Wiadomości
Robert Rybicki z nagrodą literacką „Juliusz”
Znamy zwycięzcę 3. edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Statuetkę otrzymał poeta pochodzący z Rybnika – Robert Rybicki. Tak rozpoczęły się 49. Rybnickie Dni Literatury.
Na dzisiejszej uroczystej gali w Teatrze Ziemi Rybnickiej poznaliśmy nazwisko laureata Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. To już trzecia edycja konkursu. Przypomnijmy, pierwszą w historii zdobywczynią tej nagrody była Małgorzata Czyńska za tytuł „Kobro. Skok w przestrzeń” >>Małgorzata Czyńska z Górnośląską Nagrodą Literacką Juliusz<<
W 2017 roku zwyciężyła Monika Muskała, która napisała książkę „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” >>48. Rybnickie Dni Literatury oficjalnie rozpoczęte. Znani rybniczanie na deskach teatru<<
Zobacz także
Do tegorocznej Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” zostało nominowanych 5 autorów:
- Robert Rybicki – tomik poezji „Dar Meneli”,
- Dorota Masłowska - zbiór felietonów „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”,
- Renata List – esej „Lesbos”,
- Ewa Winnicka reportaż „Był sobie chłopczyk”
- Grzegorz Bogdał - opowiadanie „Floryda”.
Przewodniczący kapituły konkursowej prof. Arkadiusz Żychliński oznajmił zebranym, że wszystkie powyższe książki powinny być nagrodzone. - Jednak po burzliwej i merytorycznej dyskusji wyłoniliśmy jeden tytuł. Nagrodę „Juliusz” zdecydowaliśmy się przyznać książce, która „jest z boku”, „wychodzi na zewnątrz”, wzbudza, irytuje i drażni – tłumaczył prof. Żychliński.
Konkurs wygrał rybniczanin Robert Rybicki, który odebrał statuetką z rąk prezydenta Piotra Kuczery. - Wczoraj było zajebiste pogo – rzucił ze sceny. Poeta mówił tu o koncercie punkowym w Starej Gazowni, gdzie tańczył właśnie pogo.
- Coś czułem w kościach, że dzisiaj wygram. Jako poeta mam nie szósty, ale siódmy zmysł. To była przyjemność spotkać się z krytykami literackimi, którzy mają tak szeroką wiedzę – powiedział już na osobności zaskoczony poeta. Jak zdradził, za zdobyte w konkursie 40 tys. złotych kupi sobie perkusję. Ma również nadzieję, że w lekcjach gry na tym instrumencie pomoże mu Jerzy „Kali” Wenglarzy z South Silesian Brass Band.
Tuż po ogłoszeniu wyników konkursu, publiczność mogła zobaczyć polską premierę „Job interwiews” Petra Zelenki w wykonaniu aktorów Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie w reżyserii Katarzyny Deszcz.
W ten oto sposób rozpoczęły się 49. Rybnickie Dni Literatury. Sceniczna odsłona święta literatury kulminacyjny punkt osiągnie 20 i 21 października, kiedy to zaplanowany jest przedpremierowy i prapremierowy pokaz spektaklu „Drach” na podstawie powieści Szczepana Twardocha o tym samym tytule. Spektakl w wykonaniu Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach powstaje jako koprodukcja Teatru Śląskiego i Teatru Ziemi Rybnickiej pod mecenatem miasta Rybnika. Za adaptację i reżyserię odpowiada: Robert Talarczyk, za oprawę muzyczną zaś – Piotr Kotas. W spektaklu zagra dwudziestoosobowy zespół aktorów Teatru Śląskiego z udziałem między innymi: Grażyny Bułki, Barbary Lubos, Anny Kadulskiej, Bartłomieja Błaszczyńskiego.
