zamknij

Wiadomości

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Sprawdź program uroczystości w Rybniku

2014-04-17, Autor: 
Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego – najważniejszego okresu w roku dla chrześcijan na całym świecie. Sprawdziliśmy, o której odbywać się będą ceremonie Triduum w wybranych rybnickich parafiach.

Reklama

Bazylika św. Antoniego:
Wielki Czwartek – godz. 18:00
Wielki Piątek - godz. 18:00
Wielka Sobota – godz. 20:00 – uroczystości połączone z procesją rezurekcyjną.
Święcenie potraw w Wielką Sobotę o godzinach: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 i 15:00.

Parafia Matki Boskiej Bolesnej (stary kościół):
Wielki Czwartek – godz. 18:00
Wielki Piątek - godz. 18:00
Wielka Sobota – godz. 20:00
Święcenie potraw w Wielką Sobotę o godzinach: 10:00, 12:00, 14:00 i 16:00.
Msza rezurekcyjna w Niedzielę Wielkanocną: godz. 6:00

Parafia Królowej Apostołów (Misjonarze, ul. Kościuszki):
Wielki Czwartek – godz. 19:00
Wielki Piątek - godz. 19:00
Wielka Sobota – godz. 20:00
Święcenie potraw w Wielką Sobotę o godzinach: 8:00, 10:00, 12:00, 13:00 i 15:00
Msza rezurekcyjna w Niedzielę Wielkanocną: godz. 6:00.

Parafia św. Jadwigi (Nowiny):
Wielki Czwartek – godz. 19:00
Wielki Piątek - godz. 19:00
Wielka Sobota – godz. 20:00
Święcenie potraw w Wielką Sobotę o godzinach: co godzinę od 10:00 do 16:00.
Msza rezurekcyjna w Niedzielę Wielkanocną: godz. 6:30.

Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej (Chabrowa):
Wielki Czwartek – godz. 18:00
Wielki Piątek - godz. 18:00
Wielka Sobota – godz. 20:00 - uroczystość połączona z mszą rezurekcyjną.
Święcenie potraw w Wielką Sobotę o godzinach: 10:00, 12:00 i 14:00.

Parafia św. Józefa Robotnika (Franciszkanie, Smolna):
Wielki Czwartek – godz. 18:00
Wielki Piątek - godz. 18:00
Wielka Sobota – godz. 20:00
Święcenie potraw w Wielką Sobotę o godzinach: co pół godziny od 10:00 do 15:00.
Msza rezurekcyjna w Niedzielę Wielkanocną: godz. 6:00.

Parafii pw. Św. Tereski od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach:
Wielki Czwartek – godz. 18:00
Wielki Piątek - godz. 18:00
Wielka Sobota – godz. 21:00  - uroczystość połączona z mszą rezurekcyjną.
Święcenie potraw w Wielką Sobotę o godzinach: 12:00, 13:00 i 14:00.

Triduum Paschalne to okres od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Wielki Czwartek jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus zapowiedział swoją śmierć. W tym dniu został również ustanowiony sakrament Eucharystii i kapłaństwa. Kapłani odprawiają poranną uroczystość Krzyżma Świętego (w katedrach) i wieczorną Mszę Wieczerzy Pańskiej, która kończy się zasłonięciem krzyży i przeniesieniem ciała Jezusa do ciemnicy. Wieczorem następuje również symboliczne „zawiązanie dzwonów”. Od tej chwili dzwony milkną i zastępują je kołatki.

Wielki Piątek to dzień Męki Pańskiej. W kościołach nie odprawia się mszy św. ze względu na uszanowanie śmierci Jezusa. Wierni gromadzą się na Drodze Krzyżowej oraz Liturgii Męki Pańskiej. Od późnych godzin wieczornych do następnego dnia w kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, który znajduje się w Bożym Grobie. W tym dniu wszystkich katolików obowiązuje post ilościowy i jakościowy.


W Wielką Sobotę kapłani również nie odprawiają mszy św. Wierni przez cały dzień adorują Najświętszy Sakrament w Bożym Grobie. Według tradycji słowiańskiej, w tym dniu kapłani święcą pokarmy, które później znajdują się na wielkanocnym stole. Najważniejsze w koszyczku wielkanocnym są: wędliny, sól, pieprz, jajka i figurka baranka. Wieczorem w kościołach zostaje odprawiona Liturgia Wigilii Paschalnej, która składa się z Liturgii Światła i z Liturgii Chrzcielnej. W czasie tej uroczystości „rozwiązują się dzwony”.


Niedziela Wielkanocna, czyli Święto Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się mszą rezurekcyjną. Wierni uczestniczą także w uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem.


