zamknij

Wiadomości

Radny chce niższej stawki za bilet okresowy. Prezydent: nie ma szans

2022-01-25, Autor: bf

Radny Karol Szymura zaproponował w interpelacji do prezydenta Piotra Kuczery niższą stawkę za bilet okresowy w strefie 0. To miała być promocja obowiązująca od lutego do końca czerwca tego roku. Włodarz naszego miasta nie przychylił się do tego pomysłu. - Koszty podróży na terenie Rybnika, a więc i koszty życia są znacząco niskie w porównaniu do uwarunkowań regionalnych – tłumaczy.

Reklama

Szymura: obniżka zachęci do jeżdżenia autobusami

Jak na wstępie interpelacji zauważa radny Karol Szymura, bilet jednorazowy komunikacji miejskiej w Rybniku wynosi 5 zł, zaś ulgowy 2,5 zł. W przypadku biletów miesięcznych koszt ten wynosi 84 zł normalny i 42 zł ulgowy.

Jest to realne obciążenie mieszkańca dojeżdżającego do pracy i wysyłającego swoje dziecko do szkoły – zaznacza.

Przeważająca część osób korzystających z komunikacji miejskiej to: uczniowie, seniorzy, emeryci i osoby zarabiające poniżej średniej krajowej. Wysoka inflacja dotykająca cały świat, w tym również Polskę powoduje szybki wzrost cen za towary i usługi. Osoby mające niskie emerytury, czy zarobki mogą mieć problemy z zaadoptowaniem się do rosnących cen (w tym również paliwa) – słyszymy od radnego.

Dodaje przy tym, że zdaje sobie sprawę z faktu, że rybnicki samorząd „dopłaca” do komunikacji zbiorowej.

Jednocześnie należy zauważyć, że nadal nasze miasto pobiera opłatę za przejazdy, inaczej niż robią to niektóre inne pobliskie gminy np. Miasto Żory. W ostatnim czasie Rząd RP zapowiedział tarczę antyinflacyjną obniżającą m.in. VAT na media, paliwo, czy żywność. W związku z rosnącą inflacją warto, ażeby miasto również włączyło się w tę prospołeczną działalność i wsparło choć częściowo mieszkańców naszego miasta – wyjaśnia.

Radny zaproponował więc, by w trybie zarządzenia ustalić promocyjną stawkę za bilety okresowe w strefie 0, obniżającą koszt biletów dla mieszkańców Rybnika o 50%. Jako promocja, takie rozwiązanie miałoby działać od 1 lutego do końca czerwca tego roku.

Obniżenie cen za bilety komunikacji miejskiej przyniosłoby oszczędności w przypadku jednej osoby podróżującej do pracy na poziomie 210 zł w skali całości promocji, zaś w osoby podróżującej do szkoły 105 zł w skali całości promocji. W przypadku 3-osobowej rodziny podróżującej w ten sposób oszczędności mogłyby wynieść nawet 525 zł w skali całości trwania promocji. Zarządzenie to skutkowałoby pomniejszeniem planowanego wpływu z biletów szacunkowo na poziomie 1,5 – 2 mln zł. Dodatkowo obniżenie wysokości powyższych opłat mogłoby zachęcić część mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego – dowiadujemy się.

Nie będzie obniżki

Na interpelację odpowiedział już prezydent Piotr Kuczera. Jak informuje na wstępie radnego, pomysł został poddany analizie. Odpowiada też, że w zakresie biletów jednorazowych dla posiadaczy e-karty, w przypadku wyczytaniu się z systemu przy opuszczaniu pojazdu, całkowita cena wynosi 2,40 zł.

Ponadto w przypadku kontynuowania podróży w ciągu 20 minut od opuszczenia pierwszego pojazdu, cena biletu w kolejnym wynosi 0.50 zł. Odnosząc się natomiast do ceny biletu okresowego – cena 84 zł jest znacząco niższa niż u innych organizatorów w regionie (cena biletu na jedną gminę w MZK Jastrzębie-Zdrój wynosi 120 zł, w ZTM Katowice 99 zł) – zauważa Piotr Kuczera.

Jak zaznacza prezydent, „uwzględniając obecną cenę biletów okresowych, stwierdzić należy, że koszty podróży na terenie Rybnika, a więc i koszty życia są znacząco niskie w porównaniu do uwarunkowań regionalnych”.

Ponadto obniżka cena spowodowałaby, jak pan słyszenie zauważa, konieczność wprowadzenia zamian w budżecie Rybnika po stronie przychodów, a dla obecnej sytuacji ekonomicznej i obciążania gmin coraz większymi kosztami funkcjonowania, będzie to skrajnie niekorzystne. Tym bardziej że gospodarka krajowa nie jest w pełni zależna od polityki gmin, a więc nie wszystkie środki pomocowe związane z sytuacją ekonomiczną gospodarstw domowych powinny być ponoszone przez gminy. Rybnik jako jedyny nie podniósł znacząco w ostatnim czasie cen biletów, pomimo znaczącej i sukcesywnej poprawy oferty przewozowej – wyjaśnia prezydent Kuczera.

