zamknij

Wiadomości

Rowerzyści też mają „swoje za uszami”. Wpadli nietrzeźwi

2022-05-20, Autor: bf

Wczoraj rybnicka drogówka prowadziła działania pod nazwą „Bezpieczny cyklista”. Wśród skontrolowanych rowerzystów dwóch było nietrzeźwych, a ośmiu popełniło wykroczenia drogowe.

Reklama

Wczoraj od godziny 6.00 do 22.00 policjanci z rybnickiej drogówki prowadzili działania „Bezpieczny Cyklista”.

Działania mają na celu przypomnienie kierującym poruszającym się na jednośladach o podstawowych zasadach korzystania z rowerów, jak również zwrócenie uwagi poruszającym się samochodami o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowaniu prędkości podczas przejeżdżania przez przejazdy dla rowerów – mówi asp. Bogusława Kobeszko, rzecznik rybnickiej policji.

Jak dodaje, wśród skontrolowanych rowerzystów dwóch było nietrzeźwych, a ośmiu popełniło wykroczenia drogowe.

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~Michał Stencel 2022-05-20
  12:46:11

  99 19

  Należy zwrócić uwagę rowerzystom, że przez pasy się przechodzi. A nie przejeżdża rowerem. To nagminne.

 • ~Asterix 2022-05-20
  13:06:20

  9 22

  To wszystko wina SonCheka!

 • ~Kurt_Wallander 2022-05-20
  13:12:24

  62 20

  Łażąc po mieście, co rusz zwracam uwagę jakiemuś użytkownikowi roweru, że na chodniku to w zasadzie nie ma co robić. Nagminne jest szybkie przejeżdżanie obok/między pieszymi na chodniku, wymuszanie na pieszych urojonego pierwszeństwa, wpadanie na przejście dla pieszych. Szczytem byli rowerzyści, którzy Zebrzydowicką (od ronda przy Dworku aż do ronda przy Domusie) zamiast po pasie rowerowym, śmigali po chodniku. Jedna pani trącając mnie kierownicą po zwróceniu uwagi, że obok ma ścieżkę odparła, ze się boi jeździć po drodze... sic! Ja jej na to, że ja zaś boję się rowerzysty, który mnie potrącił co też ona właśnie zrobiła ale nic sobie z tego nie wzięła do siebie. Taka sama dżungla i dzicz panuje na ciągach pieszo-rowerowych, gdzie z automatu pieszy ma pierwszeństwo ("poziomy" znak C-13/C-16) - nie przegadasz a i jeszcze opie.ol dostaniesz od "użytkownika roweru".

 • ~Franek 7 2022-05-20
  13:14:23

  35 67

  Za brak maseczek Milicja Kaczyńskiego już się przyczepić nie może to sobie znaleźli inne ofiary… A dzieci na hulajnogach kiedy będą ganiać???

 • ~bartezz 2022-05-20
  15:54:20

  52 11

  ~Michał Stencel - rowerzystów należałoby edukować i tak samo karać mandatami jak kierowców, nie tylko okazjonalnie podczas "akcji bezpieczeństwa". Cześć tych świętych krów wjeżdża na pasy rowerami i to przed nadjeżdżający pojazd, na zwrócenie uwagi nie reagują... Rozbestwienie pieszych i rowerzystów sięgnęło zenitu.

 • ~Arteks 2022-05-20
  17:48:10

  10 44

  @bartezz - tak, też spotykam się z rowerzystami jadącymi po pasach tak jak spotykam auta wyprzedzające na trzeciego czy jadące za szybko czy parkujące na chodnikach... Czy piesi czy rowerzyści są obecnie rozbestwiani przez przepisy i prawo? To dopiero początek przykracania polskiego motokultyzmu. Zauważ, że nawet w kraju rządzonym przez PiS - unijne zasady i rozwiązania związane z ekologią czy transportem są wprowadzane także w Polsce. Chociaż nie jestem zadowolony z tempa jakie realizuje Rybnik w tej dziedzinie to też sam zobacz, że kroku w tył nie ma. Ani z jednej zmiany się nie wycofano - i słusznie. Wszyscy się przekonali, że takie rozwiązania poprawiają bezpieczeństwo zarówno rowerzystów jak i kierowców - którzy dzięki czerwonym pasom jadą wolniej i ostrożniej. :)

 • ~Chachulski 2022-05-20
  23:22:16

  10 21

  Kontrapasy dla rowerzystów to dobre rozwiązanie, szkoda tylko, że miasto albo miejski oficer rowerowy nic ie robią, by jazdę tymi kontrapasami jakoś spopularyzować. Coraz częściej widuję na tych kontrapasach rowerzystów i to w różnym wieku, ale przybywa ich tam w bardzo wolnym tempie, więc można by to jakoś przyspieszyć. Im więcej rowerzystów będzie korzystać z kontrapasów, tym jazda kontrapasami będzie bezpieczniejsza.

