zamknij

Biznes

Rewitalizacja szansą na wyciągnięcie Paruszowca z kryzysu? Na cel udało się zdobyć 3 mln złotych

2016-11-04, Autor: 

Paruszowiec – dzielnica posiadająca klimat, architekturę w postaci familoków z czerwonej cegły, ale i problemy, z którymi od pokoleń nie potrafi sobie poradzić. Mieszkańcom chce pomóc miasto, nie proponuje jednak wielomilionowych inwestycji czy nowych miejsc pracy. Zamierza pobudzić społeczność do działania poprzez rewitalizację. Wczoraj (2 listopada) Paruszowiec odżył ukazując drzemiący w nim potencjał.

Reklama

Nie ma co się oszukiwać, są takie rejony Rybnika, gdzie wielu ludzi nie traktuje pracy jako sprawy priorytetowej i nie interesują się życiem miasta. Stanowią klientelę opieki społecznej liczącą na zapomogi finansowe. Ten opis dotyczy m.in. Paruszowca, który po likwidacji kilku wiodących zakładów zaczął podupadać, ciągnąc za sobą w dół wiele rodzin. Gdzie brak pracy, tam pojawia się wykluczenie i marginalizacja z życia społecznego. – W tej dzielnicy człowiek przyzwyczaił się do niektórych rzeczy ze względu na brak pracy. Obecnie na tym terenie trwa trzeciopokoleniowa historia bezrobocia. Młodzi ludzie nie interesują się swoją przyszłością, bo mama i tata dostają zapomogi. Takie podejście jest już w szkole, nauczyciel pyta ucznia: „dlaczego do szkoły nie chodzisz?” Ten mu odpowiada: „bo nie muszę chodzić. Nie musimy pracować, bo rodzice dostają koperty”. Ten problem trzeba naprawiać różnymi metodami. Mieszkańcy mogą przecież inaczej spędzać czas, układać sobie życie – mówi Andrzej Oświecimski, radny, który jak mało kto zna problemy Paruszowca.

Wczoraj byliśmy świadkami, że w tej dzielnicy drzemie potencjał. Miasto zainaugurowało bowiem projekt „Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji”, na który Rybnik otrzymał unijne dofinansowanie. Rybniccy radni, a także przedstawiciele instytucji społecznych czy kulturalnych odwiedzili osiedle familoków przy ul. Przemysłowej. Tutaj na gości czekały dzieci z dzielnicy, które częstowały wypiekami, zajmowały się malowaniem, tańcem oraz grą na oryginalnych instrumentach. Nieodzowna okazała się pomoc artystów, między familokami mogliśmy ujrzeć choćby zespół Chwila Nieuwagi oraz Zawiało. Jeszcze dalej z młodzieżą bawił się Metrowy, a Piter Pan prezentował swoje umiejętności w beatboksie.

Zabawą zainteresowali się też starsi mieszkańcy Paruszowca, którzy pomimo chłodu i zimnego wiatru postanowili wyjść do niecodziennych gości. Ci, co czuli już zmęczenie i głód mogli posilić się gorącą zupą prosto z kociołka. – Nasza wizyta w tej części Rybnika połączona jest z konferencją w Zabytkowej Kopalni Ignacy. Ma ona na celu podjęcie działań zmierzający do wyprowadzenia z kryzysu terenów marginalizowanych i opuszczonych. Miasto chce je wyprowadzić na prostą drogę – wyjaśnia Mateusz Motyka, naczelnik Wydziału Rozwoju UM w Rybniku.

Rewitalizacja Paruszowca nie będzie jednak polegała na remoncie wybranych obiektów jak to było w przypadku np. deptaka. Projekt zakłada pobudzenie społeczności do działania poprzez choćby eventy kulturalne, czy małe inwestycje. – Chcemy przełamać lokalną mentalność, zaangażować ludzi, by pokazali na co ich stać. Dzisiejsze wydarzenie pokazuje, że dzielnica ma swój klimat, duszę – dodaje Mateusz Motyka.

