zamknij

Wiadomości

Radni Platformy chcą zmienić granice Rybnika

2012-10-24, Autor: ww
Likwidację dwóch „butów” wcinających się w powierzchnię Rybnika proponują radni Platformy Obywatelskiej. Chodzi o tereny na zachód i południe od Kamienia. Przejęcie gruntów od Czerwionki-Leszczyn ma umożliwić w przyszłości realizację inwestycji drogowych, a także poprawić stan ulicy Robotniczej.

Reklama

Benedykt Kołodziejczyk – radny PO tłumaczy, że obecny stan granic Rybnika jest absurdalny. Na zachód od Kamienia, w granicach Czerwionki-Leszczyn (Książenice) leżą leśne drogi łączące Golejów z Kamieniem. Podobnie ulica Robotnicza, która łączy leżącą jeszcze w Rybniku ulicę Mikołowską z Kamieniem. - W ten sposób miasto Rybnik ma zablokowaną możliwość zarówno budowy drogi łączącej Kamień z Wielopolem, jak i remontu ulicy Robotniczej oraz budowy w przyszłości bezkolizyjnego zjazdu z ulicy Mikołowskiej, który omijałby generujący korki przejazd kolejowy. Miasto nie może również modernizować ścieżek rowerowych poza granicami miasta – wyjaśnia radny Kołodziejczyk.

Tereny, które Platforma chciałaby włączyć do Rybnika na mapce zaznaczono numerami 1 i 2. Dodajmy, że nie ma na nich żadnych zabudowań, mieszkańcy nie musieliby ponosić więc konsekwencji zmian administracyjnych.

 

Z kolei skrawek Rybnika oznaczony numerem 3, to teren leżący za przejazdem kolejowym relacji Leszczyny-Szczygłowice-Knurów. Znajduje się tam jeden dom, którego mieszkańcy nie mają nic wspólnego z Rybnikiem, a wciąż przynależą do naszego miasta. Platforma postuluje, aby ten niewielki obszar przenieść w granice Czerwionki-Leszczyn.

 

Teraz swoją propozycję radni przedłożą Radzie Miasta Rybnika. By zmiany weszły w życie, rada musi złożyć stosowny wniosek do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

 

Co ważne, przychylnie do tych propozycji odnoszą się władze Czerwionki-Leszczyn. A to dlatego, że tereny leśne o których mowa, zwolnione są z podatku od nieruchomości.

 

Czy propozycje radnych PO spotkają się z przychylnym przyjęciem rady miasta – będziemy informować. A co Wy sądzicie o pomyśle powiększenia granic Rybnika?

 

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~karmazyn 2012-10-24
  15:48:45

  0 0

  nawet nie wiedziałem, że tak to wygląda. Pozytyw dla tego pomysłu!

 • ~Grzesiek 2012-10-24
  16:30:06

  1 1

  Ja bym proponował włączyć całe Książenice. Patrząc na mapę z Czerwionką ma mało wspólnego, mieszkańcy w zdecydowanej większości pracują w Rybniku. Komunikacją miejską w żaden sposób nie można dojechać do Czerwionki (Urząd Gminy), do Rybnika zaś autobusy odjeżdżają bardzo często. Mieszkańcy pewnie by byli za...

 • ~charlie 2012-10-24
  16:31:28

  1 0

  No w końcu Platforma zrobiła coś konkretnego i mogącego się przysłużyć Rybnikowi. Pomysł na wielki plus. Jednym słowem oby tak dalej!

 • ~sianko 2012-10-24
  16:36:37

  0 0

  @charlie01
  narazie to nic sie jeszcze nie zmieniło. w expose tez premier 2 razy obiecywał cuda, a ile z tego zrobił to kazdy widział, a właściwie to nie widział bo nie bylo czego:]

 • ~karmazyn 2012-10-24
  16:42:50

  0 0

  a tam rybniccy radni PO chyba nie mają wiele wspólnego z Donaldinio :) poza tym jak rozumiem to wniosek, a wszystko zależy od naszego prezydenta Rybnika czy go uwzględni. Pozdrawiam Książenice.

 • ~ 2012-10-24
  16:49:53

  0 0

  Dobrymi chęciami i wnioskami jest piekło wybrukowane, pmysł dobry ,ale znając życie panom nie podrodze co kolwiek razem zrobić...

