zamknij

Ekologia

Przyczyną smogu w Rybniku są nie tylko spaliny, ale również pogoda i topografia

2013-02-01, Autor: 
W rybnickim magistracie naukowcy, specjaliści i mieszkańcy miasta dyskutowali o smogu, który już od wielu miesięcy unosi się nad Rybnikiem. Wnioski z debaty nie są optymistyczne. Na fatalny stan powietrza wpływ mają nie tylko małe, nieekologiczne kotłownie, ale również pogoda i topografia Rybnika.

Reklama

Przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jednoznacznie ocenili stan powietrza w Rybniku jako bardzo zły. Jako przyczyny smogu Magdalena Żak z Katedry Ochrony Powietrza Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej wskazała niską emisję spalin, stan pogodowy oraz układ topograficzny miasta. – Utrzymująca się bezwietrzna, wyżowa pogoda z inwersją temperatur oraz wysoka emisja spalin w prostej linii prowadzą do powstania smogu. W elektrociepłowniach obowiązują wymogi co do emisji, więc one na pewno nie są winne złej jakości powietrza. Natomiast źródła indywidualne nie są kontrolowane. Spalanie jest niepełne, bez żadnej ochrony i uważam, że to one mają bezpośredni wpływ na obecny stan powietrza – tłumaczyła Magdalena Żak.

O planach miasta ograniczania niskiej emisji mówił prezydent Adam Fudali. Rybniczanie mogą liczyć na dofinansowanie wymiany kotłów na te bardziej ekologiczne np. na prąd, gaz, z podajnikiem czy pompę ciepła. – Do tej pory zostało wymienionych 4,5 tys. źródeł ciepła w domkach jednorodzinnych, jednak mimo to jakość powietrza nie poprawia się - zauważył prezydent.

 

Adam Fudali na konferencję przyszedł z listą siedmiu działań na rzecz walki ze smogiem. Prezydent chciałby m.in. uznania mułu i miału za paliwa, którymi nie wolno palić w piecach. Postuluje również, by węgiel do pieców mogłyby sprzedawać tylko firmy posiadające certyfikat dobrej i ekologicznej jakości węgla.

 

Prezydent zaproponował również budowę ciepłociągu w czasie planowanej renowacji ulic Sobieskiego i Powstańców.

 

Ekologiczne projekty będzie również wspierał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Rocznie wydajemy około 200 mln złotych na ograniczenie emisji szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery. Jest wiele przedsięwzięć programów ograniczenia niskiej emisji w gminach i miastach. Wszystkie te projekty wspieramy. Ponadto dotujemy termomodernizację budynków i odnawianie źródeł energii – mówi Ewa Maniecka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

>> Zobacz galerię zdjęć z debaty "Skąd się bierze smog w Rybniku?"

 

Przypomnijmy, że mieszkańcy miasta sami postanowili walczyć ze smogiem. W minionym tygodniu rybniczanin Zdzisław Kuczma złożył do Sądu Okręgowego w Rybniku pozew przeciwko Skarbowi Państwa reprezentowanego przez Ministra Środowiska za katastrofalny stan powietrza w naszym regionie (czytaj więcej).

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (82):
  • ~ 2013-02-01
    10:50:57

    1 0

    dajcie zarobić to nie będzie się palić mułem i śmieciami! jak zakażecie palenia mułem, to za jakiś czas będziecie robić konferencję "jak zabezpieczyć lasy przed kradzieżą drewna" (bo czymś trzeba będzie palić...).

  • ~SunShine11 2013-02-01
    11:01:41

    0 0

    Taki proces modernizacji w całym Rybniku będzie trwać latami ale musi się poprawić jakość życia u nas a pan prezydent dobrze wie ile zarabia się w niektórych sektorach np. administracja w szkołach. Węgiel już na kopalni kosztuje ponad 600 zl a co dopiero jak będzie sprzedawany przez firmy z certyfikatem. Nic z tego kraju trzeba uciekać bo widzę że ogrzewanie domu jest już luksusem.

  • ~minowa 2013-02-01
    11:12:26

    0 0

    Muł ma taki sam skład chemiczny, jak węgiel, a miałem palą w ciepłowniach. Ponadto, domowe piece CO z grawitacyjnym spalaniem pozwalaja na osadzanie się popiołu w popielnikach, natomiast piece z nadmuchem powodują wywiewanie popiołu przez komin do atmosfery. Mowi się - o jakie ekologiczne spalanie, bo nie ma popiołu w piecu ! Jest wręcz odwrotnie - spalanie z nawiewem na palenisko to spalanie super nieekologiczne ! Co do dofinansowania - miasto dofinansuje jednorazowo "ekologiczny" piec. A co z dofinansowaniem różnicy kosztów paliwa ?

  • ~ar 2013-02-01
    11:15:52

    0 0

    to ciekawe, bo moj ekspert mowi ze wiekszym problemem niz zapylenie jest korzystanie z samochodow z silnikiem diesla, ktore wytwarzaja rakotworczy dym, ktory jest generowany przez caly rok a nie tylko 2-3msc.

  • ~Afordancja 2013-02-01
    11:16:32

    0 0

    @~Wojtek.Ryb, tzn. co ma miasto konkretnego zrobić, żeby "dać zarobić"?

  • ~notlad 2013-02-01
    11:18:48

    0 0

    Nikt nie chce palić mułem/miałem/węglem! Strasznie niewygodna i śmierdząca sprawa. Lecz dopóki przeciętnego mieszkańca nie będzie stać na inne paliwo (gaz, olej, prąd - z tym prądem to zresztą nie do końca ekologiczna sprawa. Wobraźmy sobie, że chociaż 30% mieszkańców PL przechodzi na ogrzewanie prądem w sytuacji, kiedy nasz system energetyczny i tak jest na granicy), dopóty będzie palił tym, co jest najtańsze. W sytuacji kiedy musimy wybierać między gorszym paliwem do pieca a np. jedzeniem - nie mamy wątpliwości. Osób zarabiających tyle, co większość uczestników tej debaty, w Rybniku jest naprawdę niewiele...

  • ~notlad 2013-02-01
    11:20:11

    0 0

    pardon - miało być "lepszym paliwem do pieca"

  • ~ 2013-02-01
    11:24:34

    0 0

    ~Afordancja => ta uwaga dotyczy naszego rządu... a miasto (woj. śląskie) mogłoby wprowadzić ulgi na zakup węgla, bo i tak siedzimy w tym smrodzie, a nasze domy są popękane od szkód górniczych. Jedziesz gdzieś w Polskę to płacisz klimatyczne, ale że siedzisz w smrodzie, to nikt już oto nie dba!

  • ~waldus 2013-02-01
    11:26:55

    0 0

    hm ... najbardziej podoba mi sie ta wypowiedz prezynenta " Postuluje również, by węgiel do pieców mogłyby sprzedawać tylko firmy posiadające certyfikat dobrej i ekologicznej jakości węgla" ... hm ... ludzie to zlapia, ale to i tak odwracanie kota ogonem. ale coz w koncu to polityka. a moze zakazac opalalnia weglem i podlaczyc do scieci cieplowniczej albo pozwolic opalania tylko brykietami z drewna? ... jedyne co jest dobre to to ze sie o tym mowi, ale za nim cos sie zrobi mina nastepne lata.

