zamknij

Wiadomości

Rodzina z Kazachstanu pokochała Rybnik. „Tutaj możemy umrzeć”

2019-03-29, Autor: 

Do Polski przylecieli z dwoma reklamówkami i plecakami. Wszystko, co znali i mieli, zostawili w Kazachstanie, który do niedawna był ich domem. Dmitrij Świtelski jako prawnuk zesłanego w głąb ZSRR Polaka wrócił do swojej Ojczyzny. Wraz z żoną i dziećmi osiedlił się w Rybniku. - Tutaj można umrzeć – śmieje się.

Reklama

Powrót do Ojczyzny

Prawdziwą radość może sprawić rzecz lub sytuacja, której nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy. Tak jest w tym przypadku. Ostatniego dnia lutego do Rybnika przyjechała rodzina z Kazachstanu. Nie na wycieczkę, czy przejazdem, ale na stałe. Dima – głowa rodziny, prawnuk polskiego zesłańca wrócił do Ojczyzny. Zabrał ze sobą Alinę – rodowitą Rosjankę oraz synów. Młodszy nazywa się Włodek, starszy – Anatoli.

Z rodziną repatriantów spotkaliśmy się niedawno w ich nowym mieszkaniu w centrum Rybnika. Było cicho, ciepło, przytulnie. Jak dowiedzieliśmy się, państwo Świtelscy zgłosili się w 2017 roku do programu repatriacji. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc Internetu. - Nie orientowałem się, jak działa ten program, ale widziałem w Internecie, że jest możliwość przeniesienia się do Polski – mówi pan Dima.

Zarówno on, jak i żona nie mówią jeszcze po polsku, ale rozumieją nasz język. - Nie mieliśmy możliwości uczyć się polskiego. Cały czas pracowaliśmy z żoną, gdzie przebywali Kazachowie lub Rosjanie. Jedyna „polskość” związana była z Bożym Narodzeniem, Wielkanocą i Nowym Rokiem – mówi mężczyzna. Jak zdradza, przyjechał do naszego kraju, by nie utracić polskich korzeni i nie ukrywa – by dzieci miały zapewnioną lepszą przyszłość.

Do samolotu lecącego z Astany do Warszawy weszli tylko z dwoma reklamówkami i plecakami, jakie dostały dzieci w polskim konsulacie. To wszystko, cały dobytek zostawili za sobą w Kazachstanie. W Polsce rozpoczęli nowe życie.

Czują się jak w domu

Alina przyznaje, że bała się opuszczać Kazachstan. - Dzieciom też było ciężko, ale kiedy zrobiliśmy już pierwszy krok, to nie żałujemy. Od pierwszego dnia poczuliśmy się jak w domu – dodaje.

Duża w tym zasługa rybniczan. Sporo sił włożył Wydział Polityki Społecznej z Joanną Hawel na czele i jej mamą – Barbarą Napieralską, która również postanowiła pomoc rodzinie. Repatriantami zaopiekował się również Mariusz Wiśniewski ze Stowarzyszenia 17-tka oraz Alla Brożyna, która zorganizowała kontakty rodziny z urzędami.

- Państwo są już zabezpieczeni pod kątem zatrudnienia. Dima będzie pracował w Rybnickich Służbach Komunalnych, a Alina w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej. Miasto pełni rolę gospodarza, wsparcie musi być bardzo kompleksowe. Nie możemy czegoś „odfajkować” i powiedzieć naszym nowym rybniczanom „radźcie sobie” - tłumaczy Mariusz Wiśniewski.

- Jak się pan czuje w Rybniku? - zwracamy się do głowy rodziny. - Gdyby pojechał pan do Nowego Jorku lub Las Vegas, to czułby się pan tam tak, jak my teraz w Rybniku – usłyszeliśmy.

