zamknij

Wiadomości

Pustostany w Rybniku – realny problem, czy cecha dużych miast?

2018-08-27, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Pod takim hasłem jak w tytule odbędzie się spotkanie dyskusyjne dotyczące pomysłów na zagospodarowanie pustostanów w centrum Rybnika. Każdy może przyjść i zabrać głos. Spotkanie rusza już w najbliższy czwartek o 17.30 w kamienicy przy Rynku 12.

Reklama

Pustostany w centrum Rybnika – realny problem, czy cecha dużych miast?

Centrum powinno stanowić wizytówkę miasta. Odwiedzający je oczekują atrakcyjnych przestrzeni, zadbanych kamienic, ciekawej oferty spędzania wolnego czasu i tętniącego życiem centrum. Niestety niejednokrotnie obserwują niezagospodarowane witryny sklepowe, puste mieszkania, zaniedbane podwórza i ciemne uliczki. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest znacząco zmniejszająca się liczba mieszkańców centrum, a w konsekwencji rosnąca liczba pustych lokali. Czy zatem pozbawione mieszkańców, pełne pustostanów centrum nie powinno skłaniać do refleksji i podejmowania działań? Kto powinien zająć się tym tematem? Samorząd? Właściciele nieruchomości? Aktywni mieszkańcy? A może wszyscy?

O czym będzie dyskusja?

Czy pustostany to tylko problem właścicieli nieruchomości, czy może powinien interesować się tym lokalny samorząd i mieszkańcy? Czy i jak zachęcać ludzi do mieszkania w centrum miasta? Czy właściciele kamienic powinni radzić sobie sami, czy powinni otrzymywać wsparcie? Jeśli tak, to czyje i w jakim zakresie? Czy możliwe jest pogodzenie oczekiwań właścicieli nieruchomości, samorządu, mieszkańców i osób odwiedzających centrum? Jak z podobnymi problemami radzą sobie inne miasta m.in niemieckie Chemnitz? Pytań mamy wiele, odpowiedzi kilka. Dlatego potrzebne są inspiracje osób gotowych do współtworzenia pomysłów na przyciągnięcie mieszkańców do centrum Rybnika.

Dla kogo to spotkanie?

Wszystkich zainteresowanych tematem mieszkańców Rybnika, zwłaszcza właścicieli kamienic, zarządców nieruchomości w centrum miasta, przedstawicieli biur nieruchomości, społeczników i lokalnych liderów zainteresowanych przestrzenią miejską.

Kiedy się spotkamy?

30 sierpnia (czwartek), godzina 17:30

Gdzie się spotkamy?

Kamienica przy ulicy Rynek 12, poddasze (nad siedzibą Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego).

Ze względów organizacyjnych prosimy o przekazanie informacji o chęci uczestnictwa moderatorce spotkania Annie Pomykoł, na adres mailowy: anna.pomykol@gmail.com lub telefonicznie pod numerem: 601 811 209.

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Mirosława Sobinska 2018-08-27
  10:23:36

  6 26

  czemu Urząd Miasta pobiera podatek od bezdomnych za pustostany

 • ~Stanisław Nowak 2018-08-27
  10:41:35

  42 3

  Mamy gospodarkę rynkową, czyli należy wnioskować, że remontować i wynajmować nie warto. Powodów jest wiele , głownie brak satysfakcjonującego zysku z wynajmu oraz preferowanie przez prawo najemcy . Chcesz mieć kłopoty udostępnij lokal mieszkalny - to dociera do wielu właścicieli.

 • ~ 2018-08-27
  11:28:09

  45 32

  Wyburzyć, postawić 2 rowerki i wybudować stacje przesiadkowe, to takie modne teraz.

 • ~pprywatne 2018-08-27
  13:00:19

  33 18

  Tak, przegońcie samochody z centrum, a będziemy mieli jeden wielki pustostan.

