zamknij

Wiadomości

Rada miasta: milion złotych na zabytkowe kościoły

2011-05-06, Autor: Redakcja
Na ostatniej sesji Rady Miasta Rybnika, radni przeznaczyli na renowację Bazyliki św. Antoniego i kościoła św. Wawrzyńca ponad milion złotych.

Reklama

Remont wież bazyliki rybniczanie śledzą od wielu miesięcy. Pierwotnie inwestycja miała zamknąć się kwotą 6,5 miliona złotych. W 2009 roku udało się na ten cel pozyskać 5 milionów złotych z funduszy Unii Europejskiej, pół miliona dołożyło miasto, resztę wyłożyła parafia.

Po rozpoczęciu prac okazało się jednak, że wieże są w znacznie gorszym stanie niż się spodziewano. W całości udało się wyremontować wieżę południową, która ma pełnić funkcję wieży widokowej, połowę pokrycia dachu oraz niektóre elementy podtrzymujące poszycie. Pieniędzy zabrakło na dokończenie renowacji wieży północnej oraz prezbiterium. Budowlańcy „nadprogramowych” prac wykonali na kwotę ponad 2 milionów złotych. - Pozostało nam jeszcze do zapłaty 700 tysięcy złotych. Tych pieniędzy na razie nie mamy. Wykonawca zszedł z placu budowy, bo boi się, że mu nie zapłacimy. Wcale mu się nie dziwię – powiedział nam ostatnio proboszcz parafii św. Antoniego – ks. Franciszek Musioł.

 

Proboszcz ponownie zwrócił się o pomoc do rybnickiego magistratu. Władze Rybnika na prośbę parafii odpowiedziały pozytywnie. W środę na sesji radni jednogłośnie opowiedzieli się za przekazaniem 715 tysięcy złotych. - Bazylika to wyjątkowy obiekt, nasze wspólne dziedzictwo. Jeśli miasto nie wsparłoby renowacji, zabytek mógłby pójść w rozsypkę – mówi krótko przewodniczący rady miasta, Andrzej Wojaczek z PiS. Za dotacją opowiedzieli się również opozycyjni radni Platformy. - Na bazylikę nie można patrzeć wyłącznie przez pryzmat obiektu sakralnego, ale przede wszystkim jako na symbol Rybnika, dlatego nie mieliśmy wątpliwości, że wsparcie władz miasta jest potrzebne. Oby tylko ta kwota wystarczyła na dokończenie remontu – mówi radny Piotr Kuczera z PO.

 

Również w środę rada miasta przyznała 38 tysięcy złotych na konserwację gontu i deskowania drewnianego kościoła św. Wawrzyńca w Ligocie – Ligockiej Kuźni. Tę dotację parafia otrzymała już w 2010 roku. Jednak z powodu trudnych warunków atmosferycznych wykonawca nie zdążył zrealizować prac i parafia zwróciła dotację do budżetu miasta. Teraz miasto ponownie przekazało 38 tysięcy złotych na dokończenie remontu kościoła.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (92):
 • ~Fiodore 2011-05-06 00:09:57

  Skoro PO mówi: "Za dotacją opowiedzieli się również opozycyjni radni Platformy. - Na bazylikę nie można patrzeć wyłącznie przez pryzmat obiektu sakralnego, ale przede wszystkim jako na symbol Rybnika, dlatego nie mieliśmy wątpliwości, że wsparcie władz miasta jest potrzebne. Oby tylko ta kwota wystarczyła na dokończenie remontu – mówi radny Piotr Kuczera z PO." To Alan a ka qwerty zapewne powstrzyma się od głosów, a przynajmniej od głosu krytyki.

  0 0
 • ~Fiodore 2011-05-06 00:11:41

  Przypomnę tylko, co napisał ostatnio: "W kwestiach finansowych, kosciolow nie powinno sie traktowac dokladnie tak samo jak innych zabytkow/muzeow finansowanych przez panstwo. Dlaczego? Poniewaz panstwo finansuje te zabytki/muzea, ale rowniez czerpie z nich zyski. Z budynkow sakralnych panstwo nie czerpie zyskow, wiec nie powinno wspoluczestniczyc w finansowaniu ich remontow." Tyle tlyko, że teraz nie zgadza się to ze zdaniem PO ;)

  0 0
 • ~ 2011-05-06 00:12:53

  mysle ze miasto powinno wziasc pozyczke w wysokosci 10mln i dofinansowac wszystkie kościoły ;)

  0 0
 • ~kurier 2011-05-06 00:26:52

  Oburzające to jest, że daje się takie duże dotacje kościołowi, który jest jedną z najbogatszych instytucji w Polsce. To tak jakby na przykład miasto zaproponowało bogatej elektrowni wyremontowanie kominów bo one są symbolem Rybnika, a elektrowni niestety brakło pieniędzy (mimo iż wszyscy wiedzą, że na pieniądzach siedzą). To obrzydliwe i niemoralne jak kościół wyciąga pieniądze od państwa, samorządów i ludzi. Nie dość, że wyciągnęli 6 milionów z unii to jeszcze im mało. Pieniądze które mogłyby być wykorzystane na inne cele idą w Polsce i Rybniku na kościoły. I potem się nie dziwcie jak jeździcie po Europie, że w innych krajach są super drogi, piękne parki, nowoczesne stadiony, zadbane dworce, lodowiska, koleje linowe, wspaniałe hotele itd A w Polsce nie mamy niczego oprócz pięknych, gigantycznych, podświetlanych i odrestaurowanych kościołów i ludzi których kościół wychowuje tak, że tylko wstyd się przyznać do tego że jest się Polakiem za granicą... Jestem zawiedziony Fudalim, radą miasta, a szczególnie radnymi z PO którzy powinni jako opozycja sprzeciwić się takim głupim i bezzasadnym decyzjom. Czy faktycznie rybniczanie popierają dotowanie kościoła?! JA NIE!!!

  0 1
 • ~idasmw 2011-05-06 00:40:19

  @~kurier - masz rację. Nasz kraj już dawno przestał być laicki. Panowie w sukienkach bardzo dobrze znają się na ekonomii, biznesie, psychologi, PR etc. a od prawie 2000 lat niczym innym się nie zajmują jak manipulowaniem i wykorzystywaniem "motłochu" do własnych celów - bynajmniej nie duchowych. Kiedyś ( chyba w stanie wojennym ) na jednym bloku widziałem hasło : "Chrystus umarł 2000 lat temu, a miliony jego pracowników dalej pilnuje interesu" ( pytanie czy o taki "interes" chodziło Chrystusowi ? ).

  0 1
 • ~ 2011-05-06 00:53:52

  jesli miasto jest takie bogate to moze wyłoży 90 000 zł na remont elewacji oraz dachu budynku w ktorym mieszkam i ktorego 4/6 jest wlasnoscia miasta?

