zamknij

Wiadomości

Raport PAS: rezygnujemy z „kopciuchów”. Jeszcze 3 miliony do wymiany

2021-03-16, Autor: 

Od 2014 roku liczba używanych w domach jednorodzinnych w Polsce „kopciuchów” spadła o około 850 tysięcy sztuk. Takie kotły nadal dymią jednak w prawie 3 milionach domów, a ponad 30 proc. domów w Polsce nie ma żadnego ocieplenia. Jednocześnie tylko 14 proc. pytanych wie do kiedy musi wymienić stare kotły. To najważniejsze ustalenia nowego raportu Polskiego Alarmu Smogowego pokazującego, jak idzie walka ze smogiem.

Reklama

Kopciuchy w odwrocie?

Jak wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego, w 2014 roku było w Polsce ok. 3740 tys. kotłów zasypowych – tzw. „kopciuchów”. Do ponad 3 milionów z nich sypano węgiel. Do reszty wkładano drewno i biomasę. Dziś takich kotłów jest o ok. 850 tys. mniej. Najszybciej znikają „kopciuchy” na węgiel, których mamy teraz trochę ponad 2 miliony.

- To zauważalna zmiana, która pokazuje, że Polacy zaczęli zwracać uwagę na to, czym ogrzewają domy. Jest to powód do umiarkowanego optymizmu. Szczególnie kiedy weźmie się pod uwagę, że w dużej części mówimy o remontach prowadzonych bez żadnej pomocy państwa. Program „Czyste Powietrze”, który ma w tym pomagać, jest przecież sprawą względnie nową i wciąż nabiera tempa - komentuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Zwraca uwagę, że motywacja części osób jest z pewnością związana z rosnącą świadomością dotyczącą smogu oraz jakości powietrza, ale za rosnące tempo wymian odpowiada też zmiana technologiczna oraz wprowadzane przepisy antysmogowe.

- Wolą czystsze i wygodniejsze metody ogrzewania, więc decydują się na inwestycje w remonty domów i rezygnują z brudnych i wymagających ciągłej uwagi „kopciuchów” na węgiel - dodaje.

Nadal sporo do wymiany

Wyniki badania pozwalają na optymizm, ale jedynie umiarkowany. Raport wskazuje, że skala problemu nadal jest bardzo duża.. W polskich domach nadal kopci około 3 milionów kotłów, które nie spełniają żadnych norm ekologicznych. Jednocześnie bardzo niska jest świadomość istnienia nowych przepisów, które wymuszają ich wymianę. Jak dowiadujemy się, zaledwie 14 procent badanych z tych województw, w których obowiązują uchwały antysmogowe, jest w stanie podać poprawną datę określającą do kiedy trzeba pozbyć się „kopciucha”.

- To przede wszystkim wyzwanie dla samorządów wojewódzkich i gminnych, które w wielu województwach bardzo niechętnie i z marnym skutkiem informują o nowych przepisach i karach - komentuje Guła.

Dużym problemem jest także zła sytuacja, kiedy chodzi o ocieplenia polskich domów. Wyniki badań wskazują, że co trzeci budynek jednorodzinny nie posiada w ogóle warstwy izolacyjnej ścian zewnętrznych. A znacząca część z tych ocieplonych ma warstwę cieplną mniejszą niż 8 centymetrów. To mało, ale wyniki pokazują też, że sytuacja się poprawia, a ludzie chcą to zmienić i ocieplenia są wysoko na liście ich priorytetów remontowych. 59 proc. właścicieli budynków nieocieplonych deklaruje chęć realizacji inwestycji w zakresie termomodernizacji budynku już w najbliższych latach. Nieco ponad 40 proc. badanych planujących realizację ocieplenia ścian liczy na pozyskanie na ten cel dotacji. 16 proc. osób z tej grupy wskazuje, że posiłkować się będzie pożyczką lub kredytem. Odpowiedzią na te oczekiwania ma być przede wszystkim program „Czyste Powietrze”, który jest na ogół postrzegany jako atrakcyjny dla właścicieli domów.

- Duża część z planowanych inwestycji ma być sfinansowana z pomocą dotacji. Cieszy więc, że jest rządowy program, który może ich wesprzeć. Martwi to, że rozdzielanie w nim dotacji idzie tak wolno. Aby spełnić zapisy uchwał antysmogowych musimy wymienić jeszcze niemal 3 miliony starych kotłów na węgiel i drewno – a musi się to wydarzyć w ciągu nadchodzących 6-7 lat. Oznacza to, że każdego roku powinno być wymienianych ponad 400,000 starych kotłów. Dobrze, że ludzie chcą rezygnować z kopciuchów, ale walka ze smogiem to ogromny program modernizacji kraju. Bez pomocy rządu i ciężkiej pracy samorządów nie uda się go przeprowadzić - mówi Guła.