 • ~Lateks 2018-08-27
  13:06:35

  43 8

  Zamieszkaj w centrum, wszędzie daleko, za zaparkowanie pod własnym domem UM pobiera opłaty, i nakazuje wyjazd w ciągu dnia. Do tego za remont takiego pustostanu dowalą podatek że szkoda gadać...
  A potem urzędnicy zdziwieni że nikt tam się nie chce mieszkać

 • ~Arteks 2018-08-27
  13:32:30

  35 32

  @lateks @pprywatne - zauważcie, że wszystkie najpiękniejsze kamienice w mieście budowano w czasach największej świetności miast, w czasach kiedy nie było samochodowego zgiełku w centrum. Ludzie bogaci chcieli mieszkać w samym centrum miasta bo wszystko mieli na miejscu, a miasta zawsze były postępowe we wprowadzaniu nowinej technicznych! Przeważnie ci którzy mieszkali w danej kamienicy, na dole prowadzili swój własny biznes - nie płacili więc czynszu. Ilość klientów nie musiała być duża - i tak się opłacało.
  Teraz moda na mieszkanie bogatych ludzi w centrach wraca - szczególnie widać to w dużych metropoliach i na zachodzie Europy. Nawet stare fabryki, magazyny, koszary przerabiane są na mieszkania, dzielnice portowe położone blisko centrów - dawniej patologiczne i zapuszczone stają się alternatową mieszkaniową dla bohemy. Ale tylko wtedy jak centra miasta są przyjazne, zielone i jeśli oczyści się je choćby częściowo z blachosmrodów. Przykład z Katowic - budowano nowe drogi, ludzie stamtąd uciekali, sklepy plajtowały. Jak zaczęto ograniczać ruch w centrum, okazało się, że zaczynają na nowo przyciągać ludzi bo ludzie chętnie spacerują po centrum i chcą w nim przebywać jeśli wokół nie słyszą hałasu aut i nie jest na nich skierowana rura wydechowa. Sporo ulic zamknięto dla ruchu, ludzie chętnie chcą przebywać na 3 Maja, Stawowej czy bawić się na Mariackiej - kiedyś to były ulice po zmroku brzydkie i martwe. Fajny eksperyment z Rybnika to zamknięcie dla ruchu skrzyżowania pod bazyliką. Kiedyś było to miasto puste i smutne. Dzisiaj ludzie spotykają się tam do późnych godzin wieczornych - wokół powstały cukiernie, puby, ogródki piwne. Fontanna ściąga dzieci z całego powiatu. Przyszłością każdego miasta są centra miast bez aut lub z ograniczonym dla nich ruchem bo to nie auta kupują cokolwiek - tylko ludzie. Jedyne punkty handlowe gdzie kupuje się z auta to McDonald typu McDrive. Wszędzie indziej kupuje się jako pieszy.

 • ~pprywatne 2018-08-27
  13:50:42

  27 9

  ~Arteks - To dlatego po 22:00 w Rybniku można coś zjeść tylko w McDonald, bo ludzie lubią podjechać samochodem pod same drzwi i nikt tego nie zmieni.

 • ~pprywatne 2018-08-27
  13:51:47

  21 3

  A, można jeszcze kebaba ze śmierdzącej mielonki w centrum.

 • ~Arteks 2018-08-27
  14:07:00

  24 22

  @pprywatne - pytanie do ciebie - czy twój organizm potrzebuje pokarm przez całą dobę? Czy często jesz kolacje po 22.00? Nie dziw się więc, że większość gastronomii już wtedy nie pracuje. Właśnie wróciłem z nad Bałtyku - nawet w kurorcie w którym zarabia się na turystach o 22.00 czynne były już tylko puby i niektóre lodziarnie i jakieś może 10% fastfudów. A przy okazji McDrive to kapitalny pomysł na to aby bogacić zachodnie koncerny i jeszcze jeść bardzo niezdrowe, tuczące produkty. Taki mix w którym bogacisz Amerykanów, Rosjan i szejków z Bliskiego Wschodu - tak jakby nie można podejść pieszo i zjeść sobie coś dobrego i zdrowszego w restauracji w centrum.

