zamknij

Wiadomości

Przy tej ulicy będzie kiedyś zielono. Zasadzono blisko 100 drzew!

2021-05-16, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

W przyszłości rowerzyści będą jeździli w tym miejscu w cieniu zielonych lip i akacji. Wczoraj (15 maja) przy ul. Rudzkiej w Rybniku zasadzono 90 drzewek. W akcji wzięło udział kilkanaście osób.

Reklama

Takiej współpracy mogłaby zazdrościć niejedna gmina. Fundacja Mój Las z Rybnika zorganizowała wczoraj akcję sadzenia drzew. Z kolei firma My Seniorzy zakupiła sadzonki. W prace zaangażował się Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz MKS Liga Ochrony Kraju w Rybniku. Nad wszystkim z kolei czuwali pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku.

- Obsadzamy aleję przy ścieżce rowerowej i przy pasie drogowym na ul. Rudzkiej. Chcemy, by osiedle, które tutaj powstanie, było zielone. Inaczej mielibyśmy tutaj pustynię – wyjaśnia Maciej Urbańczyk, prezes Fundacji Mój Las.

Dodaje, że ich celem jest zielony Rybnik. Jak widać, taki cel przyświeca wielu osobom.

- Spodziewałem się paru osób, ale frekwencja przerosła moje oczekiwania – dodaje nasz rozmówca.

Organizatorzy byli jednak przygotowani na każą ewentualność. Nie było osoby bez grabi czy szpadla.

W sobotę zasadzono w sumie 90 drzewek. W pierwszym rzędzie postawiono lipy, w drugim akacje. Wśród uczestników akcji sadzenia nie zabrakło zwykłych rybniczan.

- Pierwszy raz biorę udział w czymś takim. Jestem zwolenniczką sadzenia, nie wycinania. Im więcej zieleni tym lepiej, zwłaszcza w mieście ze smogiem – mówi nam Magdalena Stec z Rybnika, której towarzyszyła córka i syn. 

Nie zabrakło też seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Bierzemy udział w każdej akcji proekologicznej. W ten sposób integrujemy się ze społeczeństwem. Już sobie wyobrażamy co będzie tutaj w przyszłości. Lipy do rośliny miododajne. Jak ostatnia pszczoła umrze, to ludzie też wyginą – słyszymy od seniorów.

Z werwą do pracy podeszli też członkowie MKS Ligi Ochrony Kraju w Rybniku. Prezes LOK-u – Tomasz Leszczyński z animuszem pogłębiał i poszerzał doły po sadzonki.

- To pierwsza nasza taka akcja. Odpowiedzieliśmy w ten sposób na zaproszenie Fundacji Mój Las. W zeszłym roku zaprosiliśmy ich do sprzątania lasu. To początek naszej współpracy. Jak widać, dialog jest możliwy, samorządowcy mogą brać z nas przykład – zauważa Tomasz Leszczyński.

Zapraszamy do zobaczenia zdjęć. Wkrótce pojawi się też materiał wideo.

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~spirit-of-the-town 2021-05-16
  12:29:12

  39 5

  Oby więcej takich akcji, teraz tylko trzymać kciuki aby za 80 lat ówczesnemu prezydentowi nie zaczęły przeszkadzać i będzie trzeba wyciąć.

 • ~ 2021-05-16
  12:36:15

  19 5

  jak wyciąć?przecież pisze że posadzili to na przyszłym osiedlu zakładam że prywatnym.Drzew potrzeba też wzdłuż ulicy Rudzkiej i ścieżki rowerowej bo poza obszarami leśnymi mamy tam pustynię

 • ~Lateks 2021-05-16
  13:57:02

  22 1

  Z jednej strony super że sadzą, i słowa uznania za gatunki, całkiem po sąsiedzku jest tam pasieka, to pszczoły będą wniebowzięte.
  Jednak co do tego osiedla to mam bardzo negatywną opinię jeszcze zanim powstwał plan by cokolwiek tam budować. Ludzie złoci jak można tak teren zalewowy zasypać pyłem dymnicowym? Sąsiedzi tam nie mają życia, w dodatku to narażanie całego regiony na zalewanie wodą podczas ulewy. Sama lokalizacja też jest idealna dla dewelopera - pytanie czy osoby które tam się osiedlą będą zadowolone z wyziewów smrodu z oczyszczalni ścieków?
  Na koniec dodam że drzewa najlepiej sadzić po za okresem wegetacji, późną jesienią lub wczesną wiosną, teraz zapowiadają przez dwa tygodnie deszczową pogodę to jest szansa że drzewa się ukorzenią.

 • ~Marco2 2021-05-16
  14:03:07

  12 11

  PIĘKNIE !Te drzewa mają 100 -proc . szansę przyjęcie się w nowym miejscu .Są z donic wraz z ziemią .Czas sadzenia odpowiedni . Warunki atmosferyczne super .Czy jest już opracowany PLAN OPIEKI nad nimi ? Podstawa , regularne podlewanie . Jak będą upały , wysokie temperatury. Mam nadzieję , że nie była to jednorazowa akcja .Żeby się nie okazało , że akcję sadzenia drzewek trzeba będzie powtórzyć z powodu bezmyślności .Pozdrawiam !