Badania zrealizowane zostały przez CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej w listopadzie 2020 r. Badania zrealizowano techniką wywiadów telefonicznych CATI, na losowej próbie 1010 właścicieli budynków jednorodzinnych w całej Polsce.

---

Przypominamy, akcja społeczna Karny Kopciuch to akcja pomocy obywatelom zatruwanym przez swoich sąsiadów. Zgłoszenia kopcących budynków przyjmowane są poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres [email protected]. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 38

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
  • ~Arteks 2021-03-16
    12:46:52

    64 43

    To zdjęcie (chyba z centrum Wodzisławia?) bardzo wymowne, budynek na którym właściciel zarabia zarówno na wynajmie jak i na reklamach, a mimo to nie ma zamiaru inwestować w zmianę ogrzewania i kopci na całą okolicę bo... może. Dane jakie przedstawia PAS dają jakąś nadzieję ale czy czasem nie jest tak, że w reszcie Polski chętniej porzuca się piece węglowe niż na Śląsku - regionu w którym w wielu przypadkach stały się one "równoprawnym członkiem gospodarstwa domowego"? ;) Gdzie czasy kiedy Śląsk wyznaczał standardy poziomu życia reszcie kraju...

  • ~exx 2021-03-16
    13:06:53

    71 50

    Arteks tu jest taka mentalność ludzi. A najwięcej kopcą ci których stać by było za wymianę pieca już dawno. Emeryty grubiorze i ich dzieci. Same sknery. Po trzy auta, panele foto, a z komina syf. Tu już tylko można liczyć, że COVID zrobi swoje.

  • ~Franek7 2021-03-16
    13:07:47

    62 42

    To jest tekst z 2017 roku:

    Tą ustawą PiS zabije całą branżę. Po prostu nie będzie się opłacało produkować u nas odnawialnych źródeł energii - mówił w TOK FM Grzegorz Cydejko, dziennikarz "Forbes". O co chodzi? W czwartek, bez żadnych poprawek Senat przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, zmieniającej wzór obliczania opłaty zastępczej. Firmy OZE szykują się do batalii...


    PiS po objęciu władzy zarżnął tą ustawą producentów zielonej energii. Postawił na węgiel i zaczął budowę węglowej elektrowni Ostrołęka którą dziś likwiduje zanim ta zaczęła działać. Koszt tej zabawy to 2mld zł. Nie licząc strat właścicieli wiatraków którzy wyłożyli grube pieniądze w biznes który PiS im zamknął.

    Tak wyglada walka o czyste powietrze w wykonaniu nieudaczników z PiS.

  • ~romcost 2021-03-16
    13:28:50

    54 27

    Chciał bym tutaj dodać jedną informację, o której nikt głośno nie m}ówi / pisze, cały program czyste powietrze, to jedna wielka kpina, porad udzielają niekompetentne osoby, a dofinansowanie w odniesieniu do kosztów jakie należy ponieść, aby dostosować budynek do obowiązujących norm, to kpina. Oczekuje się ode mnie, abym budynek z lat 70 siątech, który spełniał w uwczesnym czasie wszystkie normy, pozyskał pozwolenie na budowę i użytkowanie dostosował do obecnych norm. Na tą chwilę koszty z jakimi się to wiąże to ok. 80000, zaś dofinansowania otrzymam 10000...

  • ~zxr9 2021-03-16
    13:58:53

    50 23

    Program Czyste Powietrze może nie jest idealny ale jestem żywym przykładem że się da. Otóż ociepliłem dom kostke i wymieniłem kopciucha na piec gazowy. Koszty wszystkiego to ok 70tyś zł. Wniosek o dofinansowanie złożyłem w grudniu 2019, pieniądze otrzymałem za gaz w we wrześniu 2020 (2 miesiące po montażu) - 10tyś a pieniądze za ocieplenie 25tyś - łącznie otrzymałem 35tyś. Nie chwale się, chodzi o to że się da. Trzeba tylko zakręcic się koło tematu, poprawnie złożyć wniosek i czekac. Nie piszcie głupot że są jakieś problemy z uzyskaniem dotacji, trzeba tylko chcieć i być cierpliwym. Dostaje się dofinansowanie z Czystego Powietrza i zwrot podatku z Ulgi Termomodernizacyjnej.

  • ~zxr9 2021-03-16
    14:00:25

    34 13

    ~romcost i co w związku z tym? Widocznie masz duże dochody albo mieszkasz samemu w ogromnym domu. Państwo ma Ci zapłacić 100% kosztów?