Włodarz miasta odnosi się też do Żor i systemu darmowej komunikacji. Zaznacza, że ten żorski i działający w Rybniku nie są porównywalne.

Patrząc tylko na ofertę przewozową wyrażoną jako liczba linii i dostępność usług w ramach ww. systemu, jest ona znacząco gorsza niż w przypadku publicznego transportu zbiorowego organizowanego przez Rybnik – mówi.

Jakie jest Wasze zdanie? Czy Rybnik powinien mieć taką promocję stawek, jaką proponuje radny?

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 31

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~obywatelgt 2022-01-25
  10:51:56

  43 44

  Majac trojke dzieci latwo policzyc jakie koszty ponosi rodzina na same bilety.
  W jaki sposob pan prezydent chce zachecic do korzystania z komunikacji miejskiej....
  Wszyscy nie maja rowerow czy sa sprawni.
  Wydaje mi sie ze to dobra inicjatywa ale niestety pan Kuczera woli jezdzic pod wplywem i nawet wtedy mu zal 10 zl na taryfe.

 • ~Rafok 2022-01-25
  11:00:05

  52 31

  To najgorszy radny tej kadencji. 2,40 zł za bilet normalny to jedna z najniższych cen za KM w całym województwie. Bez porównania do innych dużych miast, gdzie bilety za 4 zł stały się standardem.

  Katowice - 3,6 zł (20-minutowy)
  Kraków - 4 zł (20-minutowy)
  Wrocław - 4 zł (30-minutowy)

  Oczywiście polityczny kapitał najłatwiej zbić na populizmach. Skoro rozmawiamy o budżecie miasta to może niech radny przedstawi jaki wpływ na niego będzie miał Polskiego Ład?

  Jakie ona ma wykształcenie czy doświadczenie zawodowe aby pełnić taką funkcję? Jak on chce zarządzać budżetem miasta, skoro nie licząc publicznych pieniędzy nie zarobił w życiu grosza.

  Jego jedynym osiągnięciem jest zapisanie się do PiSu w wieku 18 lat, to przełomowa chwila, która pozwala aplikować na stanowiska w radach, komisjach, biurach, ssp. Oczywiście, można mieć taki plan na karierę... Ale spokojnie, PiS wiecznie rządził nie będzie, a za to co zrobili w naszym kraju z prawem, gospodarką, ustrojem Pan Radny będzie współodpowiedzialny i będzie wielu ludzi, którzy będą o tym pamiętali nawet jak za parę lat przyjdzie chęć na zmianę partii na bardziej popularną.

 • ~Karolina# 2022-01-25
  11:03:03

  42 13

  z moich obserwacji wynika, że autobusy poza godzinami szczytu jeżdżą puste, albo prawie puste (1-3 pasażerów). Gdyby nie młodzież, to w zasadzie zawsze byłyby prawie puste. Dlatego moim zdaniem komunikacja na terenie miasta Rybnika dla Rybniczan powinna być darmowa.

 • ~Onyx01 2022-01-25
  11:06:28

  40 25

  Chrzanić to. Temu miastu wiele nie zostało. Prezydent "nic nie mogę", brak inwestycji, brak imprez, korki, brak dobrze płatnych firm oprócz reanimowanych kopalń. Młodzi do 10 - 15 lat wyjadą lub zostaną po studiach w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie czy Poznaniu. Emeryci górniczy wracają w swoje rodzinne strony. Rybnik podzieli los Bytomia czy to się komuś podoba czy nie

 • ~Arteks 2022-01-25
  11:30:52

  35 30

  Czy radny wie, że odpowiadający za Koleje Śląskie PiS pozwolił na podwyżkę cen biletów z Rybnika do Katowic o 45%! Nie słyszałem ani jednego radnego wojewódzkiego z PiS który by się temu sprzeciwił. Nie słyszałem aby radny Szymura proponował zmniejszenie skali tej absurdalnie wysokiej podwyżki. Osobiście uważam, że cena biletu ZTZ kupowanego u kierowcy za 5 zł jest przesadnie wysoka, tak samo jak cena biletu jednodniowego - który mógłby stanowić ciekawą alternatywę dla osób które nie potrzebują miesięcznego. I te dwie pozycje mogłyby być obniżone. @Onyx01 - cóż za straszna wizja - wszyscy wyjadą z powodu ceny biletu na autobus! ;P Po tej swojej wyroczni wspomniałeś o korkach, a te tworzą się w magnetycznie oddziałujących miastach najeżdżanych autami przez całą okolicę.

