiednią izolację budynku. @imrahil sam wiele razy pisałeś, że to proces długotrwały. Mój nos odnosi wrażenie, że w tym sezonie grzewczym jest jednak lepiej. Ani razu jeszcze nie musiałem dzwonić w sprawie podejrzenia o palenie śmieci a w zeszłych latach zdarzało się to nawet w sierpniu.

  • ~minowa 2017-10-19
    22:03:13

    16 10

    Kasia T - jak ci za gorąco to otwórz sobie lodówkę, nic mi do tego. Wszystkich mierzysz swoją miarą.

  • ~mjurek78 2017-10-19
    22:26:09

    4 2

    Przekonamy sie za niedługo co dała ustawa antysmogowa!?

  • ~ 2017-10-19
    22:53:17

    17 1

    ~Marcin Dębosz nawet nie kopalń które mają teraz muły i floty do zagospodarowania, a składów i importerów węgla, oraz producentów i montażystów nowych kotłów, a tak przy okazji we wczorajszym Teleekspresie prezentowano dzieło naukowców z Politechniki Śląskiej - filtr budowany pomiędzy kocioł i komin, niestety takiego rozwiązania nie dopuszcza uchwała, bo nie zarobią na tym wspomniane przeze mnie grupy

  • ~majkz28 2017-10-20
    12:42:31

    21 1

    No niby fajnie ale uwaga: Wojewódzki fundusz zrobił większość wnioskodawców w trąbę. Było tak: złożyłem wniosek i inne cuda wymagane regulaminem, zmieniłem dach wysokim nakładem kosztów, później zmieniłem kocioł z śmieciucha na super oszczędny i ekologiczny na ekogroszek (emitujący nawet 90% mniej spalin) to też paręnaście tysiaków , a stary kocioł, który mógł pociągnąć jeszcze parę lat , zamiast sprzedać wyzłomowałem zgodnie z wymaganiami funduszu.
    Niestety WFOŚ nagle w Październiku stwierdził, że dofinansowanie przekaże tylko dla ekologicznych paliw. Ręce opadają. Ludzie nie opłaca się być eko w tym chorym kraju. Sorry!

  • ~ 2017-10-20
    17:15:22

    6 4

    Przy obecnej temperaturze, w mieszkaniu mam +22-23°C. I nie muszę grzać (w łazience od czasu do czasu chodzi grzejnik ale on jest ustawiony na konkretną temperaturę i sam się włącza). Do ogrzewania wody mam gaz. Ci, którzy palą to albo są zmarluchami i chata się im chyba szybko wychładza albo po prostu potrzebują ogrzać wodę w bojlerze... bo innego wytłumaczenia dla grzania nie widzę.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4922