Dla mieszkańców zostaną też zorganizowane warsztaty, podczas których wskażą główne problemy z jakimi zmaga się dzielnica. Będą mieli także wpływ na np. montaż nowych ławek czy innych obiektów małej architektury. – W ten sposób będą czuli, że dzięki ich staraniom stało się coś dobrego. Nie ma co się oszukiwać, to obszar z największym bezrobociem gdzie intensywnie działa opieka społeczna. Chcemy pokazać im, że można inaczej żyć – mówi nasz rozmówca.

Na projekt „Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji” udało się zdobyć około 3 mln złotych. Oprócz Paruszowca, miasto pochyli się również nad problemami w np. Chwałowicach, Niedobczycach czy Niewiadomiu.

Czy to właściwa droga, by wyciągnąć z kryzysu wybrane dzielnice Rybnika? Czy uda zmienić się mentalność mieszkańców tych części naszego miasta? Wszystko zależy od nich samych.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
  • ~Sobczuk Sławomir 2016-11-04
    09:26:13

    15 6

    Stowarzyszenie AZYLAND z Rybnika od 2 lat zaangazowało sie w działania na dzielnicy Paruszowiec poprzez realizacje projektu o nazwie Bruklin 27 skupiajac sie na warsztatach i zajeciach z dziecmi i młodzieza .Niestety sa jeszcze ludzie , którym wszystko przeszkadza i hedonistycznie patrza na zycie . Jesli konflikt starszego pokolenia z tym młodszym sie nie zniweluje to rewitalizacja i wtłoczenie tam kolejnych mega milionow bedzie tylko zabiegiem kosmytycznym .

  • ~Pan Parasol 2016-11-04
    09:56:56

    26 7

    Inicjatywa fajna dobra wędka zamiast puszki sardynek. Moim zdaniem rozwiązanie problemu to likwidacja takiego patogetta. Oczywiście chodzi mi o przesiedlenie na inne dzielnice i wymieszanie tych ludzi z mieszkańcami zaradnymi życiowo. Gdyby 3/4 familoków z Przemysłowej wysiedlić i dać mieszkania zaradnym młodym to pozostałe 25% z pewnością miałoby z kogo brać przykład. Błędem miasta i mops było tworzenie takich skupisk w przeszłości.

  • ~regan 2016-11-04
    10:09:25

    18 2

    :) Stary dobry Brooklyn. Tak na marginesie to za kilka lat jeśli rzeczywiście powstanie nowa kopalnia to familoki zaczną sie rabować i nie bezie czego rewitalizować.

  • ~Gruby21 2016-11-04
    11:01:22

    16 8

    Szkoda tylko, że dostajemy na rewitalizację takie grosze. Dzielnica, która dzisiaj wygląda tak a nie inaczej głównie przez rządowe programy zamykania wszystkiego co jeszcze jakoś funkcjonowało dostaje tylko 3 MLN zł. W tym samym czasie prawobrzeżna Warszawa przeznaczy na ten cel 1,4 MLD zł. Dlaczego cały czas traktuje się nas jak kolonię lub głęboką prowincję?

  • ~marcin_o 2016-11-04
    11:30:11

    24 8

    Jak Miasto daje zielone światło dla powstania kopalni pod dzielnicami Paruszowiec, Północ, Wielopole, Kamień mimo sprzeciwu Mieszkańców to po co taka ściema z rewitalizacją? Jak nam będą domy, drogi i inne obiekty niszczeć pod wpływem szkód górniczych to zasponsorują nam orkiestrę i klauna na poprawienie humoru?
    A patrząc na zdjęcia to wydaje mi się, że bardziej tym ludziom przydały by się nowe chodniki, termomodernizacje budynków czy jakaś świetlica niż perkusja na gruncie pod modrzewiem - jak orkiestra na Tytanicu.