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-06 01:40:51

  No i wszystko jasne, takich ludzi wybraliśmy w Rybniku nie ma opozycji ludzie nie idą do wyborów rady dzielnic się ustawia a nie wybiera przewodniczący rady nie powiem kim jest bo dostanę się znowu do sądu mają własny plac zabaw, ciekaw jestem kiedy ludzie przejrzą na oczy i kiedy to towarzystwo przegonią. "Jeśli miasto nie wsparłoby renowacji, zabytek mógłby pójść w rozsypkę – mówi krótko przewodniczący rady miasta, Andrzej Wojaczek z PiS." no na pewno kościół odebrał by sobie dochód nieopodatkowany doprowadzając do rozsypki jedyne miejsce w którym mogę zbierać te pieniądze. Wojaczek PiS - Poszli i Sypnęli.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-06 01:43:44

  Panie Wojaczek za taką kwotę to rozgrzeszenie nawet za morderstwo Pan dostanie. Teraz to Pan może szaleć.

  0 0
 • ~Ksenopita 2011-05-06 07:01:12

  Czyli 700tysi na spłatę długów a 15 na waciki. Ja tam jestem za remontem kościołów na takiej samej zasadzie jak remont obozu w Auschwitz - ku przestrodze. Zapytajcie proboszcza ile kosztuje ślub w bazylice, ile ich było w zeszłym roku i poproście o pokazaniu faktur :D Jak to śpiewał Big Cyc - "kościół z państwem zawsze w parze - kierat, wóda i ołtarze". Pisałem w marcu, żeby sobie wzięli kredyt w banku jak normalni przedsiębiorcy (którymi księża są!). Widocznie proboszcz ma małą zdolność kredytową. Się nie dziwie jak kasiorkę trzepie na czarno.

  0 0
 • ~minges 2011-05-06 07:41:06

  nie potraficie nic innego robić tylko narzekać?

  0 0
 • ~strong 2011-05-06 07:41:47

  Ksenopita! Jak mogą "czarni" zbijać kasę jak nie na czarno. Luter zrobił rewolucje w kościele między innymi za to, że na bazylikę w Rzymie na potegę sprzedawano odpusty zupełne, a relikwi z krzyża Chrystusa uzbierało by śię na kilka dużych drewnianych domów.
  Teraz jest podatnik i poddana władza i to obojetnie, czy lewicowa, czy prawicowa.

  0 0
 • ~werkk 2011-05-06 07:58:49

  Jestem jak najbardziej za utrzymywaniem obiektów zabytkowych w jak najlepszym stanie bo to te budowle świadczą o historii naszego miasta. Pieniędzy zawsze brakuje dlatego tym bardziej należy je dzielić sprawiedliwie a tu mam wątpliwości. zapewne Bazylika jest najcenniejszym zabytkiem Rybnika ale mamy też inne takie jak Juliusz który jest zdewastowany a swego czasu był bardzo ważnym budynkiem bo leczono w nim ludzi. jest to również bardzo ładna budowla architektoniczna. Dlatego zastanawiam się jaki sens ma budowa nowego kościoła (Nowiny Chabrowa) skoro mamy ich w Rybniku nadmiar wiernych ubywa może te pieniądze należało przeznaczyć na remont Bazyliki. Ale to już pozostawiam sumieniom Rybnickich Radnych. Szanowni Radni Rybnika przed Wami 4 lata podejmujcie decyzje zgodne z Waszym sumieniem pamiętajcie ze reprezentujecie tych co na Was oddali swój głos tym samym Wam zaufali.

  0 0
 • ~qwerty 2011-05-06 08:00:12

  A do sprawy komentarz jet tylko jeden - ida wybory i trzeba sie podlizac czarnym, zeby miec ich moralne wsparce. Zenada. Co do stanowiska PO w tej sprawie - jest zenujace. Ale cala sprawa moze byc sprawna zagrywka przedwyborcza Fudalego i PiS. Postawili sprawe na sesji. PO wiedzialo, ze nie da rady przeciwstawic sie decyzji. Balo sie, ze glosujac przeciw zadrze przed wyborami z Kosciolem Katolickim, wiec zaglosowali "za", zeby sie nie narazac. Zenada. Powinni sie przynajmniej wstrzymac od glosu.

  0 0
 • ~inzynier 2011-05-06 08:16:30

  I znowu "margines"typu dybała,ksenopici ,idasmy i inni ,kononowicze na forum rybnik.com.pl.Dybała i co nie wybrali nawet do Rady Dzielnicy, przy tak intensywej własnej kampanii.Ciekawe dlaczego?Chyba ,że jeszcze nie wiesz ,dlaczego?Niestety ludzie Twojego pokroju tak mają, że dłuuuuuuuuuugo myślą.

  0 0
 • ~tiiki 2011-05-06 08:28:28

  Panie Tadeuszu, czy Pan nie powinien spać przed godziną 2 w nocy ? Gdyby Pan to robił, to Pana myślenie byłoby na pewno bardziej świeże :) Rozumiem, że przesiaduje Pan w nocy przed komputerem z powodu nadmiernej ilości wolnego czasu, bo jak narazie w każdych wyborach pan przegrywa z kretesem, dlatego i czasu wolnego jest dużo. A co do tematu: zabytkowy symbol Rybnika trzeba ratować, bez dyskusji. Jest to wprawdzie kościół, ale to niczego nie zmienia (wyzwala tylko ogrom jadu u ludzi typu T.D.). Jak widać: barwy polityczne to nie wszystko, radni PO też potrafią myśleć i podjęli słuszną decyzję.

  0 0
 • ~grzesnick 2011-05-06 08:47:06

  mam nadzieje że jak przeznacza środki na tego typu inwestcje to dba potem o to jak są realizowane. Wątpliwości co do bazyliki - typu zmiana miedzianaego dachu na miedziany... jest bez liku. inżynier - a Ty tak po chrześcijansku, z głębi serducha poniżasz innych? Tego cię tam w tym kościółku uczą?

  0 0
 • ~charlie 2011-05-06 08:51:06

  Powinni zrobić jak we Francji. Wyburzyć i postawić meczet.

  0 0
 • ~spirit-of-the-town 2011-05-06 08:53:43

  Jedno mnie zastanawia: gdy pieniędzy potrzebuje dziecko - dają mu rodzice, gdy pieniędzy potrzebują Rybnickie Służby Komunalne - daje im urząd, gdy pieniędzy potrzebuje kościół - powinna dać Kuria, czyż to jej nie podlega bazylika? Dziwi mnie też to, iż kuria w swej nienasyconej ignorancji nie wpadła np. na pomysł aby partycypować w kosztach remontu - np. dać 7,5 tysięcy złotych (czyli około 0,1% kosztów) a później wyjść z pomysłem aby w eksponowanym miejscu bazyliki wmurować pamiątkową tablicę z treścią: BAZYLIKA ODNOWIONA W LATACH 2009 - 2011 ZE ŚRODKÓW KURII. Tablicę oczywiście powinien wówczas ufundować Urząd. Pozdrawiam!

  0 0
 • ~lukaszgwsh 2011-05-06 09:03:45

  Szanowna Redakcjo,
  715 tys. + 38 tys. = 753 tys., czyli ponad 3/4 miliona złotych. Kolejna Wasza wpadka.

  0 0
 • ~ 2011-05-06 09:05:52

  ~charlie01 juz walisz lbem ?