  • ~Macik765 2021-03-16
    14:01:33

    22 5

    Romcost, to ciekawe bo, mam budynek dużo starszy i nikt z Czystego Powietrza nie wymagał takich rzeczy.

  • ~zxr9 2021-03-16
    14:11:26

    46 20

    ~Franek7 ale to za czasów PIS zaczeła sie walka ze smogiem. Nie nie jestem ich zwolennikiem ale za PO to temat smogu nie istniał. Co nie zmienia faktu że można by było zrobić dużo więcej. Zacząłbym od nakładania od 1 stycznia 2022 dużych kar dla tych którzy temat olali i tą kasę przeznaczac na walkę ze smogiem. Niestety ale czas był na wymianę, w sumie nadal jest. Ale ten kto dalej będzie kopcił w przyszłą zmię to wykarze się zwykłą ignorancją - i takich powinna spotkac kara finansowa. Stać Cie na dom, to musi Cie tez stać w niego zainwestować.

  • ~jolaw2 2021-03-16
    14:47:34

    43 11

    mentalność to jest to .. 3 nowe BRYKI na podjeździe a w piwnicy...oj oj żal

  • ~Fenrir 2021-03-16
    15:20:39

    42 7

    Chcecie zobaczyć "ekologię"? Zapraszam w wolnej chwili w okolice stacji diagnostycznej w Rydułtowach przy Raciborskiej. Stacja lecąc na Racibórz po prawej stronie a po przeciwnej stronie macie żółtawy dom numer 38* (ostatnia cyfra usunięta na cześć RODO). Kiedy zaczynają palić w piecu Raciborska wygląda tak jakby ktoś odpalił świece dymne. Smród jest taki że wątpię by był to nawet smród z mułu czy flotu. Podjechałem na przegląd z autem to ciuchy od tego smrodu były do prania. Nawet optymistycznie zakładając że w Rybniku coś drgnie z kopciuchami to niestety ale smog nie zna co to granica miasta i sąsiedzi z takich Rydułtów podeślą nam swoje "aromaty"

  • ~adamczykhenryk1 2021-03-16
    16:33:33

    6 16

    Senator PiS: dla walki z COVID trzeba poświęcić leczenie chorych na raka - mówił w Krakowie wicemarszałek Senatu Marek Pęk z PiS

  • ~Dador 2021-03-16
    16:35:50

    23 8

    @exx Dużo jest prawdy w tym co piszesz. Mam sąsiada, emeryt górniczy, który niedawno zamontował panele. Wydaje mi się, że poszedł za modą, bo coraz więcej ludzi to ma. Niestety na kotłownię u niego jeszcze czas nie przyszedł. Jego dom, to taki obrazek polskiej mentalności w pigułce obecnych czasów. Gryzący, żółty, gęsty dym z komina, a na dachu proekologiczne panele. A kiedy nie będzie można w końcu montować kopciuchów w nowych domach? Przecież to kuriozum, że zmiany dotyczą głownie czasu przeszłego, a nie przyszłego. Do tego mało który, budujący się górnik, montuje inne źródło ogrzewania niż kocioł z paleniskiem na wszystko. Ciągłe piętnowanie kopciuchów przynosi pewien efekt, który jest początkiem czegoś dobrego. Mianowicie, widzę, że coraz więcej ludzi wystawia niebieskie worki z papierem. Mała rzecz, a mnie osobiście cieszy.

  • ~ 2021-03-16
    17:26:44

    11 4

    Franuś a co opodatkował OZE czy może nie dopłacał wystarczająco żeby ta fikcja energetyczna miała rację bytu?

  • ~romcost 2021-03-16
    17:31:10

    7 7

    ~Macik765 2021-03-16 14:01:33

    Romcost, to ciekawe bo, mam budynek dużo starszy i nikt z Czystego Powietrza nie wymagał takich rzeczy.
    -A to ciekawe, bo jak byk wymagane jest, aby zastosowana izolacja termiczna spełniała aktualne wymagania, które od np. bieżącego roku się bodajże zmieniły.
    ~zxr9 2021-03-16 14:00:25

    ~romcost i co w związku z tym? Widocznie masz duże dochody albo mieszkasz samemu w ogromnym domu. Państwo ma Ci zapłacić 100% kosztów? - nic po prostu oleję, mam ważniejsze i ciekawsze wydatki. Chciałem tukaj wykazać, jak działa ten super program, którym nasz rząd się chwali...

  • ~romcost 2021-03-16
    17:35:38

    16 12

    ~zxr9 - a i jeszcze jedno, to nie Państwo "mi płaci" a UE, a to zasadnicza różnica. Państwo, to niech tylko przestanie mnie doić, to wystarczy.