  • ~gibon55 2013-02-01
    11:36:27

    0 0

    Panie Prezydencie w pierwszej kolejności należy zająć się "kopcącymi" autobusami komunikacji miejskiej które przez cały rok tworzą smog...

  • ~joawol 2013-02-01
    11:40:24

    0 0

    biorąc pod uwagę pomysły jakie wypływają z urzędu, to przyczyną smogu musi być dym z palonej marihuany w um

  • ~ 2013-02-01
    12:12:41

    0 0

    Wina tomografii ,pogody, ludzi bo dojeżdżają autem do pracy ,domy jedno rodzinne palą oponami, itd... Jedna wielka propaganda ! Niech powiedzą prawdę czym są opalane wszystkie familokach i osiedla ,jaka to jest skaka i ile na ty zarabiają?

  • ~werkk 2013-02-01
    12:14:41

    0 0

    Kompletna kompromitacja pana Bogusława Biegesza ubarwiła spotkanie. Ale trudno się dziwić przecież będą wybory senatora więc należało się zaprezentować, szkoda że w taki sposób który już przed wyborami zdyskwalifikował kandydata.

  • ~werkk 2013-02-01
    12:19:41

    0 0

    Na debacie specjalności jasno i wyraźnie powiedzieli że smog to problem całego śląska a nie tylko Rybnika, wiec aby nastąpiła poprawa musi poprawić się w całej aglomeracji śląskiej.

  • ~spirit-of-the-town 2013-02-01
    12:21:15

    0 0

    "w elektrociepłowniach obowiązują wymogi co do emisji", ale JAKIE? Może szanowna komisja ekspertów wyjaśni RÓŻNICĘ pomiędzy składem chemicznym np. węgla (oczywiście tego eko!) a flotem. Pozdrawiam.

  • ~jojo 2013-02-01
    13:02:48

    0 0

    http://sprzedaz-wegla.kwsa.pl/oferta_szczegolowa.php proszę napisać czym bardziej tworzymy smog-węglem,flotem czy też miałem,którym grzeją chyba wszystkie ciepłownie w Rybniku.

  • ~Gnat 2013-02-01
    13:09:35

    0 0

    Kupiłem legalnie miał za który zapłaciłem podatek (moja wina bo smrodzę), kupiłem samochód płacę podatki (moja wina bo smrodzę), przestrzegam ograniczeń prędkości a kiedy jadę wolniej to smrodzę dłużej i bardziej (moja wina bo nie dość że smrodzę to jeszcze bezczelnie nie chcę zapłacić mandatu i budżet klęknie), jak dożyję do emerytury to (moja wina bo naciągam ZUS), moja wina, moja wina.
    Jedno jest pewne: NIC NIE ŚMIERDZI BARDZIEJ NIŻ POLITYKA.

  • ~ar 2013-02-01
    13:33:18

    0 0

    aaaa byłby zapomniaj, gratuluje pomyslu sprzedazy terenu obok domusu, nie ma to jak plakac ze smog ze dym a druga reka sprzedawac ostatnie zielone tereny w centrum ja to nazywam HIPOKRYZJA ;] ale naród glupi nie zauwazy jak zrobi sie szum i skupi na czyms innym uwage, co tam nastepne pod mlotek planowane ? proponuje ten las w dzielnicy meksyk tez sie marnuje sporo dobrego terenu ktory mozna zastawic kolejnym marketem

  • ~ 2013-02-01
    13:34:00

    0 0

    Ja grzeję gazem dom 270 m2 i wychodzi 700 PLN na dwa miesiące. Węgiel jest już tak drogi, ze dawno przestał sie opłacać. Za ogrzewanie węglem sąsiedzi płacą wiecej niż ja gazem. Trzeba tylko rozsądnie grzać bo jak ktoś trzyma temperturę sauny w domu, to nie wypłaci się bez względu na to czym grzeje.
    Do Wojta.Ryb - niby do kogo ten apel o danie zarobienia? Komunizm skończył się 20 lat temu i teraz każdy dba o siebie.

  • ~agatamiliard12 2013-02-01
    13:41:45

    0 0

    wielkie mi tu dotacje do kotłów. Dotacje są ale do wymiany wiec jesli budujesz nowy dom to ci sie dotacja nie nalezy.Tak oto walczą z naszym smogiem dołozyli by do nowego pieca to bym kupił z podajnikiem ale oni wola dokładac do solarów

  • ~ 2013-02-01
    14:03:57

    0 0

    Podoba mi się pomysł podłączania do ciepłociągów. Nie wierzę żeby ludzie nie chcieli i nie było ich na to stać. Wygoda kosztuje. Kiedyś nie używaliśmy kuchenek mikrofalowych, pralek automatycznych, zmywarek, komórek nie mieliśmy aut, klimatyzacji, kanalizacji w domach, telewizji satelitarnej itd. To wszystko jest i cieszymy się z tego i nie chcemy z tego zrezygnować, a jednocześnie to wszystko kosztuje i to sporo. Tak samo jest z ciepłem. Musimy wybrać czy płacić nieco większe rachunki (a może nie będzie to konieczne jeśli dojdzie do termoizolacji budynku) czy też wdychać takie świństwo i chorować. Czy ktoś kto ma w rodzinę osobę na raka mając świadomość że palone śmieci czy miały mogły się do tego przyczyniać, będzie nadal bronił takiego sposobu ogrzewania? Wydaje mi się że na pewno nie. Jest co raz większa wola społeczeństwa aby ten problem rozwiązać kompleksowo. Tak jak ktoś już tu napisał nie tylko w Rybniku ale na całym Śląsku i raz na zawsze. Tak dalej być nie powinno że grupa osób zatruwa innych i nic sobie z tego nie robi!

  • ~Tadeusz Dybala 2013-02-01
    14:10:10

    0 0

    Hipokryzja w czystej postaci. Jak pytałem na jednym ze spotkań, dlaczego w budynkach komunalnych nie zakłada się solary, to odpowiedziano mi że nie mogą, pytałem dlaczego nie podłączają do ciepłownictwa, również problemy. Zaś facet przerobił w mieszkaniu piece węglowe na ogrzewanie gazowe - centralne, to nie odebrano mu tego mieszkania przy zdaniu, bo ma przywrócić to mieszkanie do stanu jak go odbierał 40 lat wcześniej, czyli ma zamontować piece węglowe. Tragedia. Pan prezydent jak mu braknie kasy na opał, bo przecież mało zarabia to sobie weźmie pożyczkę socjalną z ZFŚS Urzędu Miasta i objedzie przez zimę. Normalnie zarabiający człowiek w tych naszych marketach nie dostanie takiej pożyczki a zarabia 10-krotnie albo wicek mniej. Władza nie jest od tego aby dawać ciągle zakazy, ale od tego aby rozwiązywać problemy mieszkańców.