 • ~opeks 2012-10-24
  16:50:42

  0 0

  Radni PO powinni zająć się wyjaśnieniem przyczyn katastrofy Smoleńskiej a nie zajmować się zmianami granic Rybnika. Ten zabieg ma na celu odwrócenie naszej uwagi od tak ważnej sprawy!

 • ~idasmw 2012-10-24
  17:24:16

  0 0

  1).~opeks - a jak będziesz już wiedział kto zawinił w Smoleńsku to co to zmieni w Twoim życiu ? albo co zmieni dla ofiar i ich rodzin ? Dali byście już w końcu spokój tym wszystkim ofiarom. Dochodzę do stwierdzenia ,że niektórzy ludzie w tym kraju nie pochodzą od małpy tylko od kury bo ciągle grzebią i to najlepiej w "gnoju".
  2.) ~Grzesiek - jak już Rybnik "łyknie" Książenice to może od razu i Przegędzę ? A następnym kąskiem będą Jankowice i Jejkowice ;)
  3. ) Już dawno trzeba było zrobić tą regulację granic - bardzo dobry pomysł. Po tej regulacji granic nie będzie już chyba problemu by wybudować północno-wschodnią obwodnicę wzdłuż torów kolejowych od nowego ronda w Wielopolu na Gliwickiej aż do lotniska.

 • ~morfeus12 2012-10-24
  17:36:51

  0 0

  No brawo!!!

 • ~Lateks 2012-10-24
  17:53:34

  0 0

  ~Grzesiek chyba nie wiesz czym się różni mieszkanie przy Rybniku a w Rybniku -> sprawdź podatki, opłaty itp. to jeśli mieszkasz w Książenicach zaraz zmienisz zdanie

 • ~Arteks 2012-10-24
  17:56:51

  0 0

  Pamiętam projekt który zaproponował pan Kołodziejczyk odnośnie zmodyfikowania węzła Robotnicza/Mikołowska oraz drogi wzdłuż linii kolejowej do Gliwickiej. Pomysł był niezły. Ale po co w związku tym aż tak wielkie zmiany terytorialne skoro aby mógł być zrealizowany projekt nowej drogi wystarczyłoby przyłączyć dosłownie kilkanaście hektarów przy samych torach kolejowych a po co Rybnikowi tak duże tereny leśne? Aby pobić w tym względzie Katowice? To samo z terenem oznaczonym w artykule cyfrą 2 po co przyłączać tak dużo skoro można zadowolić się skrawkiem umożliwiającym budowę węzła i przepustu pod linią kolejową Katowice-Rybnik. No i pomysł z zamianą domu jest już kompletnie idiotyczny. Jakim prawem radny Kołodziejczyk chce pozbawić kilka osób z satysfakcji zamieszkiwania w Rybniku?

 • ~coffeeholic 2012-10-24
  18:06:00

  0 0

  ~Lateks ~Grzesiek no właśnie mieszkańcy są podzieleni. Połowa jest przyzwyczajona do niskich podatków za grunty, wodę itd. Niestety jest to JEDYNY przywilej mieszkania w Książenicach. Dopiero za sprawą ZTZ można od roku dojechać do Leszczyn (do urzędów gminnych w Czerwionce dojazd dalej jest niemożliwy), więc sprawy załatwiania czegokolwiek są uzależnione od posiadania samochodu. Z drugiej strony większość mieszkańców pracuje lub uczy się w Rybniku i niestety wszyscy - zarówno w autach jak i w komunikacji miejskiej - stoją w gigantycznym korku od przejazdu kolejowego. Śmiałkowie jadą leśną drogą na Ochojec i Wielopole, aż do Rybnika. Od lat gmina Czerwionka-Leszczyny daje mieszkańcom Książenic jedynie UŁUDĘ cywilizowanego sołectwa - zapyziały sołtys tkwi w strukturach niczym narośl i prócz zrobienia kilku dróg (zaczął od remontu drogi do własnej posesji) i kilku chodników wiele nie poprawił w miejscowości. Gdyby nie inicjatywy lokalnych przedsiębiorców i proboszcza, który jest mega ogarniętym człowiekiem, to sądzę, iż jeździlibyśmy żwirowaną "miedzą" do Rybnika i Kamienia. Burmistrz obiecuje gruszki na wierzbie, ale fundusze ładuje tylko w swój rodzinny Bełk. Jedynym zagrożeniem dla pomysłu wcielenia Książenic do Rybnika jest ewentualność zabetonowania nam pięknego kawałka lasu, ale można przecież znaleźć inną drogą rozładowania korków na Mikołowskiej. Abstrahując od ostatniego: nie mam pojęcia czego boją się Książeniczanie... Rybnik nie jest taki zły. AŻ taki zły ;-)

