zamknij

Wiadomości

„Rok św. Sarkandra ma integrować województwo”

2020-02-26, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Wracamy uchwały , która oburzyła część rybniczan. Mamy komentarz Jana Kawuloka – przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego w Katowicach. Co mówi w rozmowie z naszym portalem?

Reklama

Dzisiaj opublikowaliśmy artykuł „Rok św. Sarkandra” ważniejszy od zdrowia dzieci? Rybniczanie chcą wyjaśnień”. Piszemy w nim o wzburzeniu rybniczan. Uważają, że radni sejmiku bardziej zaangażowali się podczas głosowania nad „Rokiem św. Sarkandra” niż byli zainteresowaniem problemem smogu. To dla nich o tyle ważne, ponieważ na pediatrii szpitalu brakuje wolnych miejsc. Znaczna część dzieci leży w szpitalu z powodu wirusa RSV i smogu, który przyczynił się do osłabienia organizmu.

Zarówno Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego jak i 3 inni rybniczanie wysłali do Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego pismo z prośbą o udostępnienie informacji. Treść pism jest ta sama, mają kilka istotnych pytań:

1. Na czyj wniosek Sejmik podjął UCHWAŁĘ NR VI/17/1/2020 z dnia 13 stycznia 2020 r w sprawie przyjęcia oświadczenia dotyczącego ogłoszenia roku 2020 Rokiem św. Jana Sarkandra,

2. Jaki był tryb głosowania nad przyjęciem uchwały- proszę o przesłanie fotokopii protokołu sesji Sejmiku z dnia 13 stycznia 2020 roku,

3. Jakie obowiązki dla mieszkańców woj. śląskiego wynikają z uchwały,

4. W jaki sposób Zarząd Województwa Śląskiego będzie wykonywał uchwałę,

5. Czy na wykonanie uchwały przewidziano jakiekolwiek środki publiczne, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości i na jakie przedsięwzięcia.

„Rok św. Sarkandra ma integrować województwo”

Jak dowiadujemy się w kancelarii Sejmiku Województwa Śląskiego, pisma rybniczan dotarły dzisiaj rano. Z kolei przewodniczący sejmiku – Jan Kawulok zapowiada, że wszystkie dane zostaną udostępnione.

Nasz rozmówca już teraz odpowiada na część pytań zawartych w pismach. Jak tłumaczy, tego typu inicjatywy jak ta powyższa, podejmowane są co roku.

- Mieliśmy np. „Rok Reformacji, „Rok Odry”, „Rok Melchiora Grodeckiego”. Ogłoszenie danego roku podkreśla rangę wydarzenia w obchodach, w których bierze udział marszałek albo ja jako przewodniczący lub radni. Dla lokalnej społeczności to też wielkie wyróżnienie. Jedno z pytań rybniczan brzmi: „jakie obowiązki dla mieszkańców woj. śląskiego wynikają z uchwały”? Ja się pytam: „jakie zyski będzie miało województwo”. Odpowiadam: integrację – mówi nam Jan Kawulok.

Jak dodaje, nasze województwo jest różnorodne – nie tylko geograficznie, ale i pod względem tradycji, religii czy wyznań. Jak przekonuje nasz rozmówca, postać Jana Sarkandra ma wymiar europejski.

- Jan Sarkander, mieszkaniec Skoczowa pracował zarówno na Morawach i na Śląsku. Ogłoszenie „roku” to najlepsza metoda, by integrować region. To dotyczy zarówno Rybnika, Żywca, Tarnowskich Gór czy Częstochowy – słyszymy.

Z inicjatywą wyszedł biskup

- Nadawcy pism wskazali, że dla radnych sejmiku ważniejszy był temat „Roku św. Sarkandra” niż dyskusja o smogu, którą chciały rozpocząć panie z Rybnickiej Rady Kobiet. Miały żal, że nagle spadła frekwencja – nawiązujemy do poprzedniego artykułu.

 

- Pamiętam taką anegdotę ze studiów. Mieliśmy jednego profesora, który nie sprawdzał obecności. Mówił, że „obecność na wykładzie świadczy o wykładowcy”. Nie mogę zmusić radnego, by był na sali. Tak jest w Sejmie i zapewne na radach miast. Osobiście nie uczestniczyłem w tej dyskusji, musiałem wyjść ze względu na swój stan zdrowia – zaznacza Jan Kawulok.

Podkreśla też, że z „szacunku do mieszkańców Rybnika, w tym również uczestniczek sesji”, ostatnio do Rybnika przyjechała komisja sejmiku, a to nie zdarza się zbyt często.