  • ~wera 2013-02-01
    14:30:56

    0 0

    Adiky-270 m dom gazem?? chyba masz promiennik w jednym pokoju a temperatura 12c ,baje opowiadasz jakby tak bylo to w cenie ponad 1 tony grzeje się całą zime hahaha mi na mniejszy metraż + wode schodzi 4 t wegla i 5 ton mułu + drewno i mam 20+
    bo co to za ogrzewanie jak mam marznąć ?? za 700 złoty gazu to chłopaku przepalam za pół roku opalania garnków na obiad i kolacje:))) chyba ,że to jakiś super eko-gaz haha

  • ~Leoncio Almeida 2013-02-01
    14:33:49

    0 0

    Panie Fudali, ja to bym nawet bez dopłaty sobie piec gazowy zakupił ale mojej dizelnicy nie ma gazu. A jak byłem w gazowni to mi powiedzieli że za nich mam roznosić ankiety i znaleź im minimum 25 klientów to sie zastanowią. W tej firmie najwyrażniej jeszcze nie zauważyli, że się ustój zmienił. Co miasto robi żeby poprawić dostęp do gazu ziemnego? NIC.

  • ~Leoncio Almeida 2013-02-01
    14:40:13

    0 0

    acha jesze coś...... czemu nie ma dofinansowań do termomodernizacji domów. to powinna być podstawa walki ze smogiem. Jak juz nie umiecie powstrzymac ludzi od palenie mułem i śmieciami to przynajmniej by tych śmieci i mułu musieli 2 razy mniej spalać!!!.

  • ~riko 2013-02-01
    14:43:01

    0 0

    do Adik Koczis - nie wprowadzaj ludzi w blad i popraw te 270m/kw na 27m/kw domu/mieszkania bo te 700 zl na 2 m-ce ktore PALNOLES to odpowiada 4-ro palnikowej kuchence gazowej !!!!!! A te C.O.domu to na 100% masz poza licznikiem - bo wg. obliczen specjalistow od gazu na 270m/kw dobrze ocieplonego domu wychodzi srednio 1700 zl n miesiac - mam porownanie sasiadow !!!!! Rasumujac , kontrola specgazowa by sie przydala na taka super 0szczednosc !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • ~Tadeusz Dybala 2013-02-01
    14:45:55

    0 0

    Następny przykład hipokryzji. Dostałem mieszkanie w 2003 roku do remontu. Kazano mi postawić piece kaflowe, czyli musiałbym ich mieć 3 + kuchnia. Latałem przez 2 miesiące aby zezwolono mi na centralne węglowe, gdyż na prąd i gaz nie było można. Prąd za słaba instalacja, gazu nie ma w budynku. Wreszcie pozwolono mi założyć centralne, ale musiałem doprowadzić powietrze do pieca (ok), zamontować rurę w pomieszczeniu z piecem powyżej budynku 1 m, aby odprowadzić z pomieszczenia powietrze (ok) i trzecią ciurę setkę wykuć obok kibelka (zła decyzja). Wszystko wykonałem. Sąsiadka która ma takie samo mieszkanie i piece kaflowe spalała za sezon 4 tony węgla, ja 2,5 tony. Po 9 latach wezwano do mieszkania mykologa, który stwierdził, że w pomieszczeniu jest jedna dziura za dużo, obok kibelka jest to powodem zagrzybienia, powodem jest też chomik i paprotka, którą nie sprawdzono, że jest sztuczna. Za całość diagnozy zapłacono 5,5 tysiąca zł. Ponadto należy podkreślić, że mieszkania komunalne są dla ludzi najuboższych. Dając im tylko jedną możliwość opalania nie można się dziwić, że palą węglem, mułem czy też miałem. Nie zgadzam się z opinią, że podłączenie do ciepłownictwa jest droższe. Znajoma po przeliczeniu moich wydatków i jej wychodzi taniej i nie musi się babrać w tym syfie.

  • ~werkk 2013-02-01
    15:09:01

    0 0

    W Rybniku nikt nie powinien palić w "Kachloku" bo ciepłownia w Chwałowicach jest w stanie ogrzać pół Rybnika a druga połowę można by ogrzać ciepłem z elektrowni które jest marnowane. No ale ..............

  • ~Tadeusz Dybala 2013-02-01
    15:10:57

    0 0

    Następny przykład. Wczoraj wybito nam szybę na klatce schodowej. Dziś przyjechała ekipa i zamontowano zamiast szyby dyktę. Nie wiem czy będziemy generować więcej ciepła i zarazem spalin, ale na pewno ohydnie to wygląda. Tak władza dba o nasze wspólne dobro. Najpierw niech zaczną od siebie a potem karzą ludzi.

  • ~oriono1 2013-02-01
    15:24:00

    0 0

    Tadeusz Dybała źle piszesz mieszkania komunalne nie są dla ubogich lecz dla zamożnych i ''głupich'' to żart- po obliczeniu kosztów ogrzewania piecami kaflowymi ogrzania wody wychodzi tyle samo jesli nie więcej niż w spółdzielni bo komunalki nie są ocieplane no może 5% i dziennie trzeba pilić U.M.Doskonale o tym wie ale jak napisałem że tam mieszkają G. BEZ OBRAZY.Kiedyś czytałem że U.E nakazała mieszkania komunalne doprowadzić do standardów eu. do 2012 roku albo zaniżyć czynsze i co wolą płacić kary niż pomóc człowiekowi bo udupić człowieka jest łatwo ale pomóc to trzeba się wysilić a po co kasa leci do koryta wręczają sobie nagrody jest super KOMUNA PEŁNYM RYJEM

  • ~ziupo 2013-02-01
    15:24:01

    0 0

    Poczytajcie co planuje województwo mazowieckie na czele z Krakowem, aby ograniczyć smog u siebie. Oni także mają z tym duży problem, ale mają już rozwiązanie.

  • ~ 2013-02-01
    15:30:52

    0 0

    jako mieszkaniec domku, dajcie rure to sie podłącze (ew, gaz) ja nie mam wyjscia

  • ~ 2013-02-01
    15:59:46

    0 0

    @Orient "Podoba mi się pomysł podłączania do ciepłociągów. Nie wierzę żeby ludzie nie chcieli i nie było ich na to stać. Wygoda kosztuje. "
    100% racji!
    Podłączyć też przy okazji całą Wysoką, Białych, Kraszewskiego i okolice OBOWIĄZKOWO!

