zamknij

Wiadomości

RAŚ stawia na młodych. Oto kandydaci do rady miasta

2014-10-21, Autor: Bartłomiej Furmanowicz
Walka ze smogiem i współpraca miast w naszej aglomeracji – to dwa główne punkty programu Ruchu Autonomii Śląska w Rybniku. Kandydat na prezydenta Jan Lubos przedstawił wczoraj swoją drużynę, z którą wystartuje w nadchodzących wyborach samorządowych. Na znak protestu założył też maskę ochronną.

Reklama

Rybnik ma gorsze powietrze od Pekinu?

- Rybnik nie jest najgorszym miejscem do życia. Ma jedynie prawie najgorsze, najbardziej zanieczyszczone powietrze w kraju, fatalny, przestarzały i niewydolny system komunikacyjny, brak perspektyw zatrudnienia młodych, wykształconych osób. To „jedynie” brzmi gorzko-ironicznie w kontekście gorączkowo ostatnio otwieranych nowych skwerów, parków, fontann – zaczął Jan Lubos, kandydat na prezydenta z Ruchu Autonomii Śląska, który przy okazji przedstawił dwóch kandydatów do rady miasta – to m.in. Jan Fiałkowski („jedynka” w okręgu nr 1) oraz Hanna Mizura (nr 7 w okręgu 3). Z kolei Marek Polok ubiega się o mandat do sejmiku wojewódzkiego.

Szef koła RAŚ w Rybniku wskazał, że średnie zanieczyszczenie powietrza (pyłem zawieszonym) w naszym mieście wynosi 55 mg/m3, przy czym wartość dopuszczalna sięga 40 mg/m3. – Wg Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska taka dawka skraca nasza życie o prawie 40 miesięcy. Dobowe przekroczenia norm w okresie grzewczym są zdecydowanie wyższe nawet niż w Pekinie (89 mg/m3 w czasie olimpiady), przy czym stacja na ul. Borki wskazała 8 stycznia 2013 roku stężenie 184 mg/m3 – powiedział Jan Lubos.

Czy Ruch Autonomii Śląska wie jak uporać się z tym problemem? Kandydat na prezydenta Rybnika ma odpowiedź. – Zaledwie 3 km od ścisłego centrum znajduje się gigantyczne źródło ciepła. Rybnicka elektrownia generuje ciepło, które ze sporą nawiązką wystarczyłoby do ogrzania 20 miast wielkości Rybnika. Ciepło, które w tej chwili ogrzewa atmosferę i podgrzewa zalew jest odpadem produkcyjnym szkodzącym środowisku. Odpadem, którym mógłby się stać tanią alternatywą grzewczą dla całego miasta – wyjaśnił Lubos, podkreślając jednocześnie, że największym problemem nie jest kwestia techniczna, ale brak dobrej woli władz Rybnika. - Dla właściciela elektrowni nie ma interesu żeby inwestować poza zakładem, ale jeżeli miasto chce wykorzystać tanie ciepło - to właśnie od nas powinna wyjść inicjatywa – dodał Marek Polok.

W grupie siła

RAŚ chciałby również zacieśnić relacje z miastami znajdującymi się w naszej aglomeracji, ponieważ współpraca m.in. Rybnika, Jastrzębia, Wodzisławia Śląskiego czy Żor przyniosłaby wymierne korzyści na tle województwa. – Wraz z okolicznymi miejscowościami, możemy mówić o tworzącej się jednej konurbacji z ponad 600 tysiącami mieszkańców – więcej niż we Wrocławiu. To ogromny rynek zbytu, baza kapitału ludzkiego, a przede wszystkim gigantyczny potencjał. Jednak konieczna jest intensywna współpraca pomiędzy miastami. Będziemy kładli nacisk, aby polepszyć komunikację w regionie i zwiększyć przepływ ludzi szukających pracy – wyjaśnił Marek Polok.

Zdaniem Ruchu Autonomii Śląska brak solidnej współpracy czyni nasz region słabym i uległym względem polityki prowadzonej w Warszawie. – W tym wyścigu możemy liczyć tylko na siebie. Centralne partie z PO i PiS-em na czele wyraźnie i wielokrotnie pokazały, że ich lokalni działacze nie mają odwagi sprzeciwić się woli swoich warszawskich liderów i zawalczyć o korzystne rozwiązania dla nas – mieszkańców Górnego Śląska – włączył się Jan Lubos.