 • ~ 2012-10-24
  18:18:19

  0 0

  Ohh jak miło , wezmą Książenicom las i zbudują hałaśliwą drogę -,-

 • ~obserwathor 2012-10-24
  20:18:26

  0 0

  jeżeli budowa nowej drogi będzie się odbywała w takim tempie jak remonty istniejących,to pierwsze przecięcie wstęgi i pokropienie będzie miało miejsce za jakieś 17 lat

 • ~wera 2012-10-24
  20:31:15

  0 0

  W końcu ktoś na to wpadł. Dawno już były takie plany, niestety sprytnie blokowane przez rządzących włodarzy gminy,bo fajnie jest pobierać podatki, a nic nie dawać w zamian.Książenice pod względem geograficznym nic nie mają wspólnego z Czerwionką i Leszczynami. Zostały jedynie nie słusznie wciągnięte w granice tej biednej gminy bez szans na rozwój naszej mieścinki:) pomijając już braki komunikacyjne brak jest jakiejkolwiek infrastruktury jesteśmy na samym końcu finansowania z powodu lat zaległości w samej Czerwionce bądż też Leszczynach, a w ważniejszych sprawach i tak trzeba jechać do Rybnika.Reasumując będzie więcej korzyści z włączenia nas w granice miasta Rybnik niż wegetacja w gminie bez przyszłości.

 • ~KusterMaster 2012-10-25
  00:30:18

  0 0

  nie wieże że PO cokolwiek myśli ? prowokacja czy co ?? no ale jak to PO... ludzie usłyszą to co chcą i poprą a oni i tak się wypną na naszą demokracje i w jakiś sposób zarobią :) Tusk ma siłę perswazji jak mini Hitlerek.

 • ~Teddy 2012-10-25
  01:23:52

  0 0

  ~Arteks to ciekawe, że jak bzdurę wymyślą władze Rybnika to piejesz pod niebiosa jaki to wspaniały pomysł, ale jak coś sensownego wymysli ktos inny to to jest idiotyczne i debilne? Klakierze ty jeden...

 • ~elegant 2012-10-25
  09:49:31

  0 0

  No bez przesady, to już jest szczyt hipokryzji p.Kołodziejczyka.W poprzedniej kadencji protestował przeciwko budowie drogi z Kamienia do Gliwickiej, która mogła ulżyć mieszkańcom byłoby drugie połączenie z Rybnikiem,a dzisiaj mamy to co mamy.korek drogowy każdego dnia.Panu Kołodziejczykowi już dziękujemy.Poza tym pewne inwestycje można realizować w porozumieniu z gminami sąsiednimi bez ich przyłączania do Rybnika( przykład skanalizowania m.in Jejkowic),a przyłączenie Ochojca do Rybnika.to była zła decyzja, ponieważ Rybnik i jego mieszkańcy do tego ciągle dopłacają ( Ochojec wnosi do budżetu tylko ok.700 tys co roku),wybudowano w Ochojcu szkołę z przedszkolem,wyremontowano drogi i ciągle mało.Na szczęście w Rybniku nie rządzi platforma zwana obywatelską po rządach ,której Polska nadaje się do remontu ( ciągłe afery,amber goldy,hazardowe,biurokracja rozbudowana do n-tej potęgi,nepotyzm na każdym kroku,nowe autostrady do remontu,wszystko się wali i leje na głowę, a dług publiczny właściwie już kosmiczny)Lemingi jak nafdalej od Rybnika

 • ~Orlik 2012-10-25
  10:41:29

  1 0

  Niektórzy to by do Rybnika chcieli przyłączać pół Śląska. A obiektywnie patrząc na mapę, to Kamień powinien być oddany gminie Czerwionka-Leszczyny.

 • ~Arteks 2012-10-25
  10:51:47

  0 0

  @orlik - bardzo to zabawne w kontekście tego co w Kamieniu myślą i mówią o gorolskich Leszczynach :D

 • ~Arteks 2012-10-25
  10:53:05

  0 0

  @teddy - co jest sensowne w tej propozycji? Przyłączenie kupy niepotrzebnego lasu z którego miasto nic nie będzie miało???

 • ~Adaśko 2012-10-25
  18:45:48

  0 0

  Czysta bzdura,już PO nie ma co robić.Tyle ważnych spraw jest innych,ale cóż przykład idzie z góry.Jaki rząd takie PO.