  0 0
 • ~ketchup 2011-05-06 09:59:54

  Panie Wojaczek, z całym szacunkiem dla Pana, ale cholera dlaczego za nasze pieniądze kupujecie sobie glosy proboszcza!!!!! A co z remontem ul. Powstańców, kapieliska Ruda itd!!! Brawo panowie z PO wystraszyliscie sie krytyki na mszy? czasem trzeba podejmować trudne decyzje, dajcie sobie juz spokój!! Żeby było jasne Bazyliki Antoniczka jest mi bardzo bliska, ale proboszcz wszystko robi, żeby zmienić to. Proboszcz bieże przyklad z naszych Jaśniepanujacych, planujemy,planujemy ... a i tak na koncu coś nie tak!!! A co ze świetlicami środowiskowymi, klubami takimi jak TKKF na nic nie ma pieniedzy, drogimi przedszkolami???!!! A może radni złożyliby się z własnych budżetów, a nie z budżetu miasta!!!!

  0 0
 • ~ketchup 2011-05-06 10:10:21

  sorry bierze, a nie bieże. To z emocji jakie mna targają, szlag czlowieka trafia, jak czytam takie wiadomości i że jest tak słaba opozycja w Rybniku!!!!!!! Mam pytanie, czy miasto Rybnik jest miastem wyznaniowym??????????????????????????????????? Juz na obchodach 3 maja mieliśmy pokaż zaścianu władz. Deszcz zaskoczył wszystkich i trzeba bylo szybko biec do Kościola, tak jakby nie można było rozstawić namiotu na rynku i godnie z poszanowaniem mieszkańców obchodzić święta 3 maja !!!!!

  0 0
 • ~Jaro 2011-05-06 10:13:27

  Skandaliczny jest sposób w jaki radni dysponują naszymi pieniędzmi. Z jednej strony miasto przekazuje KK swoje grunty, a z drugiej strony dodatkowo ten sam KK wyciąga łapę po gotówkę? Czy to jest etyczne działanie instytucji, która przecież w założeniu ma być etyczna? To może niech za te 715 tys + 500 tys poprzedniego dofinansowania KK przekaże miastu jakieś grunty, które przecież i tak otrzymało od miasta? Czyż nie jest to logiczne, sprawiedliwe i etyczne rozwiązanie? Miejmy tylko nadzieję, że nasi marni radni, którym tak łatwo przychodzi rozdawanie naszych pieniędzy pójdą po rozum do głowy i już więcej takich błędów i niegospodarności się nie dopuszczą bo w obecnej formie jest to skandal!

  0 0
 • ~charlie 2011-05-06 10:14:20

  @spirit-of-the-town Zgadzam się z Tobą człowieku. Gdy pieniędzy potrzebuje drużyna sportowa dają kibice ew. sponsorzy a tutaj? daje miasto. Gdy pieniędzy potrzebuje człowiek, idzie do pracy a tutaj? daje miasto. Gdy pieniędzy potrzebuje szeroko rozumiana kultura? pieniądze dają mecenasi bądź sponsorzy a tutaj? daje miasto. Bądźmy konsekwentni, albo, albo, a nie popisujecie się tanią demagogią i hipokryzją. @Stfu1 masz rację to bez sensu, lepiej zrobić jak zaproponowali to ostatnio Muzułmanie w jednym z miast Francji. Po co burzyć? wystarczy przebudować

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-06 10:49:20

  inzynier - po pierwsze nie jestem margines; po drugie do rad dzielnic wybory są organizowane przez dwóch ludzi którzy zbierają 15-stu i ta piętnastka ma przyprowadzić po np. 10 ludzi, ja też taką propozycję miałem lecz nie skorzystałem wolę demokrację i moich 29 głosów przy tych co wygrali pięćdziesięcioma głosami to jakbym dostał 200. Lepiej polec z honorem niż żyć w szambie. Tych 29 przyszło z nieprzymuszonej woli na wybory dostali kartkę i zagłosowali reszta miała kartki z piętnastoma. Zresztą ty to wszystko wiesz, tylko twój portfel, strach i wazeliniarstwo nie pozwalają ci być człowiekiem. Nie wycieraj sobie moim nazwiskiem gęby panie Wróbel były zomowcu.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-06 11:11:58

  miano - Jestem dorosły i wiem kiedy mam iść spać. Co do wyborów nie pójdę z nurtem gówna za wszelką cenę i nikt mnie do tego nie namówi, mówi Pani/n o jadzie, proszę zobaczyć na komentarze w moim kierunku czyż to nie zwykły jad, to już w Rybniku nie można mieć swojego zdania? Tak zabytki trzeba ratować i tu się zgadzam tylko proszę poczytać ustawę o ochronie zabytków, kto ma obowiązek je utrzymywać w należytym stanie a kto może na tego kto nie utrzymuje nałożyć karę. Przypominam że wydano na remont kamienicy Rynek 1, 5 milionów byli prokuratorzy płacą tam czynsz za metr 8 zł telewizja TVT też, zaś pani Kaczyńska w lesie która również mieszka w zabytku nakazano jej płacić 12 zł a na dodatek pan fudali wydał decyzję o rozbiórce tych pięknych zabytków, dlaczego a bo sprzedał je za grosze kolesiowi który jak widać z dokumentów mieszka u niego. Proszę się zorientować ile Fudali zapłacił za centymetr reklamy na autobusach w czasie wyborów, jaki sam cennik w temacie ustali, potem zobaczcie ile mógł wydać na kampanię a ile wykazał i potem sobie stańcie przed lustrem i powiedzcie do siebie, jacy naiwni jesteśmy. W Rybniku już dawno władzy nie ma, jest władza o strukturach mafijnych. Przedtem było, że robię to pod wybory, teraz pod co to robię?

  0 0
 • ~c182 2011-05-06 11:46:18

  Mogliby te pieniądze przeznaczyć na drogi.

  0 0
 • ~Arteks 2011-05-06 12:11:37

  W tym przypadku jestem z wszystkimi którzy piszą w tej sprawie racjonalnie - także z tymi z którymi rzadko się zgadzam. Tu nie chodzi o to aby nie ratować zabytków, choćby nawet kościelnych. Jestem jak najbardziej za. Problem jednak w tym, że kościół dostał na bazylikę dofinansowanie w kwocie ponad 6,5 miliona zł!!!!!!! I w związku z tym miasto ABSOLUTNIE nie powinno się angażować w taką renowację z własnych funduszy. Resztę powinna dołożyć bogata kuria, ojciec Rydzyk lub Watykan. Kościół otrzymał bardzo duże wsparcie z unii i na tym powinien poprzestać ale ponieważ polscy purpuraci nie wiedzą co to znaczy takt, umiar, szacunek dla podatników (sami podatków nie płacą!) stąd ta nieograniczona pazerność i bezczelność. Mamy w Rybniku inne zabytki należące do różnych podmiotów np. rozlatujący się dworzec w Paruszowcu należący do PKP. To może miasto też wyłoży na tą prawdziwie niehlubną wizytówkę miasta? Co by nie powiedzieć o bazylice to trzymała się całkiem dobrze, przystanek w Paruszowcu się rozlatuje, a jest unikatem architektonicznym na skalę ogólnopolską. Co ciekawe cała Rada Miasta jest jednomyślna. Nie znalazł się ani jeden odważny radny który zadbałby o finansowy interes mieszkańców. Zaniedługo Urszulanki poproszą o remont ich elewacji a kolejna parafia poprosi o pieniądze na wymianę okien...