  • ~Tadeusz Dybala 2013-02-01
    16:24:04

    0 0

    Przecież nasz prezydent też ma już rozwiązanie. ZAKAZAĆ; NAKAZAĆ; KONTROLOWAĆ; UKARAĆ. Zaś gminne sprzedać a przed sprzedażą jeszcze najlepiej zniszczyć budynki, jak w naszym przypadku. Gdy myśmy (lokatorzy budynku) opiekowali się nim to, co rok ,to wyglądał lepiej. Wymienialiśmy na własny koszt płot z dziurawej siatki na ładny drewniany, schody wykafelkowaliśmy, na podwórzu zrobiliśmy porządek, w ogródku posadziliśmy kwiatki, na podwórzu basen ładna trawka stoliczki ławeczka, tylko dla tego że obiecano nam wykup mieszkań i co prezydent po mimo zdeklarowanych słów zrujnował nam naszą pracę. Na dodatek dziwnym trafem wprowadzono w dolnym mieszkaniu grzyba wyglądającego jak huba. Potem sprowadzono mykologa zapłacono mu 5,5 tysiąca, zamiast wyremontować za te pieniądze a za wszystko my płacimy. Budynek teraz niszczeje. Jak go doprowadzą do tragicznego stanu, to wtedy go sprzedają. Taka jest właśnie wizja prezydenta Rybnika.

  • ~ 2013-02-01
    16:25:05

    0 0

    W rozmowie z kierowcą wożącym węgiel na skład w mieście Kraków usłyszałem, że UM Krakowa kontroluje składy opałowe skąd przywożą węgiel (dziennie lub przy nowej dostawie), radni miasta ogłosili specjalną listę kopalń skąd może być zaopatrywany węgiel. Sprawdzają każdy parametr węgla w tym zasiarczenie... Rybnicki węgiel jest na tej liście.

  • ~coco39 2013-02-01
    17:08:18

    0 0

    Tak,Tak,Tak pie.....nie kotka za pomocą młotka niestety tak juz trzeba sie wypowiedzieć czytając wypowiedzi AF oraz niektórych poprzedników na forum.AF chce aby węgiel sprzedawały firmy z certyfikatem a kurza twarz ten certyfikat to co za darmo te firmy otrzymają i nie doliczą do ceny węgla? a węgiel to co za darmo dają ?ogrzewanie prądem tak ale kilka warunków należy spełnic po pierwsze tak jak zaznaczył notlad system energet.jest normalnie mówiąc za słaby ,po drugie dla ogrzewania prądem potrzebna jest sprawna odpowiednio "mocna" intalacja elektryczna ile domów ja posiada te nowe co ją maja to i ogrzewanie mają w miare ekologiczne więc ich to nie dotyczy a co z pozostałymi? koszt wymiany instalacjie to ok 10 tys kogo stac od reki tyle wydać?Podłączenie do EC hmmm fajna sprawa ale kto miałby wybudować infrastrukturę? miasto? miasto nie nie ma nawet aby chodniki wyremontować.Adik Kocis ty przeczytaj co piszesz 700zł za 2 miesiące grzania gazem? człowieku to jak ty tyle płacisz tylko za gaz to ja mam cieplej w lodówce.Masz co do jednego racje każdy dba o siebie o to aby przeżyć w sytuacji gdy ceny idą do góry a zarobki stoją.
    Tak jak ktoś juz napisał dajcie ludziom zarobić to nie będa smrodzić czyt opalac flotem, mułem.A jesli to komuś wadzi droga wolna może przeniesć sie na mazury,bieszczady czy nad morze może będzie miał lepsze powietrze tak na koniec takie spostrzezenie "Widziały gały co brały" czyt: wiedzieliście gdzie sie osiedlacie ( to dla tych co im śmierdzi)

  • ~jurempus 2013-02-01
    17:30:53

    0 0

    Tak ja mam piec gazowy.Jeden miesiąc ogrzewalismy gazem.jak przyszedł rachunek za gaz to za te pieniądze mam 3 tony mułu.I dalej palimy normalnym bo to sie nie opłaca chyba ze ktos spi na pieniądzach

  • ~imrahil 2013-02-01
    18:07:08

    0 0

    jedyne rozwiązanie to zaostrzenie przepisów dotyczących zapotrzebowania na ciepło w nowych domach. jak kogoś stać na dom, to może wybudować cieplejszy (najwyżej pomniejszy dom o 10 metrów kwadratowych, zaoszczędzone pieniądze włoży w izolację i jakieś energooszczędne rozwiązania i uzyska dom energoosczędny). ze starymi domami gorzej - dotacje do czegokolwiek według mnie nie są w porządku (pieniądze z podatków pompuje się w ręce prywatnych firm), tak samo jak zakazywanie ogrzewania węglem (jak planują w Krakowie). poza tym w Rybniku i okolicy bardzo brakuje gazu - paliwo stosunkowo tanie w eksploatacji (przy budowie nowego domu trochę lepiej ocieplonego niż przewidują przepisy, przy starszych domach nie wygląda to niestety tak różowo)

  • ~myk 2013-02-01
    18:48:06

    0 0

    Ciepłociąg kosztuje, za samo podłączenie kilka tysięcy, wymiennik, a potem opłata stała przez okrągły rok czy się korzysta czy nie. W zimie oczywiście dodatkowo tyle, ile się skorzysta. Wychodzi tyle co za gaz jeśli nie więcej. Nie mówcie, że to się opłaca, bo ci, których nie stać na gaz będą palić węglem dopóki nie zdechną na raka. A jeśli jakimś cudem przeżyją, to wtedy na starość będą mieli problem i tyle. Zresztą czegokolwiek byśmy nie wymyślili, jest u nas taka specyfika, że chamy z kopalni mimo dużo wyższych zarobków od średniej palą weglem, bo go dostają w deputacie. Gdyby górnicy deputatowi przerzucili się na gaz - smogu by nie było. Oni w większości "się pobudowali" i smrodzą z tych swoich jarmarcznych domków. Odnośnie rozwiązań proponowanych, wszystko zmierza do jednego: jak położyć łapę na obrocie węglem i nachapać się więcej i więcej, jeszcze więcej! Jak już państwowi urzędnicy coś wymyślą, to się nie bójcie, na 100% podrożeje. Bo koncesja, bo tylko dobry gatunkowo węgiel i tego typu paplanie. Wskutek tego węgiel dla niezatrudnionych na kopalni jeszcze podrożeje (wyobraża sobie to ktoś???!!!) a deputatowi pracownicy kopalń nadal będą puszczać smrody paląc węglem w swoich domach. I smog jak był, tak będzie.

  • ~qwerty 2013-02-01
    19:51:07

    0 0

    werkk: tak smog to problem calego Slaska, ale w Rybniku jest najgorzej. Proponuje Ci obejrzec wykresy porownujace sytuacje w Rybniku na tle innych slaskich miast: http://www.rybnik.com.pl/forum/viewtopic.php?t=3763&p=51222#p51222 W niektorych dniach niektorych miesiecy sytuacja w Rybniku jest kilkukrotnie gorsza niz srednia slaskich miast. Oczywiscie w tych dniach norma przekroczona jest w wiekszosci miast, ale w Rybniku potrafi byc przekroczona kilku lub kilkunastokrotnie.