Rodzina już pierwszego dnia w Rybniku urządziła sobie wycieczkę nad Zalew Rybnicki. Potem przeszli się do centrum Rybnika. Spotkali się również 20 marca z prezydentem Piotrem Kuczerą. - Okazało się, że Dmitrij znał już Rybnik z Internetu. Wiedział o bazylice, elektrowni czy fontannie na rynku – wylicza Mariusz Wiśniewski, którego rozbawiła jedna sytuacja. - Państwo czytali blog pewnej pani z Kazachstanu, która bardzo chwaliła Środę Wielkopolską. Zaczęli więc przed przylotem do Polski „sznupać” informacje na temat naszego miasta. Wyszło im, że Rybnik to miasto „typu wsi”. Dopiero tutaj ich uświadomiliśmy, że Środa Wielkopolska ma jedynie ponad 20 tys. ludzi, a Rybnik trochę więcej – śmieje się prezes 17-tki.

„Zostać tutaj i umrzeć”

Dzieci Dimy i Aliny chodzą już do rybnickich szkół. Włodek jest uczniem Szkoły Podstawowej nr 11. Anatoli z kolei jest uczniem Szkoły Branżowej w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku. - Młodszy już na drugi dzień po przyjeździe skumplował się z osiedlowymi chłopakami. Dzieci szybko poradzą sobie w nowym otoczeniu, zwłaszcza jak zacznie zanikać bariera językowa – zauważa Mariusz Wiśniewski.

- Jakie macie plany na przyszłość? - pytamy się rodziców chłopaków. - Zostać tutaj i umrzeć – mówi od razu Dima. W jego głosie i oczach jest radość. - Dimitrij zdradził mi, że jak już wszystko sobie ułożą, to udadzą się nad Morskie Oko. Musi je zobaczyć – dowiadujemy się od Barbary Napieralskiej.

Rodzina Świtelskich czeka na przyjazd jeszcze jednej osoby – córki, która obecnie studiuje fizykę w rosyjskim Tomsku. - Też chce przyjechać do Polski. Najprostszym sposobem będzie skorzystanie z programu łączenia rodzin. Będzie mogła przyjechać na biometrycznym paszporcie – mówi na koniec Mariusz Wiśniewski.

Oceń publikację: + 1 + 239 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
  • ~lukson997 2019-03-29
    08:05:08

    Witamy w Rybniku.

  • ~predkront 2019-03-29
    09:04:36

    Sprawiaja wrazenie fajnej rodzinki. Za rok czy dwa juz "bydom godac na naszymu" :D A dzieciaki to za 3 miesiace. Taka imigracje to ja rozumiem. Powodzenia!

  • ~ 2019-03-29
    09:17:54

    tyle fajnych miejsc w Polsce a oni trafili akurat tutaj : ) to trzeba mieć pecha

  • ~pprywatne 2019-03-29
    09:30:33

    38 73

    Chyba dlatego wybrali Rybnik bo zbyt dosłownie wzięli przysłowie że "Wędzone dłużej się trzyma".

  • ~norton 2019-03-29
    09:47:17

    Witajcie! Takich emigrantów możemy przyjmować.
    Oby Was smog nie wykończył !

  • ~MaciejK 2019-03-29
    10:43:27

    51 34

    "Tutaj możemy umrzeć" - świetny tytuł. Rzeczywiście: możecie. I my też możemy. Bo kompletnie nie dba się tu o zdrowie mieszkańców

  • ~Marcin Rost 2019-03-29
    10:51:55

    109 3

    norton
    To nie są emigranci czy migranci ,to są repatrianci.

  • ~Arteks 2019-03-29
    11:30:03

    31 73

    Każde miasto z pruskimi lub austriackimi korzeniami będzie się podobać rodzinie ze wschodu ze względu na architekturę i urbanistykę. Poza tym Rybnik ma dużo fajnych obszarów rekreacyjnych co jest dużym plusem. Ale przeżyją też jeden szok cywilizacyjny. Tu naprawdę jeszcze używa się węgla do ogrzewania domów tak jak w Kazachstanie przed wojną... ;) @przekliniak - Rybnik należy do fajnych miejsc, na pewno lepszych chociażby dzięki łagodnemu klimatowi od wielu w północnej czy wschodniej Polsce. A smog zostanie w końcu pokonany. @MaciejK - jak to nie dba? Tak samo się dba jak w każdym innym miejscu Polski. Szkoda tylko, że u nas jest takie przywiązanie ludności do węgla - który w ogrzewaniu został już dawno "odstawiony" na boczne tory w innych krajach, a w innych regionach Polski też co raz mniej pali się węglem.