  • ~Tomek_81 2016-11-04
    12:35:51

    18 9

    Pan radny Oświecimski zamiast rewitalizacją niech się lepiej zajmie zablokowaniem budowy kopalni która tą dzielnicę zrujnuje. Po latach ględzenia o dworcu i przejściu czas się zając najważniejszą obecnie sprawą dla dzielnicy czyli zablokowaniem jej dewastacji.

  • ~pprywatne 2016-11-04
    16:04:59

    31 4

    Przecież o to właśnie chodzi obecnej władzy - dużo bezrobotnych, dużo ludzi korzystających z zasiłków, dużo innego typu patologii będącej na utrzymaniu państwa. Tacy obywatele będą dobrze głosowali za każdy dodatkowy grosz pseudo pomocy...

  • ~askup 2016-11-04
    19:59:30

    10 3

    na koncercie pustki, ale jak jedzenie dali to od razu tłumy na zdjęciach widać :)

  • ~Arteks 2016-11-04
    20:00:46

    7 18

    @Tomek_81 - przewrotność rzecz ludzka. Pamiętam, jak domagałeś się "inwestycji" w Rybniku no to masz - być może będzie to jedna z największych inwestycji na Śląsku. Sam powątpiewam w jej realizację ale jeśli powstanie to wszyscy się przekonamy czy będzie z korzyścią dla miasta czy też nie. Kopalnia z sztolniami upadowymi, wydobywająca głównie pod lasami chyba nie będzie jakąś większą uciążliwością. Miasto może zastrzec sobie aby nie wydobywała pod dzielnicą Paruszowiec czy pod jakimiś strategicznymi miejscami. I nie krytykuj radnego Oświęcimskiego bo dzięki takim ludziom, Paruszowiec wygląda co raz lepiej. Biurowiec Silesii, wyremontowane kamienice, rozbudowane zakłady przemysłowe, wyremontowany dworzec, w przyszłości przepust i tężnia. I nad czym te płacze? Dzielnica ceglanych pięknych familoków? Zamiast dofinansowywać kopcące chatki - lepiej aby miasto zainwestowało w te familoki. Ktoś słusznie zaproponował wymieszanie ludzi, tę najgorszą patologię przenieść na Żwirową, a reszcie pomóc. A my dajemy 5,6 mln bogatym aby łaskawie zainwestowali w swoje chatki, zamiast zrobić z Paruszowca poindustrialną perełkę jaką jest np. Kolonia Ficinus w Rudzie Śląskiej.

  • ~Tomek_81 2016-11-04
    20:56:01

    16 5

    ~Arteks Jeśli uważasz że górnictwo to nowoczesny przemysł jakiego Rybnik potrzebuje to jesteś w błędzie, jeśli uważasz że nie powoduje dewastacji środowiska, dróg, domów itd to również jesteś w błędzie. Co do moich wpisów to czytaj uważnie i jeśli tylko potrafisz to ze zrozumieniem

  • ~elegant 2016-11-05
    23:55:31

    14 9

    W głowę zachodzę czego jeszcze obecne władze Rybnika nie wymyślą ,żeby osłabić protest mieszkańców Paruszowca blokujących budowę kopalni.Kociołek z grochówką,paru komediantów i obietnica zainwestowania 3 milionów w dzielnicę .Rewitalizacja fajnie brzmi z tym,że kto inny będzie beneficjentem tych 3 milionów.Tak zwane wyciąganie z patologii to hasło pozwalające na wyciąganie kasy skąd tylko się da.Wysiedlanie części mieszkańców i osiedlanie bardziej zaradnych większych bzdur dawno nie słyszałem.Głupszej władzy dawno w Rybniku nie było.

  • ~elegant 2016-11-06
    00:16:09

    11 7

    Rewitalizacja polegająca na organizacji eventów połączonych z zainstalowaniem kilku huśtawek przy piaskownicy to Mount Everest cynizmu! Kampanię przed wyborami samorządowymi 2018 czas zacząć najlepiej wśród najsłabiej zorientowanych.Panie Parasol to nie wędka tylko marchewka przedwyborcza na dodatek zgniła bo podszyta łgarstwem.

