zamknij

Wiadomości

Przełamać wstyd. To pierwszy taki program pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

2018-08-17, Autor: 

Do tej pory osoby pokrzywdzone przestępstwem musiały kontaktować się z wieloma instytucjami czy organizacjami, by uzyskać wsparcie. Wiele takich osób rezygnuje jednak już na samym starcie z wołania o pomoc. A jest ono potrzebne! Dlatego działa w Rybniku Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Realizuje program, którego jeszcze nie było w naszym mieście.

Reklama

Przełamać wstyd – to pierwszy krok, który niejednokrotnie muszą zrobić osoby pokrzywdzone przestępstwem. Przełamać wstyd, czyli opowiedzieć komuś o swojej krzywdzie, przemocy, jakiej się doświadczyło.

W wykonaniu tego pierwszego i najważniejszego kroku pomaga Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonych Przestępstwem w Rybniku, który od niedawna realizuje pierwszy kompleksowy program pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem finansowany ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na czym on polega? - Pokrzywdzeni otrzymują od nas szeroki wachlarz pomocy. To nie tylko porady prawne, ale również mediacje, zorganizowanie spotkań z psychologiem, psychiatrą. Mowa tu również o bonach na żywność, czy ubrania. Możemy nawet opłacić koszty wyjazdu terapeutycznego czy wczasowego – mówi Monika Glosowitz, koordynatorka programu.

Przestępstwa kojarzą nam się zazwyczaj z przemocą fizyczną lub psychiczną, a nie zawsze tak jest. - Zdarzają się wypadki komunikacyjne, gdzie osoba pokrzywdzona nie odzyskała sprawności. Przestępstwo to też oszustwo, wyłudzenie pieniędzy, zniesławianie albo przemoc ekonomiczna – wyjaśnia Anna Jefimow-Czerwonka z Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonych Przestępstwem.

Rybnik jest jedynym w regionie miastem, gdzie prowadzony jest tego typu program. Nie oznacza to, że do Ośrodka mogą zgłaszać się tylko rybniczanie. - W całym kraju znajduje się 83 takich punktów. W naszym województwie – 7. Nie ograniczamy się do samego Rybnika czy Subregionu Zachodniego. Przyjeżdżają do nas osoby nawet z Bielska-Białej – dowiadujemy się od Moniki Glosowitz.

Ośrodek funkcjonuje od lutego tego roku. Mimo upływu czasu nasze rozmówczynie mają wrażenie, że można pomóc dużo większej liczbie osób. - Okazuje się, że osoby, które potrzebują pomocy, niekoniecznie jej poszukują. W przypadku przemocy domowej – wstydzą się tego faktu. Wręcz obwiniają się o zaistniałą sytuację. Statystyki są przerażające. Tylko w 2017 roku odnotowano w Polsce 93 tys. ofiar przemocy domowej. To dane zarejestrowanych przestępstw, a ile jest takich, o których nikt nie wie? Skala jest ogromna. Nie zapominajmy też o niemych ofiarach – dzieciach, które traktują przemoc jako coś normalnego – dodają rozmówczynie.

Ciekawostką jest to, że również mężczyźni padają ofiarą przemocy domowej. - Takie kwestie najczęściej ujawniane są podczas np. procesu rozwodowego. Wiele kobiet popada w alkoholizm, zażywa narkotyki. Role społeczne zmieniły się, wyrównały – mówi Monika Glosowitz.

Nasze rozmówczynie mówią zgodnie – osoba pokrzywdzona musi pokonać najpierw wstyd. - Wszystko zapewniamy w jednym miejscu. Dotychczas osoby pokrzywdzone musiały odwiedzić wiele instytucji. Infrastruktura dalej funkcjonuje, ale u nas takie osoby otrzymają wszystko, co potrzebne – dodaje Anna Jefimow-Czerwonka.

Znasz kogoś, kto jest ofiarą przemocy? A może sam/-a potrzebujesz pomocy? Odwiedź stronę internetową Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonych Przestępstwem. Tam znajdziesz numery telefonów, a także godziny pracy ośrodka.

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
  • ~Barakuda 2018-08-18
    09:09:13

    25 16

    Bzdury. Z doświadczenia wiem, że takie instytucje nie pomagają nikomu poza samym sobie, dając zatrudnienie.