 • ~pprywatne 2018-08-27
  14:11:13

  8 6

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~jaro_t 2018-08-27
  14:17:43

  27 5

  Arteks, artykuł jest o pustostanach a nie o samochodach. Ale jeżeli chodzi o to drugie; najpierw trzeba wyprowadzić ruch z miasta, czyli wybudować nową drogę, obwodnicę a potem zamykać uliczki dla ruchu. Ludziom nie zabierzesz samochodów a tym bardziej nikt nie lubi jak się mu narzuca "alternatywę" w postaci konieczności jazdy rowerem kontrapasem środkiem ulicy jesienią i zimą, bo będą zakazy ruchu dla aut. Myślisz że w Katowicach mieszkańcy tych ulic nie mają samochodów?

 • ~Arteks 2018-08-27
  14:37:15

  13 19

  @jaro_t - odpowiedziałem komuś kto zszedł na temat aut - mylnie uważając, że za pustostany odpowiadają jakieś ograniczenia aut. Tymczasem przecież autem można w Rybniku wjechać prawie wszędzie za wyjątkiem Rynku i okolicznych pasaży (ale tylko w godz. 11-17 poza tym nawet tam pojawiają się auta). Jako jedyne śląskie miasto mamy ogromne połacie centrum przeznaczone pod parkingi. A i tak mamy pustostany. Więc może czas na zmianę polityki miasta?
  Fudali pod koniec zaczął działać w tym kierunku, Kuczera też trochę robi (np. zagospodarowanie Hallera) ale trochę za wolno to postępuje. W takich Katowicach działania władz miejskich od kilku lat są bardziej stanowcze w wywalaniu aut z centrum i działa to raczej na plus bo wiele miejsc uznawanych kiedyś za wymarłe zapełniło się pieszymi i ogródkami piwnymi. A ilość pustych witryn sklepowych spadła mimo, że powstały dwie nowe galerie w samym centrum.

 • ~ 2018-08-27
  17:12:39

  19 0

  Chyba nie ma możliwości zmusić właściciela do remontu, przykład pod UM w stronę rynku.

  Czemu tyle witryn jest pustych:
  a) najemca chce za wysoki czynsz
  b) sklepy wielkopowierzchniowe
  c) brak pomysł na trafny stacjonarny biznes
  d) sklepy internetowe

 • ~ka22 2018-08-27
  18:42:45

  16 2

  Do takiego obrzyda jak ten na zdjęciu to chyba jedynie wrzucić ze trzy granaty. Cegłę odzyskać i tyle.
  To jest problem wielu europejskich miast, duużo większych od Rybnika. Puste, niszczejące kamienice straszą w Rzymie, Barcelonie, Lizbonie, Porto, Genui, Marsylii, Bilbao, San Sebastian a nawet Cannes.
  A co do ruchu samochodowego, w każdym z tych miast można dojechać do centrum. Wszędzie są parkingi, w większości podziemne.

 • ~Blazej Balcerzak 2018-08-27
  23:35:27

  17 3

  Arteks. Mylisz rzeczy. Stary rybnik byl wymarly po 22 bo Leschchiner czy inny Sladky mieli sklepy zamkniete i spali. Wraz z wyrzuceniem aut i postawieniem na przemysl rozrywkowy czyli restauracje i puby musisz wyrzucic mieszkancow, bo ludzie chca spac. Na Twoim mitycznym zachodzie w ktorym przypadkowo mieszkam, historyczne kamienice mieszkalne od pierwszego pietra w gore sa magazynami lub wiatr po nich hula. Nikt nie chce mieszkac nad dobrze prosperujacym lokalem. Juz slyszalem skarge od kogos kto kupil mieszkanie w poblizu bazyliki, ze po otwarciu fontanny, wieczorem zyc sie nie da. Nie bylem zdziwiony.

 • ~Arteks 2018-08-28
  10:07:12

  7 11

  @Błażej - w Niemczech poradzono sobie z kryzysem w miastach. W takim Augsburgu trudno o wolny lokal do wynajmu w centrum. Na pasażach tłumy, place wypełnione ogródkami gastronomicznymi. Dla aut w centrum zakazy. Kilka wielopoziomowych parkingów wbitych między kamienice z informacją, że pół godziny kosztuje 1 EUR. Pewnie, że zawsze może się zdarzyć jakiś krzykacz albo rozrabiacz - ale to są incydenty. Auta przeszkadzają w centrum nie tylko hałasem ale także spalinami i tym, że je zagracają.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2497