zamknij

Wiadomości

Rondo Europejskie: powstał przejazd rowerowy

2020-08-19, Autor: bf

To istotna informacja zarówno dla rowerzystów, jak i kierowców, którzy muszą mieć na uwadze tę zmianę. Przy rondzie Europejskim powstał przejazd rowerowy. W przyszłości dostosowana do standardów rowerowych ma być ul. Gliwicka.

Reklama

Od teraz kierowcy samochodów podróżujący ul. Gliwicką muszą pamiętać o dość istotnej zmianie. Rybnicki oficer rowerowy informuje, że przejazd rowerowy przy rondzie Europejskim (Obwiednia Północna z Gliwicką) już dostępny dla rowerzystów.

- Trwa jeszcze uzupełnianie części oznakowania pionowego, ale śmiało już można korzystać. Znacznie ułatwi to poruszanie się rowerzystom korzystającym między innymi ze szlaku żółtego, czarnego i niebieskiego – wyjaśnia.

Jak dodaje, to początek zmian w tym rejonie.

- W przyszłości dostosowanie samej ul. Gliwickiej do standardów rowerowych – informuje.

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 77

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~lewy_gwint 2020-08-19 13:24:04

  fot.1 - jedna ekipa asfaltowała i brukowała , a druga malowała - efekt nie do końca to pasuje do siebie

  41 8
 • ~THE Bill 2020-08-19 13:34:30

  Nareszcie!! Najwyższa pora była na to udogodnienie dla rowerzystów.

  31 65
 • ~blamaż 2020-08-19 15:04:37

  Tak formalnie to powstały dwa niezależne przejazdy rowerowe (gdyby nie było wysepki to byłby jeden).

  Osobiście uważam że ściezki rowerowe to całkiem fajny pomysł (i uważam to jako kierowca) ale jak widać wiekszość rowerzystów ma je w głębokim poważaniu albo uważa się za nieśmiertelnych na nich. Przykłady:
  1. ignorowanie świateł na skrzyżowaniu Żorska / Przyjaźni i przejeżdzanie bez zwalaniania na czerwonym świetle
  2. Ignorowanie pasów dla rowerów na wiadukcie (aktualnie rozebranym) na Żorskiej i przejeżdzanie przez niego po chodniku
  3. skręcanie ze ścieżki pod UM w ul. Zamkową bez najmniejszego zwracania uwagi na samochody przejeżdzające ul. Chrobrego
  4. Ignorowanie pieszych na ścieżkach pieszo-rowerowych oznaczonych znakiem odzielonym kreską poziomą.
  5. jeżdzenie ulicą lub chodnikiem mimo wyznaczonych pasów dla rowerow na ulicy bo przeież są one po drugiej stronie ulicy

  55 9
 • ~Kwinto 2020-08-19 17:01:19

  Też napiszę wreszcie!
  To bardzo uczęszczane przez rowerzystów miejsce, i dawno powinno się tam pojawić to czerwone pole.

  ~blamaż
  3. skręcanie ze ścieżki pod UM w ul. Zamkową

  Ogólnie to ta ścieżka jest bardzo źle pomyślana, tam nie powinno być możliwości skręcenia w Zamkową, ze względu na słabą widoczność aut jadących od Hermesu. Najlepiej by było zrobić podobny czerwony pas ale za pasami dla pieszych, bo sporo osób jedzie w Zamkową wprost na łuku.
  Co do rowerzystów jeżdzących obok ścieżek to są to głównie kolarze na cienkich oponach, oni nigdy nie korzystają z dróg rowerowych chyba ze względu na nierówną nawierzchnię krawężniki i wjazdy na posesję.

  10 9
 • ~Konrad Klink 2020-08-19 17:20:49

  @blamaż - kurczę, jako rowerzysta muszę się zgodzić ze wszystkimi punktami, ale mam też sam parę spostrzeżeń:
  Ad 1. światła na Żorska/Przyjaźni - faktycznie widziałem kilku cyklistów ignorujących czerwone ale zwróć proszę uwagę, iż światła na przejściu/przejeździe są rozdzielone - często jest tak, iż dla pieszych świeci się czerwone, równocześnie fotokomórka wykrywa rowerzystę i świeci się dla niego zielone. Kierowcy jadącemu ulicą Żorską wydaje się, że także rowerzysta miał czerwone gdyż słup z sygnalizatorem "rowerowym" jest niewidoczny od strony Żorskiej.
  Ad 3. Sam ostatnio skręcałem w ulicę Zamkową i jeżeli wykonać ten manewr wystarczająco ostrożnie i nie za szybko nie widzę w nim niczego niebezpiecznego. Wszystko zależy od rowerzysty i jego poszanowania własnego życia.
  Ad 4. Często także piesi ignorują ten sam pas poziomy. Chociażby przejazd przy Nacynie pod Kotucza. Gdyby się przyjrzeć oznakowaniu jest to ewidentnie droga rowerowa bez ciągu pieszego - czy tak powinno być to inna kwestia. Zaś na ulicy Na Górze kierowcy także ignorują tę linię parkując na drodze rowerowej.
  Ad 5. Jest to karane i niezgodne z przepisami. Powinno być wychwytywane przez policję. Tak samo jak przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym oraz przekraczanie dopuszczalnej prędkości.

  11 6
 • ~tf2 2020-08-19 17:33:59

  Kiedy wreszcie robaczki w kaskach i rowerzyści zaczną być karani za jazdę ulicą zamiast czerwonym pasem lub chodnikiem zabranym przechodniom mającym pełnić rolę "ścieżki rowerowej"?

  38 5
 • ~Lateks 2020-08-19 22:20:42

  Mnie zastanawia po jaką cholerę ta czerwona farba, po deszczu śliskie to jak cholera i dla rowerzystów i dla motocyklistów i dla samochodów...
  Nigdzie w kodeksie ruchu drogowego nie ma wymogów żeby robić przejazd dla rowerów w takim kolorze. Nie można tego zrobić zgodnie z przepisami? Czy urzędnicy zawsze muszą wychodzić przed szereg?

  11 4
 • ~Mmaa 2020-08-19 23:15:21

  Szkoda tylko, że tak wielu rowerzystów uważa, że moze przejezdzac na każdym przejsciu dla pieszych i oczekują ustąpienia im pierwszeństwa. Kilka miesięcy temu rowerzysta na tym przejściu wjechał mi przed samochód i trzeba było ostro hamować.

  12 3
 • ~kurier 2020-08-20 08:15:31

  Kolego lateks kolor czerwony jest używany że względu na kierowców którzy widząc go powinni zachować szczególną ostrożność. dziwne że na to nie wpadłes. ;)

  1 10
 • ~Lateks 2020-08-20 22:49:07

  ~kurier to może przypomnę :
  "Art. 3. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie."
  I nic tam nie ma o czerwonej farbie na drodze. Więc wybacz ale szczególną ostrożność to powinieneś zachować przy każdym przejściu dla pieszych i przejeździe dla rowerzystów. A nie tylko tam gdzie ktoś namazał czerwonego koloru.

  2 0
 • ~kurier 2020-08-20 23:05:47

  Kolego Lateks nie będę stosował twojej metody kopiuj wklej tylko zapytam czy jakieś przepisy zabraniają znakowania na czerwono? Jeśli nie to czemu nie stosować koloru który wzmocni czujność każdego odpowiedzialnego kierowcy?

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2683