  • ~oriono1 2013-02-01
    19:53:24

    0 0

    tak się zastanawiam i wy też powinniście co nam daje pisanie komentarzy przecież nic tym nie zmienimy przecież żyjemy w nazistowsko komunistycznym kraju gdzie się tylko nakazuje lub zakazuje każdego dnie jesteśmy pozbawiani swoich praw których nawet nie zauważamy możemy tylko pokornie to znosić i tyle władze zawsze zrobią swoje

  • ~werkk 2013-02-01
    19:55:34

    0 0

    myk trzeba było zostać chamem i iść do pracy na dół kopalni wtedy byś dużo zarabiał, no ale tam nie ma okien wiec nie poszedłeś.

  • ~werkk 2013-02-01
    20:01:08

    0 0

    gwerty tak w Rybniku jest najgorzej ale na to składa się wiele czynników których tu nikt nie porusza bo znaleziono winnego właściciela domu prywatnego. Ja bym wszystkim zanim zaczną pisać bzdury proponował zapoznać się www.katowice.pios.gov.pl/index.php?tekst=monitoring/raporty/i Może po przeczytaniu przewietrzy im mózgi.

  • ~werkk 2013-02-01
    20:18:50

    0 0

    gwerty nie wiemy czy w całym Rybniku na 100% w miejscach gdzie ustawione są stacje pomiarowe. Warto poczytać również o korytarzach powietrznych czyli przewietrzaniu miasta, budowanie w centrum wielkich hal handlowych również ma na to wpływ, wycinka drzew. Wpływ Bramy Morawskiej, Poczytaj o cenach opału wyjdzie ze węgiel jest najtańszy. ciepłownie, elektrownie spalają najgorsze gatunki węgla (miału) a tz. ekogroszek to mieszanka groszku i miału sprzedawanego jako wzbogacony ekogroszek. który ma więcej siarki niż flot. Wieloletnie zaniedbania urzędników którzy nic nie robili aby wykorzystać ciepło z elektrowni do ogrzewania budynków wielorodzinnych ( o tym pisze Tadeusz Dybała) No i sprawa najważniejsza bieda której nie da się zlikwidować zakazami, nakazami i karami. A tylko na to naszych rządzących miastem stać bo to jest najprostsze i oby do wiosny, a za rok będziemy sie martwic czyli powtarzać te same bzdury.

  • ~wera 2013-02-01
    20:30:35

    0 0

    Ja bede palił flotem,mułem ,weglem do póki nie bedzie innej alternatywy,na gaz nie mam zamiaru przerabiac chyba ,że sie sponsor znajdzie:)MyK -jak przyjdzie pora to każdy umże na to czy na tamto,moj dziadek ,zył na sląsku w czasach gdzie te twoje normy nie miesciły sie na wykresach,nie umarł na raka ,tak samo babcia,rodzice żyją do dzisiaj,widocznie Ślązacy maja lepsze geny;)i są odporniejsi,nikt ci też nie zabrania pracy na kopalni,może deputat by rozwiązał twoje problemy egzystencjalne,a jak nie masz na węgiel czy mół lub nie chcesz to możesz isć do lasu na gałęzie,bedzie bardziej ekologicznie:) chyba,że mieszkasz na bloku i masz najwiecej w tym temacie do powiedzenia,czemu ja mając swój dom mam sie przejmowac i wiecznie coś modernizować i usprawniac ,i non stop coś finansować juz jestem w plecy bo musiałem zapłacic za co,kupowac opał i sie babrac w kotłowni zamiast siedzieć w foteliku i podkręcac grzejnik,trudno coś z coś.

  • ~Valjean 2013-02-01
    22:06:46

    0 1

    Jeżeli od kilku lat mamy przekroczone normy, to tylko i wyłącznie wina samochodów, w samym Rybniku prawie 100 tyś + wszystkie przyjezdne z sąsiednich miast i te przejeżdżające przez Rybnik szczególnie Tiry, których kiedyś tyle nie było. Zawsze palono w piecach, czy to dom jednorodzinny czy familok i ilość tych kopcących dużo się nie zmieniła, a wręcz zmniejszyła, wcześniej mieszkali na familokach kopcili, potem wybudowali nowe domy już tak nie kopcą, jak powstają nowe budynki wielorodzinne to nie kopcą, kilka starych podłączyli do ciepłociągu, dużo starych familoków już nie istnieje, a liczba ludności na przełomie ostatnich kilku lat nie wiele się zmieniła, a samochodów z roku na rok przybywa, szczególnie diesli. Nie wydaje mi się żeby ludzie czy to w domach czy blokach bardziej kopcili niż kiedyś. Do tego dochodzi bezwietrzna pogoda, brak deszczu i stąd smog. Zakazy i nakazy niczego nie załatwią, bo spowodują że dopiero się zacznie palenie byle czym.

  • ~ 2013-02-01
    22:38:53

    0 0

    w.wer nie umarł na raka bo nie było tylu samochodów. Benzyna to rak, ale tego półgłówki poznające "truciznę" po kolorze spalin nie zrozumieją. Mniej smogu = redukcja spalania ropy naftowej i jej pochodnych. Od tego trzeba zacząć.

  • ~przykopa 2013-02-01
    23:32:00

    0 0

    Panie Prezydencie kto miałby niby wydawać ,,te koncesje "
    - czy Pan wie że ,,tego typu regulacje" przekładają się bezpośrednio na wzrost korupcji ?.
    Gdyby nie było chętnego na tą posadę to ja jestem do usług.

  • ~admz 2013-02-01
    23:47:24

    0 0

    dobry powód żeby zarobić na szarakach,a co z energią cieplną z elektrowni czy koksowni którą można wykorzystać??

  • ~martin75fm 2013-02-02
    01:26:52

    0 0

    Wow ale afera ale jak się wjedzie na osiedle domków jednorodzinnych gdzie nasz Pan A.F. mieszka to aż ciężko oddychać a po nocy auto powinno odwiedzić myjnię. Co do mułu, flotu czy pochodnych to są to dobre środki opałowe w odróżnieniu od śmieci typu plastiki P... Pe.. i inne na Pe.. Węgiel brunatny sporo tańszy daje specyficzny kolor dymu i zapach ale zawiera raczej mniej związków popiołów i sadzy czyli ciut ekologiczny bo nie każdego na tym osiedlu VIP stać na ogrzewanie gazem czy eko olejem ;)
    Smog w Rybniku to nie wina domów prywatnych ale też ruchu drogowego i przemysłu zlokalizowanego blisko centrum, jakoś blisko wielkiej firmy dawnej elektrowni nie widuje się smogu a w okolicznych domach sporadycznie widzi się "ciężki dym" no ale to nie Warszawa tylko miasteczko Rybnik :D

  • ~werkk 2013-02-02
    09:06:18

    0 0

    Valjean masz racje co do samochodów i od tego należało by zacząć, nie wymagało by to wielkich nakładów finansowych tylko trochę pomyślunku i dobrej woli od rządzących (prezydenta, radnych miasta) Najlepszy przykład to dojazd pracowników do kopalń. Kiedyś górników dowoziły przewozy załóżmy ze autobus zajmuje 20 m. drogi wiezie 50 ludzi dziś 50 ludzi musi dojechać do pracy samochodami zajmują co najmniej 250 m. drogi i wydalają spaliny z 50 rur, a to tylko przykład jednego przewozu. Jestem w 100% przekonany ze górnicy w 90% skorzystali by z dowozu przewozami tak to było w komunie bo po szychcie mogli by wypić piwo. Przy okazji częściowi zlikwidowalibyśmy korki na drogach.