  0 0
 • ~ 2011-05-06 12:18:08

  powinno sie tych radnych na karach wywiezc na czele z preziem,jak chca byc tacy ok to niech sie sciepna ze swojej prywatnej kasy a nie z podatkinow fo

  0 0
 • ~ 2011-05-06 12:39:02

  Sprawa da się rozwiązać bardzo prosto - miasto remontuje kościół a w zamian staje się właścicielem budowli. Parafia płaci roczną opłatę za dzierżawę lub wynajem świątyni. Zabytek pozostaje zabytkiem a wizytówka miasta wizytówką. Bo oto przecież chodzi obu stronom, czyż nie?

  0 0
 • ~Fiodore 2011-05-06 12:45:37

  Haha qwerty, jak przewidywałem, zajął umiarkowane i bezpieczne stanowisko wobec rybnickiej PO: "Ale cala sprawa moze byc sprawna zagrywka przedwyborcza Fudalego i PiS. Postawili sprawe na sesji. PO wiedzialo, ze nie da rady przeciwstawic sie decyzji. Balo sie, ze glosujac przeciw zadrze przed wyborami z Kosciolem Katolickim, wiec zaglosowali "za", zeby sie nie narazac." LOL, jak to mówią: zjadł cukierka i ma cukierka :P

  0 0
 • ~qwerty 2011-05-06 12:48:00

  Fiodore! Ograniczony pajacu PiSiorski! Odpieprz sie laskawie. Napisalem, ze decyzja jest zenada i koniec. Spadaj na drzewo banany prostowac.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-06 13:07:49

  123roberto - no i to byłby pomysł, tylko nie z tymi klakierami. Przecież oni tak się boją swojego zdania, że jeden z radnych kiedyś chciał się ze mną spotkać za miastem. Odpowiedziałem mu a może w kanałach. Powiedział mi nie wie pan do czego jest zdolny Fudali i Śmigielski, oni potrafią zniszczyć każdego. Po prostu ludzie muszą się obudzić i chodzić do wyborów a nie obrażać się na władzę i nie pójdę bo następni złodzieje się tam dostaną. Ponadto co z panerotyzmem w tych kręgach, mam nadzieję żę na tym drugim świecie się spotkam z niektórymi, tam ponoć się nie da zachachmęcić prawdy.

  0 0
 • ~marekm71 2011-05-06 13:15:58

  Podatków nie płacą od swojej działalności, kasują co łaska, ale nie mniej niż ustalona przez nich wysokość i jeszcze otrzymują dotację z budżetów Miast, Gmin, Państwa. W konstytucji PR jest wielki błąd, pisze w niej że mamy państwo świeckie a to bzdura. Tym co mają dużo daje się jeszcze więcej odbierając biednym. Na bezrobotnych, rodziców samotnie wychowujących dzieci itp się oszczędza a dla pasibrzuchów jest kasa. Instytucja która nie płaci żadnych podatków nie powinna też niczego z kasy podatników otrzymać.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-06 13:17:36

  Rybnickie media, może tak ktoś znajdzie odwagę i pokaże ile Fudali zapłacił za 1cm² za reklamę wyborczą, przecież to nie jest aż tak trudne ujawnienie takich danych. Ile zapłacił za słupy a ile powinien. Są jeszcze jakieś media w Rybniku? czy wszystkie już dostały jakieś profity w postaci np. reklam. Może ktoś pokaże wyrok za naruszenie ciszy wyborczej z mediów, jak już nie pilnowaliście demokracji w czasie wyborów. Ekonomicznie Wam to nie pasuje? Gdzie Wasi dziennikarze, którzy są dociekliwi? Zapraszam do pracy, ciężkiej pracy czwartą władzę rybnika.

  0 0
 • ~marekm71 2011-05-06 13:25:14

  W Rybniku były zabytkowe zakłady pracy które dawały pracę tysiącom mieszkańców a Rybnik się nimi nie przejmował a dał pieniądze z których korzysta kilku ludzi. Niech Ci radni się obudzą i uświadomią sobie że jest kapitalizm i coś co się samo nie umie utrzymać się likwiduje, i burzy i stawia na tym nowe, przykład to Browar Rybnik, Huta Silesia, Ryfama a patrząc na całą Polskę można by sypać przykładami takimi jak FSO, Stocznie itd.

  0 0
 • ~ketchup 2011-05-06 13:25:25

  panie Tadeuszu, jeżeli radni boją się p. F i p. Ś. to sa śmieszni i powinni oddać mandat !! dostaje pan baty bo nikt tak naprawde nie stoi za panem, to jest smutne. szukaj pan pomocy poza Rybnikiem może sie cos zmieni. Mam nadzieję, że po takich ruchach jakie zainicjował PIS i BSR nie dotrwają calej kadencji!! To jest juz totalny skandal co sie robi z miejskimi pieniedzmi!! A platforma w Rybniku jest słaba. to tak jest jak chłopczyki biora się za rządzenie!! Przecież pan Marek Krzakała jest posłem i co on na to, tez sie obawia proboszcza i p. Wojaczka. Wracając do pana Ś.to 20 lat w ratuszu a mandatu radnego nie uzyskał, to pokazuje jakie jest poparcie. Żostał uratowany prze Prezydenta. Trzeba nam czekać 3.5 roku !! a może ... nie ;)

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-06 13:33:36

  ketchup - smutne to jest ale ma Pan rację.

  0 0
 • ~klapciat 2011-05-06 13:39:34

  O! Pająk

  0 0
 • ~beat__ 2011-05-06 15:59:35

  a moze woda,nieczystosci podnies ?? Niema takich wiesci... żal.pl

  0 0
 • ~Fiodore 2011-05-06 16:31:16

  Alanku, nerwy Ci puszczają. Rozumiem, że boli Cię prawda prosto w oczy, ale zwyczajnie się opanuj. JA nie wiem, jak Ty sobie radzisz w firmie będąc tak wyczulonym na prawdę.

  0 0
 • ~rys62 2011-05-06 18:07:16

  Dobrze Radnym rozdaje sie publiczne pieniadze szczególnie na kościoły, nie myślą wtedy o zadłużeniu Rybnika, o innych ważniejszych potrzebach miasta. To jest oburzające. Z tego wniosek, że miastem rządzi kler a nie Szanowny Pan AF. A Rada Miasta jest w ich rękach marionetką. Wstyd. Jak klerowi brakło pieniedzy to po co buduje nowy kościół na Nowinach.

  0 0
 • ~charlie 2011-05-06 18:52:57

  Tak w Rybniku rządzi KLER! Co więcej w Rybniku rządzą osoby ubogie! ba w Rybniku rządzą prezesi klubów sportowych, osoby związane z kulturą jak Pan Świerczyna z RCK! GRANDA! SKANDAL! Ja chcę państwa neutralnego światopoglądowo! Nie odpowiadają mi poglądy głoszone przez posła Janika, przez prezesa Pawlaszczyka, przez żula spod monopolowego! Odebrać im pieniądze! Kto rządzi tym miastem!? Trzeba jasno w końcu powiedzieć NIE! I ja to NIE mam zamiar mówić głośno i stanowczo!

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-06 19:36:42

  Jeszcze prywatna ochrona SM dostała budynek za 5 milionów, a teraz sesji pilnują aby ludzie czasem tam nie przyszli, no i nabijanie poprzez kierowców kasy do miasta.

  0 0
 • ~qwerty 2011-05-06 19:36:48

  Fiodore - nerwy mi puszczaja? nie. nie mam ochoty zeby jakis prostak i buc mnie wyzywal na forum.