  • ~ 2019-03-29
    14:05:23

    63 26

    Nie ważne czy repatrianci czy migranci ważne, że bliscy kulturowo,a nie ciapate tak jak w Niemczech czy Francji

  • ~waldus 2019-03-29
    14:55:24

    58 11

    brawo! Jakby wladza zainteresowala sie Polakami z kresow ktorzy zostali zostawieni sami sobie po 2 wojnie to mozna byloby sie cieszyc. Wladza natomiast sprowadza do Polski kompletnie obce kultury i zupelnie inaczej myslacych ludzi. Wiecej Rodzin z Kazachstanu! Wiecej dobrych ludzi w Rybniku.

  • ~Marcin Rost 2019-03-29
    15:46:48

    30 3

    Repatriacja (łac. repatriatio ‘powrót do ojczyzny’) .
    Repatriacja – powrót obywateli z obcego terytorium zorganizowany przez ich państwo,
    Emigracja – wyjazd.
    Imigracja – przyjazd.
    Reemigracja – powrót z migracji.
    Uchodźstwo – ucieczka.
    Ewakuacja – zorganizowana przez państwo w celu uniknięcia spodziewanego zagrożenia.
    Przesiedlenie (transfer) – przesiedlenie obywateli danego państwa w ramach jego granicy.
    Deportacja – przymusowe przesiedlenie danej osoby lub grupy osób na peryferie danego państwa lub poza jego granice.

  • ~Woziwoda 2019-03-29
    16:40:58

    13 20

    Czy można by jakoś zmoderować ten rasistowski komentarz przygłupa, dla którego nawet użycie słowa "nieważne" to dramatyczne zmaganie się z polszczyzną?

  • ~rzyt 2019-03-29
    18:38:46

    29 8

    Mam pytanie do Zarządu Miasta; dlaczego tak mało tych repatriantów dostaje szansę powrotu do Ojczyzny? Czy nasze miasto nie stać na więcej?
    P.S. P. Wiśniewski ma Pan za to u mnie plus.

  • ~ 2019-03-29
    21:16:22

    2 4

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~hanys z Rybnika 2019-03-29
    22:55:13

    23 41

    Ci od razu dostali wszystko od miasta mieszkanie za które my podatnicy za to musimy płacić żeby im się żyło lepiej , pracę której nie musieli szukać !! potem się fajnie mówi ze w tym Rybniku można umrzeć bo się o nic martwić nie muszą . A jak zwykły Rybniczanin który całe życie mieszka w Rybniku i się stara o mieszkanie nie dostanie bo metraż przekracza na kawalerce w którym 5 osób mieszka to jest śmiechu warte , albo dzieci które się prawie poprali i chcieli od ZGM dostać mieszkanie nie dostaną bo rodzice mają mieszkanie to mieszkajcie razem z nim !!

  • ~Mariusz Wiśniewski 2019-03-29
    23:58:27

    62 17

    Szacowny ~hanys z Rybnika!
    Jest mi po prostu wstyd! Wstyd mi za ciebie i takich jak ty myślących. Zazdrość, a raczej - ZAWIŚĆ to jedna z najobrzydliwszych cech naszej ludzkiej natury... No cóż! Proponuję - wyjedź i przeżyj w tej wsi, w której czterdzieści kilka lat spędzili nasi repatrianci choćby jeden rok.... Ślubuję, że "stanę na głowie", by Miasto Rybnik przygotowało ci równie dobre warunki na powrót... A tak na koniec... Ta rodzina przyjęta w Rybniku od kwietnia tego roku zaczyna spłacać wszystko to, co Rybnik im zaoferował... Tata i Mama idą do pracy, obydwaj synowie, gdy zakończą edukację, będą pracować (zapewne swoją pracą dorzucą się do twojej emerytury)....

  • ~ 2019-03-30
    10:38:58

    11 5

    Szanowna redakcjo.Woziwoda nazwał mnie przygłupem i jego komentarz widnieje.Ja natomiast jego prostakiem i zostałem usunięty.Acta2?

  • ~auralfloat 2019-03-30
    13:39:13

    3 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Łukasz Tefel Czarnecki 2019-04-13
    15:53:55

    8 0

    Witamy serdecznie w ojczyźnie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4844