  • ~werkk 2013-02-02
    09:14:50

    0 0

    martin75 fm Jest to przykre Ze Prezydent Adam Fudali zapomniał jakie miał dochody zanim został prezydentem i na jaki opał było go wtedy stać, dziś che zabronić sprzedaży miału oczywiscie dla mieszkańców bo ciepłownie elektrownie nadal bieda palić najtańszym węglem czyli miałem tak jak dziś, elektrownie mielą węgiel i w takiej postaci jest podawany do paleniska. Ale tak to jest jak nie ma kadencyjności max 2 a z polityki zrobiło sobie bardzo dobre źródło dochodu szybko zapomina się o tych co maja dochód 860 zł.

  • ~Gregorio 2013-02-02
    10:07:41

    0 0

    No tak - trzeba było zrobić KONFERENCJĘ z naukowcami i specjalistami żeby stwierdzić coś co wie średnio inteligentne dziecko - że przyczyną smogu - prócz spalin - jest pogoda i topografia. BRAWO !!!!!! Trzeba do tej kwestii jeszcze doliczyć zużyty prąd, litry kawy, herbaty , cukru , mleczka , ciasteczek , kosztów delegacji, kosztów transportu i amortyzacji pojazdów uczestników i czasu ciężkiej pracy na konferencji. Połączenie jednego z drugim da nam obraz , który rodzi pytanie -" Rybnik - what's going on ?"

  • ~przykopa 2013-02-02
    11:00:43

    0 0

    Co do jakości spalnego miału w ciepłowniach to często jest to najgorszy gatunkowo opał ( często nie spełnia norm dla dla danego gatunku węgla ) i którego z tej przyczyny nie można sprzedać klientowi .
    - dlatego należy spalić go we własnych kotłowniach na kopalni

  • ~przykopa 2013-02-02
    11:07:04

    0 0

    Pytanie do Pana Prezydenta :
    - biedota by nie spalać wszystkiego co jest palne zbiera bergę ( ostatnio przy ulicy Prostej).
    Czy jest szansa by otrzymali oni atest na ten dobry gatunkowo wegiel wydany przez Pana służby które będą wydawać certyfikaty na opał ?

  • ~przykopa 2013-02-02
    11:25:19

    0 0

    Kolejne pytanie do Pana Prezydenta :
    Jako swiadomy mieszkaniec chciałbym usłyszeć od Pana definicję co to są śmieci. Aby rozpalić w piecu ogień potrzebny jest najczęściej papier i drewno .... Wkładam gazetę , kawałek kartonu , czy tektury . I tu jest pierwszy dylemat czy papier gazetowy jest śmieciem
    ( bo wiadomo żę spalanie zadrukowanych papierów jest toksyczne ).Czy należy do rozpałki kupować nie zadrukowany papier śniadaniowy ?
    Jak wezmę na rozpałkę zużyty papier w którym było zapakowane śniadanie to też coś nie tak .... ( bo to są znowu śmieci )
    Jakie powinienem wziąć drewno ( może to być np. połamane krzesło ?), czy jak zedrę papierem ściernym lakier z góry , mogę użyć tego drewna na podpałkę ?

  • ~przykopa 2013-02-02
    11:36:37

    0 0

    Kolejne pytanie do Pana Prezydenta :
    - ludzie biedni w sąsiednich gminach ( np. Mszanna ) otrzymują wsparcie od wójta w postaci darmowego opału ( drewno opałowe).
    Wiem że powie Pan że nie ma ani opału , ani środków na te cele.
    Ale zauważyłem że w UM wydaje się całą masę wątpliwej jakości uchwał ( jak wyżej o wydawaniu koncesji na opał )
    Może by wydać tą papierową masę potrzebującym by napalili sobie w piecu ?

  • ~spirit-of-the-town 2013-02-02
    11:48:00

    0 0

    Fragment podręcznika historii, rok 2140: "na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku skażenie powietrza wielu państw osiągnęło stan krytyczny. Było to spowodowane brakiem chęci wzajemnej współpracy ludzi odpowiedzialnych za wprowadzanie czystych odnawialnych źródeł energii (wiatr, woda, itp.), politycznymi przepychankami w tej kwestii oraz sztucznym wstrzymywaniem stosowania nieszkodliwych żródeł napędu pojazdów przez OPEC (tzw. samochody były wtedy napędzane pochodnymi ropy naftowej, której spaliny wydalane były bezpośrednio do atmosfery!)". Można by jeszcze długo przewidywać jak nas opiszą za sto lat prawnukowie w podręcznikach do historii. Pozdrawiam

  • ~Tadeusz Dybala 2013-02-02
    14:27:34

    0 0

    Niech prezydent odda społeczeństwu 42 tysiące, które zmarnował na walkę z gołębiami. Niech te pieniądze zainwestuje w dotację do paru pieców. Tego typu głupich decyzji było bardzo dużo, może prezydent w ratach odda te wszystkie pieniądze, bo przecież mało zarabia i selektywnie dokładać mieszkańcom do pieców, jak uważa, że to wszystko przez nas. Niestety tak to już jest głosujemy na opakowanie a nie na mądrość, doświadczony samorządowiec wie gdzie stawiać światła na deptaku, wie że należało przenieś światła na Gliwickiej obok carrefoura i basenu tam gdzie praktycznie nikt nie chodzi na przeciwko stadionu. Ja tak powiem bardzo brzydko, co niektórych ludzi władzy by już należało leczyć.

  • ~mar 2013-02-02
    14:47:05

    0 0

    MUŁ I FLOT POWINNY BYĆ ZAKAZANE W SPRZEDAŻY I PALENIU, JAKO WYSOCE ZASIARCZONE NIEEKOLOGICZNE PALIWA

  • ~minowa 2013-02-02
    15:00:39

    0 0

    Marcin79 twoja wiedza jest ZEROWA. Zawartość siarki w mule 0,6%, w węglu (kostka, orzech) też 0,6*. Doucz się na stronie KW SA.

  • ~minowa 2013-02-02
    15:06:50

    0 0

    Najbardziej trują ciepłownie Rymer i Chwałowice, ukochane dzieci pseudoekologów.. Leżą od południa i zachodu, w dolinach i przy słabych wiatrach z pd. i zach., a takie są najczęstsze, dymy i pyły przenoszą się dolinami do centrum Rybnika (m.in. wzdłuż Nacyny). Ciepłownie powinny być zlokalizowane w okolicach elektrowni, wtedy dymy, gazy i pyły popłyną do Rud, na teren Parku Krajobrazowego. Macie wybór.....