  0 0
 • ~jolka43 2011-05-06 19:45:00

  Rozumiem ,iż jest to nasze dziedzictwo kulturowe i winno się wspierać takie dzialania ,oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.Proponuję radnym aby zrobili sobie wycieczkę po rybnickich osiedlach,tam dopiero ujrzą sypiące się bloki komunalne od lat nieremontowane, bo... nie ma pieniędzy.A nasz rybnicki gospodasz dba o ryneczek a ciemnych uliczek przecież nie widać...A" Nasz Zacny Pan" jest krótkowzroczny...

  0 0
 • ~ 2011-05-06 22:12:53

  Oj coś słabo parafianie tej Bazyliki rzucają na tacę ;) Pewnie na emeryturę sobie zbierają ;)

  0 0
 • ~Fiodore 2011-05-06 22:21:25

  Alan zbyt wysokie mniemanie masz o sobie. Jeśli mnie nazywasz bucem, to kim Ty jesteś?

  0 0
 • ~mily pan 2011-05-06 22:33:16

  Jak juz remont Bazyliki bedzie zakonczony to pospulstwo przejdzie, brudnym traktem KROLEWSKIM ulicami Powstancow,Sobiebieskiego przez rynek, tez brudny az po urzad miejski,podziekowac darczyncowi FUDALEMU.

  0 0
 • ~Jaro 2011-05-06 22:33:34

  Smuci fakt, że za skandaliczne decyzje wszystkich radnych naszego miasta obrywa się w tej całej dyskusji powyżej prezydentowi, o którym to nic nie jest napisane w tej kwestii. Ja rozumiem, że niektóre osoby nie orientują się, że urząd prezydenta i rady miasta to dwa zupełnie inne organy władzy samorządowej. Rozumiem również to, że wielu z tutaj piszących nienawidzi prezydenta z czysto politycznych lub osobistych względów. Nie rozumiem jednak dlaczego ci ludzie faszerują tą niewiedzą/nienawiścią innych czytelników tego serwisu, którzy chcieliby podyskutować NA TEMAT tego artykułu... Panowie zacznijcie dyskutować na temat - czyli o tym, że 100 % radnych naszego miasta zarówno z PiS, BSR, PO oraz SR opowiedziało się za wydaniem naszych pieniędzy na cele, jakby nie było prywatne. O ile PiS to partia faworyzująca KK otwarcie, to zaskakuje mnie całkowicie działanie tych nieudolnych radnych z rybnickiej PO. Czyżby w naszym mieście ci przedstawiciele partii NIBYnowoczesnej i NIBYliberalnej byli całkowicie zaściankową i populistyczną opozycją, nic nie wnoszącą i nie dbającą o interesy swoich wyborców?! A tak... zapomniałem, przecież tak właśnie jest... Dziękujemy rybnickiej PO za bycie zupełnie beznadziejną opozycją.

  0 0
 • ~mily pan 2011-05-06 22:34:57

  Sobieskiego

  0 0
 • ~kurier 2011-05-06 22:40:47

  kolego lucas - to nie chodzi o to czy mało wrzucają czy dużo. Tego akurat się nigdy nie dowiemy bo finanse kościoła w Polsce to sprawa ściśle tajna ale jedno jest pewne - sutannowi to najwięksi wyłudzacze w Polsce. Nie mają biedactwa na bazylikę ale mają na wiele innych swoich ukrytych celów. A potem inwestują kasę w dobre auta, hotele, akcje przedsiębiorstw, nieruchomości itd. Tylko należy się zapytać czarnych - po co im to i dlaczego postępują wbrew ideom Jezusa, apostołów, świętego Franciszka, świętego Augustyna itd? Jestem przekonany, że za biedę w naszym kraju przez ostatnie 20 lat poza aferzystami, szarą strefą, rozbudową administracji najbardziej odpowiada kościoł. Wystarczy popatrzeć na Czechy gdzie kościół się nie liczy - jak wyglądają tamtejsze miasta, drogi, autostrady, sport, kultura itd Na wszystko starcza środków, a u nas Fudali czy Tusk powiedzą, że nie ma na drogi czy szkoły, ale na remont kościoła czy jakieś kościelne wydatki - kasa zawsze się znajdzie. Jest to oburzające! Palikot ma rację.

  0 0
 • ~qwerty 2011-05-06 22:45:29

  jarorybnik666: Twoje proby wybielania Fudalego przy okazji tej sytuacji sa prawie tak samo zenujace jak decyzja podjeta przez radnych. Pamietaj o tym, ze w Rybniku rzadza ludzie z komitetu (czy tez ruchu spolecznego - nie wiem jak to sie formalnie nazywa), ktory nazywa sie BLOK SAMORZADOWY RYBNIK ADAM FUDALI. To oznacza ni mniej ni wiecej to, ze jesli Adam Fudali sobie czegos zazyczy, to jest radni to wprowadza do porzadku obrad i to przeglosuja. Wiec prosze - nie probuj manipulowac i wybielac sytuacji, bo stajesz sie po prostu smieszny.

  0 0
 • ~qwerty 2011-05-06 22:50:00

  P.S. nawet jesli WSZYSCY internauci tu piszacy (Arteks, Jaro, itd itp) wypowiedza sie tu JEDNYM glosem, to Fudali i tak ma to w glebokim powazaniu. Dlaczego? Bo sie zorientowal, ze w Rybniku Internauci nie sa znaczaca sila. Bardziej oplaca mu sie robic imprezki dla starych dziadkow, ktorzy potem ochoczo pobiegna na niego glosowac niz podejmowac decyzje popularne wsrod mlodych ludzi (i prowadzace do rozwoju miasta). Dowodem na taki a nie inny stan byly ostatnie wybory, ktorych wynik byl calkiem inny, niz wynik przedwyborczych sondazy internetowych. Tak wiec chlopcy i dziewczeta - nasz Prezydent Adam Fudali ma nas gleboko. Pogodzcie sie z tym w koncu i pozbadzcie sie zludzen.

  0 0
 • ~ 2011-05-06 23:13:07

  powinno sie tych radnych na karach wywiezc na czele z kulawym preziem,jak chca byc tacy ok to niech sie sciepna ze swojej prywatnej kasy a nie z podatkinow jaro diabelek tez dociepnij sie a nie szczekaj tu

  0 0
 • ~eljot13 2011-05-06 23:44:05

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~inzynier 2011-05-07 00:15:17

  O! na forum Ci sami rybniccy "podatnicy", którzy cały boży dzień produkują się na rybnik.com.pl.O! znowu dyb..się pojawił i fiod..
  i inny kur...Biedaki się zaharowują.Tyle energii w gwizdek, a tu nic i nikt Was nie słucha.Masakra.Dobrze ,że jest internet.Macie co robić.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-07 02:29:35

  jarorybnik666 - może byś zobaczył czyj to był projekt tej uchwały, głupków z ludzi chcesz zrobić? Przecież od kilku lat tylko on składa projekty uchwał i nikt się sprzeciwić nie śmie. Zapytaj się dlaczego, a nie wprowadzaj opinii publicznej w błąd. Czy tam może ktoś oprócz Fudalego przedstawić jakąś uchwałę, nie bo on na to nie pozwoli. My OPL mamy co najmniej 15 uchwał, które naprawdę ludziom by służyły. Zauważ, że to twój idol ugasił demokrację w Rybniku, wychyl się tak jak ja to zobaczysz kim twój idol jest. Ja wiem, że niedługo się to skończy. inżynier przepraszam to student jest wróblem, twoje nazwisko też znam, mówią mi to Wasi koledzy, co niektórzy mają tego wszystkiego dość.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-07 02:33:20

  inżynier nie produkuj się bo od ciebie to chyba wszyscy wiecej robią, mam nadzieję, że kiedyś ty się utrzciwej roboty chwycisz. ZAZNACZAM UTRZCIWEJ.