Wprowadzeniem do przeżywania Triduum Paschalnego były drogi krzyżowe ulicami miasta. W miniony piątek na ulicach miasta modlili się wierni z parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej. Odbyła się również Harcerska Droga Krzyżowa.
Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
  • ~monika-987 2014-04-17
    07:46:37

    23 0

    Mała poprawka: zasłonięcie krzyży miało już miejsce w V Niedzielę Wielkiego Postu. Natomiast co do postu w Wlk. Piątek nie dotyczy oczywiście wszystkich katolików (np. osoby starsze, dzieci czy chore).
    Ale bardzo cieszy taki artykuł i za niego dziękuję, to jest prawdziwe sedno tych Świąt, a nie kurczaczki, jajuszka i króliczki...

  • ~ 2014-04-17
    15:00:41

    0 3

    Sednem sprawy jest śmierć Jezusa Chrystusa który umarł za nasze grzechy oraz jego zmartwychwstanie. Pogańskie obrządki pisanek i lania się wodą nie idą z parą z wiarą w zbawiciela.

  • ~truman20 2014-04-17
    20:13:43

    0 2

    Mariusz Grodecki - z czym nie idą?

  • ~ 2014-04-17
    22:38:07

    1 1

    Czy Jezus Chrystus malował i święcił pisanki. Dlatego te obrządki nie są Biblijne , nawet się o nią nie otarły. Wystarczy poświęcić kilka sekund aby odnaleźć znaczenie malowanych jajek - Malowanie jajek to oddawanie czci prasłowiańskiemu symbolowi życia, płodności i magicznej siły witalnej. Pisanka była szczególnym atrybutem obrzędów magicznych, mogących zapewnić zdrowie i siłę zarówno domownikom jak i zwierzętom gospodarczym. Tak więc pytam , wierzysz w Boga wszechmogącego , stworzyciela nieba i ziemi a oddajesz się bałwochwalstwu? Jakim jesteś człowiekiem wierzącym? W kogo? No chyba że życie straciło sens a do kościoła chodzisz z "automatu". Ludzie jezus Chrystus oddał za nas życie, Który ojciec oddał by swoje dziecko na śmierć aby inni mogli żyć? A Bóg to uczynił , oddał swego syna za grzechy nasze. Wierzcie ewangeli , nie kłamcom i zwodzicielom.

  • ~agata_agata 2014-04-18
    00:15:10

    1 1

    "Który ojciec oddał by swoje dziecko na śmierć aby inni mogli żyć? A Bóg to uczynił , oddał swego syna za grzechy nasze." Moim zdaniem, to nie najlepiej o "nim" (czyli o Bogu) świadczy. Pytasz który ojciec by tak uczynił, mam nadzieję że żaden-mam nadzieję że dla każdego ojca to jego dzieci są najważniejsze. Ale to tylko moje zdanie...

  • ~spirit-of-the-town 2014-04-18
    09:04:11

    0 0

    Drogi anonimowy przedmówco piszący o bałwochwalstwie, jesteś wzorcowym przykładem tego, co Kościół skutecznie uprawia od setek lat - prania mózgu. Jeśli przeszkadza Ci malowanie jajek (wg Ciebie pogański zwyczaj), nikt nie każe Ci ich malować, ale okaż trochę wyrozumiałości, tak szeroko podobno propagowanej przez Twój Kościół. Setki lat temu pewna grupa osób wpadła na pomysł, aby na kanwie pewnego kaznodziei (może z pewnym darem uzdrawiania) stworzyć pośród ociemniałego ludu religię, czerpiąc z tego tytułu spore zyski. Czasy zmieniły się, Kościół skutecznie (chociaż na szczęście coraz bardziej nieudolnie) stara się fałszować rzeczywistość, szkalować naukę, trzymać pewną zacofaną część społeczeństwa na swoich warunkach (zapewnisz nam życie doczesne - a my tobie życie wieczne). No ale cóż, chyba nagle teraz Kościół nie powie tego co powinien: "słuchajcie, czas i nauka dowiodły, iż od początku nie mieliśmy racji, przepraszamy setki tysięcy ludzi przez nas zabitych i torturowanych, przepraszamy za zagrabione ziemie, mienie i inne szkody, również moralne, za fałszowanie nauki". Nie zrobi tego, bo kto pozbywa się kury znoszącej złote jaja? Pozdrawiam!

  • ~ 2014-04-18
    10:13:24

    2 0

    ~agata_agata bo to jest właśnie miłość Boża , którą tak mało ludzi zna. Ludzie twierdzą że kochają , ale to jest miłość cielesna. Czy potrafimy kochać swojego szefa? Swoich współpracowników? Wrogów? Wierz mi że się da , długa ku temu droga lecz możliwa. Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny. Ew. Jana 3:16)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5078