- To była wyjątkowa decyzja, ponieważ nie jeździmy jako radni do każdego miasta. Taka była nasza wola – dodaje przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.

Dowiedzieliśmy się też, kto wyszedł z inicjatywą „Roku św. Sarkandra”. Pomysł zrodził się u biskupa bielsko-żywieckiego.

- Nie uważa pan, że tego typu uchwały nie powinny być podejmowane podczas sesji sejmiku, a np. zapadać w Kościele Katolickim? – pytamy naszego rozmówcę.

 

- Nie będę polemizował. Mieszkańcy Żywiecczyzny, czy w Cieszynie mówią zupełnie inaczej. Tu nie chodzi o katolików, ewangelików, czy niewierzących. Chodzi o historię, która miała istotny wpływ na tę ziemię. Nie możemy przecież powiedzieć, że w przestrzeni publicznej nie mogą funkcjonować osoby wierzące. To byłaby dyskryminacja. Myślę, że powinniśmy się nauczyć szanować poglądy innych osób – tłumaczy Jan Kawulok.

Jak zapewnia nasz rozmówca, na dzień dzisiejszy budżet województwa nie przewiduje żadnych wydatków na wydarzenia związane z „Rokiem św. Sarkadnra”.

- Będziemy tam mile widziani jako mieszkańcy województwa. Mogę powiedzieć, że w tej chwili nie zaplanowano żadnych środków finansowych na „Rok św. Sarkandra”. Nikt też o to nie występował. Ta uchwała ma wymiar honorowy.

Czy przekonuje Was tłumaczenie Jana Kawuloka?

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 79

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~siarzewski 2020-02-26 16:28:15

  Mieszanie religii i polityki budzi we mnie obrzydzenie.

 • ~orient 2020-02-26 16:43:32

  Postać św. Sarkandra jest ściśle związana z Morawami (a nie Śląskiem) oraz kościołem i popularyzacją kultu świętych obrazów. Skąd więc w ogóle pomysł aby ktoś taki mógł integrować współcześnie mieszkańców województwa - co raz mniej związanych z kościołem?

  64 22
 • ~Janusz_Cebularz 2020-02-26 16:45:08

  Żeby dzieci nie chorowały od smogu to trzeba się modlić. A jak chorują i umierają to znaczy, że bóg tak chciał - proste

  55 27
 • ~ 2020-02-26 16:47:40

  Witam, moim zdaniem smog zawsze w sezonie grzewczym dobrze integruje nasze województwo, co więcej często bywa to integracja między wojewódzka razem z Małopolską i częścią Opolszczyzny.

  Proponuję ogłosić rok Św. Smoga.

  58 26
 • ~ 2020-02-26 16:49:05

  Wungiel integruje województwo. Wincyj wungla !!

  46 14
 • ~spirit-of-the-town 2020-02-26 17:33:19

  Panie Kawulok, czyli, rozumiem, iż nie ma absolutnie żadnej innej postaci świeckiej która mogłaby stać się symbolem integracji? Zupełnie przypadkiem musi to być jakiś "święty", tak jak nowe nazwy dróg, place świętych, itp.

  46 18
 • ~Lomot3 2020-02-26 19:39:19

  Wiara zawsze idzie w parze z głupotą.

  35 24
 • ~barpac 2020-02-26 19:53:37

  Jestem załamany. Co tu więcej mówić.

  32 10
 • ~arkussinus 2020-02-26 21:43:29

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 3
 • ~arkussinus 2020-02-26 22:23:09

  redakcjo swój błąd poprawiliście, ale mój komentarz zwracający wam uwagę na ten błąd usunęliście???

  23 0
 • ~rzyt 2020-02-26 22:47:15

  ~arkassinus, złamałeś regulamin zwracając uwagę....wiele razy tak miałem, nie załamuj się ;))

  23 0
 • ~Henryk Muras 2020-02-27 00:15:46

  Jak nie mają co robić, to sie pierdołami zajmują... Za chwilą wom świynytych braknie do tych integracyji. Świynty tu, świynty tam....Ponbuczku ty widzisz, a nie grzmisz..

  19 10
 • ~ 2020-02-27 08:14:20

  Panie Lomot3, nie wiem czy na pewno z wiarą, ale są badania naukowe potwierdzające, że długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza powoduje obniżenie ilorazu inteligencji i to jest pewnik.