  0 0
 • ~werkk 2011-05-07 05:33:01

  Panie Tadeuszu przedstawić uchwałę to jedno ale potem ja trzeba przegłosować a to na dziś w R.M. Rybnika na dziś jest niewykonalne. Mnie również zastanawia to se sondaże w internecie nie przenoszą się na rzeczywistość przynajmniej w sprawach dotyczących Rybnika. Faktem jest że można bardzo dużo zmienić Ci którzy wybrali mogą odwołać wystarczy zebrać odpowiednia ilość podpisów, i dziś ta ilość można by zebrać. Sama inicjatywa zbierania podpisów do odwołania wybranych osób spowodowała by niesamowita panikę Rybnickich władz.

  0 0
 • ~jolka43 2011-05-07 08:10:31

  Szanowni Państwo! weerk i inni...zorganizujmy się i zacznijmy zbierać podpisy, ponieważ innego sposobu nie ma aby do głosu doszli Ci, którym zależy na tym mieście.Pozdrawiam

  0 0
 • ~werkk 2011-05-07 09:15:33

  jolka43 ja bym wykorzystał Facebook Tadeusz tam jest zalogowany. tak organizowali się chyba w Grecji.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-07 10:07:22

  werkk - pomysł jest dobry tylko że ja już nie posiadam czasu aby się tym zająć, więc daję Panu propozycję, zajmij się Pan tym ja dam Panu login i hasło do mojego facebooka. Na razie to zbieramy podpisy pod zwolnieniem dyrektor ZGM-u Danutę Kolasińską. http://dybala.rybnik.pl/

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-07 10:15:42

  Na tej stronie http://dybala.rybnik.pl/ znajdzie Pan g-g oraz skypa, to możemy na osobności pogadać a dalej Pan zostaje anonimowy.

  0 0
 • ~inzynier 2011-05-07 11:37:40

  dybała nie pisz już nic .Widać ,że słowo pisane nigdy nie było Twoją mocną stroną ( mowa tym bardziej ) .Milczenie jest dla Ciebie bezcenne.Chłopie nie kompromituj się.Masz czelność oceniać osoby ,którym do pięt nie dorastasz intelektualnie.Dla większości rybniczan jesteś postrzegany jako persona non grata( 29 głosów poparcia w wyborach do RD w tym licząc głosy najbliższej rodziny-porażka kompletna) , która permamentnie zajmuje się rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji na temat osób trzecich ( Prezydenta ,radnych , pracowników ZGM-u i pracowników UM).Jak do tej pory nikt nie siedzi.Posługując się Twoim słownictwem
  UTRZCIWIEJ !!!!!!!! będzie jak Cię nie będzie na tym forum ze względów czysto estetycznych językowo.Zabierz ze sobą werkka,jolkę43 i im podobnych Twoich fanów.

  0 0
 • ~sagittarius72 2011-05-07 12:24:47

  hmm... zbliżają się wybory... trzeba już zabiegać o moherowe głosy... a swoją drogą Rybnik to przecież wspaniałe miasto bez bezrobocia, ze wspaniałymi drogami, aquaparkiem, prężnie działająca strefą przemysłową... i można by tu jeszcze wymieniać w nieskończoność miejsca w które myślę warto by zainwestować...

  0 0
 • ~Jaro 2011-05-07 14:12:36

  jestem za! zacznijmy zbierać podpisy za odwołaniem wszystkich beznadziejnych radnych PO, którzy tworzą najgorsza z możliwych opozycji w naszym mieście.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-07 14:15:12

  inzynier - nie zagłębiając się w większą polemikę z Panem, odpowiem Panu tak. Jak piszę tak piszę, ale to ja zaskarżyłem uchwały, które zostały unieważnione, to ja zająłem się Kolejową i mam postanowienie prokuratury, to dzięki stowarzyszeniu w którym ja piszę są dostępne zarządzenia prezydenta, to dzięki nam może Pan przeczytać w protokołach jak który radny głosował i mógłbym tak pisać Panu i pisać, ale po co, jak wiadomo kogo Pan komu Pan służy, a nie da się z kaczki zrobić konia. Więc sieć Pan za tym biurkiem i wysławiaj swego pana nie patrząc na innych.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-07 14:44:49

  Przeraża Was, że ktoś się Was nie boi. Ile anonimów jeszcze mi przyślecie, ile telefonów dostanę anonimowych, ile razy podpalicie mi śmietnik czy samochód, ile razy porysujecie mi samochód ile klamek Wam zostało do wyłamania w tym samochodzie ile spraw mi założycie z więzienia też idzie pisać i tak Wam to nic nie da, a o ludziach to się nie wypowiadaj bo ja mam z nimi do czynienia i wiem jak są niekiedy zrezygnowani i bezsilni. Wybory do RD z palcem w d.... mogłem wygrać, tylko że nie metodą jaką wy prezentujecie bo kim bym wtedy był taki jak Wy, 29 głosów w tych kryminalistycznych wyborach to jakbym dostał co najmniej 4 razy więcej niż ci którzy niby wygrali. Mam jakiś honor, ty nawet tego nie posiadasz, kup sobie wazelinę i biegaj za swoim szefem, tym jesteś i do tego się nadajesz. KAPUJESZ

  0 0
 • ~inzynier 2011-05-07 18:24:37

  dybała ,"mogłeś" wygrać wybory do RD ?, tak jak "mogłeś" zdobyć mandat radnego RM? ??? tyle tylko,że w żadnym z tych przypadków na szczęście dla Rybnika i dzielnicy mieszkańcy nie wyrazili na to aprobaty.Poniosłeś sromotną porażkę dwukrotnie i nadal NIE KUMASZ dlaczego?Chłopie Tobie trzeba tłumaczyć dosadnie, ponieważ nie potrafisz się domyśleć i pojąć ,że mieszkańcy nie zagłosują na Ciebie ,bo się do tych funkcji zwyczajnie nie nadajesz.Swoimi działaniami niczego nie osiągnąłeś prócz tego ,że się skompromitowałeś.Honor jest dla Ciebie pojęciem abstrakcyjnym.

  0 0
 • ~jolka43 2011-05-07 19:08:27

  inżynierek-wróbelek ,lizusek -kłamczuszek, wazelinka' przy-cupinka" i tak mozna na mnożyć ci przy-domków aż w nieskończoność.W przeciwieństwie do Ciebie lubię ,jak jesteś na forum,ponieważ świetnie się bawię.Jarooo... nie zabieraj inzynierka z forum.Pozdrawiam

  0 0
 • ~cige 2011-05-07 21:08:54

  TEDE się odezwał !!!!! Ale chopku roztropku "utrzciwy" to Ty raczej nie jesteś, bo do uczciwego ci raczej daleko. Co się czepiasz tych kościołów?

