zamknij

Wiadomości

Radni chcieli likwidacji 20 etatów w Straży Miejskiej

2020-12-03, Autor: ww, bf

Opozycyjni radni Arkadiusz Szweda i Michał Chmieliński zaproponowali zmniejszenie liczebności etatów w Straży Miejskiej. Miałoby to dać oszczędności w budżecie nawet na poziomie 1 miliona złotych. Wniosek ten jednak nie spotkał się z uznaniem większości radnych i przepadł.

Reklama

Zamiast etatów w straży – pieniądze na sport?

Temat redukcji etatów w Straży Miejskiej w Rybniku pojawił się na posiedzeniu wtorkowej Komisji Samorządu i Bezpieczeństwa Rady Miasta Rybnika. Wyszli z nim opozycyjni radni Arkadiusz Szweda i Michał Chmieliński.

Radny Szweda argumentował, że obecnie na 53 etaty w Straży Miejskiej, pracę w terenie pełni nie więcej niż 20 funkcjonariuszy.

- W dobie szukania oszczędności w budżecie uważam, że Miasto powinno podjąć natychmiastową decyzję likwidacji 15-20 etatów urzędników straży pracujących za biurkiem. Jako osoba przez lata związana zawodowo ze sprawami bezpieczeństwa jestem przekonany, że bezpieczeństwo mieszkańców Rybnika na tym nie ucierpi – mówi radny Szweda.

Zdaniem radnego, w pierwszej kolejności powinno zostać zlikwidowanych 5 etatów ochrony Urzędu Miasta Rybnika.

- Ochronę i dozór nad urzędem można zapewnić przy pomocy technologii – argumentuje Szweda.

Radny wyliczył, że 1 etat w Straży Miejskiej to rocznie koszt 54 tys. złotych. W przypadku redukcji 20 etatów udałoby się Miastu zaoszczędzić ponad milion złotych.

- Te środki powinny zostać przeznaczone na działalność klubów sportowych – dodaje.

„Pachnie populizmem”

Pomysłowi opozycji stanowczo sprzeciwili się radni koalicji – Wojciech Kiljańczyk i Mariusz Wiśniewski.

- Argumentowałem, że jak dokonamy cięć w budżecie na oślep, bez planu i konsultacji, to de facto zaburzymy działania straży miejskiej, w tym eko patrolu. Trzeba pamiętać, że jesteśmy przecież w przededniu wprowadzenia uchwały antysmogowej – wyjaśnia Wojciech Kiljańczyk.

Radny w oparciu o rozmowy z mieszkańcami zauważa też, że mieszkańcy Rybnika oczekują wręcz zwiększenia zaangażowania strażników w sprawy miejskie.

Podobnego zdania jest Mariusz Wiśniewski.

- O takich sprawach można rozmawiać z początkiem roku tak, by się do tego przygotować. Cięcie budżetu za pięć dwunasta pod pretekstem, że pieniądze na bezpieczeństwo są mniej ważne niż rozwój fizyczny dzieci i młodzieży? Pachnie populizmem – podkreślił radny Wspólnie dla Rybnika.

Tyle samo etatów, a pracy przybywa

Do sprawy odnosi się sama Straż Miejska w Rybniku. Jej rzecznik – Dawid Błatoń podkreśla, że od 2007 roku dysponuje niezmiennie 53 etatami, przy czym „papierkowej” roboty stale przybywa, tym bardziej że straż została włączona w zadania związane z epidemią. To problem zresztą nie tylko Rybnika, ale i pozostałych miast.

Dawid Błatoń odnosi się też do pomysłu likwidacji etatów.

- Sądzę, że istnieją sytuacje, w których nawet najlepsze rozwiązania techniczne nie są w stanie zastąpić człowieka. Funkcjonariusz pełniący służbę w budynku przy ul. Chrobrego 2 nadzoruje poprzez kamery monitoringu porządek w pozostałych budynkach Urzędu Miasta Rybnika (przy ul. Rzecznej czy Zamkowej). Co więcej, niejednokrotnie to właśnie strażnik, pełniący służbę w urzędzie był pierwszą osobą, która ratowała życie czy zdrowie osoby znajdującej się w potrzebie – tłumaczy.

Nasz rozmówca dodaje, że często to właśnie strażnik jako pierwszy reagował na zauważone nieprawidłowości nie tylko w samym budynku, ale i w jego bezpośrednim otoczeniu.

- Żeby obiektywnie odnieść się do pracy poszczególnych pracowników, należy poznać specyfikę i zakres pracy każdego ze strażników z osobna. W dokonywaniu tego typu interpretacji wydaje się wręcz niedopuszczalne opieranie się wyłącznie na suchych danych, czy schemacie organizacyjnym jednostki i ogólnej liczbie etatów – podkreśla na końcu.

Czy Waszym zdaniem szukanie oszczędności w etatach straży miejskiej to dobry pomysł?