 • ~bartezz 2022-05-20
  23:50:59

  18 7

  Arteks - " z ani jednej zmiany się nie wycofano" w Rybniku bo jest im zwyczajnie wstyd się przyznać do błędu, poza tym urzędnicza duma na to nie pozwala. Nikomu do niczego nie potrzebny kontrapas na Brudnioka był nawet już tematem porannej rozmowy redaktora w radiu z Kuczerą, gdzie słusznie zauważono, że w skali roku może kilkanaście osób z niego skorzysta. Natomiast w okresie przedświątecznym jest powodem korków sięgających na ul. Curie Skłodowskiej! Urzędnicza decyzja też często jest rażącym błędem, do którego bardzo trudno się przyznać!
  ~Chachulski - "Arteks - " z ani jednej zmiany się nie wycofano" w Rybniku bo jest im zwyczajnie wstyd się przyznać do błędu, poza tym urzędnicza duma na to nie pozwala. Nikomu do niczego nie potrzebny kontrapas na Brudnioka był nawet już tematem porannej rozmowy redaktora w radiu z Kuczerą, gdzie słusznie zauważono, że w skali roku może kilkanaście osób z niego skorzysta. Natomiast w okresie przedświątecznym jest powodem korków sięgających na ul. Curie Skłodowskiej! Urzędnicza decyzja też często jest rażącym błędem, do którego bardzo trudno się przyznać!
  ~Chachulski - "Im więcej rowerzystów będzie korzystać z kontrapasów, tym jazda kontrapasami będzie bezpieczniejsza" - skąd żeś to wyczasł??
  A może będzie odwrotnie i będzie wówczas więcej wypadków i zdarzeń???....

 • ~Chachulski 2022-05-21
  23:45:18

  8 12

  Szanowny bartezzie, z nikąd tego nie wziąłem. Nie jestem też fachowcem od mobilności jedno i dwuśladowej. Staram się natomiast myśleć. Dzisiaj jadąc na kole po Rybniku kontrapasem jestem wyjątkiem od reguły, odstępstwem od normy. Kierowcy są przyzwyczajeni, że kontrapasami nikt nie jeździ, co przekłada się na ich konkretne zachowania. Gdyby na tych rowerowych pasach panował większy, a najlepiej duży ruch, byliby przyzwyczajeni do obecności rowerzystów itd. Patrząc z perspektywy pojedynczego rowerzysty, jazda kontrapasami byłaby wtedy znacznie bezpieczniejsza. A co do ul. Brudnioka. Gdyby przynajmniej połowa jeżdżących tamtędy kierowców przeanalizowała spokojnie układ dróg i możliwe połączenia w sąsiedztwie Brudnioka (m.in. ul. Cegielniana, Kotucza) nie byłoby tam żadnych korków. Nie chcę wkraczać na nurt socjologii, ale wielu kierowców cierpi na manię "ważniejszości" i to jest źródło wielu problemów.

 • ~Kotka Tola 2022-05-22
  13:49:41

  7 8

  Wystarczy kontrola kart rowerowych i 90% tych pojazdów znika z Rybnika.

 • ~Kurt_Wallander 2022-05-22
  21:46:05

  6 1

  Dzisiaj ja miałem "chorą akcję". Jak wszyscy wiedzą, wzdłuż ul Rudzkiej jest ciąg pieszo-rowerowy, z oddzielonymi trasami pieszymi i rowerowymi. Poza jednym miejscem, od skrzyżowania Rudzkiej z Czecha na odcinku ok. 350 m do numeru Rudzka 313, jest tylko i wyłącznie droga dla rowerów. Na rowerze, 350 metrów pokonuję w mniej więcej minutę. Na wysokości numeru 309 napotykam czworo pieszych, jednego miśka i cztery niewiasty. Do końca drogi tylko dla rowerów jakieś 40 metrów. Dwie kobiety schodzą na lewo, facet z babką na prawo. Przyspieszam (nawet nie miałem zamiaru ich poganiać ani zwracać uwagi, że na oznaczonej drodze dla rowerów to w zasadzie nie mają czego szukać bo jest chodnik po drugiej stronie) i facet z puszką piwa nagle wskakuje przede mnie... po hamulcach, rower staje dęba. I co słyszę z ust jednej z niewiast? Że nie mam prawa się poruszać po drodze dla rowerów (!), że od tego jest asfalt (tu robi wymowny gest paluszkiem w stronę drogi). Ja się odzywam i mówię, że proszę się douczyć, bo w zasadzie to oni nie mają tu czego szukać i że przepisy mówią co innego. No to typ z piwem wyskoczył do mnie z łapami i zaczęła się pyskówka... na chwilę przyłączyli się inni rowerzyści, ze tamta czwórka nie ma racji. Poszli se, dałem im odejść, mijam ich i słyszę, ze mam se ten zakuty pusty kask dokształcić, bo nie mam prawa przebywać na drodze dla rowerów... wywiązała się pyskówka a jeszcze chwila i ktoś miałby scyzorykiem obskrobane pięty... makabra. Zrobili mi zdjęcie xD Ciekawe, kiedy na portalu zobaczę swoją gębę xD