 • ~radoslaw.knesz@gmail.com 2022-01-25
  11:43:20

  22 10

  ~obywatelgt
  Uprawnienia do przejazdów ulgowych w Rybniku m.in posiadają:
  1. dzieci z rodzin wielodzietnych – na podstawie „e - Karty” imiennej wydanej po przedstawieniu udokumentowanego wniosku:
  a) do ukończenia 18 roku życia lub
  b) do ukończenia 25 roku życia w przypadku kontynuowania przez dziecko nauki w szkole o uprawnieniach szkoły publicznej; uprawnienie obejmuje dzieci i młodzież uczącą się w szkole o uprawnieniach szkoły publicznej do ukończenia 25 roku życia; utrata uprawnień przez jedno z dzieci nie pozbawia pozostałych dzieci nabytych uprawnień

  2. rodzice dzieci z rodzin wielodzietnych, małżonkowie tych rodziców oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka – na podstawie ogólnopolskiej karty dużej rodziny i dokumentu ze zdjęciem stwierdzającego tożsamość lub „e-Karty” imiennej wydanej na podstawie wymienionych uprzednio dokumentów

 • ~siarzewski 2022-01-25
  11:55:00

  37 20

  Drogi Karolku. A powiedz jak u ciebie wygląda sprawa z wiedzą i świadomością matematyczną ??

  Budżet miasta to nie budżet państwa. Tutaj nie ma miejsca na kreatywną księgowość i masowy dodruk/podrabianie pieniądza.

 • ~rudobrody 2022-01-25
  12:36:58

  20 3

  Kluczem do korzystania z komunikacji miejskiej jest rozkład jazdy który odpowiada mieszkańcom na ich potrzeby a nie ciągłe gadanie o cenach biletów.

 • ~Arteks 2022-01-25
  12:49:01

  8 21

  @rudobrody - jak się spojrzy na stronę ZTZ (swoją drogą archaiczną i brzydką) to zmiany rozkładów są stałe. Nie ma miesiąca aby coś sioę nie zmieniło. Ostatnio poprawiono komunikację między Chwałowicami, dworcem, bazyliką czy Ligotą zmieniając trasę linii 15. Powoli ale stale dodawane są nowe kursy i niwelowanie dziur. Chociażby w przypadku połączenia Nowin z Paruszowcem czy np. na 1. Uruchomiono niedawno linię A. W okolicy 1 XI kursowała linia cmentarna. Nadal brakuje mi odpowiednika linii 46/48 na innych osiach miasta np. z południa na północ. W porównaniu do ZTZ Koleje Śląskie od czasu przejęcia władzy w województwie przez Chełstowskiego i PiS - stoją w zasadzie w miejscu.

 • ~Onyx01 2022-01-25
  13:40:55

  16 10

  Nie z powodu cen biletów a z powodu całokształtu. Z powodu nieudolnego zarządzania i braku wizji na to miasto. Ja jak i wieku moich znajomych cieszymy się że po 30 latach wyjechaliśmy z tego kur**dołka.

 • ~rudobrody 2022-01-25
  13:42:31

  14 3

  @Arteks,
  to że są zmiany w rozkładzie to wiem. I ostatnio są to nawet zmiany w dobrą stronę z czego się bardzo cieszę. Nie zmienia to jednak faktu że zamiast ciągle marudzić jakie to bilety są drogie może lepiej radni zrobiliby rozeznanie wśród mieszkańców dlaczego faktycznie nie korzystają z komunikacji miejskiej i czy to jest tylko i wyłącznie wina drogich biletów?
  Bo według mnie winny jest rozkład jazdy który nie odpowiada ich potrzebom a nie tylko i wyłącznie ceny biletów.

 • ~Arteks 2022-01-25
  13:45:38

  10 19

  @onyx21 - przyjechało w zamian 10 tys. pozytywnie nastawionych do życia ludzi z Ukrainy dla których to zachodnia Europa i którzy nie zrządzą, nie tęsknią za piecami, chętnie korzystają z komunikacji miejskiej i nie narzekają na zarobki. Jednego malkontenta chętnie wymienię na kilku Ukraińców! :DDD Skoro wyjechałeś - skąd się bierze twoja stała aktywność na naszym portalu? Magnetyzm Rybnika? ;)

 • ~Arteks 2022-01-25
  13:51:50

  12 12

  @rudobrody - słuszna uwaga... Radni zazwyczaj koncentrują się tylko na taborze, wiatach i cenie za bilety. A komunikacja to znacznie obszerniejszy temat do zmian i działań. W czasie Kuczery pozytywną tendencją było tworzenie nowych przystanków. Pojawiły się w miejscach co do których wcześniej toczyły się wieloletnie boje i urzędniczy niedasizm... Zastanawia mnie np. czy radni ze Stodół i Chwałęcic nie widzą ubogości kursów w weekendy? Chyba to najgorzej dostępne miejsce miasta - mimo jego urokliwości i potencjału turystycznego. Jeśli Rudy nie chcą - to można zrobić krótszy wariant kończący bieg w Stodołach. Rudom też powinno zależeć na skomunikowaniu bo oferta dojazdu zbiorkomem jest tam skromna. A możliwości zaparkowania ograniczone.

 • ~Karolina# 2022-01-25
  17:52:59

  9 12

  ~Arteks
  2022-01-25
  11:30:52
  Czy radny wie, że odpowiadający za Koleje Śląskie PiS pozwolił na podwyżkę cen biletów z Rybnika do Katowic o 45%

  Niepotrzebna polityka na poziomie lokalnym, szkoda że takie jest podejście w Rybniku do inicjatyw społecznych, samorząd powinien różnić się, dbać o mieszkańców, zapomnieć o podziałach, wielkiej polityce, kościele, być ponad to

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2348