zamknij

Wiadomości

Rozpoczął się proces Rafała Szombierskiego. „Przepraszam i proszę o wybaczenie”

2021-06-22, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Dzisiaj (22 czerwca) po ponad roku od zatrzymania Rafała Szombierskiego, w rybnickim sądzie rejonowym ruszył jego proces. Byłemu żużlowcowi grozi 15 lat więzienia po wypadku, jaki spowodował po pijaku. Wyniku jego zachowania poważnie ucierpiała Beata Leśniewska, która do dzisiaj musi przechodzić rehabilitację.

Reklama

Przypomnijmy, 24 marca 2020 roku na ul. Raciborskiej w Rybniku doszło do tragicznego wypadku. Pijany kierowca – były żużlowiec Rafał Szombierski (za pośrednictwem kancelarii adwokackiej wyraził rok temu zgodę na publikację imienia i nazwiska) wyprzedzał inne auto z dużą prędkością. Nie zauważył, że z naprzeciwka jedzie Beata. Leśniewska Czołowe zderzenie, kierowca ucieka z miejsca wypadku. Policjanci zatrzymali go niedługo później. Miał prawie 2 promile alkoholu we krwi. Policjanci podawali, że uciekł z miejsca zdarzenia, nie chciał poddać się kontroli na zawartość alkoholu i podawał fałszywe dane.

Rafał Szombierski został oskarżony o spowodowanie wypadku i doprowadzenie do ciężkich obrażeń u pokrzywdzonej, które zagrażały jej życiu. Ponadto uciekł z miejsca zdarzenia i jechał samochodem w stanie nietrzeźwości. Jest też zarzut dotyczący nieudzielenia pomocy u pokrzywdzonej. Łącznie byłemu żużlowcowi grozi 15 lat pozbawienia wolności.

„Zrozumiałem, że alkohol nie jest dla mnie”

Dzisiaj przed południem w sądzie rejonowym rozpoczął się proces byłego żużlowca. Prokurator Wojciech Zieliński odczytał powyższe zarzuty na sali sądowej dodając dokładnie, jakie obrażenia odniosła młoda kobieta. Pomijając medyczną terminologię obrażenia (uraz czaszkowo-mózgowy z licznymi krwiakami, złamaniami i przemieszczeniami, a także uraz kręgosłupa i stłuczenie płuc) zagrażały życiu pani Beaty. Prokurator podał też wyniki badań krwi Rafała Szombierskiego po wypadku. Wskazywały na stężenie alkoholu w ilości 2,38; 1,88 i 2,17 promila.

Były żużlowiec ponownie przyznał się do winy i stawianych mu zarzutów. Sędzia przeczytał jego wyjaśnienia, jakie złożył tuż po zatrzymaniu. Szumina nie pamięta zdarzenia, urwał mu się film.

- Byłem u kolegi, piliśmy alkohol. Najpierw pół litra wódki smakowej, potem drugą butelkę. Dalej nic nie pamiętam, oprócz tego, że policja podjechała do mnie i powiedziała, że spowodowałem wypadek – sędzia odczytał fragment zeznań.

Samochód, którym poruszał się Szumina, należał do jego mamy. Po raz kolejny – tym razem w obecności ojca pani Beaty – wyraził skruchę.

- Zawsze stałem z drugiej strony – zawsze pomagałem. Oddałem np. medal z mistrzostw na aukcję. Zawsze brałem udział w imprezach charytatywnych. Żałuję tego, co się stało. Chciałbym wszystko zrobić, by pani pokrzywdzonej lepiej się żyło. Po wyjściu z wiezienia chciałbym wrócić do sportu, bo nigdzie takich pieniędzy nie zarobię – oznajmił Rafał Szombierski.

- Poczynił już pan jakieś starania związane z ulżeniem pokrzywdzonej? - zapytał sędzia

- Moja żona dała na aukcję kewlar – odpowiedział oskarżony.

- Ale czy faktycznie jakieś środki finansowe zostały przekazane? - dopytywał.

- Tak – oznajmił były żużlowiec, ale nie był w stanie powiedzieć, jakie to są środki.

Wyjaśnił, że nie ma oszczędności, które mógłby przekazać pani Beacie. Pieniądze pojawią się, gdy zacznie pracować na wolności. Oskarżony nie był w stanie odpowiedzieć, czy jego rodzina kontaktowała się z rodziną pokrzywdzonej.

Od tragicznego wypadku Szumina przebywa w raciborskim zakładzie karnym, gdzie w maju 2020 zaczął pracować. Nie otrzymuje za nią żadnych pieniędzy.

- Rozwożę obiady, jestem pracownikiem gospodarczym. Gdybym zarabiał, to przekazywałbym pieniądze pokrzywdzonej. Po wyjściu na wolność, chciałbym osobiście przeprosić panią Beatę. Zrobię wszystko, by mi przebaczyła, bo naprawdę tego nie chciałem. Zrozumiałem, że alkohol nie jest dla mnie. Musiała taka tragedia się zdarzyć, bym zrozumiał, że należę do grona ludzi, którzy nie powinni w ogóle go dotykać – przyznał Szombierski.