Oceń publikację: + 1 + 104 - 1 - 39

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-12-03
  08:22:00

  Rybnik najniebezpieczniejszym miejscem do zycia w Polsce..

  o tym chyba swiadczy jak SM jest nam nieprzydatna.

  Normy czystosci powietrza po godzinie 18:00 przekraczane o 1000%...

  Ludzie sie dusza we wlasnych domach.

  Kazdy jest w stanie pokazac, w ktorym domu SMIERDZIEL spala smieci..

  wystarczy sie autem przejechac i poczuc ten smrud..

  niestety SM wtedy nie ma - wiec po co sa?

  Rybniczanie w sezonie grzewczym ZDYCHAJA przez brak dostepu do czystego powietrza..

  a prezydent Kuczera ma to w nosie.

 • ~marekwu 2020-12-03
  08:42:43

  Jestem za likwidacją tej instytucji. Dziękuję,do widzenia.

 • ~dralek 2020-12-03
  08:51:56

  ej, dodatkowo zlikwidowac rade miasta. los angeles ma 15 radnych. nas ta bezuzyteczna instytucja kosztuje rocznie ok 5 mln. Wczoraj radny wynglorz chcial likwidowac czujniki smogu, dzisiaj ekopatrol, moze jutro zakomendoruja ze trzeba fotowoltaike sciagac, bo przeciez smogu ni ma, pandemii ni ma, szpitale dzialajo i jest cud, miod i malina

 • ~Leoncio Almeida 2020-12-03
  08:56:16

  93 28

  Nie likwidacja tylko reforma. Obecnie straż przyjeżdża na intwerwencję 3 dni po zgłoszeniu śmierdziela. Tam przed wszystkim nie mogą pracować emerytowani grubiorze, którzy nie widzą problemu w tym, że ktoś truje sąsiadów

 • ~Veritas 2020-12-03
  08:56:50

  Panowie Radni Kiljańczyk i Wiśniewski mieliście cały rok na wymyślenie czegoś lepszego.
  Uważam, że ograniczenie liczby Strażników za bardzo dobre rozwiązanie, zaczynając od Pana Rzecznika. Zapytajcie prywatną firmę, czy stać ją na opłacanie rzecznika dla firmy zatrudniającej 53 osoby. Skoro Straż Miejska jest jednostką Urzędu Miasta to mamy Panią Rzecznik, która wczoraj tak kwieciście opowiadała o sprawach budżetu, funkcjonowania urzędu itp.
  Sprawami ekologii mogą się zająć urzędnicy, a ich etaty znajdą się z uwolnienia etatów Straży Miejskiej. To jest okazja do wzmocnienia stricte działań proekologicznych. Dzisiejsze ekopatrole to zbyt mało, aby kontrolować trucicieli, mając na uwadze skalę problemu do przeprowadzonych kontroli. Uważam, że jest to duża szansa. Pomijam fakt, że nigdy nie spotkałem dzielnicowego Straży Miejskiej na swojej dzielnicy.

 • ~ 2020-12-03
  09:08:21

  99 31

  Wlasnie bardzo dobra decyzja dotyczaca likwidacji strazy ktora nic nie robi tylko neka ludzi mandatami.
  I jak zwykle znowu znalezli sie przeciwnicy.
  To prosze w takim razie niech im placa.
  Co to za beznadziejni radni.

 • ~ 2020-12-03
  09:09:27

  51 24

  Panie Dralek jak najbardziej słuszna inicjatywa, rada miasta do likwidacji !

  Straż miejska jest niestety bardzo nie skuteczna, ale to jedyny "bat" na trucicieli. Wiem, że ludzie bardzo się irytują jeżeli straż przyjeżdża na kontrolę. Przynajmniej tyle.

  A dla radnych mam radę, zamiast likwidować straż, niech stanie się skuteczna. Gdyby skrupulatnie eko patrol przeprowadzał kontrole to realnie byliby w stanie wystawiać jeden mandat 500,- co dwie godziny wliczając w to czas na dojazd i przeprowadzenie kontroli. Jak nie ma zgłoszeń (w co trudno uwierzyć) to wyrywkowe kontrole na podstawie koloru dymu. Ewentualnie lista adresów z zdjęciami udostępniana przez karnego kopciucha. Chłopaki miałyby zajęcie i zarobiliby na utrzymanie całej straży miejskiej.

 • ~sympatykrybnika 2020-12-03
  09:27:53

  41 13

  rybnik.com.pl mógłby stworzyć okienko, w którym byłby zamieszczany dzienny raport z działania eko patrolu w ramach straży miejskiej. Byśmy transparentnie zobaczyli te działania i je jako społeczność ocenili czy wydane na to pieniądze były tego warte.