  0 0
 • ~inzynier 2011-05-07 23:31:23

  do jolki43 ,ta cyfra przy Twoim nicku oznacza Twój iloraz IQ ?

  0 0
 • ~1floyd 2011-05-08 00:07:09

  Jestem przeciwny a wręcz oburzony tym że Rada Miasta przekazuje jakiekolwiek środki finansowe na Kościóły w Naszym Mieście. Wystarczy że otrzymali od Państwa tu cyt.: Wykaz nieruchomości przekazanych Kościołowi Katolickiemu przez Komisję Majątkową przy MSWiA wskazuje, iż największą w naszym regionie działkę (373 ha) otrzymała we współwłasność parafia św. Antoniego w Rybniku. Co ciekawe, gdy wczoraj pytaliśmy o tę sprawę nie potwierdził nam tego ani nikt z parafii, ani z urzędu miejskiego. Dla zainteresowanych link:http://zezem2.nowyekran.pl/post/13510,komu-sluza-ludziom-bogu-czy-mamonie . Jest tyle potrzeb innych na które Nasi włodarze nie mają kasy tnie się etaty w oświacie z braku kasy, a tu lekką rączką milion na kościoły. Ja jak potrzebowałem zrobić remont mieszkania wziołem kredyt hipoteczny wyremontowałem co potrzeba i teraz spłacam. Kościoły też mogą. Mi mimo że w tym mieście mieszkam i płacę podatki nikt z miasta ani złotówki mi nie dołożył a wręcz odwrotnie łupi na każdym kroku za wodę czy parkingi .

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-08 00:15:40

  spadochron - miło wiedzieć, że widzisz że nie pod wybory ani dla sławy to robię.oby więcej takich ludzi o własnych poglądach w tym mieście. Sprawiedliwość to nie zawsze demokracja, demokracja to nie zawsze sprawiedliwość, ale sumienie to zawsze sumienie.

  0 0
 • ~Volt 2011-05-08 02:14:55

  Kuźwa, najpierw zróbcie do porządku te cholerne, rybnickie drogi a nie na kościoły dawać kolejną duża kasę.
  Oni maja już nadto!
  Do bazyliki chodzą niektórzy- po drogach jeżdżą prawie wszyscy!!!

  0 0
 • ~Jan R. 2011-05-08 09:30:12

  Charlie wywołał tutaj ciekawą rzecz, by mianowicie zrobić z bazyliki meczet. Być może tak się stanie, wtedy nieważne będzie skąd na jego remont będą pochodziły pieniądze. Pewne jest natomiast, że będziecie rytmicznie, pięć razy na dobę wypinać swoje dupy w kierunku przeciwnym do Mekki. Jeżeli zaś komuś się nie będzie to podobało to dostanie kamieniem, chyba, że wcześniej zdąży się wynieść gdzieś w bezpieczne miejsce. A tak na marginesie zdziwiło mnie, że na tym forum jest tak wielu ateuszy i wrogów Kościoła.

  0 0
 • ~sopal73 2011-05-08 10:05:47

  tylko czekać jak podniosą opłaty za ścieki albo od nieruchomości :( szkoda gadać

  0 0
 • ~werkk 2011-05-08 11:05:01

  Jan R. To nie wrogowie kościoła tylko głupoty. A to różnica.

  0 0
 • ~Jan R. 2011-05-08 11:54:37

  Werkk mnie specjalnie nie razi wydawanie pieniędzy na zabytki, szczególnie na bazylikę, zauważ, że nawet świeckie media jak rybnik.com.pl mają jej wizerunek w swoim logo, nota bene zaprojektowane przez kolesia bodajże z Tychów. Pieniądze zainwestowane w bazylikę utrwalają dobro materialne Rybnika. Osobiście nie interesuję się sportem zawodowym i właśnie pieniądze wydane przez Adasia na sport uważam za wyrzucone w błoto. A jest to kasa o wiele większa niż ta wydana na zabytki sakralne. Tak samo można powiedzieć niech się kluby odstosunkują od kasy miejskiej i nareszcie zaczną żyć na własny rachunek.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-08 12:35:24

  Jan R. - co do klubów masz całkowitą rację. Klubami rządzi jednakże w mieście Stanisław Jaszczuk były przewodniczący rady miasta teraz bodajże wiceprzewodniczący. Ustawa mówi, że rady nie może prowadzić działalności na mieniu komunalnym miasta w którym jest, jednak w Rybniku jest wszystko dozwolone. W jednym z klubów jest prezesem a w drugim wiceprezesem i tak się to wszystko zazębia. Tak to już jest, że choćby w dokumentach na granty napisali totalne absurdy i tak je dostaną a to wina prezydenta. Patrz Pan w naszej dzielnicy do RD wszedł przykładowo pan M..., który od lat zatrudniał ludzi na czarno a nawet niektórym nie wypłacił za pracę. Ciekawy jestem czy zastanawiał się nad rodzinami czy mają co jeść, czy zastanowił się nad tym, że dany człowiek będzie miał niższą emeryturą, czy zastanowił się, że niektóre rodziny mogły popaść w długi czynszowe a w konsekwencji zostać eksmitowani. Jego bodajże kuzyn jest radnym, pan Jan M... i co zrobisz, nic. Widzisz a inzynier chciałby żebym wybory wygrał wchodząc w układ z takimi ludźmi, a wtedy mają mnie w kieszeni. Ja tylko chcę aby ludzie poszli do wyborów i przestała nami rządzić mniejszość, aby wyrzucono szkodników. Zjedź sobie pod Kolejową 38, jakie tam bryki stoją a mieszkania komunalne są, dzieci urzędników na starcie wykupią te mieszkania za np. 3 tysiaki a potem sprzedają za 140 tysiaków i co im zrobisz, nic. Wszytko przez to, że ludzie po prostu się nie interesują i nie chodzą do wyborów i nie eliminują szkodników (mafię).

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-08 13:07:04

  Widzicie inzynier pisze "( 29 głosów poparcia w wyborach do RD w tym licząc głosy najbliższej rodziny-porażka kompletna)" głosy najbliższej rodziny, to jest mojej żony bo reszta rodziny jest nieletnia a dwie osoby są niepełnosprawne umysłowo trzecia osoba niepełnosprawna 12 kwietnia umarła. Dlaczego ten człowiek tak kłamie? na troszkę ponad 100 ludzi którzy byli na wyborach 29 to dobry wynik biorąc pod uwagę, że 1. nikogo nie zmuszałem do skreślenia mojej osoby 2. i że klika przyprowadziła 15 osób, które przyprowadzili po parę swoich z nakazem głosowania na całą piętnastkę. W zeszłe wybory pan M... nawet chodził po sali i pilnował czy każda z osób dobrze skreśliła, a w te wybory nie pozwolono kandydatom przedstawienia się, chociaż gwarantuje to statut dzielnicy i co się zrobi, nic ponieważ protest można napisać do nich samych a odwołanie również. Tacy właśnie ludzie chcą uczyć moralności i tacy ludzie właśnie przyznają pieniądze na różnego typu rzeczy jak np. kluby. Żona następnego radnego pracowała u pana M... jako kierowniczka i też była świadoma, że ludziom nie płaci i że niektórzy robią na czarno. Mafia i jeszcze raz mafia.

