zamknij

Wiadomości

Przypominamy o uldze za ekoogrzewanie! Ile wpłynęło wniosków?

2019-10-18, Autor: 

Przypominamy, że od 2020 r. ogrzewane w sposób ekologiczny domy jednorodzinne w Rybniku nie zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej będą przez 2 lata zwolnione z podatku od nieruchomości. Miasto zachęca rybniczan do składania wniosków!

Reklama

Przypomnijmy, w marcu pisaliśmy o tym, że Rada Miasta Rybnika podjęła wiążącą decyzję. Dotyczyła ona zwolnienia rybniczan z podatku od nieruchomości w przypadku, gdy właściciel używa lub będzie używał ekologicznego źródła ciepła >>Jest decyzja rady. Będą ulgi w podatku od nieruchomości<<

Jak dowiadujemy się w rybnickim magistracie, zainteresowanie mieszkańców jest spore – do dziś wniosek o eko-ulgę złożyło już 425 osób. Codziennie wpływają nowe wnioski.

Dla kogo eko-ulga?

- Z nowego rozwiązania od przyszłego roku będą mogli skorzystać właściciele domów ogrzewanych energią elektryczną, gazem czy olejem opałowym, a także budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej lub korzystających z pomp ciepła. Z ulg wyłączone będą wszystkie kotły zasilane paliwami stałymi – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

Zwolnienie dotyczy trzech grup mieszkańców:

- którzy, 13 kwietnia 2019 roku, w dniu wejścia uchwały w życie ogrzewają swój dom w sposób ekologiczny (przewidziany w uchwale);
- którzy wymienią źródło ciepła na jedno ze wskazanych w uchwale,
- którzy w czasie obowiązywania uchwały zakończą budowę domu jednorodzinnego i zainstalują w nim ekologiczne źródło ciepła (przewidziane w uchwale).

Jak uzyskać eko-ulgę podatkową?

Podatnicy, którzy na dzień wejścia w życie uchwały (13 kwietnia 2019 roku) posiadali ekologiczne źródło ciepła, chcący skorzystać z prawa do zwolnienia z podatku od nieruchomości powinni złożyć do 30 października 2019 r:

- oświadczenie, jakiego rodzaju ekologiczne źródło ciepła stosowane jest w budynku mieszkalnym i o spełnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z podatku od nieruchomości, link do druku: https://bip.um.rybnik.eu/docs/um/2019/03/22/file_11396913.pdf

- dokument potwierdzający jakiego rodzaju źródło ciepła zostało zainstalowane w budynku.

informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych, link do druku: https://www.rybnik.eu/fileadmin/user_files/aktualnosci/2019/2019_10/druk_1.doc

Podatnicy chcący skorzystać ze zwolnienia, a którzy:

- wymiany dotychczasowego nieekologicznego źródła ciepła na ekologiczne (przewidziane w uchwale) dokonali w 2019 roku po wejściu w życie uchwały lub dokonają do końca 2019 roku lub zakończą budowę budynku mieszkalnego przed końcem 2019 roku zobowiązani są złożyć do 5 stycznia 2020 roku:

a) oświadczenie, o dokonaniu wymiany dotychczasowego nieekologicznego źródła ciepła w budynku mieszkalnym lub o zastosowanym ekologicznym źródle ciepła i o spełnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z podatku od nieruchomości,

b) dokument potwierdzający jakiego rodzaju źródło ciepła zostało zainstalowane w budynku.

- wymiany dotychczasowego nieekologicznego źródła ciepła na ekologiczne (przewidziane w uchwale) dokonają po 1 stycznia 2020 roku lub zakończą budowę budynku mieszkalnego po 1 stycznia 2020 roku zobowiązani są złożyć do 5 stycznia następującego po roku, w którym dokonano wymiany źródła ciepła bądź zakończono budowę budynku mieszkalnego:

a) oświadczenie o dokonaniu wymiany źródła ciepła lub o zastosowaniu ekologicznego źródła ciepła i o spełnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z podatku od nieruchomości,

b) dokument potwierdzający jakiego rodzaju źródło ciepła zostało zainstalowane w budynku.

Indywidualna ulga będzie przysługiwać przez kolejne dwa lata, natomiast sama uchwała - do 31 grudnia 2021 r., czyli do momentu, kiedy - zgodnie z regionalną uchwałą antysmogową sejmiku woj. śląskiego - upływa termin wymiany źródeł ciepła eksploatowanych dłużej niż 10 lat. Rybnicka uchwała ma wspierać mieszkańców, którzy jeszcze przed tą graniczną datą ogrzewają lub zaczną ogrzewać dom w sposób najmniej emisyjny.
Ze zwolnienia nie będą mogli skorzystać podatnicy zalegający ze spłatą zobowiązań podatkowych wobec Miasta Rybnika.

Obecnie - jak wyliczono - jedynie 20 proc. z 18,3 tys. domów jednorodzinnych w Rybniku jest ogrzewanych w sposób ekologiczny.