 • ~Marco2 2021-05-16
  14:06:27

  8 12

  Koszt 1 - go drzewka ?

 • ~Arteks 2021-05-16
  14:10:01

  9 37

  @lateks - nie kojarzę aby kiedykolwiek ten teren był zalany lub stała tam woda - w przeciwieństwie do zdjęć z ostatnich dni z domów jednorodzinnych, postawionych na własne ryzyko w miejscach gdzie woda lubi spływać tworząc zalewiska. Co do smrodu z oczyszczalni - to nie jest gorszy od tego z kominów więc jeśli ktoś jest nieczuły na smród z kominów, czemu ma być czuły na smród z oczyszczalni? Stojącym w okolicy budynkom sąsiedztwo oczyszczalni jakoś nie przeszkadza.

 • ~Marco2 2021-05-16
  14:10:09

  17 5

  Posadzić drzewka to prawie każdy potrafi . Korzeniami do ziemi . Ale zadbać o nie żeby urosły ...

 • ~Lateks 2021-05-16
  14:28:38

  13 1

  ~Arteks co ja poradzę że Ty nie jesteś z Rybnika? kojarzyć możesz nie kojarzyć, ale wystarczy że popatrzysz na streetview jak to wyglądało w 2012 roku... a woda tam nie stoi tylko dlatego że jest cieki wodne tam albo są przepompowywane albo wpadają do kanału pod zalewem...

  ~Marco2 ja za lipy płaciłem w naszym nadleśnictwie 1zł, zabezpieczyłem przed sarnami i jeleniami repelentem i rosną bez podlewania już 5 lat. Ładnie się ukorzeniły i mają się całkiem dobrze po za tymi wyciętymi przez zieleń miejską na mojej łące... ale cóż po całym zdarzeniu ZZM chciało u mnie sadzić drzewa jakie bym chciał bo musi się im zgadzać ilość wyciętych z posadzonymi, tylko szkoda że tych wyciętych przez przypadek nie liczą, jak również wyciętych tzw. "samosiejek".

 • ~Lateks 2021-05-16
  14:43:11

  7 1

  ~Marco2 co do tego czy drzewa są z donic? raczej wątpię, najczęściej rosną normalnie w gruncie, a wczesną wiosną są wykopywane i pakowane do doniczek że niby tak rosną, wszystko fajnie jak stoją w szkółce i są codziennie podlewane gdy jest taka potrzeba, do tego opryski p. chorobom grzybowym, ale kupujesz sadzisz i jest bardzo duży problem z przyjęciem bo korzenie włośnikowe bardzo słabe i stosunkowo mało, a ziemia ogrodnicza w której rosną nie zachęca roślin do budowy mocnego systemu korzeniowego. Dlatego się mówi żeby starych drzew nie przesadzać, a młode sadzonki dość oszczędnie podlewać i nawozić przez pierwsze lata żeby się głębiej ukorzeniły.

 • ~Arteks 2021-05-16
  15:55:29

  3 27

  @lateks - odnoszę wrażenie, że ty masz jakąś traumę z powodu częstego zalewania twojej chałupy... Bo to nie pierwsza inwestycja której zarzucasz, że może być zalana, a twoi dziadkowie postawili chałupę w typowo zalewowym miejscu.

 • ~tommi 2021-05-16
  18:58:25

  24 1

  jako że byłem jednym z sadzących wyjaśnię w jaki sposób zostały posadzone, wszystko wyjaśnił nam fachowiec z Zieleni Miejskiej, w wykopane doły została wsypana żyzna ziemia, następnie podsypane hydrożelem, pilnowano utrzymywania odpowiedniego poziomu zakopania, potem zostało to zasypane żyzną ziemią, na końcu zostało wykonane piercieniowanie żeby utrzymać i ułatwić podlewanie i trzymywanie wilgoci na odpowiednim poziomie. wszystko odbywało się pod okiem fachowców z Zieleni Miejskiej wiec powinno być dobrze. wiele dowiedzieliśmy się na temat sadzenia samych drzew oraz na temat poźniejszej pielęgnacji. co to fachowości zieleni w Rybniku chyba nikt nie ma złudzeń, jest świetnie utrzymywana. wiec efekt powinien być zadowalający. Może następnym razem komentujący się przyłączą i pomimo różnych zdań uda się posadzić drzewa, posprzątać las, czy zagospodarować nieużytek. to jest łatwiejsze niż sie wydaje.

 • ~rzyt 2021-05-16
  23:15:31

  7 2

  Ciekawe czy ten teren inwestycyjny sprawdzono miernikiem Geigera?
  Zapach oczyszczalni nie jest tak groźny.

 • ~mewa74 2021-05-17
  12:54:15

  4 0

  Czy na rybnik.com pojawiły się wcześniej informacje o tym, że będzie taka akcja, czy jest tylko sama relacja?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 800