  • ~Monika Glosowitz 2018-08-19
    19:28:12

    8 5

    @Barakuda, jako że prowadzimy transparentne księgi i wolimy rozmawiać niż czytać w internecie niesprawiedliwe komentarze, zapraszamy do nas na Powstańców 3. Opowiemy, pomożemy, przekonamy.

  • ~Barakuda 2018-08-20
    07:38:33

    8 4

    Tylko, że ja nie potrzebuję abyście mnie przekonywali ani pomagali ani tym bardziej opowiadali. "Pomoc" niesiona przez takie organizacjenikomu jeszcze nie pomogła przynajmniej ja o nikim takim nie słyszałem. Za to kosztują nas sporo pieniędzy bo utrzymywane są z publicznych pieniędzy. Proszę napisać jaki jest miesięczny koszt utrzymania tego ośrodka to powiem wam wtedy ilu osobą można by realnie za to pomóc... Dla mnie to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

  • ~Lahcim 2018-08-20
    12:43:51

    4 2

    ~Barakuda Skoro z doświadczenia wiesz, że nikomu nie pomagają może zasugeruj co warto zmienić, jak poprawić jakość takich usług, czym się zraziłeś, jak twoim zdaniem taka pomoc powinna być niesiona. Jestem pewny, że osoby z tej organizacji z chęcią wysłuchają konstruktywnej krytyki.

    Z mojego doświadczenia wiem, że osoby plujące na wszystko w internecie zazwyczaj nie mają nic merytorycznego do powiedzenia.

  • ~Monika Glosowitz 2018-08-20
    13:38:21

    3 3

    @Lahcim, dzięki. To pierwsza instytucja realizująca program Ministerstwa Sprawiedliwości w Rybnickim Okręgu Węglowym, budowana na paru latach często wolontaryjnego zaangażowania osób w niej pracujących. Naszym głównym zadaniem jest w tej chwili dotarcie do osób potrzebujących. Każdemu, kto wie, komu taka pomoc jest potrzebna, jesteśmy wdzięczni.

  • ~Barakuda 2018-08-20
    20:05:05

    3 1

    Drogi/Ga Lahcim uważam, że warto poprawiać to co już istnieje. Mam na myśli instytucje państwowe i publiczne do tego celu powołane a jest ich bez liku (Policją z dzielnicowy na czele, Prokuratura, Ośrodki Pomocy Społecznej itp, itd... To one mają ustawowy obowiązek pomagać i docierać do ofiar przestępstwa. A wasza organizacja to ni pies ni wydra bez żadnych uprawnień i że znikomymi możliwościami. No ale ok, załóżmy, że jestem ofiarą przemocy domowej. Zgłaszałem/łam to Policji, jest założona niebieska karta, toczy się postępowanie w tej sprawie. Zgłaszam się do was. Jak mi pomożecie?

  • ~Monika Glosowitz 2018-08-21
    12:31:33

    2 1

    Droga Barakudo, a my tłumaczymy we wszystkich materiałach, jak rozproszona jest to infrastruktura pomocowa w naszym kraju i jak cenną inicjatywą jest Fundusz Sprawiedliwości, który finansuje kompleksowe programy pomocy. Jesteś ofiarą przemocy, masz założoną NB, dobrym słowem i odwiedzinami wspiera Cię dzielnicowy, czekasz kolejne długie miesiące, aż Twój mąż zostanie wezwany na badania biegłych albo na sprawę w sądzie, nie zmienia się w Twoim życiu nic, bo nawet po ogłoszeniu wyroku mąż wraca do Waszego wspólnego mieszkania i nie reaguje na wezwania o stawieniu się w ośrodku karnym. Przychodzisz do nas - dostajesz kompleksowe wsparcie prawne, pomagamy Ci złożyć zawiadomienia, piszemy dla Ciebie wnioski, jeżeli tego potrzebujesz, dopłacamy do czynszu, dajemy Ci bony żywnościowe i podarunkowe, organizujemy terapię psychologiczną i wysyłamy Cię do ośrodka, w którym możesz choć przez chwilę odpocząć. To samo możemy zrobić dla Twojego dziecka, a innym świadkom przemocy zaoferować pomoc terapeutyczną. Jeżeli chcesz szczegółowo omówić środki pomocowe i narzędzia prawne - zapraszam do naszych prawników na Powstańców 3. Pozdrawiam w imieniu całego zespołu OPPP.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5073