Szczegółowy program RDL znajdziecie w osobnym artykule na naszym portalu >>49. Rybnickie Dni Literatury - program<<
Tagi: Robert Rybicki, Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz, Rybnickie Dni Literatury, Dar Meneli Robert Rybicki, literatura Rybnik
Zobacz także
Komentarze (10):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Kawiarnia w Rybniku myślała o otwarciu. Dzisiaj miała „nalot”
37361 -
Kto otwiera lokal w Rybniku? Jest mapa „zbuntowanych”
29744 -
Oficjalnie: Elektrownia Rybnik przechodzi na gaz. Wiemy kiedy
27708 -
Oto „miszczowie” parkowania w Rybniku. Straż publikuje zdjęcia
24970 -
W Rybniku też pośmigasz na nartach! Powstała trasa
24910
Najwyżej oceniane
-
Kto otwiera lokal w Rybniku? Jest mapa „zbuntowanych”
+229 / -64 -
Ślązacy łączą siły. Mają jeden cel
+236 / -93 -
Koniec objazdów. Wiadukt na Żorskiej otwarty (foto, wideo)
+132 / -1 -
Oficjalnie: Elektrownia Rybnik przechodzi na gaz. Wiemy kiedy
+128 / -31 -
Kawiarnia na deptaku ma dość obostrzeń. Będzie otwierać lokal?
+170 / -73
Najczęściej komentowane
-
Przez to tak szybko ubywa rybniczan? Zabraliście głos
74 -
Piecha był na gorącej Kubie, by ratować branżę. O obostrzeniach: dura lex, sed lex
57 -
Jest nas coraz mniej. Rybnik nie jest już nawet 130-tysięcznym miastem
52 -
Odbiorą nam prawo odmowy przyjęcia mandatu? Jest kontrowersyjny projekt ustawy
46 -
Szpital w Rybniku wznowił działalność
45
Alert Rybnik.com.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Jan R. 2018-10-15 09:12:40
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~Marek Łysiak 2018-10-15 09:43:56
Gratuluję !!! Pozdrawiam :)
~PogromcaSzkodnikow 2018-10-15 09:57:29
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~Ancymon 2018-10-15 10:10:49
Ciekawe dlaczego osoby takie jak Robert Rybicki zliczany do ludzi kultury zachowuje się jak menel ( używając publicznie menelskiego języka ) , czy to tylko taka w cudzysłowie promocja swojego wizerunku czy naprawdę jest takim prostakiem .
~Chachor55 2018-10-15 10:23:20
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~Chachor55 2018-10-15 10:45:12
@Ancymon
Jest dokładnie tak jak piszesz. Bardziej szczegółowe opinie sa niestyty usuwane
~Dariusz Zawadzki 2018-10-15 16:28:33
mojm zdaniem facet za duzo pali wiecie czego potem ma wizje przelewa to na papier poeta z niego żaden buja sie całe zycie po squatach melerniach i tego typu miejscach takie zycie lubi i tyle
~madleen 2018-10-15 22:11:49
Pozdrawiam wszystkich którzy pamiętają czasy kiedy Ryba był nauczycielem w L.O. im Marii Curie Skłodowskiej (szkoła już nie istnieje) mniemajcie sobie rozne rzeczy na jego temat. Dopóki nie go poznajcie G*** wiecie. Kultowa postać dla Rybnika. Brawo
~pprywatne 2018-10-17 13:05:37
Teraz panuje taka moda, że alkoholik, ćpun lub menel zostaje bohaterem. Taki trend z ameryczańskich filmów.
~RomualdM 2018-11-15 12:25:52
Gratuluję nagrody w wysokości 40.000 złotych za "zasługi" Poety dla Podatników. Znam wielu Artystów, którzy zmuszeni są do codziennego trudu zdobywania kasy na chleb i zdobywają ją po trochu. Jeśli piszą, to po pracy, po zajęciach z rodziną. Muzycy, malarze itp. muszą działać komercyjnie bo nikt ich nie nagrodzi choć ich praca dociera do większej grupy odbiorców i wywołuje większe zadowolenie i emocje. Poeta zaś, kawaler, średnio zaradny dostanie kasę, która pozwoli mu wyrwać się z Rybnika. Przeznaczy ją na czynsz z góry za rok w... Krakowie. Rozumiem, gdyby wypłacać jeszcze tę nagrodę w ratach przez np. 5 lat co by zapewne szkód w umyśle Poety większych nie poczyniło.