  • ~ 2016-11-06
    22:34:04

    9 2

    Gadanie,gadanie,gadanie.Tak jak z tym przejsciem pod nasypem.Prezydent Fudali już mial zrobić,prezydent Kuczera ma zrobic a przebicia jak od 100 lat nie było tak niema.Ciągle tylko uciekanie do przodu.Temat zapewnie wróci przed wyborami.

  • ~HAN 2016-11-07
    11:19:12

    21 0

    Tysiace ludzi codziennie przyjezdzaja do zakladow pracy na Przemyslowej a wy piszecie ze oni sa bezrobotni bo nie ma pracy? Przeciez pare metrow od tego osiedla jest pelno firm. To miasto stworzylo tam getto zasiedlajac samych patoli a teksty o zamknietych zakladach pracy mozna miedzy bajki wlozyc. Jak ktos nie chce pracowac to nie bedzie. Na terenach huty powstalo pelno innych zakladow pracy.

  • ~ 2016-11-07
    18:01:15

    16 8

    Tak,tak . Wszystko tak ładnie wygląda na zdjęciach, że organizujecie czas dzieciom, itd.,zapomnieliście tylko dodać , że dzieci ze zdjęć to nie dzieci z dzielnicy Paruszowiec a uczniowie jednej ze szkół w Rybniku , które bez zgody i wiedzy rodziców zostały zaprowadzone tam przez nauczycielke w czasie lekcji. Dzieciom powiedziano, że idą na warsztaty z malowania a tak naprawdę wykorzystano ich wizerunek, żeby pokazać jak to miasto dba o dzieci z "patologicznych" rodzin.Te tzw warsztaty, doprowadziły do tego, że dzieci mają poniszczone ubrania z farb , które zostawiły plamy na amen.

  • ~Frigg 2016-11-11
    13:08:37

    3 2

    Byłam na konferencji dotyczącej rewitalizacja w tym dniu. Była tam może właśnie o tym, że nadużywa się słowa "rewitalizacja" i że nie zawsze "rewitalizacja" to rewitalizacja. Czytam inne opinie i odkrywam, że chyba najlepszym sposobem na rewitalizacje są wysiedlenia lub wyburzenia. Na konferencji była mowa o tym, że rewitalizacja to zmiana mentalności ludzi, to działania nastawione na ludzi, a nie na budynki. Działania takie nie powinny być nakierowane na zawłaszczanie przestrzeni (przykład analogiczna dzielnica z Łodzi, która stała się celem hipsterów) czy jej remont dla innych (jak w Londynie). Ta dzielnica należy do ludzi tam mieszkających, a rewitalizacja powinna być nastawiona na przywracanie im godności. Fakt, że w okolicy istnieją duże zakłady pracy nic nie zmienia, pracują w nich bowiem lepiej wykształceni ludzie z innych dzielnic, a może i miast. To tak, jakby powiedzieć: mamy w Rybniku Media Markt, tam są promocje na telewizory plazmowe, dlaczego więc wszyscy mieszkańcy nie maja ich w domu ? Elegancie, a co ty zrobiłeś/zrobiłaś by pomóc takim terenom ? Pomijając motywy, aktualną władzę odróżnia od poprzedniej to, że jest wrażliwa na problemy społeczne. Nie chodzi tutaj o przyszłe wybory, bo to na pewno nie elektorat :)

  • ~marzanna 2016-11-11
    13:12:37

    3 1

    Elegant znów nie doczytał. Przytaczam cytat: "Rewitalizacja Paruszowca nie będzie jednak polegała na remoncie wybranych obiektów jak to było w przypadku np. deptaka". To nie szczyt cynizmu, tylko szczyt manipulacji i to w wykonaniu innych osób :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.