Przez większość rozprawy miał spuszczoną głowę, patrzył w podłogę.

Czytaj kolejne strony:

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 30

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~takiuj 2021-06-22
  18:21:53

  86 43

  No i pomyśleć że 0,49 mógł być na jego miejscu. To się w głowie nie mieści. Mam nadzieje że pojawi się odpowiednia kampania wyborcza przypominająca ten wybryk.

 • ~Pjani33 2021-06-22
  18:45:05

  53 25

  Dożywocie albo żółta kamizelka z napisem (jechałem po pijaku i prawię zabiłem kobietę) i pracę społeczne w centrum miasta ciekawe jakby. On się z tym czuł

 • ~ 2021-06-22
  19:19:51

  42 14

  Panie Pjani33,a jaką kamizelkę powinni nosić ci zabójcy(niestety trzeźwi)co w ciągu 1roku ZABILI chyba z 7 osób i to na "pasach"w naszym powiecie?Myślisz że któryś siedzi,toś naiwniak.

 • ~Fenrir 2021-06-22
  20:46:56

  22 8

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~atemisan 2021-06-22
  22:20:11

  53 18

  Popatrzcie , a pan (specjalnie z małej litery) prezydent Kuczera miał pobraną tylko jedną probówkę .... jaki dziwny zbieg okoliczności.
  Niestety na podstawie jednej probówki i braku pobranych innych w odpowiednich odstępach czasu specjalista medycyny sądowej nie jest w stanie określić stężenia alkoholu we krwi Piotra K. w chwili zatrzymania przez patrol Policji.

 • ~takiuj 2021-06-23
  05:16:37

  17 2

  atemisan, słuszna uwaga.

  Wykonując taką procedurę biegły sądowy jest w stanie określić o której godzinie zaczęło się pić a w tym wypadku potwierdzono tylko obecność alkoholu.

 • ~hub381 2021-06-23
  09:11:43

  2 10

  Wy "prawno-witaszkowie" wypowiadacie bzdety. Niestety takie mamy w Polsce prawo. Jesteście "pomrocznymi" gadułami. więc po co to piszmakowanie i tak dobra PĄPUGA zrobi wiele.

 • ~ 2021-06-23
  09:37:11

  26 0

  a co z pijanym sędzią z Rybnika który spowodował wypadek,usłyszał już wyrok?różnica miedzy nimi jest tylko taka że tamten miał więcej szczęścia i z nikogo kaleki nie zrobił

 • ~Franek 7 2021-06-23
  09:59:13

  21 10

  Życzę panu Rafałowi jak dłuższego wyroku do odsiadki i wysokiej grzywny+ dożywotniej wysokiej renty dla poszkodowanej. Mam nadzieje, że sąd nie da się nabrać na tą udawaną skruchę obliczoną na niższy wyrok.

 • ~mellou 2021-06-23
  11:28:16

  11 14

  Powinien dostać 20 lat kamieniołomów a wszystko co zarobi na leczenie ofiary . Mam nadzieję że jak wyjdzie z więzienia to będzie za stary na sport i zostanie kloszardem. Swoją drogą nie dziwi was fakt że policjant nic nie pamięta?? Chyba żonka pijaka ładnie posmarowała ...

 • ~Abisall 2021-06-24
  08:57:09

  4 2

  " Swoją drogą nie dziwi was fakt że policjant nic nie pamięta?" - nie, nie dziwi. Dla policjanta drogówki to niestety rutyna, więc jeśli po ponad roku od zdarzenia, mówi że nie chce pomieszać faktów to znaczy że jest świadom powagi sytuacji i tego że od precyzji jego zeznań może zależeć wyrok.

  "- Dlaczego w tym wypadku biegłe uznały, że nie doszło do upojenia patologicznego?" - hmm, może dlatego że jak stoi w policyjnej notatce z dnia wypadku miał świadomość tego że nawywijał i próbował zwiać z miejsca wypadku, że kiedy go zatrzymano całkiem świadomie kłamał?

 • ~Teddy 2021-06-28
  18:21:20

  6 2

  Rybnicki sąd i jego sędziowie czynnie działający w stowarzyszeniu "Justitia" (wyjątkowo UBecka instytucja) mają to do siebie, że ustalają wyroki jak chcą i znam przypadki w których były 3 opinie biegłych dowodzące, ze jakiś czyn nie był zamierzony, a sędzia i tak skazała oskarżonego wg własnego "widzi mi się". Tak więc Panie Mecenasie proszę podważać opinie biegłych i apelować bo gnidy chodzą na wolności, a człowieka faktycznie może poniosło (czego wcale nie pochwalam) ale posiedzi 15 lat kiedy inni za podobne czyny dostaną 8 miesięcy w zawiasach na 2 lata.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2651