 • ~zibi0207 2020-12-03
  09:43:04

  43 26

  Panie redaktorze po pierwsze - z mojej wiedzy wynika, że nie była to komisja bezpieczeństwa a finansów.
  Po drugie Pan Szweda jako policjant spędził cały swój czas za biurkiem jako rzecznik prasowy, a legitymuje się specjalistą do spraw bezpieczeństwa.
  Po trzecie jak ma wpłynąć na bezpieczeństwo likwidacja służby lub jej części. Skoro chcemy więcej patroli w terenie to trzeba tam przekierować tych ludzi a nie likwidować. Rozumowanie Pana Szwedy graniczy z absurdem.

 • ~Arteks 2020-12-03
  10:25:25

  23 52

  W czasach kiedy mamy problemy z kopciuchami, problemy z zagracającymi miasto byle jak i byle gdzie autami, z najazdem bezdomnych jakakolwiek próba ograniczania służb mundurowych w dużych miastach to byłoby szaleństwo!

 • ~Franek7 2020-12-03
  10:31:24

  44 16

  Pomysł bardzo dobry. Pożytku z nich niewiele...

 • ~mariusz64 2020-12-03
  10:34:20

  26 36

  Większość negatywnych opinii napisana jest przez frustratów, którzy zostali ukarani mandatami przez SM!
  Mam swoje, pozytywne doświadczenie ze SM Rybnik, i nie prawdą jest, że reagują z opóźnieniem. Osobiście zgłosiłem, że w potokach za Rudą dzielnica Północ - pływają fekalia, koszyczki po zapachach kiblowych itp. I ktoś lub coś (beczkowóz) spuszczają się do kan. burzowej . Reakcja była natychmiastowa jak również informacja po zakończeniu sprawy. Nie oczerniacie SM!

 • ~Franek7 2020-12-03
  10:37:59

  35 23

  Panie Zibi myli się Pan co do pana Szwedy. Był bardzo dobrym policjantem. Zaczynał od służby patrolowej był tez dzielnicowym a skończył jako zastępca naczelnika wydziału prewencji KMP w Rybniku i zawsze bardzo aktywnie działał w terenie. Ze wszystkich radnych na najlepsze kompetencje do oceny przydatności SM. I moim zdaniem ma racje, że nie wpływa ona zupełnie na poziom bezpieczeństwa w Rybniku i służy raczej jako służba do obsługi Kuczery i do cieciowania w UM. Kosztuje to dużo pieniędzy. Szkoda że pomysł przepadł.

 • ~ 2020-12-03
  10:46:48

  17 10

  wiadomo że najlepiej było by to zlikwidować zupełnie bo tylko ludzi porządnych wkur.. ale z drugiej strony miasto ma z mandatów potężne zyski

 • ~lok 2020-12-03
  11:08:58

  19 9

  Panie Szweda wstyd... Nie ma Pan bata nad nimi jak w policji to do likwidacji...? okres zimowy niech kontrolują w terenie tzw. "kopciuchów" i kasa z mandatów do budżetu wpłynie, no a za rok to już powinna płynąć strumieniem bo kopciuchy są toporni więc raczej nie wymienią wszyscy kopciuchów?

 • ~ 2020-12-03
  11:41:25

  13 23

  Mozna miec rozne zdanie na temat strazy miejskiej, ale podczas ewidentnego kryzysu, instytucje panstwowe i samorzadowe nie powinny wyrzucac ludzi na bruk. Czas na ciecia kadrowe jest wtedy kiedy jest prosperity - ci ludzie musza sobie jakas prace znalezc, maja rodziny na utrzymaniu. 20 straznikow to 20 rodzin.
  Warto zapamietac nazwiska tych radnych i im podziekowac przy nastepnej kadencji.

 • ~Adas Poland 2020-12-03
  14:40:19

  7 10

  WITAM NIE WIEM NA CO ZA LUDZIE PRACUJĄ W TEJ STRAŻY MIEJSKIEJ I PO JAKIEJ SZKOLE NORMALNY CZLOWIEK ZROZUMIAŁ BY TO ALE KOMENDANT TAK SAMO NIEJEST KUTY JAK CZŁOWIEK MA PIEC 5KLASY A JEDNA I TA SAMA OSOBA ZGŁASZA DO STRAZY MIEJSKIEJ 22RAZY DO ROKU TO COSZ JEST NIETAK STĄ STRAŻĄ OSOBA ZGLASZAJĄCA BEZ POSTAW POWINNA BYĆ UJARANA TYLE CO MAM DO STRAZY MIEJSKIEJ W RYBNIKU PREZES FIRMY ,,,,,,,,,,,,,,

 • ~rybnikus 2020-12-03
  17:37:24

  6 5

  Komuchy wolą okraść Kościół czyli nas Polaków.

 • ~Tomasz Bochenek 2020-12-05
  12:00:00

  5 0

  A może tak 20 etatów w UM zaczynając od radnych emerytów to by była kasa na plus

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1699