  Niedouczone bydło nie dość, że nie wykazuje krzty chęci do poszerzania wiedzy to jeszcze myli swawolę z wolnością. I to mówię ja, człowiek który przymyka oko na pieszych i hulajnogi szlajające się po DDR (jeden kit, czy to wydzielona czy w tym samym ciągu), nie jeździ po chodniku i żadnego pieszego nie przegania.

  Meh.

 • ~Kurt_Wallander 2022-05-22
  21:49:38

  8 1

  @ Kotka Tola: masz, następna niedouczona. Polecam odświeżyć sobie informację, do kiedy i kogo obowiązuje karta rowerowa. Częściowo mogę się jednak zgodzić, że część rowerzystów wie, że istnieją przepisy ale ich nie zna. Tak jak jeden dziadek na rowerze, co przy kłótni na Rudzkiej powiedział mnie, innym rowerzystom i tej pyskującej czwórce, ze żadne z nas nie ma racji...

 • ~Chachulski 2022-05-23
  08:53:18

  1 2

  A tak w ogóle, to szkoda, że ten nasz miejski oficer rowerowy jest właściwie bytem administracyjno-wirtualnym. Można by przecież zorganizować w urzędzie albo gdziekolwiek spotkanie z tym oficerem dla wszystkich zainteresowanych, mówiąc górnolotnie, polityką rowerową. Problemów do omówienia, a najlepiej rozwiązania jest wiele. Przykład pierwszy z brzegu - na ul. Gliwickiej na wysokości bramy szpitala psychiatrycznego
  wytyczony na chodniku pas dla rowerzystów urywa się nagle przed przystankiem autobusowym. Jeśli pan oficer czyta nasze posty to zachęcam do zorganizowania takiego spotkania, najlepiej jeszcze przed wakacjami.

 • ~Arteks 2022-05-23
  11:30:45

  1 8

  @Chachulski - przypomnę, że parę lat temu były szeroko zakrojone konsultacje społeczne w wielu punktach miasta. :) Każdy mógł się wypowiedzieć, doradzić, zwrócić uwagę. Plany dróg rowerowych są gotowe. Szkoda, że mieliśmy takie lata kiedy powstawały bardzo krótkie odcinki. @bartezz - ale zaś się zafiksowałeś... ;)

 • ~bartezz 2022-05-23
  15:45:16

  6 2

  Arteks - ty przeważnie jesteś zafiksowany w swoim malutkim świecie, w którym żyjesz i poza nim innej rzeczywistości nie widzisz :)) stwierdza to co jakiś czas wielu komentatorów tego portalu. :DD

 • ~Arteks 2022-05-23
  15:52:04

  2 7

  @bartezz - piszesz wyraźnie o sobie... Bo ja tam jeżdżę po świecie, lubię nowości, lubię miasta i nie boję się nowych rozwiązań jeśli widzę ich sens. Tym bardziej jeśli służą bezpieczeństwu i poruszaniu się po mieście. To co dla ciebie jest takie "nienormalne" w wielu miejscach Europy istnieje od dekad!

 • ~bartezz 2022-05-23
  16:11:24

  6 1

  Taaa.... Jeździsz po świecie :DD yhm... palcem po mapie...
  Ja też jeżdżę i się tym nie chwalę jak ty. To, że raz w roku gdzieś jedziesz nie nazywaj tego " jeżdżeniem po świecie", twoje wyimaginowane wizje, które chcesz przelać w rzeczywistość świadczą tylko o tym jak zakompleksionym człowieczkiem jesteś.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku-Kamieniu powinno być reanimowane pole kempingowe?
Oddanych głosów: 394