  • ~StaszekU 2021-03-16
    18:09:48

    43 5

    Dawno temu, w czasach tzw. "komuny" wymieniłem kopciucha na piec gazowy. Ekologia trwała niespełna dwa lata, bo ceny gazu wywindowano tak wysoko, że i ja i wszyscy w okolicy wrócili do ogrzewania węglem. Półtora roku temu znów chciałem być ekologiczny i wymieniłem ponownie piec na gazowy. Teraz mówią o uwolnieniu cen gazu co może spowodować znaczny wzrost cen, czyli znów wpuszczono mnie w maliny?

  • ~Longina b 2021-03-16
    18:20:57

    9 18

    Trują nas zadłużone kopalnie.Proszę zobaczyć co dzisiaj się dzieje.Smrodu tyle przy tej pogodzie!Jakoś dawno portal nas nie informował o zadymieniu,pyłach zawieszonych.

  • ~Teoretyk 2021-03-16
    19:07:20

    23 19

    Ekologom polecam wyprowadzkę do szałasu w lesie na tydzień. Bez prądu, ogrzewania, bieżącej wody. Tydzień i zacznie ekolog czytać i myśleć logicznie.

  • ~Arteks 2021-03-16
    19:25:31

    13 20

    @Teoretyk - smród przeszkadza nie tylko ekologom ale też większości zwykłych ludzi no i na szczęście też politykom, którzy wprowadzają w życie różne działania antysmogowe. Jeśli ktoś chce bezkarnie smrodzić to niech sam się wyniesie do jakieś dziczy w Azji lub w Afryce. Chcesz żyć po europejsku z różnymi zdobyczami nauki i technologii - to czemu nie w dziedzinie ogrzewania? @StaszekU - wtedy to był nagły cios w plecy. W obecnych czasach, temat smogu jest wałkowany od lat. Wszyscy powinni mieć świadomość, że koszty związane z ogrzewaniem, energią, wodą, śmieciami zwyczajnie będą rosły. Ponieważ żyjemy w czasach wolnorynkowych, każdy może wybierać gdzie chce mieszkać i na ilu metrach. Można nieruchomość ocieplić (a przez to zmniejszyć koszty ogrzewania), sprzedać, wynająć, zamienić na mniejszą. Tak to działa we wszystkich krajach - także tych bogatszych. W bogatych i dobrze zorganizowanych Niemczech większość mieszka w blokach i to w nieswoich mieszkaniach tylko wynajmowanych.

  • ~Macik765 2021-03-16
    21:50:08

    9 3

    Romcost czy ja dobrze rozumiem że ty się żalisz ze dają kase i każą ci wykonac ocieplenie zgodnie z obowiązujacymi dzis normami?

  • ~Franciszka Tania 2021-03-17
    12:06:08

    6 3

    Jak wymieniałiśmy piec nie dostaliśmy żadnej dopłaty.Poszłam do urzędu to ddpowiedzieli nie ma pieniędzy.Pisaliśmy do Katowic wszystkie były dokumenty.Odpisali że jakieś ekspertyzy są potrzebne.Wkurzyłam się wywaliłam papiery.Pytam się kto dostaje dotacje bo my od miasta nie dostaliśmy żadnego grosz a podatki płacę.Dobrze że spłaciliśmy pożyczki na piec.Dziękuje ale urząd jest mi do niczego potrzebny.Żałujemy że nie podjęliśmy wyprowadzki lata temu.

  • ~zxr9 2021-03-18
    07:21:16

    2 1

    ~Franciszka Tania głupoty piszesz albo mieliście wyjątkowego pecha - skoro mieliści podpisaną umowę z Czystym Powietrzem to dziwne że po wykonaniu prac i wysłaniu wniosku nie otrzymaliście dofinansowania. Tak jak mówię, ja Obajtkiem nie jestem tylko zwykłym szarym obywatelem. Powtarzam jeszcze raz, papierologia jest dosyć spora ale wszystko do ogarnięcia. Należy wykonać prace wg ustalonych wytycznych tzn norm narzuconych na piec o ocieplenie i tyle. Nie piszczie głupot że się nie da bo takim postępowaniem udowadniacie swoją nieporadność a innych zniechęcacie do działania na rzecz pozbycia się smogu.

  • ~zxr9 2021-03-18
    07:24:32

    3 1

    ~Longina b trują nas zwykli ludzie kopciuchami niejednokrotnie majętni, którzy już dawno powinni palić czyms innym niż węgiel. Ale dopóki można palić tym gównem, doputy będą to robić - bo zazwyczaj są to ludzie kochający te nasze czarne złoto. Emerytowani górnicy. mający kase, ocieplony dom, solary, fotowoltaikę a zarazem kopcący komin na dachu.

  • ~achievers 2021-03-21
    17:11:00

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~achievers 2021-03-21
    17:11:17

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4920