  • ~tedi 2013-02-02
    15:36:34

    0 0

    Ja mam sąsiadów którzy dostali dofinansowanie od miasta do wymiany pieców węglowych na piece żeliwne opalane koksem, bo to inwestycja na długie lata z racji wytrzymałości żeliwa, a teraz palą węglem bo taniej i kopcą intensywnie przez cały dzień bardziej niż poprzednio. Brak jakiejkolwiek kontroli po czasie, czy dofinansowanie dało spodziewany skutek. Nigdy też nie widziałem w mojej dzielnicy Straży Miejskiej czy innego przedstawiciela Miasta, która popytałaby ludzi co sadzą o smogu w ich otoczeniu, kto najbardziej zatruwa środowisko itp. Może niejeden bałby się palić odpadami płyt wiórowych, trocinami z tychże płyt, starymi lakierowanymi meblami itp. Sam wymieniłem instalację na gazową i jest mi ciężko z tytułu znacznego wzrostu rachunków, ale trudno tak trzeba. A może należałoby pociągnąć ogrzewanie miejskie przez dzielnice, przecież koszt tego byłby nieporównywalnie niższy niż kanalizacja która przecież jakoś została wykonana w całym prawie mieście?.

  • ~truman20 2013-02-02
    16:24:14

    0 0

    Powiedzmy sobie szczerze. Całe te ekologiczne paliwa są kopalniom nie na rękę, dlatego tak trudno jest rozwiązać problem spalania paliw kopalnych lub wprowadzenia zakazu palenia gorszej jakości produktami ubocznymi produkcji węgla. Żadna kopalnia nie zmniejszy swoich dochodów ze sprzedaży węgla i pochodnych. Zaprzestając sprzedaży mułu czy tym podobnych z pewnością wzrosła by cena samego węgla oraz eko-groszku, dlatego urzędnicy boją się przyjąć jakąkolwiek zmianę w tej sprawie. Kopalnie są potęgą przemysłową w regionie i wątpię, że ktoś odważy się z nimi zadrzeć. Gdyby przyjąć jakieś niekorzystne warunki dla kopalń, to może dojść do sytuacji, w której ludzi nie będzie stać nawet na węgiel, bo będzie drogi. Koło się zamyka.

  • ~werkk 2013-02-02
    16:49:07

    0 0

    Niektóre komentarze świadczą o kompletnej niewiedzy piszącego, 98% energii w Polsce jest z węgla wiec tych matołów którzy tego nie wiedzą informuje że najbardziej ekologicznie było by palić diamentami tylko ile by wtedy kosztował prąd, i każdy produkt do którego wytworzenie jest potrzebny? Ludzie nie bądźcie tylko posiadaczami mózgu zacznijcie go używać.

  • ~elcia78 2013-02-02
    16:50:49

    0 0

    Orient ma rację - ogrzewanie gazem jest tańsze. Ja mam dom 200 metrów i gazem ogrzewam (termostat ustawiony na 21 stopni) , gotuję na gazie, podgrzewam wodę do kąpieli dla 5 osób. Rachunek miesięcznie w sezonie 450 -500zł a nie oszczędzam jakoś specjalnie. Przyznam tylko, że dom mam mega uszczelniony więc piec pracuje do 40 stopni w rurach 4 razy na dobę po 3 godziny. Bez syfu, bez stresu że dom i się na urlopie wychłodzi. Ludzie nie bójcie się zmian. Korzystajmy z nowych technologii a nie stójmy w 19 wieku.

  • ~werkk 2013-02-02
    16:57:07

    0 0

    Produktem ubocznym przy wydobycia węgla jest skała płonna ta się nie pali.Dla wszystkich matołów miał (paliwo w elektrowniach i elektrociepłowniach) muł, flot, groszek, orzech, kęsy (dziś już prawie niedostępne) i diamenty to wszystko jest węgiel różnica jest w zasiarczeniu w zależności od pokładu z którego się go wydobywa, jak już siedzicie i piszecie poczytajcie najpierw to nie takie trudne, i nie róbcie z siebie debili.

  • ~wojtek_jj8 2013-02-02
    17:29:06

    0 0

    Do ~truman20 Nie ośmieszaj się swoim komentarzem. Kopalnia to nie jest sklep z zabawkami. To, jaki węgiel sprzedaje zależy od tego z jakich pokładów fedruje (wydobywa). I tyle.

  • ~bmeliza 2013-02-02
    20:35:02

    0 0

    Pan Prezydent mówi, że są dofinansowania na pompy ciepła. Może i są ale jeśli wymieniamy stary piec na nowe ekologiczne ogrzewanie. A CO Z TYMI CO BUDUJĄ OD POCZĄTKU EKOLOGICZNE DOMY??? MAJĄ OD POCZĄTKU ZAŁOŻONE POMPY CIEPŁA, DLA TAKICH OSÓB NIE MA DOFINANSOWAŃ??? PYTAM DLACZEGO??? Skoro jest im na celu dobro środowiska???

  • ~myk 2013-02-03
    02:09:31

    0 0

    Ale pomyślcie, gdyby kopalnie zamiast deputatu w węglu dawały dopłaty do gazu - czy nie byłoby wtedy mniej smogu? W górnictwie pracuje dużo ludzi. No tak, tylko że "się nie da". Odnośnie pracy na kopalni - miałem krótki epizod (nie na dole, w ogóle nie zjeżdżałem-nie byłem więc górnikiem), ale dałem sobie spokój.To jest totalne dno, odszedłem do gorzej płatnej pracy, żeby mnie chamstwo nie zeżarło. I co? I tak chamieję, z powodu pauperyzacji ;-) Wracając do smogu - czy nie jest tak, że nasze pokolenie ostatnie miało tani opał, teraz nie ma odwrotu od bardziej ekologicznej energii, a co za tym idzie dużo wyższych kosztów jej uzyskania. A jeśli chodzi o spaliny, to nie rozśmieszajcie mnie proszę, swoje dokładają, ale gdzie nam do Los Angeles ;-) Problem w usytuowaniu Rybnika i charakterystyce zabudowy - nawet nowe domy są opalane węglem, zwłaszcza te budowane przez deputatowców, nie chodzi nawet o śmieci - sam "czysty" węgiel dostarcza mnóstwo zanieczyszczeń do atmosfery w procesie spalania.

  • ~exx 2013-02-03
    15:12:08

    0 0

    Wpisujemy w googlu "Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego" tam jest wszystko opisane jak nie smrodzic i ekonomicznie spalac. WARTO poczytac ! ! !

  • ~hardmark 2013-02-03
    17:28:42

    0 0

    Tak.Niech jaśnie panujący Adam F. zabroni palić miałem i mułem to okoliczni właściciele nas zatrują totalnie a ustawę o śmieciach będzie można spalić zamiast mułu.Już teraz przy niesprzyjających warunkach nie mogę okna otworzyć.

  • ~Merdal 2013-02-03
    19:03:59

    0 0

    Co ta AFa znowu wymyśliła, chłopie ty już zaczynasz być jak inkwizycja, nie potrafisz rozwiązywać problemów to do widzenia, może jeszcze pierdzieć nam zakażesz. Zero kreatywności idź się lecz na głowę bo na nogi masz za późno.