  Głupota idzie w parze z wysokim zanieczyszczeniem powietrza. Ja bym postawił swoją własną odwrotną tezę, zanieczyszczenie powietrza idzie w parze lub też wynika z głupoty ludzkiej.

  11 11
 • ~gloria81 2020-02-27 09:32:30

  Jestem niewierząca, w jaki sposób to ma mnie zintegrować z resztą województwa?

  12 11
 • ~rybniczanin 7 2020-02-27 10:09:31

  A ja bardzo się cieszę, iż samorząd wojewódzki upamiętnia ważne osoby związane z regionem. Tak jak na przykład, kiedy w 2013 roku sejmik województwa śląskiego zdominowany przez PO ogłosił rok 2013 rokiem kardynała Augusta Hlonda, czy 2017 rokiem Reformacji. Tutaj inicjatorami byli m.in. pan przewodniczący Wojciech Saługa czy pan Radny Wolnik (obaj PO). I jedne i drugie obchody były upamiętnione poprzez wystawy, prelekcje i konkursy dla dzieci co wiązało się wydatkami. Wtedy jednak chyba smogu w Rybniku nie było. Oczywiście jest również możliwe, iż pan Kuczma (MO) wtedy hibernował. A tak w ogóle temu panu potrzebny jest jak najszybszy wyjazd z Rybnika w celu dotlenienia...
  I jeszcze jedno mnie przeraża, że sprawa tak poważna jak problem smogu jest reprezentowana przez takie osoby!

  28 11
 • ~zdzisław.kuczma 2020-02-27 15:56:07

  Panie ,,rybniczanin 7" jak już chciał mnie Pan bliżej poznać, to trzeba było się ze mną skontaktować, podać swoje dane i wtedy moglibyśmy podyskutować. Nie jest to przecież trudne.
  Pan jednak wybrał drogę pogardy wobec drugiego człowieka, która może rodzić określone skutki- w zależności od oceny treści Pana wpisu przez naszego Prawnika. Pozwoliłem sobie już podjąć pewne czynności, np. wykonanie tzw. ,,zrzutu ekranu" i uwierzytelnienie go. Ocena następuje bardzo szybko, jednakże gdyby owa ocena skłoniła mnie do podjęcia działań prawnych, to na rozstrzygnięcie trzeba będzie poczekać kilka miesięcy. Proszę zatem o cierpliwość. Myślę jednak- mogę się mylić, że będą duże szanse na poznanie mnie bliżej.
  Z wyrazami szacunku Zdzisław Kuczma.(MO) Ach, coś jeszcze. W internecie nie ma anonimowośći.

  6 15
 • ~spirit-of-the-town 2020-02-27 17:48:35

  Panie Zdzisławie, czy to prawda że do ogrzewania swego domu zamiast gazu (będącego o parę kroków od pana posesji) wybrał pan drewno?

  16 6
 • ~rybniczanin 7 2020-02-27 18:26:25

  Szanowny Panie Kuczma.
  Widzę, że pan uwielbia sądzić się z wszystkimi i robić dużo hałasu wokół swojej osoby. Proszę mi wskazać, gdzie pana obraziłem. Stwierdziłem jedynie, że pana ostatnia akcja w sejmiku była godna pożałowania, prawdopodobnie uwarunkowana poglądami politycznymi. To co pan wyrabia ostatnio nie służy rozwiązaniu problemu zanieczyszczenia powietrza ani RAS! i Myślę, że mógłby pan inaczej wykorzystać swoją energię i zapał w walce ze smogiem na przykład przygotowując projekt ustawy do Sejmu RP poprawiający rządowy program czyste powietrze. Przypominam, że do złożenia projektu obywatelskiego potrzebne jest tylko 100 tysięcy podpisów.
  Pozdrawiam,
  Rybniczanin

  17 7
 • ~zdzisław.kuczma 2020-02-27 19:49:26

  Szanowny Panie występujący pod nazwą ,,rybniczanin 7". Ponawiam moją prośbę o cierpliwość. Wszystkiego Pan się dowie w odpowiednim czasie. Pozwolę sobie jednak zwrócić Pana uwagę, iż Pana obecne interpretacje wpisu nie będą brane pod uwagę. Ważny jest wyłącznie kontekst wpisu, który jest przedmiotem mojego zainteresowania.
  Zważywszy na fakt, że Pan jest postacią anonimową ( do czasu) zamykam temat na tą chwilę. Mam sprawdzony sposób postępowania w takich sprawach i on nigdy nie zawodzi.

  5 12

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 413