Kandydat na prezydenta naszego miasta przedstawił następnie listy osób, które będą ubiegać się o mandaty w radzie miasta. RAŚ stawia głównie na młodych 20-30-letnich kandydatów. – Postawiliśmy na takie osoby, które chcą zmienić Rybnik i nie zamierzają wyjeżdżać z miasta. Przy okazji zachęcam młodych wyborców, by zaryzykowali i nie utrzymywali status quo zapoczątkowane przez starszych – dodał Jan Lubos.

Oto kandydaci do rady miasta:

Okręg nr 1: Chwałęcice, Golejów, Grabownia, Ochojec, Orzepowice, Rybnik-Północ, Rybnicka Kuźnia, Stodoły, Śródmieście, Wielopole, Kamień
1. Jan Fiałkowski
2. Monika Hanejko
3. Bartłomiej Bobula
4. Paulina Szymczyk
5. Tomasz Ibrom
6. Mariola Lis
7. Patryk Polnik

Okręg II: Boguszowice-Osiedle, Boguszowice-Stare, Gotartowice, Kłokocin, Ligota-Ligocka Kuźnia, Paruszowiec-Piaski
1. Andrzej Łakota
2. Wadim Filiks
3. Ewa Wala
4. Paulina Wojciechowska
5. Elżbieta Brachman
6. Adam Kania
7. Paulina Muras

Okręg III: Chwałowice, Meksyk, Niedobczyce, Niewiadom, Popielów, Radziejów
1. Jan Lubos
2. Filip Lubszczyk
3. Paweł Liszka
4. Klaudia Podleśny
5. Marzena Pociecha
6. Marek Cebula
7. Hanna Mizura

Okręg IV: Maroko-Nowiny, Smolna, Zamysłów, Zebrzydowice
1. Marcin Bartosz
2. Aniela Fiałkowska-Krupa
3. Marek Groborz
4. Dominika Ociepa
5. Rafał Wawoczny
6. Daria Tkocz
7. Piotr Gryt

Jak poradzić sobie z problemem niskiej emisji w naszym mieście? Popieracie pomysły Ruchu Autonomii Śląska?

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~raskolnikow 2014-10-21 07:54:50

  Jeśli zmiany, to tylko na lepsze. Dobrze, że pojawią się nowe twarzy na lokalnej arenie. "Przewietrzenie" RM może być dobrym pomysłem na ukierunkowanie Rybnika w nową, lepszą stronę. Przecież młodzi ludzie są przyszłością każdego miasta, regionu, kraju... Sami najlepiej znają swoje potrzeby, miejmy nadzieję, że uda im się coś pozytywnego zrobić w naszym pięknym, choć wyludniającym się mieście :)

  3 0
 • ~Demos e Totalis 2014-10-21 16:35:52

  Hm...kierunkowanie, pozycjonowanie, planowanie to jedno (to część najprostsza etc.), a wykonawstwo w naszych wyjątkowo łątwych warunkach to już zupełnie inna przygoda. Miasto nie rozwinie się bardziej niż może. Wrocławiem, czy Gdańskiem, nawet Rzeszowem nigdy nie będzie. Ażby nie popaść w defetystyczny wizjonizm stwierdzić obietkywnie trzeba, że ma spory potencjał, ale niekoniecznie ludzki, niekoniecznie młodzieżówy (stąd młodzi się raczej, z oczywistych względów przenoszą do SK, WAW, DW, LON, DUB, etc.). Trzeba jednak mieć ambicje (zdrowe) i nieugięcie przeć dalej...