  0 0
 • ~inzynier 2011-05-08 13:49:23

  dybała ,znowu biadolisz.Jeżeli masz dowody na łamanie prawa przez funkcjonariuszy publicznych ( który z radnych prowadzi działalność gospodarczą na mieniu komunalnym???ogłoś to na konferencji publicznie przed mediami .Chłopie zrób to ?)
  zgłasza się to odpowiednim instytucjom ( prokuratura, wojewoda i.t.p., podrzucone dyktafony mówi Ci to coś?przecież znają Cię z tego miejscy urzędnicy) inaczej świadczy to o tym,że chcesz świadomie kogoś kryć i możesz być pociągnięty do odpowiedzialności za zatajanie ważnych informacji w sprawie ,a jeżeli nie masz dowodów , a próbujesz szkalować osoby publicze to jest to bezpodstawne pomówienie za co też jest odpowiedni paragraf ,gwoli wyjaśnienia forumowiczom.Głupota tego gościa nie jest niezgodna z prawem jest tylko uciążliwa dla szerokiego ogółu rybniczan.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-08 14:38:10

  inzynier - jesteś kłamcą, manipulantem, nie używasz argumentów tylko nic nie wartych ogólników a na każde moje słowo mam dowody więc pomogę Ci prawnie bo widzę że jesteś w temacie niedouczony: art. 212 kk Art. 212. § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości,które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, § 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego. Czekam

  0 0
 • ~inzynier 2011-05-08 17:05:36

  dybała nie kumasz ,że osoby z życia publicznego nie będą zajmowały się analizowaniem obsesyjno-maniakalnych inicjatyw osoby Twojego pokroju.Żyjesz w stworzonej we własnej chorej wyobraźni rzeczywistości absurdu.Jesteś postrzegany przez większość ogółu rybniczan jako element folkloru lokalnej demokracji.Masz na forum i w realu niewielką grupę podobych do siebie frustratów,którzy od czasu do czasu starają się zwrócić na siebie uwagę mediów ( na szczęście coraz rzadziej ).Marna byłaby ta demokracja ,gdyby takie osoby jak Ty miałyby piastować funkcje publiczne.Jestem przekonany ,że do Tego nigdy nie dojdzie.Rybniczanie na szczęście zawsze wybierają właściwie i na dodatek są hojni , dlatego Ty masz to szczęście , że jako jeszcze do niedawna mieszkaniec ościennej gminy możesz wraz z rodziną korzystać z dobrodziejstwa rybnickich podatników, którzy płacą na Wasze utrzymanie.

  0 0
 • ~werkk 2011-05-08 18:51:49

  Jan R. Logiczne że jedni wolą sport drudzy teatr a jeszcze inni chcą remontować zabytki. Osobiście uważam że mamy obowiązek otrzymywać zabytki w stanie jak najlepszym bo zbyt dożo w Rybniku ich nie mamy a bazylika jest wpisana w białej księdze. Dlatego rola Radnych polega miedzy innymi na sprawiedliwym podziałem budżetu miasta tym bardziej jak pieniedzy brak. Dlatego jaki sens ma budowa nowego kościoła na Chabrowej, te pieniądze zakładam ze da je Kuria mogły by być przeznaczone na remont Bazyliki Mniejszej pw. św. Antoniego Padewskiego. No chyba że zaczną budowę a potem znów wykorzystają okres przedwyborczy aby dostać pieniądze na budowę. Kościół to ludzie a nie budynki budowane dla leniwych księży którzy zamiast głosić ewangelie ambony wykorzystują do polityki bo do homilii trzeba się przygotować a wygłaszanie politycznych bzdur nie wymaga żadnego przygotowania. A ponoć księża katoliccy uważają się za apolitycznych.

  0 0
 • ~Jan R. 2011-05-08 20:27:10

  Werkk w jednym muszę Ci przyznać rację, obecnemu proboszczowi bazyliki nie powierzyłbym jej remontu on się do tego nie nadaje, jak na moje zasadnicze zawodowe myślenie.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-08 22:03:10

  Kto płaci na moje utrzymania, znowu same konfabulacje. Zarządzenie prezydenta odnośnie osób przebywających w domu opieki na Żużlowej. Na jednego przebywającego tam zarządził sumę miesięcznie 2700 zł, zaś my się opiekujemy osobami (przed 12 kwietnia 3) teraz 2, które mają niecałe 700 zł. Rachunek jest prosty 2000 razy 3 to 6000 miesięcznie zaoszczędzamy miastu, pomnóż to przez 18 lat. Jesteś kłamcą z pod ciemnej gwiazdy i tyle. Wracając do tematu, właśnie źle się dzieje, że buduje się nowe kościoły zamiast kuria dać na remont bazyliki. Pokazuje tym, że mamy pieniądze ale nie damy i tyle.

  0 0
 • ~inzynier 2011-05-08 22:55:33

  dybała ,niewdzięczniku bez skrupułów korzystasz z pomocy społecznej , na którą łożą mieszkańcy tego miasta. w którym mieszkasz od niedawna. Mało tego , że opluwasz osoby publiczne to jeszcze masz czelność pluć na instytucję kościoła.Zasłaniasz się osobami niepełnosprawnymi to znaczy ,że jesteś pozbawiony jakichkolwiek zasad ,gamoniu.Jesteś tylko folklorem demokracji.Nie rób nam rybniczanom łaski,że bierzesz mniej środków , aniżeli chciałbyś brać.Na dodatek masz zakusy na dom z ogródkiem , w którym mieszkasz, a który jest własnością gminy Rybnik.Dzięki przytomnym urzędnikom miejskim i Radzie Miasta Twoje plany wzięły w łeb i nici z uwłaszczenia.Opatrzność nierychliwa , ale sprawiedliwa.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2011-05-08 23:07:52

  Jesteś zwykłym kłamcą i manipulantem a kościoła nie opluwam, nawet nie rozróżniasz merytorycznej krytyki od opluwania, to ty przecież opluwasz moją osobę. Nie zasłaniam się osobami tylko wyliczyłem ile dostają oni nie ja, bo ja dostaję 28 zł. Więcej z tobą pisać nie będę, gdyż jak już wcześniej pisałem kłamiesz, tylko po to aby opinię publiczną wprowadzać w błąd. Mam nadzieję, że tam na górze zostanie ci to wybaczone. Żegnaj

  0 0
 • ~jolka43 2011-05-09 08:25:48

  inżynierku... Uważamrz RZE twój" idolek" ma większe zakusy Ty oriętujesz się" jakie"...miałby jeszcze większe,tylko ( z tego co się oriętuję) P. Dybała mu przeszkadza"oczywiście w sensie pozytywnym tego słowa znaczeniu, na korzyść zwykłych ludzi ,których chce się" zdeptać".Jesteś obłudny.Pamiętaj kiedyś twój idol odejdzie...

  0 0
 • ~markiz 2011-05-14 11:09:51

  Uważam że pieniądze z budżetu miasta Rybnika należy przeznaczyć na ważniejsze potrzeby mieszkańców. Brakuje dobrego dużego placu zabaw dla dzieci. Aquaparku też nie ma. Brakuje żłobków i przedszkoli. A za remont i konserwację budynku odpowiada właściciel, jest obowiązany o niego dbać i ponosić koszty remontów.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3824