 • ~Jan R. 2012-10-25
  18:47:47

  0 0

  Niezły pomysł, jeżeli jest taka możliwość to należy to zrobić. Radziłbym panu Kołodziejczykowi, by przyjrzał się czy nie ma na granicach Rybnika więcej takich obszarów do uporządkowania np. na granicy z Żorami i Świerklanami.

 • ~ 2012-10-25
  21:36:37

  0 0

  ~Arteks nie ma takiego czegoś jak ,,niepotrzebny las" ale to tak swoją drogą.

 • ~kurier 2012-10-25
  21:56:40

  0 0

  Wiele miejscowości możnaby przyłączyć do Rybnika bez straty dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Ja się dziwię że śląskie miasta się nie łączą. Mogłyby wtedy na arenie ogólnopolskiej zdziałać więcej. Tutaj jedzie się czasami przez miejscowości i nie wiadomo gdzie się jedna kończy a druga zaczyna.

 • ~werkk 2012-10-25
  22:19:36

  0 0

  Mi się to podoba tym sposobem za kilka lat Zakopane możne być przyłączone do Rybnika. Akurat Knurów się na to zgodzi bo tak chciałby Rybnicki Radny.

 • ~werkk 2012-10-25
  22:22:27

  0 0

  Sprawdźcie jakie podatki za grunt płacą Knurowianie a jakie zapłacą po przyłączeniu do Rybnika

 • ~Robin Tell 2012-10-26
  18:15:22

  0 0

  Jadę sobie dzisiaj ze stolicy SWD do Rybnika i nagle każą mi skręcić do Jankowic. Jadę dość przyzwoitą drogą i nagle wpadam na kocie łby, myślę sobie Jankowice nie maja na wsi pieniędzy więc kocich łbów na asfalt nie wymieniają. Ale w domu nie dało mi to spokoju i ruszyłem na stronę rybnik.eu, a tam na mapie brak granic naszego grodu. Wyszperałem więc mapę papierową a tam wielki zdziw - wiejskie kocie łby są na terenie Rybnika!? Ciekawe, czy jeździ tędy nasz doświadczony samorządowiec ze swoją świtą? Dalej w Jankowicach też była pokiereszowana droga, ale szło przejechać aż dotarłem do horroru w Chwałowicach, kosztowało mnie to 40 minut. Ciekawe jak w tym wypadku uratuje mnie ta utopia czyli droga Pszczyna - Racibórz?

 • ~certyfikator 2012-10-28
  15:05:03

  0 0

  Gmina Czerwionka i jej władza wcale nie interesuje się losem mieszkańców Książenic i tym jakie tu trzeba wprowadzić za zmiany. Liczy się tylko miasto oraz ulubiona wioska władz czyli Bełk. Ja również uważam że przejście całej wsi Książenic do Rybnika wyszłaby wszystkim mieszkańcom na lepsze a przynajmniej nie na gorsze. Zrobienie dla Książenic fragmentu chodnika co roku po kawałku ma myslić ludziom oczy!!!

 • ~krzywy5 2012-10-31
  18:20:16

  0 0

  Panie elegant... woli ścisłości to szkoła w Ochojcu nie została wybudowana dzięki środkom z budżetu Miasta ale jeszcze gminy Pilchowice. Co do przedszkola owszem wybudowano z pomocą Miasta Rybnika, może ładnie wygląda, ale co do jego funkcjonalności - lipa. Biorąc pod uwagę salę gimnastyczną - to hangar z płyty- nic "eleganckiego" Stoi coś na wzór stodoły nic a nic pasujące do reszty dumnie brzmiącego kompleksu szkolno-przedszkolnego. Piszesz o drogach ,jeśli chodzi ci o DK 78- mianowicie odcinek znajdujący się w Ochojcu - ta wyremontowana droga nie jest tylko dla mieszkańców. Jeśli jesteś zmotoryzowanym to na pewno też korzystaż z dobrodziejsztwa. Jest jeszcze coś istotnego - oddając ten wyremontowany odcinek drogi Miasto nie dostosowało się do wymogów odnośnie norm hałasu. Sprawę nasi urzędnicy próbowali obejść uchwalając bzdurną uchwałę - została odrzucona przez NSA. Zatem jeśli coś piszesz to wpierw dowiedz się coś więcej zanim wypiszesz takie pierdoły

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2346