Wzory wniosków i szczegółowe informacje:

Uchwała wraz z załącznikami (wzorami wniosków o zwolnienie z podatku) >>TUTAJ<<

Oceń publikację: + 1 + 31 - 1 - 42

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
  • ~Arteks 2019-10-18
    13:28:00

    To jednak węglowych dziadów ubywa bo jeszcze niedawno było 17 tys. kopciuchów na terenie miasta. A jeśli odjąć ok. 20% od 18400 to mamy ok. 14,5 tys. Czyli jakiś postęp jest. :) Już nie tylko dla wygody i komfortu życia warto pozbyć się pieca węglowego ale także z tego powodu aby nie robić obciachu w rodzinie, znajomych czy wśród sąsiadów. Kopcący komin to synonim zacofania.

  • ~Fischer 2019-10-18
    15:05:25

    72 6

    Korzystne rozwiązanie ale nie mogę skorzystać, bo z 176 m2 mam wydzielone jedno pomieszczenie 14 m2 na potrzeby działalności gospodarczej a de facto jest to adres do doręczania korespondencji. Rada Miasta znalazła sposób na ograniczenie ulg.

  • ~palaczzasypowy 2019-10-18
    22:10:38

    44 19

    Blokowe dziady znowu plują.

  • ~Stanisław Nowak 2019-10-19
    00:10:46

    42 10

    Kwota zwolnień to rzędu 40 - 80 złotych na rok bo dotyczy podatku nie całej nieruchomości, ale tylko na niej stojącego domu - wyłącznie podatek od niego . Starzy, schorowani ludzie muszą dojechać taksówką , gdy chcą to załatwi - znając biurokrację chyba dwa razy . Rachunek prosty doliczjąc stracony czas po najniższej stawce , mamy stratę . Wniosek - siedzieć w domu i mieć to .... z głowy

  • ~sarmata1 2019-10-19
    08:07:09

    35 8

    ~Arteks przyznaj ty mieszkasz w klatce (blok)?
    I pewnie wiesz tyle, że ciepło masz z grzejnika...
    Ja mam kocioł 5klasy na ekogroszek i uwierz mi, nie leci mi dym z komina

  • ~imrahil 2019-10-19
    08:22:41

    5 27

    ~sarmata1 to po co Ci komin? Prawda jest taka że każdy komin generuje smog, szczególnie komin podłączony do kotła na paliwo stałe. Ja u siebie nie mam komina, jeszcze nie zacząłem grzać, ale dom lekko przegrzany caly czas. W tej chwili 24 stopnie w salonie za darmo :)

  • ~ 2019-10-19
    09:31:04

    7 9

    Konkretnie jest to kilkaset złotych rocznie za duży dom.

  • ~ 2019-10-19
    13:41:09

    15 5

    Lepszą alternatywą były rabat za brak generowania popiołu, ale zawsze coś. Pojadę złoże wniosek, kocioł zasypowy 300kg juz leży na złomie. Kubeł na popiół przemianie na zmieszane śmieci. Tak, tak wywaliłem kocioł, leci gaz. W końcu mogę wyjść z syfu w piwnicy :-)

  • ~Szymon Heron 2019-10-20
    07:46:14

    20 2

    Dokładnie 90 zł rocznie dzięki temu zaoszczędzę;p a tak na marginesie proponuje, aby każdy blokers został odłączony od ciepła sieciowego, które wytwarzane jest z węgla. I wtedy ciekawe jak głośno będą szczekać.

  • ~rzyt 2019-10-20
    09:32:32

    6 2

    Uwaga na tą promocję, bo za dwa lata będziesz płacił podatek od domu mieszkalnego jak od powierzchni przeznaczonych na działalność plus cały teren jako związany z działalnością gosp. Do absurdów należy np. konieczność posiadania pomieszczenia dla fotografa weselnego, który za adres w ewidencji działalności musi wytyczyć pokój na biznes i płacić czynsz z vatem. O koszt nie chodzi ale o te wizyty u szanownych urzędników, o podwójne przelewy bankowe /2.50pln za jeden/.
    Traktujcie to jako ewentualną przestrogę, bo tak nie musi być, a teraz tak jest.
    Za 15 metrowe biuro na działce 1300 m2 płaciłem podatek za całość. W końcu zlikwidowałem to biuro i dwa miejsca pracy.
    Podobne deklaracje są donosem na samego siebie.

  • ~Arteks 2019-10-20
    19:10:03

    4 11

    @sarmata1 - przyznawać to się można do czegoś o negatywnym wydźwięku, a z tego, że nigdy nie doświadczyłem brudzenia się węglem jestem dumny - jak większość Europejczyków. :D Za mnie inni się martwią o produkcję ciepła i jestem im wdzięczny, płacę za to dużo ale komfort życia jest warty każdej ceny.

  • ~Ewa Galuszka 2021-03-03
    17:54:32

    1 0

    Mydlenie oczu. Takie zachwalanie zwolnienia od podatku jakby chodziło o całą kwotę na nieruchomość gruntową zabudowaną domem a tu raptem parę groszy mniej. Aż się poplułam od śmiechu jak dostaliśmy niewiele mniejszą kwotę podatku do zapłacenia a załatwiania i papierków masa. Przez ten czas można było więcej zarobić niż tracić czas na biurokrację. Te grosze to żadna zachęta .

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4970