  0 6
 • ~Arteks 2014-10-21 23:44:58

  @Demos e Totalis - do SK to raczej chyba nie, Wrocław też wielu może nie pasować ze względu na tamtejszą mentalność. A z zachodem nie mamy szans. Sam chociaż jestem śląskim i rybnickim patriotą gdybym dostał propozycję pracy w Monachium czy Berlinie to znikam stąd od razu - tak mi się tamte miasta podobają. Natomiast na Śląsku dla mnie nie ma lepszej alternatywy do mieszkania od Rybnika. Właśnie z innej dyskusji dowiedziałem się, że Katowice jako miasto wojewódzkie, dużo większe od Rybnika, potężny ośrodek akademicki z kilkudziesięcioma tysiącami studentów - zanotowało (uwaga, trzymaj się fotela!) przyrost 30 młodych ludzi w zeszłym roku!!! Jeśli Katowice - miasto z o wiele większym wachlarzem ofert pracy ma taki przyrost to znaczy że Śląsk traci młodych ludzi i lepiej skupić się na potrzebach bardziej, ustabilizowanych 30-40 latków którzy mają tu obecnie dobrą pracę. Niech budują tu domy, mają dzieci i niech będą aktywnymi mieszkańcami... Rybnik może być również atrakcyjnym miejscem do życia dla wszystkich którzy w najbliższej okolicy już obecnie mają pracę i znudziły im się dojazdy. Sam słyszałem w sobotę w czasie otwarcia deptaka jak ktoś powiedział - "przyprowadzamy się do Rybnika". Oczywiście to było pod wpływem emocji ale Rybnik może stać się jeszcze bardziej przyjaźniejszym miastem do życia jeśli nie będą tu popełniane błędy innych: techno-miast czy moto-miast i jeśli władze postawią sobie za cel walkę z niską emisją i rozwojem rekreacyjnym i mieszkaniowym miasta.

  0 11
 • ~morfeus12 2014-10-22 00:32:26

  @Arteks słusznie zauważyłeś, że w dzisiejszych czasach bardzo liczy się również ta przyjazność miasta. W tej kwestii w Rybniku potrzeba ciągle miast i konkretnej polityki, tak ażeby miasto było miastem dla ludzi. Rybnik dzięki swojej kameralności, w pewnym sensie niezależności energetycznej, bliskości wielkich i pięknych kompleksów leśnych może wbrew pozorom bardzo wiele zyskać na przestrzeni lat. Katowice mają szereg innych problemów, m.in. nie są miastem dla ludzi a miastem samochodów i przykładem modernistycznego urbanizmu. Rybnik ponadto będąc niejako stolicą dużej aglomeracji ma potencjał większy niż nam się wydaje. Do tego wszystkiego w naszym regionie dochodzą problemy tożsamościowe, młodzi ludzie nie czują często przywiązania do swojej ojcowizny, z pracą w wielu branżach wcale nie ma problemu. Wydaje mi się, że brakuje nam często wizji dotyczących naszego miasta. To bardzo by się przydało, natomiast obecne władze chyba się już wypaliły i nie są w stanie, może i nigdy nie były nam tego zaoferować, prócz zarządzania bieżącymi problemami. Do tego trzeba młodych ludzi z polotem.

  0 10
 • ~ 2014-10-22 06:38:48

  Darymne godki.Momy jeszcze 4 lata ekipa Fudalego.Inni kandydaci tak jak i obecna ekipa godaja o wszystkim ino ni o miejscach pracy w Rybniku.A mlodzi walą kierunek Anglia czy Holandia a w Polsce np.Krakow bo nikt nie chce bakac jak pogan za marne grosze w Rybniku.Godki o cieple z elektrowni są tak stare jak i elektrownia i zodno władza nie pocisła sprawy ani o milimeter.Tak samo jak remontu dworca na Paruszowcu o przebiciu tunelu pod dworcem nikt ani nie mysli a bydzie tego tak ze 5m.

  0 6
 • ~wspolnik 2014-10-22 09:24:44

  i po co ta maska, a jak miyszkoł w wodzisławiu to mułym polił

  13 0
 • ~wspolnik 2014-10-22 09:26:35

  ciekawe w Pekinie mają lepszy luft ale nie chodzi o tyn Chiński yno o Boguszowicki

  10 0
 • ~wspolnik 2014-10-22 09:28:53

  może metro zbuduje?

  9 0
 • ~hanek SRANEK 2014-10-23 23:37:13

  do: ~morfeus12, ~Demos e Totalis, ~Arteks: hanek ty mosz tela imion? Jerona! I tak se ze sobom godosz na forum? A tej maski nie ściągej bo w nij lepij wyglondosz niż bez, ale ona jes grubsko chyba? Czekom na spotkanie wyborcze face to face. A widziołeś co Przemo napisoł na fejsie o tobie? Czekej dalij i czytej gazety. Popilów na cia nie zagłosuje, bo tam cie znajom.

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz 2,5 roku rządów prezydenta Rybnika - Piotra Kuczery?

Oddanych głosów: 370