  • ~ 2013-02-03
    21:05:21

    0 0

    Bezpłatne szkolenie dotyczące dostępu do informacji publicznej - zapraszamy do udziału. Informację o szkoleniu w Rybniku. Odbędzie się ono 23 marca 2013 w godzinach 9-16 w Biurze CRiR Bushido przy ul. Floriańskiej 1.
    Prosimy o jak najszybsze przesłanie chęci udziału w szkoleniu, na adres mailowy: [email protected]

    Organizatorzy szkolenia:

    Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy
    Bona Fides
    40-009 Katowice ul. Warszawska 19
    tel. (32) 203 12 18
    faks (32) 203 12 18
    www.bonafides.pl Pierwszy raz w Rybniku, nie dość, że za darmo to jeszcze można zagłębić się w temat udostępniania informacji przez Urząd Miasta. Wtedy mieszkańcy będą mogli się dowiadywać na przykład jakie UM poczynił kroki, aby zniwelować skutki smogu, żądać dokumentów itp. Zapraszamy wszystkich na stronę Likwidacji Straży Miejskiej na której znajdziecie wydarzenie. Z poważaniem Likwidacja Straży Miejskie w Rybniku

  • ~ 2013-02-03
    21:41:51

    0 0

    Palenie śmieciami stanowczo NIE. Palenie mułem stanowczo tak (tona 218zł). Palenie węglem stanowczo "TAK" pod warunkiem że Pan Prezydent da mi na 6-7 ton węgla na sezon (około 4000zł). No chyba że, któryś z mieszkańców bloków ma ochote wyłożyć za mnie taką kwotę.....
    A co do poruszonego tutaj tematu obniżania emisji spalin przez takie zakłady jak elektrociepłownie itp itd. Skład chemiczny paliw używanych zarówno w kotłowniach przydomowych jak i w przemyśle energetycznym czy też ciepłowniczym jest praktycznie taki sam.
    Ale zapewne nikt w domu nie ma filtra odsiarczania spalin i innych bajerów (średni komin elektrowni)

  • ~hanys960 2013-02-03
    23:22:28

    0 0

    Przyczyną zadymienia nad np. Rybnikiem są radni którzy są cal okowicie wobec prezydenta bezradni. Znam kilku radych i wiem czym palą starczy zajść do jednego i drugiego to będziecie widzieć. Jesteście obłudni. Prezydencie skończ waść wstydu wszczęć. Kiedy ktoś tego człowieka wywali z um, no kiedy, tego co on wygaduje to się nie da słuchać. Jak pisze Dybała zabierz sobie jeszcze jedną pożyczkę bo ty chłopie masz zawsze mało a ludzi upierdalaj ile wejdzie może do lasu wszyscy pójdziemy do szałasów albo ziemianków, igla nie postawię bo za mało śniegu mam. Może zakażesz sobie brania pożyczek socjalnych z um, co. PARANOJA

  • ~ 2013-02-04
    09:40:25

    0 0

    ilu przyjechało samochodami, a ilu transportem zbiorowym???

  • ~mieszkanka R 2013-02-04
    10:04:05

    0 0

    czytam i czytam i zastanawiam się dlaczego tak niewiele osób zwraca uwagę na spaliny które wytwarzają samochody, ludzie pomyślcie jak zmienił się sposób życia w przeciągu ostatnich lat 20, prawie wszędzie jeździ się samochodami, które dodatkowo stoją w korkach lub jadą po prostu wolno wydalają mnóstwo spalin, dodatkowo kiedyś sobota niedziela była naturalnym czasem wietrzenia miasta bo ludzie odpoczywali autami nie jeździli na ulicach był spokój, a teraz w sobotę niedzielę są takie same korki jak w każdy dzień, a auta smrodzą i smrodzą, druga sprawa jeżeli zabroni się ludziom palić tanim opałem to skończy się to tym, że biedacy będą zamarzać na śmierć we własnych domach a nie na ulicach, no cóż nie będzie ich przynajmniej widać, jak myślicie czy ktoś kto pracuje na śmieciówce w markecie może kupić sobie dobrej jakości paliwo, a kto doprowadził do tak jednostronnego rozwoju miasta, że nie ma pracy za którą można by się utrzymać, kolejna sprawa ludzie biedni nie mają samochodów więc nie smrodzą i nie zanieczyszczają powietrza jak ci którzy te auta posiadają

  • ~ 2013-02-06
    20:30:01

    0 0

    nie mam juz poprostu zadnego wyrozumienia z nieczystym powietrzem w Rybniku. To jest mowiac krotko katastrofa,jak sie pozwala mieszkancom Rybnika takim"czystym" powietrzem oddychac. To jest jeden smrod przechadzac sie z Fokusa do Plazy. Jestem czasowo tylko w okresie zimowym w Rybniku i sie po prostu dusze.Oczywiscie wladze miasta i nie ktorzy mieszkany ,,nie znajac iinego powietrza uwazaja to za normalne! Wladze miasta od 30 lat w tym kierunku mala co robia! a ludzie dalej pala w piecach co popadnie! wszystkiego najlepszego zycze wszystkim chorobom raka ,i pluc,,ktory juz dotyka mieszkancow Rybnika! Na szcecie do moje osoby przebywam czesto w gorach ,Poznan i zagranica i wiem co znaczy odychac innym powietrzem!

  • ~cige 2013-02-07
    00:15:21

    0 0

    Powiem tak: popatrzcie sobie z jakiegoś wysokiego punktu Rybnika na panoramę miasta. Samo miasto leży praktycznie w tzw misce wiec wszystko leci w dół. Dopiero okolice św. Antoniego są wyżej położone nad wszystkim. Więc w niszy zbiera się smog, ponadto jak to teren miejski to wszystko siada. I macie ten wasz smog i zanieczyszczenia, bo gdzie niby ma się to wszystko zbierać? To chyba logiczne. A tu wielkie pisanie itp. Samo miasto więc leży w dolinie.

  • ~ 2013-02-07
    21:07:32

    0 0

    Duże ,zacne grono na konferencji stwierdziło że w Rybniku faktycznie śmierdzi.To cieszy.Gdzieś tak w latach 70tych ubieglego wieku jako pachole dostalem piątkę za opracowanie jak pięknie będzie w Rybniku ogrzewanym przez Elektrownie Rybnik.Tego rozwiązania niestety juz nie dożyje.Była i inna sztandarowa obiecanka cacanka kandydatów na radych.Przebicie przejscia pod nasypem pod dworcem Rybnik Paruszowiec.Bedzie tego z 10 m góra a nawet PRG bylo w Rybniku.I co i nic.Miliony ludzi dralowało dookoła lub ryzykowało przejscie przez tory.

  • ~jojo 2013-02-12
    10:08:40

    0 0

    Czyżby Żory wyprzedziły Rybnik? http://www.tuzory.pl/wiadomosci,miasto-szykuje-sie-do-budowy-cieplociagu-,wia5-3266-4223.html

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5310